درخت بیت کوین – بخش دوم: فصل

درخت بیت کوین – بخش دوم: فصل

در بخش اول «درخت بیت کوین»، درباره این موضوع صحبت کردیم که ساتوشی چگونه کدهای ژنتیکی بیت کوین را طراحی کرد و چرا بیت کوین بهترین گونه پول است که تا کنون ایجاد شده است. ساتوشی نوشتن کد ژنتیکی بیت کوین را در سال ۲۰۰۷ آغاز کرده بود، اما برای کاشتن بذر آن تا موقع مناسب منتظر ماند. لحظه‌ای که دنیا دیگر می‌توانست این اختراع جدید را درک کند و بپذیرد.

در ادامه، به بررسی زمانی خواهیم پرداخت (فصل مناسب) که ساتوشی برای کاشت بذر بیت کوین انتخاب کرد.

ساتوشی منتظر زمان مناسب برای عرضه بیت کوین بود

مشکل اصلی ارزهای رایج این است که برای عملکردشان به اعتماد نیاز دارند. منظورم این نیست که اعتماد به بانک مرکزی نقصی برای پول به شمار می‌رود، مشکل واقعی نقض این اعتماد است که در تاریخ ارزهای فیات بارها شاهدش بوده‌ایم. ما باید به بانک‌ها اعتماد کنیم که پولمان را برایمان نگه دارند و آن را به‌ شکل الکترونیکی انتقال دهند، اما آنها چه کردند؟ در کوران حباب اعتبار (بدهی) همچنان به قرض دادن ادامه دادند، درحالی‌که پشتوانه چندانی برایش نداشتند.

ساتوشی ناکاموتو

بانک‌های مرکزی

از زمان تأسیس بانک انگلستان، دولت‌ها از بانک‌های مرکزی به‌عنوان ابزاری به‌منظور تأمین مالی سیاست‌هایشان استفاده کرده‌اند، بدون اینکه حتی نگران خشم عمومی ناشی از وضع مالیات باشند. وقتی سرمایه ارائه‌شده توسط بانک‌های مرکزی، از سوی دولت یا در بازار و در قالب نرخ‌های غیرطبیعی پایینِ بهره به‌شکلی نامناسب توزیع شود، فروپاشی اقتصادی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. بانک مرکزی، عامل اصلی این نابه‌جایی‌های دوره‌ای بازار است

نابه‌جایی وقتی روی می‌دهد که بازارهای مالی تحت شرایط تنش و فشار شدید، شاهد قیمت‌گذاری نادرست دارایی‌ها به شکلی گسترده باشند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ای از بخش کسب‌وکار دانشگاه میشیگان مراجعه شود.

هنری پالسون (منشی خزانه‌داری ایالات متحده در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸ و مدیرعامل سابق گلدمن ساش)

هنری پالسون

باور من این است که عامل اصلی هر بحران مالی، سیاست‌های نامناسب حکومتی است.

هنری پالسون (منشی خزانه‌داری ایالات متحده در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸ و مدیرعامل سابق گلدمن ساکس)

نمودار نرخ تورم در قرن 20 - نمودار نرخ تورم از قرن 13 تا عصر حاضر

از سال ۱۹۳۳ تا به الان تورم منفی جهانی نداشته‌ایم

با نابه‌جایی اخیر بازار، به سرمایه‌گذاران کمک مالی شد و به‌این‌ترتیب توانستند از مخمصه نجات یابند. اما چطور می‌توان از یک طرف به بانک‌ها کمک‌های مالی غیرمسئولانه تخصیص داد و از طرف دیگر انتظار داشت مردم مسئولیت‌پذیرتر شوند؟ تا پیش از قرن بیستم، مردم عادی همیشه برای نجات خودشان از سیاست‌های ناموفق و تورمیِ بانک مرکزی به طلا پناه می‌بردند. اما از زمانی‌که استاندارد طلا در قرن بیستم منسوخ شد، بسیاری از مردم در سراسر جهان دیگر نتوانستند به طلا تکیه کنند. – ویجی بویاپاتی

آلن گرینسپن (رئیس سابق فدرال رزرو)

آلن گرینسپن (رئیس سابق فدرال رزرو)

در غیاب استاندارد طلا، دیگر راهی وجود ندارد که بتوانیم پس‌اندازمان را از تورم حفظ کنیم. دیگر هیچ ذخیره ارزشی که ایمن باشد وجود ندارد.

اوایل ۲۰۰۷

ساتوشی ناکاموتو پس از سال‌ها تحقیق، شروع به نوشتن کدهای بیت کوین می‌کند.

بحران مالی ۲۰۰۸

مشکل آن‌قدر بزرگ شده بود که فقط باید تحولاتی عظیم اتفاق می‌افتاد تا همه چیز را تغییر دهد. این امر پیامدهای اجتماعی و سیاسی بسیار جدی را دربر داشت.

– مایکل لویس

ژانویه: فدرال رزرو تلاش می‌کند تا از ترکیدن حباب مسکن جلوگیری کند

فدرال رزرو تلاش می‌کند تا از ترکیدن حباب مسکن جلوگیری کند

کمیته بازار آزاد فدرال (Federal Open Market Committee) نرخ بودجه فدرال را به ۳% کاهش داد. این به‌معنای ۵۷% سلب مالکیت بیشتر نسبت به ۱۲ ماه قبل از آن بود.

فوریه:جرج بوش پس از کاهش میزان فروش مسکن، لایحه تخفیف مالیاتی را امضا می‌کند

جرج بوش (رئیس‌جمهور وقت آمریکا) پس از اینکه میزان فروش مسکن کاهش می‌یابد، لایحه تخفیف مالیاتی را امضا می‌کند.

۱۳ فوریه: رئیس‌جمهور بوش لایحه تخفیف مالیاتی را برای کمک به بازار آشفته مسکن امضا کرد که سبب افزایش محدودیت‌های وام FHA شد. همچنین به فردی مک (بزرگ‌ترین شرکت فدرال ارائه‌دهنده وام مسکن) اجازه خرید وام‌های مسکن کلان را داد.

(توضیح: فردی مک و فانی می، دو مؤسسه ارائه‌دهنده وام مسکن هستند که با سرمایه خودشان وام‌های مسکن ارائه‌شده توسط بانک را به‌شکل نقد خریداری و آن را به مردم عادی اعطا می‌کنند. به‌این‌ترتیب، بانک‌ها مجبور نیستند از ذخایر خودشان وام بدهند و سال‌ها منتظر بازپرداخت آن بمانند.)

مارس: فدرال رزرو کمک‌های مالی را آغاز می‌کند

۱۴ مارس: فدرال رزرو اولین نشست اضطراری‌اش در ۳۰ سال گذشته را برگزار کرد.

۱۷ مارس: فدرال رزرو اعلام کرد که وام‌های نامناسبی را که بیر استیرنز اعطا کرده بود تضمین می‌کند.

۱۸ مارس: کمیته بازار آزاد فدرال نرخ بودجه فدرال را تا ۰٫۷۵ درصد کاهش داد و به ۲٫۲۵ درصد رساند که سبب شد نرخ بهره در عرض ۶ ماه به نصف مقدار آن برسد. در همان روز، قانون‌گذاران فدرال موافقت کردند که به فانی می و فردی مک اجازه دهند ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر به‌شکل وام مسکن درجه دو دریافت کنند.

آوریل – ژوئن: فدرال رزرو، بدهی سمّی بانکی بیشتری را خریداری می‌کند

۲ ژوئن: مبلغ مزایده‌های فدرال رزرو جمعا ۱٫۲ تریلیون دلار شد. در ماه ژوئن، فدرال رزرو ۲۲۵ میلیارد دلار از محل تسهیلات مزایده دوره‌ای آن وام اعطا کرد.

جولای: بانک ایندی مک (IndyMac) ورشکست می‌شود

IndyMac

۱۱ جولای: اداره نظارت بر صندوق‌های پس‌انداز (Office of Thrift Supervision) بانک ایندی‌مک را تعطیل کرد. پلیس لس‌آنجلس به سپرده‌گذاران عصبانی این بانک هشدار داد که آرام باشند و منتظر بمانند تا پول‌هایشان را از این بانک ورشکسته برداشت کنند.

۲۳ جولای: آقای پالسون در یک برنامه تلویزیونی دلایل نیاز به کمک مالی فوری از جانب فانی می و فردی مک را توضیح داد. هر دو شرکت خودشان بیش از نیمی از ۱۲ تریلیون دلار وام‌های مسکن را تأمین یا تضمین کردند.

سپتامبر: نگرانی در سراسر جهان گسترش می‌یابد

۷ سپتامبر: خزانه‌داری اعلام می‌کند که شرکت‌های فانی و فردی را خودش اداره خواهد کرد تا زمانی که به اندازه کافی قوی شوند و بتوانند به مدیریت مستقلشان برگردند. کمک مالی به فانی و فردی در مرحله اولیه برای مالیات‌دهندگان ۱۸۷ میلیارد دلار هزینه برمی‌دارد.

۱۵ سپتامبر: لیمن برادرز (Lehman Brothers) اعلام ورشکستگی کردند. این بزرگ‌ترین ورشکستگی ثبت‌شده در تاریخ ایالات‌متحده با بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار دارایی بود که موجب ریزش یک روزه ۴٫۵ درصدی در شاخص میانگین صنعتی داو جونز شد (بزرگترین ریزش از زمان حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱). در آن روز، بانک آمریکا به شکل رسمی اعلام کرد که بانک مریل لینچ را به مبلغ ۵۰ میلیارد دلار خریداری می‌کند.

لیمن برادرز بزرگترین ورشکستگی آمریکا بود

وحشتناک است. درست مانند مرگ می‌ماند. انگار زلزله‌ای ویرانگر اتفاق افتاده است. – کریستی مک کلاسکی (یکی از معامله‌گران لیمن در لندن)

۱۶ سپتامبر: فدرال رزرو شرکت AIG را به مبلغ ۸۵ میلیارد دلار می‌خرد. این شرکت تریلیون‌ها دلار وام مسکن در سراسر دنیا اعطا کرده بود. اگر سقوط می‌کرد، کل سیستم جهانی بانکداری به خاک سیاه می‌نشست. در همان روز، ارزش خالص دارایی صندوق Reserve Primary Fund به زیر ۱ دلار سقوط کرد. این صندوق، پول کافی برای پرداخت همه بازخریدهایی که اتفاق می‌افتادند را نداشت.

محمد الاریان (یکی از بزرگترین اقتصاددان‌های صنعت مالی)

محمد الاریان (یکی از بزرگترین اقتصاددان‌های صنعت مالی)

از همسرم خواستم به خودپرداز برود و تا جایی که امکانش هست پول نقد برداشت کند. هنگامی‌که دلیلش را پرسید، گفتم از کجا بدانم همین فردا این بانک دایر باشد یا نه؟

۱۷ سپتامبر: اقتصاد در آستانه فروپاشی است. نگرانی هر لحظه بیشتر می‌شود. سرمایه‌گذاران در حرکتی بی‌سابقه مبلغ ۱۴۴٫۵ میلیارد دلار از حساب‌هایشان در بازار برداشت کردند. در طی فقط یک هفته معمولی (روزهایی که هیچ مناسبت خاصی نبوده است) حدود ۷ میلیارد دلار برداشت شده بود. اگر این روند همین‌طور ادامه می‌یافت، کسب‌وکارها دیگر امکان دسترسی به منابع مالی برای ادامه فعالیت‌هایشان را نداشتند. فقط طی چند هفته، شرکت‌های پخش نمی‌توانستند پول نقد کافی برای توزیع مواد غذایی در فروشگاه‌ها داشته باشند.

اکتبر: کمک‌های مالی افزایش می‌یابد

درخت بیت کوین - بخش دوم: فصل

۳ اکتبر: لایحه کمک مالی به بانک، به خزانه‌داری امکان داد تا سهام بانک‌هایی را که در وضعیت بدی هستند خریداری کند. این سریع‌ترین روش برای تزریق سرمایه به سیستم مالی راکد بود. با وجود این، بازارهای سهام جهانی همچنان به فروپاشی ادامه دادند.

همان‌طور که سیاست‌هایمان از هم پاشید، سبدهای سهاممان هم نابود شد. – بن هانت

۷ اکتبر: فدرال رزرو موافقت کرد که وام‌های کوتاه‌مدت به کسب‌وکارهایی اعطا کند که از هیچ جای دیگری نمی‌توانستند وام بگیرند. این مبلغ جمعا حدود ۱٫۷ تریلیون دلار می‌شد.

۱۳ اکتبر: منشی خزانه‌داری آقای پالسون همراه با ۹ مدیرعامل از بانک‌های بزرگ جلسه‌ای برگزار کردند. به نظر می‌رسید کل بسته کمک مالی بیش از ۲٫۲۵ تریلیون دلار باشد که البته خیلی بیشتر از ۷۰۰ میلیارد دلاری بود که موجود داشتند.

بن برنانک (Ben Bernanke)

بن برنانک (Ben Bernanke)

سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۸ بدترین روزهای بحران مالی در تاریخ جهان بود که رکود بزرگ را با خود به همراه داشت.

۱۴ اکتبر: کشورهای اتحادیه اروپا، ژاپن و ایالات متحده بار دیگر اقدام بی‌سابقه دیگری با همکاری یکدیگر انجام دادند. اتحادیه اروپا متعهد شد ۱٫۸ تریلیون دلار برای تضمین مالی بانک‌ها بپردازد، سهام‌هایی را برای جلوگیری از شکست بانک‌ها خریداری کند و هر کار دیگری که لازم بود انجام دهد تا این بانک‌ها بتوانند دوباره به یکدیگر قرض دهند. این اقدام پس از تعهد انگلستان برای پرداخت ۸۸ میلیارد دلار بابت خرید سهام بانک‌های ورشکسته و ۴۳۸ میلیارد دلار برای تضمین وام‌ها صورت گرفت. در یک برنامه تلویزیونی برای اعلام همبستگی، بانک ژاپن توافق کرد که به‌شکل نامحدود برای این اقدام مشترک دلار قرض دهد.

بدهی دولت به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی

۲۱ اکتبر: فدرال رزرو ۵۴۰ میلیارد دلار کمک مالی به صندوق‌های بازار پول که همچنان به فروپاشی ادامه می‌دهند قرض می‌دهد.

مردم احساس می‌کنند هیچ‌چیز در کشور درست پیش نمی‌رود، آنها فکر می‌کنند رئیس‌جمهور، کنگره، شرکت‌ها همگی دست روی دست گذاشته‌اند. – خبرگزاری رویترز (۱۵ اکتبر ۲۰۰۸)

۳۱ اکتبر: و ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را منتشر می‌کند

درخت بیت کوین - بخش دوم: فصل

ساتوشی در حال قدم‌زدن در خیابانی در شهر است و به اطرافش می‌نگرد. اوضاع شهر و مردم را بررسی می‌کند.

امتیاز تأیید جورج بوش پایین‌تر از ۲۱% است، امتیاز کنگره روی ۱۰% است. لیمن برادرز هم که همین یک ماه پیش سقوط کرده بود.

آیا زمانش فرا رسیده است؟ آیا جهان آماده شده است؟ ساتوشی با خود فکر می‌کند.

او چند سال گذشته را به نوشتن کدهای بیت کوین صرف کرده و سپس وایت پیپر را نوشته بود. او با شکیبایی منتظر مانده بود تا حاصل دسترنجش را به جهان عرضه کند؛ اما حالا لحظه موعود فرا رسیده بود… فقط یک مشکل دیگر باقی اسا. آیا وایت پیپر به راحتی قابل خواندن است؟ می‌خواست مطمئن شود این وایت پیپر سایفرپانک‌ها را راضی می‌کند. ساتوشی امیدوار بود این پول نقد برای سایر اعضای انجمن «فهرست ایمیل» که قبلا پول الکترونیکی را ایجاد کرده بودند قابل درک باشد.

اریک هافر (نویسنده «مرید راستین»)

اریک هافر (نویسنده «مرید راستین»)

هنگامی‌که لحظه مناسب فرا می‌رسد، یک رهبر پرشور جمعیت آماده را به سوی نقطه‌ای بدون بازگشت هدایت می‌کند. این رهبر آرمان‌هایی را که توسط افراد معتمد (در اینجا سایفرپانک‌ها) منتشر شده است به صورت آموزه‌هایی (وایت پیپر) برمی‌گرداند که تغییرات ناگهانی و غیرعادی را نوید می‌دهد.

ساتوشی به خانه‌اش برگشت و برای چهل و هفتمین بار وایت پیپر را بررسی کرد تا اگر اشتباهی در آن هست پیدا کند. اما هیچ‌چیز پیدا نکرد. به پشتی صندلی‌اش تکیه داد و به دیوار خیره شد. متوجه شد که این دقیقا لحظه موعود است، باید بذر را می‌کاشت. به سرعت ایمیلش را باز کرد، ایمیل پیش‌نویسی را که آماده کرده بود بررسی کرد و آن را برای فهرستی از افرادی که در حوزه رمزنگاری کار می‌کردند (سایفرپانک‌ها) فرستاد. هیچ راه برگشتی نبود.

در واقع، بیت کوین ماند ققنوسی بود که از خاکستر فاجعه بحران مالی جهانی برخاسته باشد. فاجعه‌ای که به‌دلیل سیاست‌های بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو بدتر از بد شد. – ویجی بویاپاتی

با بحران مالی ۲۰۰۸، اعتماد در دنیایی که بر پایه اعتماد بنا شده بود از بین رفت.

راه‌اندازی بیت کوین درست زمانی صورت گرفت که ضرورت آن کاملا حس می‌شد. ساتوشی بذر بیت کوین را درست زمانی که باید می‌کاشت، کاشت.

سایر بخش‌های منتشر شده «درخت بیت کوین»:

درخت بیت کوین – بخش اول: گونه

درخت بیت کوین – بخش سوم: خاک

درخت بیت کوین – بخش چهارم: باغبانی

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
Trader461
Trader461
4 سال قبل

پشت بیت کوین به احتمال بسیار زیاد CIA هست ...چون با این حادثه دیدند که ممکنه بازم در آینده چنین بحرانی به وجود بیاد و این ارز های فیات هیچ ارزشی ندارند بخاطر همین دقیقا بعد از بحران اقتصادی 2008 با نام ( ساتوشی ناکاماتو ) تحول گسترده ای رو در نظام پولی دنیا به ارمغان آوردند ...اونا میدونن در آینده دلار ارزش اش کم تر و کمتر میشه و احتمالش هست که دیگه نتونه به عنوان ارز بین المللی شناخته بشه ولی بیت کوین به قول جک دورسی ( مدیر عامل توییتر ) این اتفاق خواهد افتاد:)