وزیر اقتصاد آلمان: از منتقدین سرسخت لیبرا هستم

وزیر اقتصاد آلمان: از منتقدین سرسخت لیبرا هستم

وزیر اقتصاد و دارایی دولت فدرال آلمان در اظهارنظری ضمن حمایت از ایده دیجیتالی کردن یورو، اعلام کرد که مخالف ارزهای خصوصی نظیر پروژه لیبرای فیس‌بوک است.

به گزارش «کوین دسک»، «اولاف شولتس» (Olaf Scholz)، وزیر اقتصاد و دارایی آلمان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آلمانی «ویرتزچافت ووخه» (Wirtschafts Woche) گفت که از «منتقدین سرسخت» لیبرا است و به تمجید از ایده ایجاد یک ارز دیجیتال با پشتوانه یورو پرداخت. وی ضمن بیان ضرورت وجود چنین ارزی، به‌ویژه در حال حاضر که اقتصاد به سمت جهانی شدن می‌رود، افزود:

چنین سیستمی می‌تواند برای اقتصادهای کشورهای اروپایی و یکپارچه‌سازی آنها با سیستم اقتصاد جهانی مفید باشد. نباید میدان را برای چین، روسیه، آمریکا یا هر ارائه‌دهنده خصوصی‌ای خالی کنیم.

صحبت‌های شولتس را می‌توان به‌نوعی تکرار اظهارات پیشین مقامات اروپایی دانست. «برونو لومر» (Bruno Le Maire)، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، در صحبت‌های خود گفته بود که کشورش جلوی فعالیت لیبرا را خواهد گرفت. شولتس ضمن تصریح صحبت‌های لومر در خصوص لزوم عرضه ارزها توسط دولت‌ها گفت:

یکی از شاخصه‌های اساسی در حاکمیت یک دولت، عرضه ارز است و ما این فرصت را در اختیار شرکت‌های خصوصی نمی‌گذاریم.

در گوشه دیگری از جهان، گروهی از قانون‌گذاران ایالات‌متحده به سرکردگی «مکسین واترز» (Maxine Waters)، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، خواستار تاخیر در عرضه لیبرا شده بودند؛ طبق درخواست آنها، فیس‌بوک باید تا زمان روشن شدن وضعیت قانون‌گذاری و دریافت مجوزهای لازم از توسعه لیبرا دست بکشد. کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در حال اعمال فشار هستند تا «مارک زاکربرگ»، مدیر عامل فیس‌بوک، را مجبور کنند که پیش از ژانویه (دی) ۲۰۲۰ در کنگره حاضر شود و تعهد دهد که تا مشخص شدن وضعیت قانونی لیبرا، توسعه آن را متوقف می‌کند.

به نظر می‌رسد اعضای اتحادیه لیبرا (Libra Association) نیز از حاشیه‌های قانونی ایجاد‌شده در امان نمانده‌اند و خود را در این گرداب گرفتار می‌بینند. «پی پال»، از بزرگترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی دنیا، هفته گذشته اعلام کرد که اتحادیه لیبرا را ترک می‌کند. این شرکت نیاز به کار بر روی اهداف خود را به‌عنوان دلیل ترک لیبرا اعلام کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه