دلیل رشد ناگهانی بیت کوین و آلت کوین‌ها در روز اخیر چه بود؟

دلیل رشد ناگهانی بیت کوین و آلت کوین‌ها در روز اخیر چه بود؟

بیت کوین، اتریوم و ریپل طی دو روز گذشته، به صورت ناگهانی اوج گرفتند و با سرعت هر چه تمام به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت کردند. در این میان بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، مقاومت روانی 10,000 دلار را پشت سر گذاشت و در صرافی بیت‌استمپ (Bitstamp) به رقم 11,200 دلار نیز رسید.

به گزارش فوربز، اتریوم، ریپل و لایت کوین نیز همگی افزایش قیمت دو رقمی را تجربه کردند. جریانات روزهای گذشته، برای بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، یادآور بازار صعودی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2017 بود. طی بازار صعودی سال 2017، قیمت بیت کوین از 10,000 دلار در کمتر از 20 روز به 20,000 دلار رسید.

تحلیل‌گران بیت کوین و ارزهای دیجیتال، به دنبال دلایل افزایش ناگهانی قیمت هستند که تنها در عرض 24 ساعت موجب اضافه شدن 30 میلیارد دلار به ارزش کل بازار شد.

رقابت احتمالی ارز دیجیتال فیس‌بوک با بیت کوین و هالوینگ (نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین که تقریبا هر 4 سال یک بار اتفاق می‌افتد) سال آینده بیت کوین، به عنوان دو تسریع‌بخش بالقوه این اتفاق شناخته می‌شوند.

با این حال به نظر می‌رسد جهش ناگهانی قیمت بیت کوین، در نتیجه فعالیت‌ هندی‌ها و خریدوفروش بیت کوین با قیمتی بیش از 500 دلار در معدود صرافی‌های محلی باقی‌مانده رخ داده باشد. چرا که دولت اقدامات سخت‌گیرانه و جدی‌ در قبال خدمات اینترنتی مثل برنامه پیام‌‎رسان تلگرام و وبگاه جمع‌آوری اخبار اجتماعی ردیت اتخاذ کرده است.

در اوایل ماه جاری، یکی از اعضای هیئت دولت هند، طرح ممنوعیت خرید، فروش و عرضه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در این کشور را مطرح کرد و آن را یک طرح پانزی خواند.

تلاش برای ممنوعیت بیت کوین، ارزهای دیجیتال و خدمات اینترنتی غیرمتمرکز، می‌تواند منجر به انتشار و دیده شدن بیشتر آن توسط عموم شود، که به اصطلاح به آن اثر استرایسند (Streisand effect) می‌گویند.

بر اساس داده‌های کوین‌دنس که با توجه به آمار سرویس‌ خرید و فروش بیت کوین لوکال‌بیت‌کوینز به دست آمده است، تقاضا برای بیت کوین در هند در سال جاری افزایش چشمگیری داشته است.

اگرچه هیئت دولت پیشنهاد ممنوعیت بیت کوین را مطرح کرده، برخی از مردم این کشور با توجه به طرح‌ها و پیشنهادات پیشین که هرگز تصویب نشدند، در رابطه با اجرای این طرح نیز شک و تردید دارند.

دولت هند یکی از مخالفان اصلی ارزهای دیجیتال و بیت کوین است

هند با نخست‌وزیری نارندرا مودی (Narendra Modi)، رویکرد غیرمتعارفی در سیاست پولی داشته است. دولت این کشور با ممنوعیت ناگهانی سفته‌ها و اوراق قرضه‌ی برخی بانک‌های با ارزش بالا در سال 2016، کشور را به هرج و مرج کشانده است.

برخی‌ها گمان می‌کنند، ارز دیجیتال فیس‌بوک، به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مشروعیت و حقانیت بخشیده و کار را برای هند و به حق دانستن خود برای ممنوعیت کامل دشوارتر کرده است.

نیشچال شتی (Nischal Shetty)، مدیر اجرایی صرافی هندی WaxirX، به خبرگزاری تجاری کوارتز (Quartz) گفت:

گزارش هیئت دولت مبنی بر ممنوعیت ارزهای دیجیتال در این کشور، پیش از اعلام برنامه‌های فیس‌بوک تاثیرگذار بود. غول تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی ارزی مشابه، به نوعی سبب اثبات حقانیت و مشروعیت ارزهای دیجیتال شد.

اگر فیس‌بوک قصد دارد که این کار را انجام دهد، ممکن است دیگر شرکت‌های فناوری نیز از این روند پیروی کنند. این که دولت هند با وجود ورود شرکت‌های بزرگ به این عرصه همچنان ارزهای دیجیتال را طرح پانزی بخواند، غیرممکن و باورناپذیر است.

در این میان، تحلیل‌گران و کارشناسان معتقدند که ارز دیجیتال فیس‌بوک با نام لیبرا، می‌تواند سبب تقویت بیشتر قیمت بیت کوین و برگرداندن آن به روزهای اوج سال 2017 شود.

گلن گودمن (Glen Goodman)، نویسنده کتاب «کریپتو تریدر» که در واقع راهنمای خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال است، در این رابطه اظهار داشت:

سرمایه‌گذاران خوشبین معتقدند که اگر ارز دیجیتال فیس‌بوک تبدیل به یک مکانیسم پرداخت مطمئن شود، آن‌گاه مردم به بیت‌کوین به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش بلند مدت و طلای دیجیتال خواهند نگریست.

بسیاری ازمعامله‌گران در حال حاضر به دنبال کسب سود از شرایط کنونی هستند. اما بد نیست به یاد آوریم که آخرین برای که بیت کوین سد قیمتی 10,000 دلار را شکست، پس از 16 روز به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 20,000 دلار رسید.

okex

4
دیدگاه کاربران

avatar
3 رشته دیدگاه‌ها
1 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
4 نویسندگان دیدگاه‌ها
حمید حمیدیفاطمه ابراهیمیبهناممصطفی نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
حمید حمیدی
حمید حمیدی

یه سایت معتبر جهت خرید بیت کویین میخوام، ممنون میشم راهنمایی فرمایید

بهنام
بهنام

این که گفتین پاداش استخراج بیت کویین نصف میشه یعنی چی؟

مصطفی
مصطفی

لایت کوین افزایش نداشت تو این دو روز

feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه دلیل رشد ناگهانی بیت کوین و آلت کوین‌ها در روز اخیر چه بود؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.