چگونه جهش قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کردم؟

چگونه جهش قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کردم؟

در ۱۰ آوریل امسال مقاله‌ای تحت عنوان «نگاهی به روند بهبود بازار ارزهای دیجیتال پس از سقوط شدید ماه نوامبر» منتشر شد که در آن به بررسی دلایل سقوط قیمت بیت کوین در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ پرداختیم. همچنین در این مقاله پیش‌بینی شد که قیمت بیت کوین تا حدود ۶,۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد. نویسنده این مقاله ادعا می‌کند که موارد و الگوی رو به رشد ارزهای دیجیتال مختلف را در کنار هم قرار داده و با اطمینان چنین پیش‌بینی‌ای را انجام داده است. با ارز دیجیتال همراه باشید تا در مقاله حاضر، دلایل اریک الیوت در رابطه با چگونگی ارائه چنین پیش‌بینی درستی را بدانید.

در مقاله قبلی‌ام در رابطه با قیمت بیت کوین گفته بودم:

با در نظر گرفتن تمام این اطلاعات و شواهد موجود پیش‌بینی می‌کنم که ارزش بیت کوین به زودی به سطوح ۶ هزار دلار برسد.

در زمان انتشار آن مقاله، بیت کوین در حال دست و پا زدن برای غلبه بر مقاومت ۵,۳۰۰ بود. ۱۰ روز پس از آن، بیت کوین مقاومت ۵,۵۰۰ دلاری را شکست.

در اوایل ماه می، در حال مبارزه برای عبور از ۶,۰۰۰ دلار بود و در حال حاضر، حتی مقاومت ۱۰ هزار دلار را هم پشت سر گذاشته است.

گفتن این‌که روندهای صعودی بیت کوین به صورت هیجانی اتفاق می‌افتد، نوعی کتمان حقیقت است.

چگونه جهش قیمت بیت کوین را در سال 2019 پیش‌بینی کردم؟

در سال ۲۰۱۹، بیت کوین تقریبا ۱۰۰ درصد رشد داشته است. ناامید نشوید. این یک بازی انباشت است. شما صاحب چند بیت کوین از ۲۱ میلیون سکه خواهید بود؟

مردم سعی می‌کنند این روند صعودی ناگهانی را با استفاده از روش‌های مختلف مانند میانگین متحرک، تحلیل نمودارها، الگوها و یا خبرهای خوب که نوید افزایش قیمت را می‌دهند، پیش‌بینی کنند.

اما تئوری من بر مبنای تحلیل تکنیکال و یا صرفا یک خوش‌بینی به روند صعودی نیست.

بلکه بر اساس مقادیر و ارزش‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین و همچنین در نظر گرفتن این واقعیت که سقوط قیمت بیت کوین منعکس‌کننده هیچ یک از همبستگی‌های مقیاس تاریخی نبوده، این پیش‌بینی را مطرح کردم.

قیمت بیت کوین، به طور موقت، به واسطه خبرهایی که تاثیر آن‌ها به شدت اغراق‌آمیز بوده به طور مصنوعی کاهش داشته که منجر به ایجاد یک فرصت خرید بسیار خوب شد و این فرصت خرید تا ماه‌ها ادامه داشت.

دقت پیش‌بینی‌ من باید یادآور این باشد‌ که بیت کوین دارای برخی شاخص‌های ارزشی است که همیشه نمی‌توانند برای پیش‌بینی تحرکات قیمتی و زمان‌بندی دقیق مورد استفاده قرار گیرند. این شاخص‌ها به ما امکان تشخیص این مسئله را می‌دهد که آیا بیت کوین بیش از حد قیمت‌گذاری شده یا نه، تا بتوانیم ریتم طبیعی آن را پیش‌بینی کنیم.

ارزش بیت کوین به چند معیار فاندامنتال ارتباط دارد، از جمله حجم تراکنش‌ها، نرخ هش، آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها.

حجم تراکنش

نمودار حجم تراکنش و قیمت بیت کوین

حجم تراکنش و قیمت بیت کوین – برای اطلاع از آخرین وضعیت نمودار بر روی آن کلیک کنید

حجم تراکنش نزدیک‌ترین معیار وابسته‌ای است که برای ارزیابی قیمت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. اگر واقعا می‌خواهید بدانید که بازار نزولی بیت کوین به پایان رسیده است، نگاهی به حجم تراکنش‌ها بیاندازید.

در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که یک سقوط بالقوه در انتظار قیمت بیت کوین و یا یک صعود بالقوه درحجم تراکنش‌های آن رخ دهد. تا زمانی که حجم تراکنش‌ها افزایش نیابد، قیمت بیت کوین احتمال دارد کاهش یافته و یا ثابت بماند.

چگونه ممکن است حجم تراکنش‌های بیت کوین افزایش یابد؟ فعالیت سرمایه‌گذاران نهادی در بیت کوین نشانه خوبی خواهد بود. خبری مانند برنامه فیدلیتی برای راه‌اندازی خرید و فروش فرا بورس بیت کوین برای مشتریان نهادی در چند هفته آینده می‌تواند تاثیرگذار باشد. فیدلیتی در حال حاضر ۶.۷ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت دارد.

حجم تراکنش‌ها به اندازه کافی جالب است، اما ما باید نگاهمان به یک تصویر بزرگتر باشد.

همان طور که مشاهده می‌شود، شکل زیر یک نمودار لگاریتمی است. هر نشان افقی، نشان‌دهنده افزایش ۱۰ برابری است. هر بار که این خط از یک افزایش ۱۰ برابری دیگر عبور می‌کند، هم حجم و هم ارزش سقوط می‌کنند و به میزان ۹۰ درصد قله‌ای که به تازگی به آن دست یافته‌اند، کاهش می‌یابند تا خود را برای صعود به قله‌ای ۱۰ برابر بزرگتر از آخرین قله دست یافته آماده کنند.

 

نمودار مقایسه ارزش شبکه بیت کوین و حجم شبکه

ارزش شبکه بیت کوین و حجم شبکه

چیزی که این نمودار پیش‌بینی می‌کند این است که نقطه اوج بعدی ما به احتمال زیاد در محدوده ۱۰۰,۰۰۰ تا ۳۵۰,۰۰۰ دلار خواهد بود.

اما در این میان منحنی‌ای وجود دارد که تا حدودی شبیه به سال ۲۰۱۷-۲۰۱۵ است. با حرکت‌های افقی بالا و پایین شروع می‌شود و به یک پارابولیک و یا رشد انفجاری منجر می‌شود.

من نمی‌دانم که صعود ۱۰ برابری بعدی چه زمانی آغاز می‌شود، اما تقریبا مطمئنم که پیش از آن شاهد رشد شدیدی در حجم تراکنش‌ها خواهیم بود.

حجم تراکنش‌ها، یک معیار کلیدی و مهم برای درک ارزش بیت کوین است. پس حتما آن را دنبال کنید و از آن غافل نشوید.

نرخ هش

نمودار مقایسه نرخ هش و قیمت بیت کوین

نرخ هش و قیمت بیت کوین

منحنی رشد نرخ هش بیت کوین، به نسخه هموارتر منحنی رشد قیمت این ارز شباهت دارد. از لحاظ تاریخی، قیمت برای مدتی از رشد نرخ هش جا می‌ماند، پس از آن در یک زمان کوتاه و سریع تا ۱۰ برابر رشد می‌کند.

آدرس‌های فعال

نمودار مقایسه تعداد آدرس‌های فعال و قیمت بیت کوین

تعداد آدرس‌های فعال و قیمت بیت کوین

قانون متکالف (Metcalfe’s Law) در رابطه با ارزش شبکه است و بر اساس آن ارزش یک شبکه با مجذور کاربرانش افزایش میابد (n۲). آدرس‌های فعال به طور قابل توجهی، تعداد کاربران را کمتر از میزان واقعی نشان می‌دهد.

چرا که بسیاری از کاربران بیت کوین را به عنوان سرمایه‌گذاری بلندمدت و ذخیره ارزش نگه می‌دارند و مدام با آن تراکنش انجام نمی‌دهند. با این حال این عدد، نماینده خوبی است و شاخصی پیشرو و قابل اطمینانی از رشد بلند مدت ارزش بیت کوین است.

در حال حاضر، این شاخص ارزش آینده بالاتری را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کند، اما این رشد قیمت می‌تواند در طول تقریبا یک سال اتفاق بیفتد.

رشد قیمت اخیر می‌تواند نشانه خوبی باشد، که زمان خوبی برای انباشت و حرکت صعودی در آینده است.

تعداد تراکنش‌ها

نمودار مقایسه تعداد تراکنش‌ها و قیمت بیت کوین

تعداد تراکنش‌ها و قیمت بیت کوین

تعداد تراکنش‌ها نشان‌دهنده تعداد تراکنش‌های درون زنجیره‌ای ثبت شده روی بلاک چین بیت کوین است. در حال حاضر تعداد نظری آن برابر با ۶ تراکنش در ثانیه و یا در حدود ۵۱۸,۰۰۰ تراکنش در روز است.

تعداد بیشتر متوسط تراکنش‌ها در هر ثانیه نشان‌دهنده استفاده بیشتر از شبکه است. آخرین باری که تعداد تراکنش‌ها تا این اندازه بالا بود، ارزش بیت کوین معادل ۲۰ هزار دلار بود. تعداد تراکنش‌ها، یک شاخص قوی از فعالیت‌های شبکه‌ سالم است.

هم‌زمانی تعداد بالای تراکنش‌ها و کارمزد پایین، شاخص خوبی برای کارایی شبکه بیت کوین است.

متوسط تراکنش‌ها در ثانیه

نمودار متوسط تعداد تراکنش‌ها در ثانیه

متوسط تعداد تراکنش‌ها در ثانیه

میانگین تراکنش‌ها در ثانیه، یک راه خوب برای اندازه‌گیری کارایی شبکه بیت کوین است. هر چه به تعداد ۶ تراکنش در ثانیه نزدیک‌تر شویم، به این معناست که توان عملیاتی شبکه بیت کوین بالاتر است.

متوسط ارزش هر تراکنش

نمودار مقایسه متوسط ارزش تراکنش بیت کوین و قیمت آن

متوسط ارزش تراکنش بیت کوین و قیمت آن

تراکنش‌ در ثانیه (TPS) و تعداد تراکنش در حال حاضر محدود است، اما اگر محدودیت سرعت شما را نگران می‌کند، نباید اینطور باشد. حجم تراکنش تابعی از پهنای باند و توان عملیاتی است.

شما می‌توانید پهنای باند را به عنوان متوسط ارزش تراکنش بیت کوین و توان محاسباتی را به عنوان متوسط تعداد تراکنش‌ها در ثانیه در نظر بگیرید. هر دوی این اعداد با هم جمع می‌شوند تا حجم تراکنش شبکه (اولین موردی که بحث شد) را تشکیل دهند که محتمل‌ترین پارامتر برای پیش‌بینی ارزش‌گذاری بیت کوین است.

هر چه قدر که به بیشینه کردن تعداد تراکنش‌ها در ثانیه نزدیک‌تر می‌شویم، هر تراکنش ارزشمندتر می‌شود.

ممکن است فکر کنید که این یعنی بیت کوین کمتر از قابل استفاده می‌شود، چرا که شما نمی‌توانید برای خریدن یک قهوه از آن استفاده کنید، اما به دو دلیل این طور نیست.

اول این که، بیت کوین در حال کارآمدتر شدن است و در نتیجه کارمزد تراکنش‌ها علی‌رغم نزدیک بودن به بیشترین مقدار تاریخ تعداد تراکنش‌ها، کمتر شده است. تا زمانی که تراکنش‌های سگویت (Segwit) به یک مقدار بحرانی مانند ژانویه ۲۰۱۸ نرسد، کارمزدهای بیت کوین تحت کنترل خواهد بود.

میانگین کارمزد فعلی ۱.۵۲ دلار است. آخرین دفعه‌ای که شبکه تا این اندازه شلوغ بود، متوسط کارمزد بین ۳۰ تا ۵۰ دلار بود.

میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین

نمودار متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین

متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین

حتی ۱.۵ دلار نیز عددی بسیار بالا برای خرید یک قهوه با استفاده از بیت کوین است، اما به طور فزاینده‌ای، برای ذخیره و انتقال مقادیر بیشتر و بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیت کوین به عنوان لایه حل و فصل

بیت کوین بیشتر به عنوان فراهم‌کننده نقدینگی در ارزهای دیجیتال و لایه حل‌و‌فصل عمل می‌کند تا یک شبکه پرداخت مستقیم در امور خرده‌فروشی.

اما به عنوان لایه حل‌و‌فصل نیز بیت کوین هنوز نقش مهم و حیاتی‌ای در پرداخت‌های خرده‌فروشی و پروتکل دارند.

راهکارهای پرداخت لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، به سرعت در حال رشد هستند و از بیت کوین برای تامین امنیت و اعتماد برای تراکنش‌های برون زنجیره‌ای استفاده می‌کنند.

نمودار رشد ظرفیت شبکه لایتنینگ

رشد ظرفیت شبکه لایتنینگ

بیت کوین هنوز هم به عنوان یک لایه حل‌و‌فصل فضا برای رشد دارد. تراکنش‌های برون زنجیره‌ای و ثبت اَنکرها، در حال حاضر بخش قابل توجهی از تراکنش‌های بیت کوین را نشان می‌دهند. راهکارهای پرداخت مانند شبکه لایتنینگ و زنجیره‌های جانبی می‌تواند از پس تراکنش‌هایی در حد خریدن یک قهوه بربیاید.

پرداخت‌های ریز با مبالغ کم، امروزه اتفاق می‌افتند و پتانسیل این را دارند که تعداد تراکنش‌های برون زنجیره‌ای را به میلیون‌ها تراکنش برسانند.

در عصر تراکنش‌های ماشین به ماشین، قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های پرداختی، احتمالا روزی فرا خواهد رسید که بیت کوین یکی از پایه‌های اینترنت ارزش باشد.

همان‌طور که می‌بینید، بیت کوین دارای طیف گسترده‌ای از شاخص‌های ارزش بسیار واضح و موارد استفاده دنیای واقعی است، بنابراین هنگامی که وارن بافت می‌گوید:

شما می‌توانید تمام روز به آن خیره شوید، هیچ بیت کوین یا چیزی شبیه آن از آن بیرون نمی‌آید و ظاهر نمی‌شود.

شما می‌توانید با اطمینان به او بگویید که شبکه بیت کوین خدمات ارزنده‌ای را در قالب فراهم کردن «اعتماد» و «امنیت» اینترنت ارزش ارائه می‌دهد. اساسا، بیت کوین شبیه به یک پِی و فونداسیون عمل می‌کند که می‌توان سازه‌های بزرگ و مهمی روی آن ساخت.

ارزش بیت کوین به عنوان یک لایه امنیت چیزی است که نمی‌توان آن را با هیچ‌کدام از شاخص‌های عینی اندازه‌گیری کرد. هنگامی که قیمت بیت کوین از قیمتی که شاخص‌ها پیش‌بینی می‌کنند دور می‌شود، شبیه به تلاش برای فشرده کردن یک فنر است.

یک نیروی طبیعی وجود دارد که در جهت مخالف سعی در رها شدن دارد و زمانی که شما فنر را رها می‌کنید، می‌جهد تا به موقعیت محوری خود بازگردد.

به روش خودش و در محور خود بالا و پایین خواهد رفت، اما در نوسان‌های آشفته بیت کوین نظمی وجود دارد. هنگامی که این نظم مختل شود، یک فرصت آربیتراژ (Arbitrage) پدید می‌آید.

زمانی که من بهبودی قیمت بیت کوین و همچنین برخی آلت‌کوین‌ها را پیش‌بینی کرده بودم، تنها کاری که انجام دادم پیش‌بینی بازگشت به قیمت محوری طبیعی آن‌ها بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
علی
علی
4 سال قبل

سلام ببخشید در نمودار ظرفیت شبکه لایتنینگ خط آبی و نارنجی هر کدام نمایانگر چیست؟

فاطمه ابراهیمی
فاطمه ابراهیمی
4 سال قبل
پاسخ  علی

این نمودار ظرفیت تجمعی بیت کوین در همه کانال‌ها رو نشون میده. خط نارنجی ظرفیت کل تعداد بیت کوین‌هایی داخل کانال‌های شبکه لایتنینگ رو نشون میده و خط آبی هم نشان‌دهنده قیمت این ظرفیت به دلاره.‏

علی
علی
4 سال قبل

بخریم الان؟

بیت کوین سراب
بیت کوین سراب
4 سال قبل

100000 غیر ممکنه ولی 20000 طی ماه ها هستش