کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال کنید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

همکاری ریپل با مانی‌گرام، غول پرداخت‌ جهان

مانی‌گرام که یکی از بزرگترین شبکه‌های انتقال پول جهان است، با شرکت ریپل یک همکاری راهبردی را آغاز کرده است. براساس بخشی از توافق‌نامه دوساله، این دو شرکت در پرداخت‌های بین‌المللی، فرا مرزی و تسویه مبادلات خارجی با استفاده از دارایی دیجیتال با هم همکاری خواهند کرد. به نظر می‌رسد طی این همکاری، مانی‌گرام از پلتفرم اکس‌رپید (xRapid) ریپل استفاده کند. اکس‌رپید یکی از محصولات شرکت ریپل است که با توکن‌های XRP کار می‌کند و امکان ارسال فوری پول با ارز مبدا و دریافت آن به صورت ارز مقصد را فراهم می‌کند. مانی‌گرام دومین شرکت بزرگ پرداخت در جهان است که در بیش از ۲۰۰ کشور فعالیت می‌کند. بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مانی‌گرام در بازار حواله جهانی است؛ که ارزش آن در حدود ۶۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.


وایت پیپر ارز دیجیتال فیس‌ بوک سرانجام منتشر شد

پس از ماه‌های انتظار بالاخره فیس‌بوک به شایعات پیرامون پروژه مخفی خود پایان داد و وایت‌پیپر ارز دیجیتال خود را منتشر ساخت. استیبل کوین فیس‌بوک لیبرا نام خواهد داشت و طبق وایت‌پیپر برای پشتوانه این ارز دیجیتال ذخایری از دارایی‌ها در نظر گرفته شده تا با دادن ارزش ذاتی به آن، نوساناتش کاهش یابد. اداره این پروژه به صورت کامل تحت اختیار انجمن لیبرا خواهد بود که از چند شرکت بزرگ از جمله پی‌پال، ویزاکارت، مسترکارت، اوبر، کوین‌بیس و غیره تشکیل شده است. برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه لیبرا، هر شرکت موظف به پرداخت ۱۰ میلیون دلار است تا یک حق رای در شبکه داشته باشد. نسخه آزمایشی پروژه که لیبرا کور نام دارد، در دسترس عموم قرار گرفته است. این پروژه با به کارگیری زبان برنامه‌نویسی جدیدی به نام موو (Move)، قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند و اجرای تراکنش‌های سفارشی را خواهد داشت.


بخشنامه جدید برای قطع برق استفاده‌کنندگان از دستگاه‌های ماینر ابلاغ شد

براساس بخشنامه جدیدی که هفته گذشته از سوی شرکت توانیر به مدیران شرکت‌های توزیع برق منطقه‌ای ابلاغ شده، اقدامات جدی برای قطع انشعابات برق استفاده‌کنندگان از دستگاه‌های ماینر صورت خواهد گرفت. با فرارسیدن فصل تابستان و مواجه شدن شرکت‌های توزیع نیروی برق با مشکلات اساسی، این بخشنامه «نبود مجوز، تعرفه خاص و استانداردهای فنی لازم» را دلایل خود برای قطع موقت انشعابات مربوط به «مصرف غیرمجاز برق» عنوان کرده است. پیش‌تر هم مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اعلام افزایش ۱۸ درصدی مصارف برق صنعتی گفته بود که دستگاه‌های استخراج آسیب جدی به شبکه برق وارد می‌کنند.


تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم ۲.۰ مشخص شد

جاستین دریک، پژوهشگر بنیاد اتریوم در تماس تلفنی با توسعه‌دهندگان تاریخ پیشنهادی خود را برای راه‌اندازی اولین مرحله از ایجاد بلاک چین اتریوم ۲.۰ که فاز صفر نام دارد، اوایل ماه  ژانویه سال آینده عنوان کرد. طی این بروزرسانی زنجیره بیکن در شبکه اتریوم فعال خواهد شد. از زمان آغاز شبکه‌ اتریوم هدف توسعه‌دهندگان آن حرکت به سوی مدل اجماع اثبات سهام، به نام سرنیتی بوده است. کاربران به منظور ایجاد بلاک و اعتبارسنجی تراکنش در مدل اجماع اثبات سهام، بخشی از کوین‌های خود را در شبکه قفل کرده تا بتوانند اعتبار بلاک‌ها را تایید و پاداش دریافت کنند.


جزئیات قوانین جدید FATF برای ارزهای دیجیتال اعلام شد

گروه ویژه اقدام مالی که با هدف مبارزه با پولشویی و تامین مالی ترورسیم ایجاد شده، دستور جدید خود را در خصوص ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی به ۳۷ کشور عضو این گروه اعلام کرد. این کشورها موظف خواهند بود که اطلاعات دقیق و ضروری شروع‌کننده‌ی عملیات (ارسال‌کننده) و اطلاعات ضروری ذی‌نفع (گیرنده) را دریافت و نگهداری کرده و در صورت وجود نهاد ذی‌نفع، این اطلاعات را به آن ارائه کنند. طبق استانداردهای جدید، تمامی ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی از جمله صرافی‌های ارزهای دیجیتال، باید اطلاعات مشتریان خود را در زمان انتقال وجه بین شرکتی، با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

بیت کوین هفته گذشته موفق شد تا پس از ۱۵ ماه، بالاخره ۵ رقمی شود و تا قیمت 11,000 دلار هم حرکت خود را ادامه دهد. ارزش کل بازار نیز نسبت به هفته گذشته، بیش از ۴۰ میلیارد دلار افزایش داشت. در حال حاضر بیت کوین در حال افزایش سلطه خود بر بازار است و در حدود 10,800 خریدوفروش می‌شود. اتریوم که با ارزش بازار ۳۲ میلیارد در جایگاه دوم ایستاده، حدود ۳۰۸ دلار معامله می‌شود.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال الکتروم‌دارک (electrumdark): حدود ۲,۶۸۳ درصد
  • ارز دیجیتال جی‌یو (Jiyo): حدود ۲,۲۷۶ درصد
  • ارز دیجیتال بی‌بی‌اس‌ کوین (BBSCoin): حدود ۱,۸۷۱ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال پرووکو توکن (provoco token): حدود ۹۱ درصد
  • ارز دیجیتال ای‌بوست (eBoost): حدود ۹۰ درصد
  • ارز دیجیتال ایوی (ivy): حدود ۸۹ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸
کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

نظر پاتریک گالتیر درباره کریپتو، نایب رئیس آمازون پی

یک چیز جدید و سفته‌بازانه است. ما فعلا در آمازون با چیزهای احتکارآمیز سروکار نداریم.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه

اگر درباره یک ارز ملی صحبت می‌کنیم که در کل کشور بتواند کاربرد داشته باشد، باید یک فناوری برای تامین اعتماد و پایدار بودن آن هم وجود داشته باشد. فناوری‌ها باید به بلوغ برسند، و این شامل فناوری‌های دفترکل توزیع شده نیز می‌شود.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

دیوید مارکوس، مدیر بخش بلاک چین فیس‌بوک

حتی اگر سرویس‌های مشابهی را در آینده ارائه دهیم بهتر است، چرا که رقابت بیشتری در صنعت مالی به وجود می‌آورد.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه

باید مطمئن شویم که خطری برای مصرف‌کننده ندارد. وظیفه ما به عنوان دولت این است که از مصرف‌کنندگان محافظت کنیم. این اقدام به فیس‌بوک اجازه خواهد داد تا دوباره میلیون‌ها داده دیگر جمع‌آوری کند، که عقیده من را مبنی بر لزوم قانون‌مند کردن غول‌های دیجیتال برای جلوگیری از ایجاد شرایط انحصارگونه تقویت می‌کند.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

بن مزریخ، نویسنده کتاب میلیاردهای بیت کوین درباره برادران وینکلواس

ایده پول دیجیتال و طلای دیجیتال و چیزی که به آن بتوانید اعتماد کنید، چون اعداد و ریاضی پشت آن هستند نه مردم، به نظر خیلی منطقی می‌رسد.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

ردپای هکرهای روسی در بزرگترین سرقت تاریخ صرافی‌های ارز دیجیتال

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که رایانه‌های کارمندان صرافی ژاپنی کوین‌چک به یک ویروس ساخته شده توسط گروهی از هکرهای روسی آلوده بوده است. هکرها در ژانویه سال گذشته با سرقت ۵۳۴ میلیون دلار ارز دیجیتال نم از صرافی ژاپنی کوین‌چک، بزرگترین هک صرافی‌های ارز دیجیتال را ثبت کردند. طبق آخرین اخبار گفته می‌شود که رایانه‌های شخصی کارمندان این صرافی به ویروس‌های Mokes و Netwire آلوده شده بودند. این ویروس‌ها احتمالاً از طریق ایمیل منتشر شده، روی این رایانه‌ها نصب شده و به کلیدهای خصوصی کیف پول‌های این صرافی، به طور غیرمجاز دسترسی پیدا کردند.


تحلیلگر ارز دیجیتال از وجود یک باگ ۵ ساله در پلتفرم تریدینگ ویو خبر داد

یکی از معامله‌گران ارز دیجیتال هفته گذشته با انتشار توییتی از یک باگ ۵ ساله در سایت تریدینگ ویو خبر داد. به ادعای این کاربر، پلتفرم تریدینگ ویو که اغلب تحلیلگران و تریدرها از آن برای تحلیل نمودارهای قیمتی استفاده می‌کنند، در رسم خطوط اصلاح فیبوناچی در مقیاس لگاریتمی ایراد دارد و محاسبات را در مبنای خطی انجام می‌دهد. به گفته این کاربر، این باگ می‌تواند کاربرانی که از امواج الیوت استفاده می‌کنند را به خطا بیاندازد و موجب به خطا افتادن آن‌ها در تحلیل شود. اولین گزارش‌های مربوط به این اشکال از ۵ سال پیش موجود است که تریدینگ ویو با اطلاع از این موضوع، به آن توجهی نداشته است.


کیف پول CoinPayments کاربران ایرانی را مسدود می‌کند؛ ضرب‌الاجل برای خارج کردن دارایی‌ها

کیف پول و سرویس پرداخت کوین‌پیمنتس با ارسال اطلاعیه به کاربران خود، از ممنوعیت ارائه سرویس در یک‌سری از کشورها خبر داده است. این سایت که کاربران ایرانی زیادی از آن استفاده می‌کنند، مهلت ۳۰ روزه‌ای برای خارج کردن دارایی‌‌های دیجیتال به کاربران داده است. در هفته‌های اخیر، این چندمین بار است که کسب‌وکارهای ارز دیجیتال، خدمات خود را برای بعضی از کشورها مسدود می‌کنند. قبل از این سایت‌های بزرگی چون لوکال‌بیت کوینز و بایننس هم، اقدامات مشابه‌ای را صورت داده بودند.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

نسخه جدید زی‌کش با مقیاس‌پذیری بالاتر عرضه می‌شود

مهندس ارشد شرکت ECC که ارز دیجیتال زی‌کش را ساخته و آن را توسعه می‌دهد، گفته است که بلاک چین جدید باید تا سال ۲۰۵۰ قابلیت استفاده برای ۱۰ میلیارد نفر را داشته باشد. به گفته او برای تحقق این هدف زی‌کش باید بتوان هزاران و میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را پردازش کند. راه‌حل شاردینگ که توسعه‌دهندگان اتریوم در صدد پیاده‌سازی آن هستند، می‌تواند راه‌حلی برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری در بلاک چین زی‌کش باشد. شرکت ECC این اطمینان را داده که دارایی‌های کاربران به زنجیره‌ی جدید منتقل و از آن‌ها محافظت خواهد شد.


غول بازی‌ سازی به دنبال استفاده از اتریوم در بازی‌های بلاک چینی است

شرکت یوبی سافت قصد دارد در بازی‌های مبتنی بر بلاک چین خود از ارز دیجیتال اتریوم استفاده کند. این شرکت بازی‌سازی فرانسوی، چند ماه است که مشغول توسعه‌ی محصولات بلاک چینی و استفاده از ارز دیجیتال اتریوم در بازی‌های خود بوده است. گفته می‌شود که این شرکت به دنبال درآمدزایی بیشتر و توسعه‌ آیتم‌ها و دیگر امکانات قفل شده‌ بازی‌هایش است. یک منبع آگاه اعلام کرد که پروژه‌ بلاک چین یوبی‌سافت به سطح پیشرفته‌ای رسیده است. گفته می‌شود که این شرکت به دنبال افزودن آیتم‌های مبتنی بر بلاک چین و فیزیکی کردن محصولات دیجیتالی خود است.


قراردادهای آتی تسویه نشده بیت کوین رکورد زد

گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) هفته گذشته در توییتر خود از ثبت رکوردی جدید برای قراردادهای آتی تسویه نشده خبر داد. طبق این توییت، تعداد قراردادهای تسویه نشده بیت کوین در تاریخ ۲۸ خرداد، به بالاترین حد خود یعنی ۵,۳۱۱ قرارداد با مجموع ۲۶,۵۵۵ بیت کوین (حدود ۲۴۶ میلیون دلار) رسید. بورس CME همچنین اعلام کرد که محبوبیت قراردادهای آتی نزد سرمایه‌گذاران نهادی در حال افزایش است.


تام لی: بیت کوین به راحتی از قیمت تاریخی ۲۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد

تحلیلگر خوشبین ارزهای دیجیتال بار دیگر نظر خود را درباره پیش‌بینی روند قیمت‌ بیت کوین مطرح کرد. به عقیده تام لی بیت کوین در حال حاضر پتانسیل عبور از قیمت ۲۰ هزار و حتی ۴۰ هزار دلار را نیز دارد. تام لی در مصاحبه اخیرش با سی‌ان‌بی‌سی گفت که در گردهمایی کریپتو‌کامپیر دیجیتال سامیت در لندن، احساس کرد که افراد بسیاری به رشد اخیر قیمت بیت کوین اعتقادی ندارند. به نظر او ارز دیجیتال فیس‌بوک بر روی پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال در میان مردم متمرکز شده است.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و دوم – هفته اول تیر ۹۸

چگونه قربانی هک سیم‌ کارت شدم و ۱۰۰,۰۰۰ دلار از دست دادم؟

این مقاله شرح رویدادی است که برای یکی از مهندسان ارشد تیم بیت‌گو اتفاق افتاد و ۱۰۰ هزار دلار از دارایی‌اش را در صرافی کوین‌بیس از دست داد. مطالعه این مقاله می‌تواند نکات آموزنده‌ای برای حفاظت از حساب‌های کاربری و توجه داشتن به کوچکترین جزئیاتی که شاید در نگاه اول بی‌اهمیت به نظر برسند، داشته باشد.


۱۰ فردی که می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

گزینه‌های زیادی برای اینکه ساتوشی ناکاموتو باشند، روی میز است. از هال فینی، رمزنگار قدیمی و اولین پذیرنده بیت کوین گرفته تا پاول لرو، خلافکار بزرگ برنامه‌نویس. در این مقاله به بررسی ۱۰ نفر از افرادی که احتمال می‌رود پشت هویت ساتوشی ناکاموتو باشند، پرداخته شده است.


فرایند انتقال دارایی دیجیتال به وارثان پس از فوت

برای افرادی که اقدام به خرید ارزهای دیجیتال می‌کنند، انتقال دارایی‌های دیجیتال به وارثان و خانواده ایشان یک مسئله مهم و اغلب فراموش شده است. این دارایی‌ها که می‌تواند شامل مالکیت دامنه یک سایت، ارزهای دیجیتال و هر چیز مجازی که ارزشمند تلقی می‌شود باشد، بعضاً انتقال آن‌ها در چارچوب قانونی تعریف نشده است. در این مقاله فرایند انتقال این نوع از دارایی‌ را به خانواده یا کسانی که دوستشان دارید، شرح داده‌ایم.


چگونه جهش قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کردم؟

خرید در قیمت‌های زیر ۴,۰۰۰ دلار با روند کنونی بیت کوین احتمالا دیگر به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل خواهد شد. به تله افتادن چند ماهه بیت کوین در این محدوده، در حالی بود که معیارهای بنیادین آن از قیمت‌های بالاتری خبر می‌دادند. در این مقاله، نویسنده سعی کرده چگونگی پیش‌بینی جهش قیمت بیت کوین را در سال جاری با معیارهای فاندامنتال توضیح دهد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
سروش
سروش
4 سال قبل

پس کپسول این هفته را چرا منتشر نکردید!!! چرا همیشه یک کار را نیمه کاره رها میکنید اینم مثل خلاصه اخبار

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  سروش

سلام کپسول این هفته با دو روز تاخیر منتشر می‌شود!