تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم ۲.۰ مشخص شد/ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم ۲.۰ مشخص شد/ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

بخشی از نسخه‌ی جدید بلاک چین اتریوم، به نام اتریوم ۲.۰ که انتقال بزرگ پلتفرم از اثبات کار به سوی اثبات سهام (PoS) خواهد بود، احتمالاً اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۰ راه‌اندازی می‌شود. این بخش که فاز صفر (Zero Phase) نام دارد، زنجیره بیکِن را فعال خواهد کرد.

به گزارش کوین دسک، جاستین دریک (Justin Drake)، پژوهشگر بنیاد اتریوم، در تماس تلفنی با توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰، تاریخی را برای راه‌اندازی این بلاک چین پیشنهاد داد. وی همچنین اعلام کرد که اولین مرحله‌ی ایجاد این بلاک چین که «فاز صفر» نام دارد، تا ۳۰ ام ماه ژوئن تکمیل خواهد شد. او گفت:

هنوز کمی تا پایان سال ۲۰۱۹ زمان باقی است، بنابراین فکر می‌کنم که اواخر سال ۲۰۱۹ زمان واقع‌بینانه‌ای برای ایجاد اولین بلاک باشد.

وی در این تماس گفت:

سوم ژانویه ۲۰۲۰ می‌تواند زمان خوبی برای راه‌اندازی باشد (اشاره به ۱۱مین سالگرد جنسیس بلاک بیت کوین) اما علی‌رغم گزارش‌های به دست آمده باید گفت که این تاریخ قطعی نیست.

دنی رایان (Danny Ryan)، یکی از محققان بنیاد اتریوم، اظهار داشت که این تاریخ تعیین‌شده، نهایی نیست و ممکن است به دلیل اختصاص زمان بیشتر به آزمایش کردن این بلاک چین، تغییر کند.

دنی رایان، یکی از محققان بنیاد اتریوم

دنی رایان، یکی از محققان بنیاد اتریوم

وی تأکید کرد:

اگرچه امکان محقق شدن این تاریخ وجود دارد اما توسعه‌دهندگان سمت کلاینت هنوز تاریخ مشخصی را اعلام نکرده‌اند؛ خصوصاً آن که هنوز شبکه‌ی آزمایشی چند کلاینتی را بررسی نکرده‌ایم. در هر مرحله از توسعه، مسائل نامشخص و پیش‌بینی‌نشده‌ای پیش می‌آید، بنابراین تنها به فعالیت خود ادامه داده و هنگام مواجه شدن، به حل آن‌ها می‌پردازیم.

دریک در خصوص موارد لازم برای راه‌اندازی فاز صفر به صورت پایدار، گفت که محققان در حال حاضر در نظر دارند تا حداقل دو میلیون اتر (ETH) را در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ گرو گذاری کنند. براساس آخرین تخمین‌ها، اعتبارسنج‌های این نسخه‌ از بلاک چین اتریوم، هنگام راه‌اندازی، بیش از ۵۰۰ میلیون اتر را در این شبکه گرو خواهند گذاشت. لازم به ذکر است که نقش این افراد مشابه ماینرهای بلاک چین کنونی اتریوم خواهد بود.

پیش به سوی نسخه دوم

از زمان آغاز شبکه‌ اتریوم هدف توسعه‌دهندگان آن حرکت به سوی مدل اجماع اثبات سهام، به نام سرنیتی (به معنی آرامش) بوده است. کاربران به منظور ایجاد بلاک و اعتبارسنجی تراکنش در مدل اجماع اثبات سهام، بخشی از کوین‌های خود را در شبکه قفل کرده تا بتوانند اعتبار بلاک‌ها را تایید و پاداش دریافت کنند.

برخلاف مدل اثبات انجام کار (PoW)، مدل کنونی اتریوم، میزان توکن‌های گرو گذاشته شده در درجه‌ اول بیانگر رقابت کاربران برای دریافت پاداش در ازای صرف انرژی محاسباتی است.

جاستین دریک (Justin Drake)، پژوهشگر بنیاد اتریوم

جاستین دریک (Justin Drake)، پژوهشگر بنیاد اتریوم

برای آن که ماینرهای کنونی اتریوم در زمان تعویض مدل اثبات انجام کار به اثبات سهام در اتریوم ۲.۰، با اطمینان و امنیت کامل، نقش اعتبارسنج را بر عهده بگیرند، قرار است که در همایش ماه اکتبر دِوکُن (Devcon)، نشست سالانه‌ی بنیاد اتریوم، یک قرارداد سپرده‌گذاری برای گرو گذاشتن اترهای مورد نیاز در نظر گرفته شود. دریک گفت:

ایده‌ی ما آن است که تلاش کنیم پیش از روز ایجاد جنسیس بلاک، این قرارداد سپرده را راه‌اندازی کرده تا اعتبارسنج‌ها برای سپرده‌گذاری زمان داشته باشند. یکی از راه‌های ایجاد این قرارداد، برگزاری مراسمی برای آن در همایش دوکن خواهد بود. یکی از دلایل برگزاری مراسم به صورت عمومی آن است که می‌توانیم روی آدرس دقیق این قرارداد به توافق رسیده و از قراردادهای کلاهبردارانه پیشگیری کنیم.

در حالی که همچنان تاریخ فاز صفر اتریوم ۲.۰ نهایی نشده، با توجه به تجربیات گذشته می‌توان گفت که محققان و توسعه‌دهندگان اتریوم به احتمال زیاد، شبکه‌ی اصلی را ماه ژانویه آینده راه‌اندازی خواهند کرد. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم در ایمیلی به کوین دسک نوشت:

بر اساس تجربه‌ای که از اتریوم ۱.۰ دارم، می‌توانم قاطعانه بگویم که تا آخر ماه ژانویه و یا اوایل سال ۲۰۲۰، این فاز را اجرا خواهیم کرد. به عنوان مثال، مرحله‌ی بررسی پروتکل اتریوم ۱.۰ را ژانویه‌ی ۲۰۱۵ در نظر گرفته و در نهایت در جولای ۲۰۱۵ آن را راه‌اندازی کردیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
www.p24.link
www.p24.link
۵ سال قبل

تصور من اینه که اتریوم با pos شدن بخش زیادی از سرمایه گذاران و بازارش رو از دست میده! ماینرها که حذف میشن و به سمت ارزهای دیگه میرن! رقبای قدیمی و جدید متمرکز و غیرمتمرکز هم که داره و خب نمیشه براش آینده خوبی متصور شد! مثلا لیسک همین الان یه سر و گردن از اتریوم بهتره! در صورت pos شدن اتریوم لیسک و امثال لیسک به نظر من اینده بهتری دارند!

محمد
محمد
۵ سال قبل

سلام خسته نباشید
با تشکر از شما
من شنیدم کمترین میزان سپرده گذاری 32 اتریوم خواهد بود!
آیا این مقدار تغییری کرده یا اصلا مینیمومی وجود داره؟!
با تشکر

سینا
سینا
۵ سال قبل

پس یعنی قیمت اتریوم 1 کاهش پیدا میکنه یا افزایش؟