atlasarzdigital

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

طی 10 روز گذشته تمام بازار ارزهای دیجیتال متحمل یک کاهش قیمت شدید و فروش یکجا شده است.

دلایل متفاوتی پشت چنین احساسات منفی و نزولی در بازار وجود دارد، اما دیدن چنین وضعیتی برای خیلی‌ها عذاب آور است. هر چقدر که کاهش ارزش بیت کوین و آلت‌کوین‌های معتدد به سمت سطوح حساس ادامه یافته، به دنبال آن بر ترس و وحشت میان سرمایه‌گذاران هم افزوده شده است.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهندوب‌سایت کوین تلگراف به منظور یافتن دلایل این سقوط شدید در بازار و همچنین بررسی اتفاقات احتمالی در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو، با چند تن از مختصصان این صنعت ارتباط برقرار کرده است.

عواملی که باید در نظر گرفته شوند

برای درک این که چرا وضعیت بازار قرمز شد، ابتدا باید به دنبال فاکتورهای اجتماعی و اقتصادی متغیری باشیم که تاثیر منفی برای احساسات سرمایه‌گذاران در بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند.

تام لی، سرمایه گذار مطرح وال‌استریت، تحلیل موشکافانه‌ای درباره وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال دارد.

در ابتدا، لی به فورک اخیر بیت کوین کش اشاره می‌کند که در طول چند هفته گذشته به بحثی مهم تبدیل شده بود و جنگ هشی که اتفاق افتاد موجب یک احساس شک و ترید جدی در بازار شد. هفته پیش، یکی از مقامات شرکت کوین شیرز، ملتم دمیررز (Meltem Demirors) اظهار داشت که هاردفورک بیت کوین کش موجب شده تا سرمایه‌گذاران نهادی برای مقابله با ریسک‌های احتمالی از هاردفورک، پول‌های خود را از بازار خارج کنند.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

انشعاب درگیرانه‌ بیت کوین کش در روز 15 نوامبر اتفاق افتاد که موجب ایجاد دو زنجیره جداگانه به نام‌های بیت کوین ای‌بی‌سی (Bitcoin ABC) و بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) شد که طی آن بخش از ارزش بیت کوین کش به زنجیره جدید یعنی بیت کوین اس وی تعلق گرفت.

علاوه بر این، لی با اشاره به تصمیم کمیسیون بورس ایالات متحده مبنی بر دریافت مالیات از چندین عرضه اولیه سکه (ICO) و برخورد با متخلفان، معتقد است که این فشارهای مقرراتی هم نقشی در این فضای نزولی بازی کرده‌اند. یکی دیگر از علل این سقوط، اخباری مبنی بر تحقیقات تازه درباره ارز دیجیتال باثبات تتر(USDT) است.

به عقیده لی فشارهای جهانی مانند تنش های تجاری، سیاست‌های سختگیرانه بانک‌های مرکزی و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم اثر خود را بر روی این وضعیت گذاشته‌اند.

آیا این به معنای شکست بیت کوین است؟ خیر

بازارهای سنتی هم دست کمی از بازار ارزهای دیجیتال ندارند. تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که پس از ارزهای دیجیتال و بازارهای نفت، یک سقوط کوبنده هم در کمین بازارهای سنتی است. لی در این خصوص گفت:

تمام بازارهای سنتی سراسر دنیا در ضعف و ترس به سر می‌برند و احساسات در بازار نقش اجتناب ناپذیری دارند. آیا این به معنای شکست بیت کوین است؟ نه. بیت کوین هنوز وجود دارد اما در کوتاه مدت، ترس و وحشت همیشه یک معنی دارد.

یکی دیگر از تحلیل‌گران برجسته بازار، ماتی گرین‌اسپان، با اشاره به سقوط بازارهای جهانی سهام، این احساسات را طبیعی خواند.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

نمودار 5 روزه نزدک


چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

نمودار 5 روزه شاخص S&P 500


چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

نمودار 5 روزه میانگین صنعتی داو جونز

افزایش قیمت کوتاه مدت اخیر در بازارهای سهام و ذخیره سازی بیشتر پول در بانک‌های مرکزی موجب شد تا این بازارها در وضعیت قرمز قرار بگیرند.

گزارش‌ها حاکی از این است که تنش‌های اقتصادی هم بر تجارت جهانی تاثیر گذاشته و نرخ‌های بهره بالاتر به این وضعیت کمکی نمی‌کند.

همانطور که گرین‌اسپان می‌گوید، تمام این عوامل در فشار بازارهای مختلف دست داشتند.

دلایل حاشیه‌ای متعددی را می‌توان به این سقوط نسبت داد اما احساس می‌کنم که عوامل اصلی، شکست‌های قیمتی تکنیکالی که در هفته پیش شاهد آن بودیم و همچنین چرخه کلان اقتصادی جهان که بازار بورس را تحت تاثیر گذاشته، هستند. در سال 2017 شاهد رونق در تمامی بازارها بودیم چون بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی سفت و سختی نداشتند و حالا که بانک‌های مرکزی در حال افزایش نرخ‌ها هستند، پول در جریان کم شود و مردم را مجبور به خروج از سرمایه‌گذاری‌هایشان می‌کنند.

حجم معاملات پایین و شک و تردید بالا

در حالی که اغلب تحلیل‌گران، فورک بیت کوین کش را یکی از دلایل این وضعیت وحشتناک می‌دانند، برخی دیگر به این نکته اشاره کردند که این بازار از چند هفته پیش نشانه‌های نزولی را از خود بروز داده بود.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

چند تن از تحلیلگران اظهار داشتند که بیت کوین از چندی پیش درگیر حرکت در روی خط حمایت بود. پادشاه ارزهای دیجیتال نتوانست از پس سطوح زیر 6,000 دلار برآید. حجم معاملات و فعالیت‌ها کم شدند و شک و تردید افزایش یافت که نتیجه ای جز سقوط بزرگ در پی نبود.

گابور گورباسس، استراتژیست شرکت VanEck به کوین تلگراف گفت که بازارهای سنتی به دلیل اینکه کسب و کارها در اواخر سال حساب و کتاب‌های خود را یکی می‌کنند، متحمل اصلاح قیمت شدند.

در طول ماه گذشته، در حالی که بیت کوین و دارایی‌های دیجیتال تقریبا باثبات بودند، همان موقع بازارهای سهام و اوراق قرضه درگیر یک اصلاح قیمت بزرگ شدند. آشفتگی اخیر در نتیجه ی دو دلیل عمده بود: 1- برخی از کارهای قاعده دار که موجب افزایش خود به خودی فروش شدند (مثلا کسب و کارها دفترهای حساب خود را می‌بندند) 2- اتفاقاتی که حول محور فورک بیت کوین کش رخ داد.

با توجه به این تحلیل، آنتونی پمپلیانو، اجرا کننده پادکست و خبرنامه محبوب ارزهای دیجیتال، «Off The Chain» طی چند روز گذشته درباره وضعیت فعلی بازار صحبت کرده است. او سه عامل اساسی را در این سقوط بزرگ دخیل می‌داند:

نمودارهای تکنیکال، حرکت رو به پایین‌تری را از خود نشان می‌دهند. تاریخ و بحث‌‌های احساسی به ما می‌گویند که هنوز برای پایین رفتن و وضعیت قرمزتر جا داریم. بالارفتن فشار فروش در ICO‌ها و صندوق‌های سرمایه بازار را به سمت اصلاحات بیشتر پیش خواهد برد.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

به بیان ساده، حجم معاملات کم و تردید بالا موجب یک فروش سریع و یکباره در بازار شد که خود این اتفاق ترس بیشتر و در نتیجه فروش بیشتری را رقم زد. یکی از کارآفرینان حوزه بلاک چین، وینی لینگهام به طور مختصر درباره شرایط فعلی اظهار داشت:

این یک کاهش معمولی در این بازار نزولی بود که در اکثر سال 2018 شاهد آن بودیم. فورک اخیر و جنجالی بیت کوین کش، به علاوه شک و ترید در مقررات این حوزه درباره ICO‌ها و تصمیمات اخیر SEC در مورد پیش‌فروش‌های توکن به طور کلی موجب وضعیتی شد که می‌بینید.

چشم انداز کوتاه مدت

در فضای نوپای ارزهای دیجیتال پیش بینی کردن قیمت‌ها تا حد بالایی دشوار است اما تحلیل‌گران می‌توانند با استفاده از بررسی نمودارها و حرکت‌های قیمتی تا حدی اطلاعات مفیدی بدست آورند.

طبق گفته آقای گرین‌اسپان، حدس و گمان در مورد بازارها در شش هفته آینده ساده نیست و او اعتقاد دارد همه چیز می‌تواند برعکس اتفاق بیافتد:

با اطمینان حرف زدن غیرممکن است. اکنون نقطه روانی 5,000 دلار در بیت کوین از بین رفته و به جز قیمت 3,000 دلار نمی‌توانیم نقطه روانی بعدی را مشخص کنیم. لزوما این تفکرات درست نیستند و هر لحظه امکان چرخش و صعودی شدن بازار وجود دارد. احساس می‌کنم که آخرین نفرات از فروشندگان وحشت زده در حال خروج از این بازار هستند. تریدرهای زیادی با وجود سقوط شدید بازار، همچنان بر نگهداری دارایی‌های خود اصرار دارند و کاملا راضی هستند. چه بسا که سرمایه‌گذاران بزرگ نهادی در این قیمت‌ها فرصتی برای اندوختن بیشتر ارزهای دیجیتال پیدا کنند.

چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

آقای پامپلیانو در آخرین خبرنامه خود با رجوع به جنبه‌های فاندامنتال بیت کوین که نمی‌تواند توسط یک نهاد خاص کنترل شود، چشم انداز فلسفی‌تری این خصوص ارائه داد:

یادآوری اینکه بیت کوین دارایی سنتی نیست مهم است. هیچ یک از سیاست‌های پولی نمی‌توانند موجب بازگشت دوباره قیمت‌ها شوند. دولت نمی‌تواند خیلی موجب جلوگیری از بیت کوین شود. هیچ کس نمی‌تواند معاملات بیت کوین را متوقف کند. زنده یا مرده بودن بیت کوین به دست خودش است. در حالی که این سقوط شاید برای سرمایه گذاران بازارهای سنتی ترسناک باشد، برای ایمان آورندگان واقعی به کریپتو این وضعیت جذاب است. آن‌ها درک کرده‌اند که این دارایی بدون نوسان نخواهد بود. آن‌ها از ریسک‌های موجود برای سرمایه‌گذاران آگاه هستند. بیت کوین یک آزمایش است: چقدر واقعا به آن عقیده دارید؟

حتی در سطوح کنونی، تام لی چشم اندازی خوش بینانه برای بازار ارزهای دیجیتال تا قبل از پایان سال 2018 ارائه کرده است. حتی با وجود سقوط های پی در پی، او در هفته جاری بارها روی پیش‌بینی قیمت 15,000 دلاری بیت کوین تاکید کرده است. لی معتقد است که واضح شدن مقررات ارزهای دیجیتال، تردید در بازار را از بین خواهد برد. به عقیده او در اکثر روزهای سال 2018، وضعیت مقرراتی این فضا سایه سنگینی روی بازار انداخته است.

تام لی، این تحلیلگر مطرح وال استریت اذعان کرد که سرمایه‌گذاران نهادی تاثیر زیادی در جان گرفتن دوباره بازار خواهند داشت. لی اظهار داشت که این اتفاق با احتمال راه‌اندازی پلتفرم دارایی‌های دیجیتال بکت (Bakkt) در ژانویه 2019 رخ خواهد داد.

وضعیت نزولی فعلی بازار موجب شده تا آقای لینگهام، چشم‌اندازی محافظه کارانه از خود برای دسامبر و سال جدید ارائه کند. به اعتقاد او عبور بیت کوین از قیمت 6,000 دلار در سال 2018 مشکل است. او همچنین بر نیاز پروژه‌های بلاک چینی برای ایجاد راه‌حل های کاربردی بیشتر تاکید کرد:

بازار باید کاربردهای بیشتری را پیدا و آن‌ها را اثبات کند. شرکت‌هایی که روی بلاک چین فعالیت می‌کنند باید کاربرد واقعی آن را نشان دهند. این صنعت در سال 2019 نیازمند خروج از حالت آزمایشی و افزودن ارزش است. بازار در دو سال گذشته پر از امید های واهی و افرادی در سودای یک شبه پولدار شدن بوده است. این وضعیت می‌تواند تحولی در شرکت‌های بلاک چینی ایجاد کند تا کسانی که واقعا مایل به خلاقیت هستند بمانند.

منبع: cointelegraph

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا بازار می‌تواند خود را احیا کند و به روزهای خوبش بازگردد؟

25
دیدگاه کاربران

avatar
ارسال عکس و تصویر
 
 
 
ارسال صوت و ویدئو
 
 
 
9 رشته دیدگاه‌ها
16 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
21 نویسندگان دیدگاه‌ها
سعیدمجیدعلیامینجابر نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها

حمیحمیدد
حمیحمیدد

سلام من tether wallt روی اندروید دارم بعد واریز وجه برای ارسالش از من 2fa میخواد در صورتی که مطینم کد QR به من نداده شما میدونید باید چکار کنم .ممنون میشم از راهنماییتون

مجید
مجید

احتمالا با نرم افزار Authenticator گوگل برای پسورد زده باشی. اگه اینجوری باشه باید Authenticator رو نصب کنی و از طریق QR code و یا کد نوشتاری اونو به ولت سینک کنی و هر پسوردی که Authenticator بصورت رندوم تولید میکنه رو اونجا وارد کنی

امیرحسین
امیرحسین

سلام من ی کاربر جدیدم . میخوام ماینر بگیرم و کارمو شروع کنم .بنظر شما اگه تحریم بشیم از بابت ارز دیجیتال اونوقت ماینرها دیگه تولید نمیکنند؟

ایرانی
ایرانی

فقط میتونم بگم مقالات ماس مالی!!
منی که الان 5 ساله تو این بازارم دیگه همه این اشخاص را میشناسم که کی چی قراره بگن!!!

فراز
فراز

یعنی دروغ میگن یا راست میگن ؟ نظر خودت چیه؟

حامد
حامد

در این که بیت کوین هیچ وقت از بین نمی رود هیچ جای شکی نیست ولی چند سوال مهم وجود دارد که باید از خود پرسید :
1 – آیا همیشه باید دید بلند مدت به بیت کوین داشت و قید سود های کوتاه مدت را زد ؟
2 – آیا کسانی هستند که در تعیین قیمت بیت کوین نقش دارند و از این راه سودهای کلان برده اند ؟
3 – در صورت مخالفت دولت ها مثل ایران با بیت کوین خرید و فروش آن با ریسک همراه نخواهد بود ؟
4 – نوسان بسیار شدید ارزهای دیجیتال و سود ها و زیان های یک شبه در آن عمدی نیست ؟
5 – درصورت بلوک شدن ارز کاربران ایرانی در آینده توسط گردانندگان والت ها به بهانه تحریم چه باید کرد ؟
و هزاران سوال دیگر مثل حجم معاملات سوری و گردش های سوری و آغشته شدن پول های کثیف با پول های پاک و غیره

کوروش تهامی
کوروش تهامی

اشخاصی مثل تام لی دوست دارند که از شهرت خودشون به عنوان فشار روانی روی بازارهای سهام استفاده کنند و معمولا تیری بر تاریکی هست مخصوصا در مورد لی که مطمئنا تیری بر تاریکی هست ایشون میخواد با تکرار بر یک عدد خوش بینانه ، سهمی در بالا رفتن بیت کوین داشته باشه تا اعتبارش رو تمدید کنه و اگه اینطور نشه ضرر چندانی هم نکرده … اما واقعیت اینه که پشتوانه بازار ارزهای دیجیتال کاملا احساسیه و جمع بزرگی باید به صعود یا سقوطش نقش بدن ! و شواهد نشون میده که فعلا نقش احساسی این جمع به سقوط تمایل بیشتری داره … اینکه چه نقشه ای باعث بوجود اومدن صعود و سقوط میشه جای کلی بحث و بررسی داره مثلا همین تزریق احساس سقوط یا صعود به جمع برای به حرکت در آوردن بازار توسط یک عده از گردانندگان کله گنده این ارزه انجام میشه ! اونها تلنگر اصلی رو می زنند ولی نمی تونند به صورت کامل این حرکت رو در کنترل داشته باشند چون موجی که ایجاد شده طبق دلخواهشون قابل کنترل نیست! و بستگی به شرایط مختلف زیادی داره ولی در نهایت که ممکنه از چند ماه یا چند سال طول بکشه مجدد با یک تلنگر این احساس جمعی تغییر می کنه و موج صعودی آغاز میشه ! اصلا بده بستان این بازار بر اساس موج های ایجاد شدست … کلا تصور و آرزوی ما در بلاکچین عادلانه بودن سیستم های مبتنی بر اونه ولی وقتی پای ثروت در میان باشه باز اونی که ثروت بیشتری داره می تونه تاثیر مستقیمی روی بقیه بزاره و همه چیز بستگی به طرز فکر و میل اون خواهد داشت نه آرزو و اعتقاد و فکر و میل ما!

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال آمده است؟/ تحلیلگران پاسخ می‌دهند ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.