چه چیزهایی می‌توانند باعث شکست بیت کوین شوند؟

چه چیزهایی می‌توانند باعث شکست بیت کوین شوند؟

بیت‌ کوین قوی‌ترین ارز دیجیتال دنیا و به نوعی پادشاه این حوزه شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال بر هر مانعی از زمان حضورش مانند باگ CVE-2010 (ایجاد شدن ۱۸۴ میلیارد واحد بیت کوین)، سرقت از صرافی «ام تی گاکس» (Mt.Gox)، حواشی فورک بیت‌کوین کش، و ظهور آلت‌کوین‌ها عبور کرده است؛ اما این بدین معنا نیست که تمامی حمله‌های ممکن به بیت کوین را از میان برداشته‌ایم و بیت کوین در تبدیل شدن به یک ارز جهانی دارای شانس پیروزی ۱۰۰ درصدی است؛ ارزی که تا هزاران سال پایدار خواهد ماند.

مویزز کساب (Moises Cassab)، در مقاله خود که در صفحه‌اش در وب‌سایت مدیوم منتشر کرده، نگاهی اجمالی به راه‌هایی انداخته است که می‌توان با استفاده از آنها بیت کوین را به مرز نابودی کشاند.

۱- قدرت ماینینگ متمرکز است

چه چیزهایی می‌تواند باعث شکست بیت کوین شود؟

تمام بخش‌های زیرساختی ماینینگ متمرکز است. در ادامه این ادعا را اثبات می‌کنم.

الف) اکثریت دستگاه‌های استخراج را بیت مین (Bitmain) تولید می‌کند. این شرکت می‌تواند با استفاده از بک‌دور (Backdoor) یا دسترسی از راه دور به ماینرها، دستگاه‌های تولیدی خود را متوقف کند، چیزی که قبلا شاهدش بوده‌ایم.

ب) ۸ استخر استخراج ۸۵٪ قدرت هش (قدرت پردازش) شبکه بیت کوین را کنترل می‌کنند.

ج) تمام ماینرهایی که بیش از ۷۰ درصد قدرت استخراج بیت کوین را تشکیل می‌دهند، در یک اتاق جا می‌شوند. این اتفاق قبلا در سال ۲۰۱۶ رخ داده بود، زمانی که در شرف یک هارد فورک بودیم، ماینرها، همراه با توسعه‌دهندگان شبکه در هنگ‌کنگ در یک اتاق دور هم جمع شدند تا سرنوشت بیت کوین را رقم بزنند.

د) بیشترین مقدار قدرت هش در کشوری است که به طور کلی مخالف بیت‌ کوین و آزادی است.

بطور خلاصه، تمام زیرساخت‌های استخراج بیت کوین به شدت متمرکز است.

اگر اکثریت قدرت پردازش شبکه ماینینگ در دست یک سری افراد خاص باشد، ممکن است حملات زیر به بیت کوین انجام شود:

  • حمله ۵۱ درصد (کنترل شبکه با در اختیار گرفتن بیش از ۵۰ درصد قدرت پردازش)
  • بازسازی زنجیره (برگشت تراکنش یا جلوگیری از آن)
  • مارپیج مرگ ( Death spiral – خاموش شدن فارم‌ها یکی از پس دیگری و رسیدن هش ریت به صفر)
  • حمله خسوف (Eclipse- اختلال در کار نودها)

همچنین راه‌اندازی مجدد یک الگوریتم اثبات کار جدید، خودش مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد.

۲- کسب سود از سقوط قیمت بیت کوین در پلتفرم‌های قرارداد آتی و رفتن به زنجیره دیگر

چه چیزهایی می‌تواند باعث شکست بیت کوین شود؟

ساتوشی ناکاموتو برای بیان اینکه حمله به شبکه بیت کوین به نفع هیچ‌کس نیست، در وایت پیپر بیت کوین نوشته بود کسی به بیت کوین آسیب نمی‌رساند چون خودش می‌تواند با همان قدرت پردازشی که قصد حمله به بیت کوین را دارد، بیت کوین استخراج کرده و کسب درآمد کند.

نکته کلیدی در فرضیات ناکاموتو این بود که ماینرها انگیزه‌ لازم را دارند که به جای مخرب بودن، بازیگر خوبی باشند و موفقیت آنها به موفقیت بیت‌ کوین گره خورده است.

اما در حال حاضر موضوع دیگر این نیست. اکنون می‌توان در سایت‌هایی مانند بیتمکس یا بایننس، با استفاده از معاملات آتی، از سقوط قیمت‌ها سود شدید برد.

ماینرها می‌توانند به زنجیره بیت‌کوین حمله کنند. در حین حمله به بیت کوین اقدام به ثبت موقعیت شورت (Short) کرده و همزمان با سقوط بیت کوین به سودی هنگفت برسند. پس از اتمام حمله نیز به سراغ یک زنجیره دیگر رفته و آنجا اقدام به استخراج کنند.

۳- مدل امنیتی آزموده نشده، مسئله کارمزدها

چه چیزهایی می‌تواند باعث شکست بیت کوین شود؟

هر چهار سال، اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند، با هاوینگ که پاداش استخراج را نصف می‌کند، بودجه امنیت بیت‌ کوین نصف می‌شود. طرفداران بیت کوین در پاسخ به مشکلاتی که هاوینگ می‌تواند برای بیت کوین به وجود بیاورد، می‌گویند:

الف) ما نباید تا زمانی که در سال ۲۱۴۰ پاداش استخراج بیت‌ کوین به صفر می‌رسد نگران چیزی باشیم. با این حال، در بحث کاربرد، در بازه ۹ ساله بودجه امنیتی ۸۸% یعنی از ۱۲.۵ بیت‌ کوین به ۱.۵ بیت‌ کوین و در بازه ۱۷ ساله به ۰.۳۹ بیت‌ کوین به ازای هر بلاک کاهش خواهد داشت. در واقع یک کاهش ۹۷ درصدی از رقم فعلی، رخ خواهد داد.

ب) قیمت بیت کوین پس از هاوینگ بعدی بیش از ۲ برابر افزایش خواهد یافت. مشکل این تفکر این است که همراه با قیمت، پاداش اخلال در روند فعالیت بیت کوین هم افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، پیروی از این منطق می‌تواند به این معنا باشد که در نهمین هاوینگ، ارزش بیت کوین از ارزش کل تولید ناخالص داخلی تمام کشورها بالاتر باشد.

به نظر من، تنها سه راه برای غلبه بر این مشکل وجود دارد:

الف) استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) که هرگز چنین نخواهد شد!

ب) شکستنِ محدودیت ۲۱ میلیون واحدی و متوقف کردن هاوینگ و کسب پاداش‌های استخراج، بر اساس مدل فعلی که هرگز چنین نخواهد شد!

پ) مقداری از بیت کوین‌های استخراج‌شده توسط ساتوشی ناکاموتو را برداریم و سپس از آن‌ها برای ایجاد تورم در بیت کوین استفاده کنیم. مسئله‌ای که امکان وقوعش وجود دارد.

ت) اجازه بدهیم کارمزدها افزایش پیدا کند. این بهترین راه است، اما مشکل اینجاست که اگر ما می‌خواهیم ۱۲.۵ بیت‌کوین به عنوان کارمزد هر بلاک داشته باشیم، با توجه به فرض قیمت ۱۰۰ هزار دلاری برای بیت کوین، هر تراکنش چیزی در حدود ۳۴۰ دلار کارمزد خواهد داشت.

چیزی که می‌دانیم این است که ما نمی‌توانیم هر دو راه را با هم داشته باشیم، ماینرها باید چه با پول و یا به صورت یارانه تشویق شوند. بنابراین، در نهایت کار ما یا به وسیله کارمزدهای بالا یا جلو زدن دیگر ارزها از بیت کوین (از بابت قدرت هش)، تمام می‌شود. در این صورت راه برای حمله به بیت کوین باز خواهد بود.

همچنین، اگر کارمزدهای شبکه بالا باشد، شبکه لایتنینگ هم جایگزین پرهزینه‌ای برای عمده کاربران شبکه بیت کوین به حساب می‌آید. چون مردم حاضر نیستند از درآمد چندروزه خود برای کارمزد قفل کردن و بازکردن بیت‌کوین‌هایشان در کانال‌های پرداختی لایتنینگ استفاده کنند.

حملات ممکن: ارزهایی با تورم بالاتر قدرت هش بالاتری پیدا خواهند کرد که می‌تواند باعث بروز حملاتی مانند آنهایی که بخش اول گفته شد، شود. از طرف دیگر کارمزد بالا، شبکه بیت کوین را برای بسیاری غیر قابل استفاده می‌کند و این ارز دیجیتال به محصولی بدون کاربر بدل می‌شود.

۴- بیت‌کوین به دلیل عدم نوآوری با مرگی آرام از بین می‌رود

چه چیزهایی می‌تواند باعث شکست بیت کوین شود؟

این هم یک مزیت و هم یک مشکل است. بیت‌ کوین عوض نخواهد شد و این یک نکته مثبت است.

اما نمی‌توانیم انکار کنیم که عملا نوآوری‌های بیت کوین از بین رفته است. از زمانی که در سال ۲۰۱۳ بیت‌کوین خریدم، از نقطه نظر کاربران، هیچ کاربرد یا مورد استفاده جدید قابل توجهی برای بیت کوین ایجاد نشده است. بله، نودها سریعتر همگام‌ می‌شوند؛ بله؛ امضاها کوتاه‌تر شده است و … . اما نوآوری‌های بزرگی که به ما قول داده شده هرگز تحقق نیافته و برخی ویژگی‌های دیگر هم حتی بلا استفاده شده‌اند.

  • چِنج تیپ (ChangeTip – خدمات پاداش دهی بیت کوین) تعطیل شد و ایر بی‌ان‌بی (Airbnb) آن را خرید.
  • روش‌های کالرد کوینز (Colored Coins – روش‌هایی برای ایجاد دارایی روی بلاک چین بیت کوین) معرکه بودند اما از دور خارج و به نوعی سبب ظهور اتریوم و توکن‌های ERC20 و فصل آلت‌کوین‌ها شدند و در نهایت از بین رفتند.
  • رقبای بیت کوین قول قرارداد هوشمند را دادند، اما توسعه‌دهندگان اصلی بیت کوین تنها کاری که کردند تغییر OP_RETURN از ۸۰ بایت به ۴۰ بایت بود.
  • بلاک استریم (Blockstream) وعده داده بود که یک سری زنجیره جانبی را ایجاد می‌کند که در آن بیت کوین لایه اصلی است و تمام طرح‌های آزمایشی در زنجیره‌های جانبی انجام می‌شود؛ طرحی که ما را بی نیاز از اعتماد می‌کرد و در صورت اجرا موفقیت‌های بسیاری را کسب می‌کرد. اکنون آنها عملاً تسلیم شده‌اند و در حال اجرای نوعی از زنجیره‌های جانبی هستند که در آنها، تمام نودها توسط بلاک استریم تایید خواهند شد و بر پایه سخت‌افزارهای وابسته به این شرکت فعالیت خواهند کرد.
  • روت استوک (Rootstock)، یک زنجیره جانبی وابسته است که در آن به تعداد کمی از اعتبارسنج‌های منتخب اعتماد می‌کنید.

حالا فقط شبکه لایتنینگ (Lightning) باقی مانده است و باید برایتان جالب باشد که ببینید در مقابل کارمزدها چطور کار می‌کند. جوزف پون (Joseph Poon)، یکی از تدوین کنندگان وایت پیپر این شبکه نیز بیت‌ کوین را رها کرده و روی اتریوم (Ethereum) کار می‌کند.

در اینجا این خطر وجود دارد که بیت‌کوین هرگز به سمت عامه مردم راه پیدا نکند و با مرگی آرام از بین برود.

۵- عدم وجود حریم خصوصی

چه چیزهایی می‌تواند باعث شکست بیت کوین شود؟

بیت‌کوین در بهترین حالت نیمه ناشناس است. اگر بخواهیم با سخت‌گیری‌های دولتی بزرگ روبرو شویم، تمام نودهای ماهواره‌ای و برنامه‌های غیرمتمرکزسازی بی فایده می‌شوند؛ چراکه اگر نهادها بتوانند به راحتی دارندگان نودها را شناسایی کنند، قادرند با یک نقشه فریبنده آنها را شکست دهند.

۶- توسعه متمرکز

در سال ۲۰۱۸، ۷۰٪ مشارکت‌های کد بیت کوین کور توسط ۱۰ نفر از افراد انجام شد و ۹۷% نودها از کلاینت بیت کوین کور استفاده می‌کنند. می‌توانیم خودمان را قانع کنیم که همه کاربران بیت کوین تمام سیصد هزار خط کد را بررسی می‌کنند و در مورد همه تغییرات به اتفاق نظر می‌رسند. اما در نگاهی واقع بینانه، همه ما پیرو آنچه هستیم که توسعه‌دهنگان بیت کوین کور پیشنهاد می‌کنند.

خطر کدهای توطئه آمیز و یا تصمیمات نادرست تیم مرکزی توسعه‌دهندگان صفر نیست. باگ‌های CWE-۲۰۱۰_۵۱۳۹ و CVE-۲۰۱۳_۳۲۲۰ را ببینید، اینها تنها اشتباهاتی سهوی بودند نه حملاتی هدفدار.

۷- کامپوترهای کوانتومی

بیت کوین تاب مقاومت در مقابل رایانه‌های کوانتومی را ندارد و محاسبات کوانتومی به هیچ وجه یک خیال دست نیافتنی نیستند. کامپیوترهای کوانتومی وجود دارند، کار می‌کنند، و البته هنوز قدرتمند نیستند . با این حال این بدین معنا نیست که آنها در سال‌های آتی قدرتمندتر نمی‌شوند.

۸- آن قدر مقیاس‌پذیر نیست که میان مردم گسترش یابد

در بهترین حالت، بیت کوین توانسته است ۲,۷۶۳ تراکنش به ازای هر بلاک پردازش کند. این یعنی بیت‌ کوین می‌تواند ۱۴۵,۲۲۳,۲۸۰ تراکنش را در سال پردازش کند، یعنی چیزی حدود ۰.۰۲ تراکنش در سال برای هر نفر. بدین ترتیب، حتی اگر کارمزدهای ارزان داشته باشیم و لایتنینگ هم بی کم و کاست به کارش ادامه دهد همه مردم جهان می‌توانند تنها یک کانال لایتنینگ را باز و بسته کنند. در این صورت حدود ۹۶ سال برای فراگیر شدن بیت کوین در کل جهان زمان لازم است.

حتی اگر بیت‌ کوین به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شد، که استفاده می‌شود، حتی اگر افراد بیت‌ کوین (BTC) می‌خریدند و تنها یک تراکنش انجام می‌دادند و دیگر آنرا جا به جا نمی‌کردند، ۴۸ سال طول می‌کشید که در دنیا فراگیر شود.

و بیت کوین همچنان یک پول مخصوص خوره‌های رایانه است!

۹- قوهای سیاه، ناشناخته‌ی ناشناخته‌ها

همه چیز در این لیست وجود ندارد، مانند برخورد یک سیارک بزرگ به زمین و یا یک هوش مصنوعی قاتل. در واقع چیزهایی که نمی‌دانیم. بنابراین، همانطور که قول دادم هر چیزی که بیت‌کوین را از بین می‌برد، در همین مقاله بود.

اشتراک
اطلاع از
guest
40 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مصطفی کرامتی
مصطفی کرامتی
8 ماه پیش

جوک گفتین خانم تمام دولت های دنیا دارن بیت کوین میخرن بیت کوین بهترین سرمایه گذاری هست مگه میشه دولت ها اشتباه کنن بخرید یه روزی میشه همه چیز بتونی بخری جز بیت کوین مثل الماس میشه

امین پاکبان
امین پاکبان
9 ماه پیش

ممنون خیلی خوب ابهامات و تردیدهای ما رو برطرف کردید
من قبلا به بعضی از این موارد فکر کردم اما با خودم گفتم من تخصصی ندارم و این ابهاماتم غلطه

امین پاکبان
امین پاکبان
9 ماه پیش

ببخشید منظور از اینکه بیت کوین مقابل کامپیوتر های کوانتومی دووم نمیاره چی هست؟

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
9 ماه پیش

سلام
به زبان ساده، کامپیوترهای کوانتومی میتونن پردازشی رو انجام بدن که برای کامپیوترهای امروزی ممکنه هزاران سال طول بکشه. بنابراین کامپیوترهای کوانتومی قادر خواهند بود رمزنگاری بیت کوین رو شکست بدن.

اما نگران نباشید. همین حالا اینترنت به‌شدت به الگوریتم SHA-256‌ (الگوریتم رمزنگاری که بیت کوین از اون استفاده میکنه) وابسته‌ست. بنابراین اگر کامپیوترهای کوانتومی تا چند سال دیگه وارد بازار بشن، آخرین چیزی که ضربه می‌بینه بیت کوینه چون خیلی سیستم‌ها و شبکه‌های بزرگتری قبلش وجود دارن. در ضمن همین حالا هم الگوریتم‌های ضد کوانتوم ساخته شدن و در صورت نیاز با به‌روزرسانی (فورک) این مشکل حل خواهد شد.

علی الیاسی
علی الیاسی
9 ماه پیش

سلام
اینی که گفتید کاملا درسته اما بیت کوین هم دست روی دست نمیگذاره تا این اتفاق به راحتی براش بیفته.

Pirooz
Pirooz
1 سال پیش

فکر کنم هدف خانم حسینی از انتشار این مقاله تخریب بیت کوین نه چیز دیگه

MamadMk
MamadMk
1 سال پیش

من یکی دو بار خواب دیدم؛ وقتی سایت هایی که باهاشون هر روز نوسانات و قیمت بیت کوین رو چک میکنم رو باز کردم ، قیمت بیت کوین رو 0$ نشون میدادن! همه صرافی ها و مارکت ها سوت و کور شده بود ? ایشالله که خیره

فرهاد
فرهاد
1 سال پیش

با سلام . خیلی مقاله جالبی بود و با دید وسیع نوشته شده .
متاسفانه ارزهای دیجیتال یه فریب عمومی هستند و این باعث ناباوری عده ای از شکست بیت کوین میشه!

mind
mind
1 سال پیش
پاسخ  فرهاد

دوست عزیز اینجا فقط به راه هایی اشاره شده که افراد مخالف بیتکوین میتونن با استفاده از اون این ارز بزرگ رو به مرز نابودی بکشونن ولی این به این معنا نیست که ارزهای دیجیتال یک فریب عمومی هستند،لطفا سطح اطلاعاتتون درباره این حوزه رو افزایش و بعد اقدام به اظهار نظر کنید.

محمد گل ریکی
محمد گل ریکی
1 سال پیش

ارز دیجیتال خوبی اش این هست که بصورت آنلاین جابجا می‌شود ودرکیف پول الیکترونیکی قرار می گیرد حالا این کار با گوشی انجام می شود پول های دیگر هم حالا دیجیتال شده اند مثلا با کارت قابلیت انتقال دارند وبا رمز دوم هم میشه مبالغ های مختلفی انتقال داد و جابجا کرد کیف پول آپ درست شده تا مبلغ ده ملیون تومان بصورتی الیکترونیکی قابل انتقال هست درکشور چین توی نرم‌افزار ویچت کیف پول دارد که تا مبلغ ۵۰۰۰۰پنحاه هزار یوان پول چین میشه انتقال داد و جابجا کرد که معادل صدوده ملیون تومان ایران میشه پول های کشور ها هم کاغذی هست وهم الیکترونیکی مثل ارز دیجیتال هم حا افتاده هست برای عموم مردم

mohamadreza mohebi
mohamadreza mohebi
1 سال پیش

سلام
اینکه توی یک وب سایت تخصصی میاید‌ و مطالعه می کنید خوب خیلی خوب هست اما یکم تو همین وب سایت مطالعه بکنید فرق ارزهای دیجیتال و اون چیزی که شما می گی با کارت خرید می کنی رو متوجه میشی یک فرق کوچکش اینه که شما وابسته به بانک نیستی شما الان می تونی با کارت های بانکی خوشکلت یه هتل مثلا تو پاکستان بگیری؟می تونی یه خرید ساده از ebay بکنید؟ حالا گیریم که به سیستم مثلا پی پای هم دسترسی داشتی برای یه انتقال پول باید کلی زمان و کارمزد تراکنش صرف کنید برای یک معامله مثلا خرید ماشین آلات، متاسفانه ارزهای دیجیتال داره فقط بعنوان سفته بازی شناخته میشه و مردم بجای اینکه کاربردهای اونو بخوان بدونن دنبال این هستن که بدونن مثلا بلاکها چطوری ساخته میشه اخه برادر من تو مگه میدونی شتاب و سحاب و مستر کارتو پی پال چطور کار می کنه اما کاربردشو حداقل می دونید از همینجا با هشتک #دنبال زیر بغل مار نباشید. مخالفت خودمو با این رویکرد اعلام می کنم.

نبی سروی
نبی سروی
1 سال پیش

با اجازت کلی خندیم !
یعنی فکر کردی بیت کوین و ارز دیجیتال همو نقضیه کارت به کارت و کیف پول دیجیتالی هست ؟! 🙂 🙂
تمرکززدایی – چاپ پول – تورم و بلاکچین و … همه رو شستی گذاشتی کنار دمت گرم ! 🙂 🙂 🙂

master
master
1 سال پیش

سلام به همگی نظر بنده این هست که هیچ چیز در این دنیا غیر ممکن نیست شاید احتمالش کم باشه،اما بر این عقیده هستم که هیچ چیز هم بی دلیل نیست پشت این اخبار و این اظهار نظر ها همیشه مغز های متفکری هستن که بعضا منافع خودشون براشون اهمیت بیشتری از آگاهی مردم داره بیتکوین هر انچه که بوده و هر انچه که هست دنیا رو از مشکلاتی نجات داده و باعث پیدایش افکار نو و توسعه های بی نظیر در حوزه ی ارزهای دیجیتال شده…بهتره دیدمون رو نسبت به این کوین فقط به عنوان سرمایه گذاری عوض کنیم،این ارز نوسانات زیادی رو تجربه کرده و خواهد کرد چون حجم بازار کوچکی داره و افراد با سرمایه ی بالا بعضا قادر به هدایت نسبی مارکت به سمتی هستن که خودشون میخوان.

ناکاموتو
ناکاموتو
1 سال پیش

آقا خالق بیت کوین چه کسی هست ؟ تا حالا از خودتون پرسیدید اون چه کسی هست؟ کجاست ؟ چه شکلی هست؟
فقط یک اسمی در همه جا هست که ناکاموتو خالق بیت کوین هست اما تا به خال کسی او را ندیده
یک شخص به این مهمی هیچ اطلاعاتی از او در دنیا نیست
بذارید من بهتون بگم خالق بیت کوین سازمان موساد هست برنده اصلی
و بازنده اصلی مردم
وقتی ۲۰ میلیون بیت کوین استخراج بشه ارزش ان برسد به ۱۰۰ هزار دلار میشود. ارزش بازار آن میشود ۲ هزار میلیارد دلار.
یک روز صبح از خواب بیدا. میشوید میبینید که شبکه جمع شده مثل گلدگوئست و تمام دارایی شما به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد دلار شده برای موساد
در ضمن منتظر بیت ۲۵۰۰ دلاری باشید

فردوس
فردوس
1 سال پیش

همین که تونستیم با استخراج بیت کوین و فروشش با قیمت مناسب و خرید3 تا زمین خالی و آینده دار در بهترین موقیت شهر ، خودش کلی حرفه. مونده چطور ازش استفاده کنی! شاید بیت کوین از بین بره، (که نمیره) .

MasterMind
MasterMind
1 سال پیش

توهم توطئه زدی جناب… روغن بنفشه رو تعویض کن 🙂

Hamed Sadighi Bizhan
Hamed Sadighi Bizhan
1 سال پیش

داداش پس کی میشه 2500 دلار منتظریم ؟؟؟ ها ها ها ها .

پویان
پویان
10 ماه پیش

۱- شبکه‌ی توزیع‌شده رو چطور می‌خوان جمع کنن؟ بنده توی خونه‌مون node راه می‌اندازم و خودم شخصاً تراکنش‌ها رو تأیید می‌کنم و اصلاً اگر دلم خواست هاردفورک هم می‌زنم، کی می‌خواد جلوم رو بگیره؟

۲- اگر شبکه جمع بشه، تک‌تک بیت‌کوین‌ها هم ارزشش می‌شه صفر. کوین یا توکنی که نمی‌تونی بفروشی یا معامله کنی یا حتی اصلاً باهاش یک تراکنش انجام بدی رو می‌خوای بگذاری روی سرت؟ بیا من همین الآن برات یک بلاک‌چین شخصی راه می‌اندازم و ۲۱ میلیون کوین هم برات ایردراپ می‌کنم ببینم کوینی که کسی ازت نمی‌خره رو می‌خوای چکار کنی!

۳- نرخ استخراج بیت‌کوین یک تابع لگاریتمی هست و هرچه زمان بگذره، سرعت تولید کوین‌های جدید کاهش پیدا می‌کنه. این «یک روز صبح از خواب بیدا. میشوید…» بیشتر از این که یک تهدید باشه، یک دعای خیر هست که انشاالله صد سال دیگه هم عمر می‌کنید و ماین شدن ۲۱ میلیون کوین رو هم به چشم می‌بینید!

کاظم
کاظم
1 سال پیش

خانم حسینی من چند تا از مقاله های شما رو خوندم
شما فقط در مورد شکستش دارید حرف میزنید؟
برام خیلی جالبه چون بیت کوین باعث موفقیت خیلی از افرادی که کارشون همین ازر هاست شده

آرش
آرش
1 سال پیش

خانم حسینی به جای اینکه اخبار مثبت بنویسید در این موقعی که وضعیت دنیا بحرانیه یه مقاله پیدا کردین که ماله 6 ماه پیشه. پیشنهاد میکنم از مقالات بروز استفاده کنید و بیخودی در دل سرمایه گذاران دلهره ایجاد نکنید که این روزها استرس هم دستگاه ایمنی بدن رو ضعیف میکنه

mohamad
mohamad
1 سال پیش

بیت کوین مرگ م‌وش هست بفروشید فرار کنی
یک سوال که هیچکدامتون نمیتونید جواب بدید
اصلا بر فرض محال قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار رسید و اخرین بیت کوین استخراج شد ودیگر هیچ بیت کوینی وجود ندارد برذی استخراج اون وقت چی ؟ تمام دستگاه های ماینر خاموش میشن و شبکه نابود میشه ، بازم کسی هست از شما بیت بخره؟؟. چرا باید یک چیزی مه وجود نداره بخره؟؟

Satoshi
Satoshi
1 سال پیش
پاسخ  mohamad

اون زمان تعداد کاربرها به چند صد میلیون خواهد رسید و ماینر ها سودشون از کارمزد انتقال میگیرند که بیشتر و پر سودتر از استخراج خواهد بود

Hamid Reza
Hamid Reza
1 سال پیش
پاسخ  mohamad

لطفا قبل از سخن گفتن حداقل یکم مطالعه کنید بع کلامهای گوهربار از دهان نازنینتان بیرون بدهید بعد از اتمام استخراج سود سهام مبه استخراج کننده ها اعطا میشه یعنی دستگاه بیرون انداخته نمیشن دوست عزیز

روزبه
روزبه
1 سال پیش
پاسخ  mohamad

اين آقا يا خانم با اكانت فيك بارها و بارها كامنت گذاشته، كافيه بريد پروفايلشو ببينيد تا بفهميد چيكارست.

قاسم خلیلی
قاسم خلیلی
1 سال پیش
پاسخ  mohamad

ی خورده مطالعه کنی میبینی که حتی بیت هم تموم شه باز ماینرا پول در میارن.
ولی پیشنهادم به شما اینه که بفروش بدو بدو برو ریال تهش دلار بگیر خودتو از مرگ موش نجات بده. خودتو بسپار بدست بانک های دلسوز!

پویان
پویان
10 ماه پیش
پاسخ  mohamad

پس اون کارمزدی که موقع انجام هر تراکنش تعیین می‌کنی فکر کردی در راه خدا انفاق می‌شه؟! گیر ماینرها میاد دیگه!

Vuvcc
Vuvcc
1 سال پیش

اگه بیت کوین به ارزهای دیگه مجال برتری بده بی اعتمادی به وجود میاد به این سیستم و روند پذیرش کندتر میشه

Vuvcc
Vuvcc
1 سال پیش

بیت کوین نیاز به یه فورک درست حسابی داره فقط همین تمام ارزها یه نقصی دارن که بی نقض ترین فعلا بیت کوینه

علی
علی
1 سال پیش

بهترین مطلبی بود که تو این سایت خوندم واقعا دست شما درد نکنه موقعیت ارز های دیجیتال واقعا مثل شیشه شکننده هست تمام مواردی که اشاره کردید احتمال وقوعش هست ولی متاسفانه هیچکس در محاسباتش در نظر نمیگیره و همه یه جمله بلدن و میگن پشتوانه اجتماعی داره و ارزشش سر به فلک میکشه اگر پشتوانه اجتماعی روزی از بین بره چی؟

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off