آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

افراد زیادی معتقدند شرایط جهان آن‌طور که اغلب مردم فکر می‌کنند پیش‌ نمی‌رود، بلکه برنامه‌ریزی دقیقی برای همه اتفاقات وجود دارد؛ چیزی که از نظر علمی به آن «تئوری توطئه» گفته می‌شود. در یک کلام، می‌توان تئوری توطئه را عدم باور شکل ظاهری و رسمی اتفاقات سیاسی و اقتصادی و تاریخی دانست؛ باور نداشتن به آنچه به‌طور رسمی پذیرفته شده است. با اندکی دقت در فلسفه ایجاد فناوری‌های بدون نیاز به اعتماد و واسطه‌، همچون بیت کوین و بلاک چین، درمی‌یابیم که اغلب طرفداران جوامع ارزهای دیجیتال نیز به چیزی که از نظر رسمی و قانونی پذیرفته شده و مطرح می‌شود، شکاک یا بی‌اعتقاد هستند. درواقع، ایجاد سیستمی مالی که بدون نیاز به عرضه‌کننده و پشتیبان مرکزی کار کند، خود گواه مهمی بر ناباوری افراد نسبت به سازمان‌های مرکزی است که قدرت را در دست دارند. با این حال، خیلی‌ها همچنان عقیده دارند که همین بیت کوین هم شاهکار قدرت‌های متمرکز است.

اندرو فنتون (Andrew Fenton)، نویسنده فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، در مقاله‌ای که در مجله کوین تلگراف منتشر کرده است، ردپای تئوری‌های توطئه را در ایجاد و شکل‌گیری جوامع ارزهای دیجیتال بررسی می‌کند. او مطلب خود را با داستانی از وین آرمانی (Vin Armani)، یکی از طرفداران تئوری‌های توطئه آغاز می‌کند.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین
وین آرمانی

در آوریل ۲۰۲۰ (فروردین)، وین آرمانی خانواده‌اش را جمع کرد و با آخرین پرواز (قبل از قرنطینه سراسری) خود را به یک جزیره ناشناخته در وسط اقیانوس آرام رساند.

این فعال حوزه ارزهای دیجیتال، در حساب توییتری خود، که ۱۴,۰۰۰ دنبال‌کننده دارد، بارها گفته است که از شیوع ویروس کرونا برای تحمیل «استبداد تمامیت‌خواه» در آمریکا استفاده خواهد شد. او می‌گوید:

تمامیت‌خواهی همیشه از یک وضعیت بحرانی آغاز می‌شود.

آرمانی مدیر ارشد اجرایی در کوین‌تکست (CoinText)، پلتفرمی برای انتقال ارز دیجیتال از طریق تلفن همراه، است. او نگران بود که بیان صریح دیدگاه‌ها و پیوندهایی که با صنعت ارزهای دیجیتال داشت باعث شود که «گشتاپو» او را «برباید»! آرمانی در حال حاضر، در سایپن (Saipan)، یکی از جزایر اقیانوس آرام، با ۵۰,۰۰۰ نفر جمعیت، زندگی می‌کند.

او با اشاره به فرار یهودی‌ها از آلمان پیش از شروع جنگ جهانی دوم، می‌گوید:

این پایان ماجرا نیست. توانایی ما برای سفر به‌شدت در حال محدود شدن است و شما دارید گرفتار می‌شوید. این دقیقاً به گذرگاه‌ها ختم می‌شود… جایی که افرادی را که نمی‌خواهند از صحنه روزگار محو می‌کنند. افرادی که در فهرست هستند.

بسیاری افراد در جامعه ارزهای دیجیتال درباره از بین رفتن آزادی‌های مدنی در طول شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند، اما آرمانی پا را بسیار فراتر گذاشته است؛ هزار کیلومتر فراتر.

او خود را نه یک تئوری‌پرداز توطئه بلکه فقط کسی می‌داند که سعی دارد مفروضات جامعه را در مورد پول و قدرت به چالش بکشد. آرمانی می‌گوید وایت پیپر (مقاله معرفی) بیت کوین اغلب همان وسیله‌ای است که افراد را «بیدار» کرده و آماده یک سفر اکتشافی می‌کند. او اظهار می‌دارد:

من از تئوری‌های توطئه متنفر هستم. اصلاً احتیاجی به توطئه ندارید. تمام چیزی که لازم دارید انگیزه‌ای برای سنت‌شکنی است. جهان به‌شکلی خاص کار می‌کند. افراد فقط به‌نفع خودشان رفتار می‌کنند. همان‌طور که لرد آکتون می‌گوید، قدرت متمایل به فساد است و قدرتِ مطلق تماماً فاسد است. فکر می‌کنم کسانی که شما در جامعه ارزهای دیجیتال می‌بینید، افرادی هستند که مطالعات اقتصادی داشته‌اند… افرادی را می‌بینید که می‌دانند دولت و ملت چه معنایی دارند. این افراد به‌دنبال قدرت ملت هستند.

به‌نظر می‌رسد آرمانی در موضعی است که برخی آن را «سبک پارانویید (بدبین)» در سیاست آمریکایی می‌نامند. او یکی از طرفداران بزرگ نظریه‌پرداز انگلیسی توطئه، دیوید آیک (David Icke)، است و دو مرتبه نیز با او در برنامه خود در یوتیوب مصاحبه کرده است. او آیک را این‌گونه توصیف می‌کند:

۱۵ سال پیش که اتفاقی با آثار او آشنا شدم، آیک مرا بیدار کرد… طی ۳۰ سال گذشته، هر آنچه که دیوید گفته درست بوده است.

نظریات آیک

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین
دیوید آیک

آیک بر این باور است که عده‌ای بیگانه‌ی خزنده و خونسرد جهان را اداره می‌کنند که از سیاره آلفا دراکونیس (Alpha Draconis) آمده‌اند و می‌توانند ظاهر خود را به‌شکل انسان تغییر دهند. یکی از این بیگانه‌ها به‌شکل «ملکه» درآمده است.

به‌گفته آرمانی، نظریات آیک «تکامل‌» یافته‌اند. اخیراً، به‌علت دامن‌زدن به تئوری‌های توطئه‌ای که ادعا می‌کردند اینترنت ۵G سبب شیوع ویروس کرونا است، حساب‌های فیس‌بوک و یوتیوب آیک مسدود شد.

کیلب چن (Caleb Chen)، یکی دیگر از اعضای جامعه بیت کوین که طرفدار نظریات سنت‌شکنانه است، مسئولیت بازاریابیِ یکی از ارائه‌دهندگان محبوب VPN را برعهده دارد. اگرچه چن در مورد بسیاری از تئوری‌های توطئه چندان قاطع و مطمئن نیست، اما هنوز بخشی از هر روزِ خود را به جستجو و بررسی مفصل تالارهای گفتگوی ردیت (Reddit) درباره تئوری‌های توطئه می‌گذراند و به‌دنبال «توضیحات جایگزین» برای اتفاقات کنونی جهان است.

به‌‌گفته چن، او برای اولین بار در جامعه ارزهای دیجیتال با نظریه‌پردازان افراطی توطئه آشنا شد. چن اظهار داشت:

اولین جلسه‌ بیت کوینی که شرکت کردم در سال ۲۰۱۳ بود. بله، همانجا بود که کم‌کم با این افراد آشنا شدم. تا زمانی که در کنفرانس‌ها و گردهم‌آیی‌های بیت کوین شرکت نکرده بودم، هرگز کسی را ندیده بودم که باور نداشته باشد انسان واقعا بر کره‌ ماه فرود آمده است، یا اینکه به تئوری توطئه گِردنبودن زمین اعتقاد داشته باشد.

تئوری توطئه ۵G

به‌گفته کربی فرگوسن (Kirby Ferguson)، نویسنده و کارگردان مستند «این یک تئوری توطئه نیست» (This Is Not A Conspiracy Theory)، تفکر توطئه درون جامعه ارزهای دیجیتال اندیشه غالبی است، گرچه سفته‌بازی‌ها و حواشی این حوزه از مهم‌ترین دغدغه‌ها به شمار می‌روند. فرگوسن می‌گوید:

قطعاً نوعی خرده فرهنگ تئوری توطئه در این حوزه وجود دارد. حس می‌کنم ترکیبی از روحیه سنت‌شکنی و شک‌وتردید نسبت به رسانه‌ها در جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد.

این خُرده‌ فرهنگ به‌اندازه‌ای بزرگ هست که قابل مشاهده باشد.

تقریباً نیم میلیون نفر ویدیوی یوتیوب کریپتو چیکو (Crypto Chico) را تماشا کرده‌اند. این کاربر در این ویدیو توضیح می‌دهد که ارزهای دیجیتال تا چه اندازه با یک تئوری توطئه مربوط به شیوع بیماری کووید ۱۹، تحت عنوان «شیوع جهانی برنامه‌ریزی‌شده» مرتبط هستند.

اوقاتی که کاربر بیت کوین بن (Bitcoin Ben) در یوتیوب و توییتر در حال تبلیغ برای بیت کوین نیست، مایل است در مورد تئوری کیواِنان (QAnon) مطلب بنویسد و به‌ اشتراک بگذارد. تئوری کیواِنان یک تئوری توطئه درباره دولتی پنهان در ایالات متحده است که قصد براندازی دولت ترامپ را دارد. نشریه واشنگتن پست (Washington Post) این ایده را این‌گونه توصیف می‌کند:

این دسیسه‌ای جهانی است از سوی منحرفان جنسی شیطان‌پرست که بر جهان حکم‌رانی می‌کنند.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

حالا این تئوری توطئه ۵G که ظاهرا در حال حاضر، از هر هشت نفر، یک نفر به آن اعتقاد دارند، چیست؟ این تئوری می‌گوید: شیوع بیماری کووید ۱۹ مسئله‌ای ساختگی بود تا افراد در سرتاسر جهان از تاثیرات مخرب امواج ۵G غافل بمانند و بیل گیتس بتواند با واکسن‌هایش در بدن هر فرد یک ریزتراشه جای‌گذاری کند. کل این داستان ساخته و پرداخته ذهن یک کشیش طرفدار ارزهای دیجیتال از شهر کوچک لوتون در انگلستان است.

نشریه تراست‌نودز (Trustnodes) نیز که تخصصی روی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، طی ماه‌های اخیر بخش زیادی از مطالب خود را به تئوری‌های توطئه اختصاص داده است. از جمله تیترهای اخیر این نشریه «آمریکا در آستانه یک دیکتاتوری» بوده است و به این ایده می‌پردازد که قرنطینه درواقع راهی برای «سرکوب، به زنجیر کشیدن و بردگی بشریت» است.

این نشریه در یکی از مقالات منتخب سردبیر خود نوشت:

عجیب نیست که افراد دسته‌دسته به‌سمت نظریات الکس جونز (Alex Jones) متمایل می‌شوند.

الکس جونز یکی از نظریه‌پردازان مشهور در زمینه تئوری‌های توطئه است.

تئوری‌های توطئه درباره ارزهای دیجیتال

اقدامات مشکوک افراد سودجو در فضای ارزهای دیجیتال یکی از دلایل تبدیل‌شدن این فضا به بستری مناسب برای تئوری‌های توطئه است. به‌عنوان مثال، نهنگ‌هایی وجود دارند که بازارها را دستکاری می‌کنند و به همین علت، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به‌طور مستمر از پذیرفتن صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین طفره می‌رود.

از سوی دیگر، اثبات شده است که تتر درواقع پشتیبانیِ یک به یک با دلار ایالات متحده ندارد؛ یعنی پشتوانه دلاریِ تتر کامل نیست. همچنین بسیاری از پروژه‌های این حوزه فقط داستان‌های پرآب‌وتابی هستند که ساخته شده‌اند تا سرمایه و دارایی سرمایه‌گذاران ساده‌لوح را به جیب بزنند. به‌علاوه، در مورد حواشی مرگ مدیرعامل صرافی کوآدریگا (Quadriga)، جرالد کاتن (Gerald Cotten)، شک و تردیدها زیاد است. پس از مرگ کاتن، صرافی کوآدریگا نتوانست به ۱۴۵ میلیون دلار ارز دیجیتال کاربران آن دسترسی پیدا کند و ماجرا تا سرحد انجام اقدامات قانونی برای نبش قبر کاتن پیش رفت.

تورستن هوفمن (Torsten Hoffman)، فیلم‌سازی است که در مستند جدید خود کریپتوپیا (Cryptopia)، تئوری توطئه‌ای را به تصویر می‌کشد که در خصوص بلاک‌استریم (Blockstream)، شرکتی که کار اصلی توسعه بیت کوین را انجام می‌دهد، شکل گرفته بود. او اظهار داشت:

همیشه هر تئوری توطئه‌ای بر اساس نوعی از حقیقت شکل گرفته و واقعیتی درون آن نهفته است که باورش را ساده‌تر می‌کند.

افرادی در جامعه بیت کوین کش وجود دارند که واقعاً معتقد هستند اندازه محدود و اندک بلاک‌های بیت کوین کاری عمدی و بخشی از نقشه بزرگ‌تر بلاک‌استریم، برای اجبار افراد به استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مانند شبکه لایتنینگ (Lightning) و لیکویید (Liquid)، است. به‌عنوان مثال، یکی از کاربران ردیت، به‌نام بیت اِلیِن (BitAlien)، نوشت:

این تئوری توطئه نیست، بلکه خود توطئه است. بلاک‌استریم قصد دارد بیت کوین را فلج کند و به بانک‌ها اجازه دهد تا کنترل ما را به‌دست بگیرند. باید از خواب خرگوشی بیدار شوید!

همچنین، برخی در جامعه بیت کوین بر این باور هستند که راجر ور (Roger Ver)، حامی سابق بیت کوین و بنیان‌گذار بیت کوین کش، قصد دارد بیت کوین را نابود کند تا بتواند قیمت بیت کوین کش را افزایش دهد.

هوفمن تأیید می‌کند که بررسی عمیق و دقیقی روی این تئوری توطئه داشته و زمان بسیار زیادی را صرف بررسی «اطلاعات محرمانه» بلاک‌استریم کرده است، شرکتی که متهم به پرداخت رشوه به نهادهای مختلف برای بازکردن راه خود است. اما در نهایت، واقعیت بسیار معمولی‌تر و عادی‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد: این دو جامعه فقط دیدگاه‌های متفاوتی درباره مقیاس‌پذیری بلاک چین دارند. به‌گفته هوفمن، درواقع، جریان فقط بر سر یک پرسش است:

بیت کوین، پول دیجیتال است یا طلای دیجیتال؟ اگر به یکی از این دو اعتقاد داشته باشید، یعنی دو راه‌حل فنی متفاوت در نظر دارید.

طبق نظریه تیغ اوکام، برای هر اتفاق، ساده‌ترین حدس درباره علت آن، از همه به واقعیت نزدیک‌تر است. با این حال، این نظریه توضیح نمی‌دهد که افراد چگونه به نتیجه‌گیری‌های بسیار عجیب می‌رسند. مثلاً، یکی از کاربران ردیت با نام کاربری «ShadowOfHarbinger»، اخیراً در مطلبی در بخش بیت کوین این سایت نوشت که بلاک‌استریم در واقع، متعلق به سازمان سی‌آی‌اِی (CIA) آمریکا است. این کاربر با لحنی بی‌تفاوت، گویی که همه از ماجرا آگاه هستند، نوشت:

سی‌آی‌اِی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ در امور بیت کوین دخالت کرده است. همه این‌ها یک سری عملیات دولتی و تضادی است که به‌نفع دولت تمام می‌شود.

این کاربر برای نظر جنجالی خود ۱۲ رأی مثبت دریافت کرد.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

این مطلب بر مبنای این نظریه شکل گرفته است که سی‌آی‌اِی بیت کوین را اختراع کرده است، نظریه‌ای که می‌گوید آژانس امنیت ملی (NSA) ایالات متحده الگوریتم هش SHA-256 را که بیت کوین از آن استفاده می‌کند ابداع کرده و ساتوشی ناکاموتو در زبان ژاپنی به‌معنای «سازمان اطلاعات مرکزی» است.

در جستجوی پاسخ

به‌گفته هوفمن، واقعا عجیب نیست که برخی از افراد در جامعه بیت کوین دیدگاه‌هایی سنت‌شکن دارند. او اظهار داشت:

بیت کوین از حاشیه شروع شد و شروع کرد به چالش کشیدن آنچه که معمول و مرسوم بود: قوانین اقتصادی، نظام سرمایه‌داری و همه چیز. درواقع، بیت کوین تمام جهان را به چالش کشید. بنابراین، این افراد مسائل دیگری را نیز در جامعه ما به چالش می‌کشند و این احتمالاً جایی است که این تئوری‌های توطئه جای خود را باز می‌کنند.

هر دو گروه طرفداران ارزهای دیجیتال و تئوری‌پردازان توطئه انگیزه‌های مشابهی دارند: هر دو گروه، خود را جنگجویانی می‌دانند که علیه طبقه فاسد مبارزه می‌کنند، چه این طبقه بانکدار‌ها باشند و چه سازمان‌های سرّی. هر دو گروه نسبت به سازمان‌ها مشکوک هستند و هنگامی که نوبت به‌ بیان ایده‌های چپ‌گرا می‌رسد، از همه روشنفکرتر هستند.

و با توجه به اینکه سیستم مالی به‌شدت مبهم و فوق‌العاده پیچیده است، احتمالاً عجیب نیست که برخی افراد در جستجوی حقیقت، به بیراهه بروند. به‌باور دیوید گولومبیا (David Golumbia)، نویسنده کتاب «سیاست بیت کوین: نرم‌افزار به‌عنوان افراط‌گرایی راست‌گرا» (The Politics of Bitcoin: Software as Right Wing Extremism)، پاسخ‌دادن به پرسش «پول چیست؟»، اصلاً ساده نیست. او می‌گوید:

سردرآوردن از آن کار آسانی نیست… حتی کارشناس‌ها نیز نمی‌توانند توضیح دقیق و کاملی ارائه دهند. به‌نظر من، بسیاری از افراد به‌دنبال توضیحی آسان هستند. آن‌ها چیزی می‌خواهند که برایشان معنی‌دار باشد. ما می‌خواهیم همه چیز ساده باشد و درک می‌کنم که وقتی واقعیت مطابق میل ما ساده نیست، چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد.

به‌عقیده گولومبیا، تئوری توطئه یک پاسخ ساده و تمیز برای پرسشی پیچیده است.

در همین راستا، راب ویجیلیون (Rob Viglione)، بنیان‌گذار هوریزن (Horizen) نیز می‌گوید برخی افراد، خصوصاً طرفداران ارزهای دیجیتالِ حریم‌خصوصی محور (پرایوسی کوین‌هایی مانند مونرو)، به‌سمت ایده‌ها و سناریوهای بزرگ کشیده می‌شوند. او گفت:

فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید پشت هر چیزی در جهان دست‌های پشت پرده در کار است. نیروهای بزرگ به‌دست برخی سازمان‌ها و افراد بالاتر هدایت می‌شوند… نیروهای بزرگ و مرموز عامل مسائل مختلف هستند. به‌نظر من، برخی افراد که وارد حوزه بیت کوین می‌شوند، این‌گونه فکر می‌کنند. شبیه به این‌که: ما داریم جهان را تغییر می‌دهیم. آن‌ها ایده‌های بزرگی در سر دارند و البته، ساده است که فکر کنید فرد یا سازمان خاصی پشت رویدادهای تصادفی هست.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

پدیده‌ای مشابه در سایر بخش‌های دنیای اقتصاد دیده می‌شود. تحلیل‌گر اقتصادی، جاستین فاکس (Justin Fox) نیز در نشریه تایم مگزین (Time Magazine) در بخشی در خصوص یک منبع خبری مشکوک به‌نام زیرو هج (Zero Hedge)، نوشت معامله‌گران وال‌استریت عاشق تئوری‌های توطئه هستند. حساب توییتری زیرو هج اخیراً به‌علت انتشار اخبار اشتباه در مورد شیوع ویروس کرونا، مسدود شد. فاکس می‌نویسد:

معامله‌گران وال استریت از جمله طرفداران سرسخت تئوری توطئه هستند. علت این امر اول این است که برخی تئوری‌های توطئه واقعا در بازار مالی اتفاق می‌افتد و دوم اینکه اگر دستاویزی در قالب یک تئوری نداشته باشید، در هیاهوی حرکات روزانه بازار کاملاً سردرگم می‌شوید.

نیمه تاریک فدرال رزرو

سازمان فدرال رزرو ایالات متحده یا همان بانک مرکزی آمریکا، مدت‌ها مورد سوءظن اهالی جامعه بیت کوین بوده است. این سازمان به پنج مقام دولتی که توسط مردم انتخاب نشده‌اند این قدرت را می‌دهد تا به‌شکلی کاملاً مختار و مصون از انتقاد، سیاست‌های دلار، ارز ذخیره‌ اصلی جهان، را تغییر دهند. همان‌طور که هوفمن اشاره می‌کند، کل این مفهوم عجیب است. او می‌گوید:

فدرال رزرو یک نهاد دولتی نیست، بلکه بانک‌های خصوصی مالک آن هستند. اگر این را به کسی که نمی‌داند بگویید، شبیه به یک تئوری توطئه به‌نظر می‌رسد.

ممکن است به نظر برسد که گروهی از توطئه‌گران در حال کاهش بهای ارز هستند و نقشه‌های مختلفی با نیت‌های خبیثانه‌ای در سر دارند. با این حال، ویجیلیون می‌گوید احتمال دارد سهواً و کورکورانه در اشتباه باشند و فقط اقداماتی بی‌هدف انجام می‌دهند، به امید اینکه به اقتصاد کمک شود.

ویجیلیون که برای پایان‌نامه دکترای خود اقدامات فدرال رزرو را مورد بررسی قرار داده بود، توضیح می‌دهد:

به جرأت می‌توانم بگویم که به‌نظر من، آن‌ها اصلاً نمی‌دانند چه می‌کنند.

هرچه افراد در کار «بانکداران حریص و طماع» دقیق‌تر شوند، احتمال اینکه به حقایق ناخوشایند برسند، بیشتر می‌شود. فرگوسن در این خصوص می‌گوید:

بسیاری از نظریاتی که علیه فدرال رزرو مطرح می‌شود، به تئوری‌های توطئه مربوط به یهود و خانواده روتشیلد (Rothschilds) برمی‌گردد و همچنین پروتکل بزرگان صهیون و چیزهایی از این دست. اگر در مورد فدرال رزرو برایتان سؤالی پیش بیاید، مثلاً در مورد اینکه این همه پول از کجا می‌آیند و موارد دیگر، احتمالاً از نظریاتی سر در می‌آورید که یهودیان را مسبب تمام مشکلات و مسائل می‌داند.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین
جاکوب روتشیلد (چپ)، بزرگ خاندان روتشیلد در کنار دیوید راکفلر (راست)، بزرگ خاندان راکفلر

خانواده روتشیلد، خانواده‌ای یهودی و اشرافی هستند که فعالیت‌های بانکداری خود را از قرن ۱۸ آغاز کردند. این خانواده موضوع بسیاری از تئوری‌های توطئه، در مورد کنترل ثروت و بانک‌های جهانی، بوده‌اند. پروتکل بزرگان صهیون/یهود نیز یکی دیگر از تئوری‌ها است که رهبران یهودی را کنترل‌کننده اقتصاد و سیاست در جهان می‌داند.

حتی اگر بخواهیم خیلی وارد این قبیل نظریات نشویم، بازهم قطعاً مسائلی وجود دارند. مباحث مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال در انجمن آنلاین 8chan سرشار از نفرت علیه راست‌گرایی و تفکرات ضدیهود بود. این وب‌سایت هنگامی تعطیل شد که کاربران آن سه بار دست به کشتار جمعی با سلاح گرم زدند. البته، این پلتفرم بعداً به‌لطف فورک مونرو، لوکی (Loki)، و با عنوان 8kun دوباره در دارک‌نت راه‌اندازی شد.

نئونازی‌ها، ازجمله دانشمند علوم رایانه، اندرو آرنهایمر (Andrew Auernheimer)، وب‌سایت استورم‌فرانت (Stormfront) و وب‌سایت دیلی استورمر (Daily Stormer)، نیز با اهدای بیت کوین تغذیه و پشتیبانی می‌شوند. چندی پیش، مرکز حقوقی فقر جنوبی (Southern Poverty Law Centre) با استناد به هویت پشت چند آدرس‌ بیت کوین روی وب‌سایت خود نوشت:

بسیاری از راست‌گراهای افراطی اولین پذیرندگان بیت کوین بودند… و بسیاری از صعود بهای این ارز دیجیتال سود بردند.

متعصب‌های طلای دیجیتال

گولومبیا قبلاً در وال‌استریت کار می‌کرد و چند سال پیش، هنگامی که بیت کوین تازه ظهور کرده بود، متوجه شد که پیش از این نیز تئوری‌های توطئه مشابه بسیاری را شنیده بوده است. او در این خصوص اظهار داشت:

آن‌ها بسیار شبیه به تئوری‌های توطئه‌ای بودند که من در مورد طلا می‌شنیدم.

شیفتگان متعصب طلا (gold bugs) همیشه ایده‌های جالبی داشته‌اند. برخی کاربران در دیکشنری اربن (Urban Dictionary)، که واژه‌ها و اصطلاحات عامیانه را معنی می‌کند، اصطلاح «gold bug» را این‌گونه تعریف کرده‌اند:

مرتبط با پارانویا (بدگمانی افراطی)، تئوری‌های توطئه، طرفداران تئوری توطئه ماجرای ۱۱ سپتامبر، افرادی که به‌طور مداوم و افراطی در حال آمادگی برای مواقع اضطراری به‌جهت حفظ بقای خود هستند، مخالفان پرداخت مالیات، نژادپرست‌ها، یهودستیزها و راست‌گراهای افراطی. به‌عنوان مثال، از نظر یک شیفته و متعصب طلا، پول واقعی طلا است و پول کاغذی فیات هیچ ارزشی ندارد و کلاهبرداری است.

روایت‌های مختلف بیت کوین در مورد پول کمیاب، عرضه ثابت، محافظت از تورم، دستکاری در بازار و اختلال در کار چاپ پول فدرال رزرو، همگی را می‌توان به شیفتگان متعصب طلا هم ربط داد.

اوِرِت میلمن (Everett Millman)، متخصص فلزات گرانبها در شرکت گینزویل کوینز (Gainesville Coins)، شرکتی که در حال توسعه یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا است، بر این باور است که ایده «پول کمیاب» مستقیماً مربوط به یک بی‌اعتمادی ریشه‌ای به جهان اقتصاد است. میلمن می‌گوید:

چنین دیدگاهی از اساس ریشه در تئوری توطئه دارد. تئوری این است که فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ تأسیس شد تا کودتایی علیه سیستم صادق و بی‌مشکل پول مبتنی بر طلا باشد. بنابراین، کل فرض از ابتدا درگیر تئوری توطئه است. می‌توان گفت این مسئله راه سایر تئوری‌های توطئه را نیز برای شیفتگان افراطی طلا باز می‌کند. اگر شما باور کنید که در مورد چیزی ابتدایی، مانند نحوه کارکرد پول، به شما دروغ گفته شده است، به‌راحتی ممکن است بقیه مسائل دنیا را نیز زیر سؤال ببرید. همین احساسات موجب تحریک جامعه ارزهای دیجیتال می‌شود.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین
تصویری از ۲۰ دلاری قدیمی که پشتوانه طلا داشت

میلمن می‌گوید افکار مرتبط با کنترل جهان به‌دست یهود که بر بخشی، هر چند کوچک، از جوامع طلا و ارزهای دیجیتال حاکم است باعث سوق‌دادن این قبیل افکار و اندیشه‌ها به بخشی از گفتمان اصلی حوزه مالی می‌شود. به‌عقیده او، این خود می‌تواند تبدیل به پدیده‌ای واقعی و جدی شود. میلمن می‌گوید:

اگر به نظر برسد که کل جامعه سرمایه‌گذاری علیه شما کار می‌کند، تئوری‌های بزرگ‌تر توطئه نیز قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و آن‌ها را راحت‌تر می‌پذیرید.

بیت کوین زاده پارانویا (بدگمانی افراطی) است

گولومبیا طرفدار بیت کوین نیست و در هر چیز، سناریوی توطئه می‌بیند، از مفهوم «واسطه‌»ها (که به‌گفته او یادآور عقاید مرتبط با قدرت یهودیان است) گرفته تا تنفر نسبت به فدرال رزرو. با این حال، او با اطمینان استدلال می‌کند که بیت کوین زاده پارانویا است و ریشه در تفکرات و دغدغه‌های سایفرپانک‌هایی دارند که معتقدند همیشه تحت‌نظر قدرت‌های بزرگ‌تر هستند. سایفرپانک (cypherpunk) به فردی گفته می‌شود که عقیده دارد باید با رمزنگاری‌های قدرتمند و فناوری‌های تقویت حریم‌خصوصی، وضعیت اجتماعی و سیاسی را تغییر داد. فرگوسن در این خصوص اشاره می‌کند:

پارانویا در قلب منطق توطئه جای دارد.

گولومبیا در کتاب خود اشاره می‌کند فهرست ایمیل سایفرپانک (Cypherpunks Mailing List) که بیت کوین هم با آن معرفی شد، مکانی برای رشد و گسترش عقایدی افراطی در جهت استفاده از کدنویسی و رمزنگاری برای افزایش حریم خصوصی و آزادی‌های فردی بود. تا سال ۱۹۹۴، ۷۰۰ سایفرپانک با استفاده از این گروه مجازی با یکدیگر در ارتباط بودند. ازجمله آن سایفرپانک‌ها می‌توان به بنیان‌گذار بلاک‌استریم (Blockstream)، آدام بک (Adam Back)، فردی که با ساتوشی ناکاموتو مرتبط بود، هال فینی (Hal Finney)، خالق بیت گلد (Bit Gold)، نیک سابو (Nick Szabo) و حتی فردی که خود را ساتوشی می‌نامد، کریگ رایت (Craig Wright)، اشاره کرد.

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین
سایفرپانک‌ها معتقدند حریم خصوصی مهم‌ترین دارایی افراد روی اینترنت است و سازمان‌های متمرکز به آن احترام نمی‌گذارند. آنها تنها راه حل این مسئله را رمزنگاری می‌دانند.

سایفرپانک‌ها بیش از اندازه به حریم‌خصوصی آنلاین و نظارت دولت بر روابط خود اهمیت می‌دادند. این افراد رمزنگاری را ابزاری برای ایجاد فضایی عاری از نظارت قدرت‌ها می‌دیدند.

گولومبیا توضیح می‌دهد:

مشکلی که به‌طور مداوم با آن روبرو بودند پول بود. پرسش آن‌ها این بود که چطور می‌توانیم پول پرداخت کنیم، وقتی آن‌ها از کارت‌های اعتباری ما استفاده کرده و حساب‌های بانکی‌مان را ردیابی می‌کنند تا ببینند چه می‌کنیم؟ بهتر نیست که بدون واسطه، به یکدیگر پول بپردازیم و بدون اینکه ردیابی شویم پول با هم ردوبدل کنیم؟ بنابراین، آن‌ها از فناوری‌های رمزنگاری برای ایجاد ابزار متنوع مشابه با پول استفاده کردند.

گولومبیا در ادامه می‌گوید:

بیت کوین احتمالاً از پنج یا شش طرح و پروژه مشابه استفاده کرده تا ارزی را به‌وجود آورد که دولت نتواند آن را قانون‌گذاری یا متوقف کند.

از این نظر، فناوری و هدف بیت کوین براساس «سبک پارانوید (بدبین)» شکل گرفته است. هوریزن، بنیان‌گذار ویجیلیون، اشاره می‌کند که یکی از آن ۷۰۰ سایفرپانک، زوکو ویلکاس اوهرن (Zooko Wilcox O’Hearn) بود. او کسی بود که کوین خصوصی زی‌کش را ساخت و این کوین بعدها، فورکی به‌نام هوریزن پیدا کرد. ویجیلیون می‌گوید:

این فناوری‌ها تقریباً به‌طور مستقیم از دل جنبش سایفرپانک بیرون می‌آیند. ایده این است که قدرت‌های بزرگ ما را زیر نظر دارند، پس بیایید چیزی بسازیم که دیگر زیر نظر نباشیم.

جوزف هلر (Joseph Heller) می‌گوید، حتی اگر نسبت بدگمانی و پارانویا به شما زده شود، بازهم به این معنا نیست که آن‌ها به‌دنبال شما نیستند. همان‌طور که ویجیلیون اشاره کرد:

شاید بزرگ‌ترین تئوری توطئه این ایده باشد که قدرت‌های بزرگ یا ناسا، هر آنچه انجام می‌دهیم را زیر نظر دارند. این مسئله، البته، دور از حقیقت نیست.

درخشش جامعه ارزهای دیجیتال

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

با وجود این که جامعه ارزهای دیجیتال کوچک و در اقلیت هستند، اما به قدری سروصدا و نفوذ دارند که بتوانند تئوری‌های توطئه مربوط به امواج ۵G را رسانه‌ای کنند. هوفمن اشاره می‌کند که بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال، مدت‌ها پیش از رسانه‌های اصلی، اطلاعات درست مربوط به شیوع ویروس کرونا را ارائه می‌دادند و تحلیل می‌کردند. او می‌گوید:

اطلاعاتی که از برخی منابع خوب ارزهای دیجیتال می‌گیریم، بسیار بسیار بهتر و کامل‌تر از اطلاعات رسانه‌های اصلی است. اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، به‌علت بی‌اعتمادی به مقام‌های دولتی از جمله خبرنگاران، خود امور را به‌دست می‌گیرند و اعتقاد دارند که می‌توانند گزارش‌گران بهتری باشند. آن‌ها معتقدند که نسبت به نشریه وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) می‌توانند مدل بهتری از ویروس ارائه و خبرنامه خود را بهتر به‌روز کنند.

هوفمن بر این باور است که دیدگاه‌های غیرسنتی و تمایل به نگاهی فراتر از روایت پذیرفته‌شده، ازجمله نقاط قوت مهم در جامعه ارزهای دیجیتال است. او می‌گوید:

سرمایه‌گذارانی که باورهای متداول را زیر سؤال می‌برند، افرادی هستند که هر دهه متوجه چیزهایی می‌شوند که دیگران نمی‌توانند ببینند. در این صورت، شما احتمالا می‌توانید قوی سیاه (رویدادی غیرمعمول و پیش‌بینی‌نشده) را ببینید و راه‌حل ویژه‌ای برای مشکلی به‌کار بگیرید که دیگران حتی از آن خبر ندارند، مانند کاری که ساتوشی ۱۱ سال پیش کرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

50 دیدگاه
mehrdad00
mehrdad00
2 سال قبل

<b>b:عالی بود خانم مقدم <b>
ونظر خودم هم این هست که
خیلی چیزها وجود داره که به ما نمیگن و نود درصد اطلاعاتی که به اسم علم و درس و .... به ما یاد دادن دروغه
ساده ترین مورد همین گرد بودن زمین هست ویدئو های زیادی هست که میگن طبق فرمول و اعدادی که خود علم و ریاضی در مورد گرد بودن زمین ارائه دادید باید در فلان ارتفا یا فلان متر اون جسم نبایدیده بشه ولی دیده میشه

یا چرا فقط یک بار به کره ماه رفتن

یا چرا از قطب جنوب محافظت میکنن و امنیتی هستش و کسی رو راه نمیدن

چرا از هر ارتفاعی که پرواز میکنید باز زمین رو تخت میبینید

چرا پروازها و راههای دریایی از ژاپن و چین به آمریکا میان زمین رو دور میزنن
و ...........
هزاران سوال دیگر که پاسخ نمیدن
این توهم نیست و یک واقعییته و مردم دارن بهش میرسن
باشد که رستگار شویم

اصغر
اصغر
3 سال قبل

یهودیا همه جا هستندژاپنی ها یهودی اند ،چینی ها با اون اقتصاد بزرگ ،هندی ها وتمام کشورهای آسیاب جنوب شرقی یهودی اند شما خبر ندارید

DELVAPAS
DELVAPAS
3 سال قبل

بیاید روراست باشیم مبحث بلاکچین،رمزارز و....مثال چاقوی معروفه هم میشه باهاش قتل کرد هم میشه باهاش جان مردم رو نجات داد
اما با همه مزایا و معایبرمزارز هایی مثل بیت کوین یه ویژگی دارن اونم محرمانگی شدیده که خب کار رو برای خیلی کارهای کثیف باز میکنه مال بارزش هم ماملات توی دارک وب و دیپ وب که میشه گفت تماما غیرقانونی و حتی غیر انسانیه...خب این ضمینه رو برای حرف هایی تحت عنوان توهم توطئه فراهم میکنه هیچکس هم نمیتونه منکر این بشه که خیلی از سازمان های جاسوسی از طریق همین رمز ارز ها عملیات های سیاه(عملیات هایی که خلاف قوانین جهانی اند و معمولا در کشور های دیگه انجام میشه)خودش رو تامین و هدایت میکنه...
با همه اینها مقوله رمزارز و بلاکچین خیلی جذابه و داره فراگرمیشه و به نظر من جزو بزرگترین اختراعات(یا اکتشافات) قرنه چون توی خیلی از مسائل نتاثیر مثبت میزاره و اگر در جهت درستی قار بگیره میتونه آینده بشریت رو از اینی که هست بهتر کنه
پ.ن:به شخصه علاقه ای به توهم توطئه ندارم اما به این باور دارم که یکسری افراد و شرکت ها به وسیله سرمایه های کلان در حال کنترل بعضی از ارگان های حیاتی دنیا مثلا سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی و غیره است که کاملا با عقل جور در میاد
پ.ن 2:برای تجربه هم که شده خوبه که افراد مقداری ولو کم رمز ارز داشته باشن چون تجربه جالبیه به عنوان سرمایه مثل طلا یا دلار حتی بهتر
پ.ن:زیاد حرف زدم بسه دیگه

مهدی زند
مهدی زند
3 سال قبل

برچسب تئوری توطعه دیگه خیلی استفاده میشه و دیگه جایگاه نداره. طرفداران بیت کوین از پول کاغذی و اعتبار بانکی به عنوان ابزار بردگی مردم نام میبرند ولی در برابر اینکه نهنگهای بیت کوین هم همین راه خواهند رفت چیزی نمیگند. بیت کوین برای کاربرد تسویه در خرید پدید اومد نه هولد کردن و ترید نهنگها و دنباله روی پلانگتونها. واقعا مارکس 150 سال پیش دید بسیار روشنی نسبت به سرمایه داشت و باور داشت ابزار تولید (ماینر و بیت کوین ارزون سالهای ابتدایی) باعث خلق فاصله طبقاتی در هر سیستمی میشه.

شهستا
شهستا
3 سال قبل

باید مسائل زیادی را کنار هم قرار داد، از گذشته تا کنون و برای آینده پیش بینی کرد. چنددهه اخیر جهان به سمت یکپارچه شدن و برداشتن مرزها پیش رفت که به اصطلاح سیاست گلوبالیستی نامیده میشه. تو این تفکر در کنار رفاه و اقتصصاد و آزادی و... مسائل دیگه ای هم وجود داره. مثلا اگه یجایی 1میلیون نفر بواسطه جنگ داخلی میمیرند به ما ربطی نداره و این جریی از قانون طبیعته. در صورتی که ریز بشی میبینی تو اون کشتار بطور غیر مستقیم دخالت دارن. در مورد گرمایش زمین و گازهای گلخانه ای، در مورد هم جنس گرایی و بولد کردن این نوع نگرش و وضع قوانین حمایتی،حتی در مورد نوع تغذیه بشر!!! متاسفانه خیلیامون تو هیجانات و یا مشکلات زندگی و رسانه ها گم شدیم و بجای موشکافی مسائل پیرامون خیلی سرسری از آن عبور میکنیم بدون اینکه بدونیم از کجا نشات میگیره و هدفش چیه، شاید یاد نگرفتیم عمیق فکر کنیم و حداقل برای خودمون و زندگی آینده احتمالاتی را در نظر بگیریم.
ویروس کرونا، بحرانهای اقتصادی، جنگها و بوجود اومدن گروهکهایی که کشتارهای وحشتناکی در پی داره، ایجاد ترس، آشوب، حمایت از حکومتهای دیکتاتوری و هزاران مورد دیگر که طی این چنددهه در تمام سطوح رخ داد و جالبتر اینکه میتوانست به راحتی جلوی همچین چیزهایی گرفته شود ولی تمایی در آن نبود.
اعتقاد شخصی من راجب ارز دیجیتال را قبلا گفتم باز هم میگم. تا میتونید از هیجانات به نفع خود استفاده کنید چون در موقعیت ضعیفتری در جهان قرار داریم، علم و سوادشو دارید سود کسب کنید. و همیشه این جمله گوشه مغزتون باشه. اینو ترامپ گفته، همون کسی که کل گلوبالیست ها برعلیه اون شدن که دلایلش را نمی توان اینجا بیان کرد. اگر تمام ثروت انسانهای پولدار را بین قشر ضعیف و یامتوسط تقسیم کنند به یکسال نمی کشد که آن ثروت دوباره به اون قشر ثروتمند برمیگردد. تا تهش رو بگیرید.
اینارو کنار چاپ پول کشورها، ویروس کرونا، اهدا تسهیلات به مردم طی این یکسال، ظهور بنگاههای صنعتی که بیشتر شبیه لیدر یک جریان در بین عوام هستند و....
نهنگ ها بلدن چطور با بازو بسته کردن دهنشون هزاران موجود زنده کوچک را ببلعند.
امیدوارم همگی جیباتون پرپول و تنتون سلامت باشه

مهدی زند
مهدی زند
3 سال قبل
پاسخ  شهستا

تا میتونید از هیجانات به نفع خود استفاده کنید کاملا درسته ماهیت سرمایه داری جهانی اینطوره .یا با مایی یا نابودت میکنیم .

مجید
مجید
3 سال قبل
پاسخ  شهستا

وقتی این مسایل رو بیان میکنی مطمعن باش پشتش یه سری انگ تئوری توطعه رو بهت میزنن
ولی من نمیدونم چرا کسی عمیق نمیشه تو این مسایل
انقد بدیهی و واضح هست که مردم (ما) از انسانیت خودمون فرسنگها دور شدیم و توی روزمره خودمون مشغول و درگیر بازی ها ذهنی هستیم که تموم اطلاعاتش رو یه عده توی این مغزمون کردن تا آخر عمرمون باهاش کلنجار بریم و یه دقیقه سکوت و مکاشفه نکنیم. که " خب که چی "
وای بر اون روزی که مردم بیدار بشن
طبیعتی که از بین رفته
صنعتی که کره زمین رو به قهقرا کشیده
نظام کاپپیتالیستی که تا انگشتان دست مردم رو تو غل و زنجیر کردن
تغذیه که کاملا واضح و بدیهی مردم رو باهاش مسموم کردن
نظام پزشکی بیمار
صنعت و دکان مثبت اندیشی

کاش همه مثل تو فکر میکردن دوست عزیز

ولی خب ...

بیرون زتو نیست هر آنچه در عالم هست
در خود بطلب، هر آنچه خواهی که تویی

احسان عابدین
احسان عابدین
3 سال قبل

دوستان عزیز . اقتصاد ازاد فرقی که با اقتصاد های غیر دموکراتیک داره اینه که قادر به اصلاح خودش هست و اگه لازم به تغییرات در فرمولهای اقتصاد باشه این کار به وسیله نهاد های فردی و دولتی انجام میشه . به نظر من ارزهای دیجیتال محصول این راه هست که ایرادات اقتصاد باز رو بازنگری می کنه و هنوز هم در فاز ازمایشی هست . هر شخص یا گروهی که این نظریه رو ابداع کردند واقعا باید بهشون دست مریزاد گفت . در همه جامعه جهانی اعم از تجارت سیاست اقتصاد و همه و همه راه بسوی دموکراتیزه شدن میره . حالا این تز هم مخالفان و موافقان بسیاری داره و تا اکنون هر نظریه ای در هر مورد عده ای بودن که تئوری توطئه بخونن این مورد هم همینجور هست . ولی نظر اخر اینه که اینده با ارزهای دیجیتال امیدوار کننده هست و هنوز در فاز ازمایشی هست .

علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
3 سال قبل

درود. ارز دیجیتال در ذات خوبه ولی مسیر ناقصی را میرود. بیشتر شده Hold و خرید و فروش ارزها به یکدیگر یا با Fiat و نوسان گیری . در حالی که باید در خرید و فروش کالا و خدمات و ... نیز بیشتر وارد شود. البته برخی افراد و شرکتها و کشورهای تحریم شده بخصوص از طرف غرب از این ارزها برای دور زدن تحریمها بهره میگیرند. البته در کشوری آفریقایی به شدت ارز رمز گسترش پیدا کرد ولی پس از آن باعث تورم شدید شد.

وحید بنی اسد
وحید بنی اسد
3 سال قبل

یهودیان رو فقط هولوکاست گندشون کرده . حریصشون کردن . ۹ میلیون ایرانی بر اثر قحطی مردن .یهودیا خودشون گفتن که اگر تمام دنیا رو به ما بدین ما راضی نمی‌شیم. حریصن . نباید اینقدر بهشون اهمیت داد. من اگر رهبر اونایی بودم که فلسطینو پس می‌گرفتم یهودیان رو اخراج میکردم و مینداختمشون بیرون و فلسطینیان رو میاوردم

حسینی
حسینی
3 سال قبل

فعلا براساس آمار و داده ها و اطلاعات، 10 میلیون یهودی جهان رو در کنترلشون دارند. ابرقدرت دنیا (آمریکا) پشتشون هست. نظرت برای خودته. به مردم ایران تحمیل نکن.

علی مرادی
علی مرادی
2 سال قبل
پاسخ  حسینی

دست یه دیپلم ردی اینترنت بدی این میشه..<< حالا برا ما روشن فکر شدی؟؟؟

امید360
امید360
3 سال قبل
پاسخ  حسینی

دقیقا درست میفرمایید. خودشون قویترین و ثروتمندترین افراد رو در آمریکا دارن نیازی ندارن کسی پشتشون باشه. خودشون همه کاره هستن.

مرتضی همدانی
مرتضی همدانی
3 سال قبل
پاسخ  حسینی

البته کسانی که مثل جنابعالی آمریکا رو ابر قدرت میدونن؛ یهود رو هم بزرگ فرض میکنن و خودشونو میبازن!

امین
امین
3 سال قبل

امریکا با اختلاف زیاد تنها ابرقدرت جهانه حالا شما کلتو کردی زیر برف ازهیچی سردرنمیاری مشکل خودته

علی مرادی
علی مرادی
2 سال قبل
پاسخ  امین

موفق باشی

مانی هخامنش
مانی هخامنش
3 سال قبل

ایک یکی از بزرگترین و بهترین مفسران تئوری توطئه هست و تقریبا 90 درصد حرفاش تا به امروز درست بوده.چنتا مطلب میخوام بگم
همه ما هیتلرو رو یک ادم منفور میدونیم در صورتی که هیتلر هدف خیلی درستی داشت و میخواست که گلوبالیسم جهانی رو که اکثرا یهودی بودن رو از بین ببره.بنده به شخصه این مرد رو ادم منفوری نمیدونم و به نظرمن هیتلر یکی از بهترین ادمای وی زمین بود
مسله بعدی اینه که ارز دیجیتال به زودی خیلی بهتر از ارز فیزیکی شروع به کنترل مردم میکنه و گلوبالیسم با ارز دیجیتال خیلی راحتر به هدفش خواهد رسید.چین هم گندش درومد که کرونارو عمدی پخش کرد و تکنولوژی 5جی هم جزو کثافتکاریهاش هست.
اما چیزی که نمیشه منکرش شد اینه که حتی اگر گفته های من درست باشه مردم جهان انقد یکدست نیستن که جلوی این بازی های گلوبالیستهارو بگرن و یا با ارز دیجیتال و امثال اون مبارزه کنن و دقیقا شرایط همونطوری پیش خواهد رفت که قدرتهای کنترل کننده میخوان و مردم عادی چیزی جز وسیله بازی این قدرتها نیست.
اونا جهانو کنترل میکنن و به هر شکلی که بخوان انسانهارو میکشن نمونشم که کرونا بود همه دیدن اما نمیشه جلوشونو گرفت و نسل خنگ و بیشعور ما انسانها محکوم به بردگی از هر نوعش هست.چون بحث خیلی طولانیه سعی کردم خیلی خلاصه حرف بزنم اما اگر علاقه به این بحث دارید مصاحبات ایک رو حتما دنبال کنید دیدگاه خوبی بهتون میده

احمد
احمد
3 سال قبل

همین یهودی ها که آمریکا دستشون هست، هی هیتلر رو مجرم میخونن و گوش آدم رو کر کردند با هولوکاست یا هر روز دم از 11 سپتامبر میزنن
اما انگار فراموش کردن که آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم دو تا بمب اتم روی سر مردم بیگناه و عامه ی
ژاپن ریخت و بیش از دویست هزار نفر یکجا جان باختند و چندصد هزار نفر دیگر بر اثر آلوده بودن محیط بعدها مردن یا معلول شدن
یا اینکه فراموش کردن آمریکایی ها چقدر آدم بیگناه و غیرنظامی رو توی ویتنام کشتن.

انگاری رسانه هایی امثال گاردین و بلومبرگ سی ان ان و بی بی سی و واشنگتن پست و... چشمهاشون به روی این واقعیت ها بسته ست

poya
poya
3 سال قبل

بله هیتلر انسان بزرگی بوده و اهداف درستی داشته، متاسفانه تاریخ رو انگلیسی ها و یهودی ها نوشتن و تا به امروز دنیای رسانه هم به دست اونهاست .
سیاست و اقتصاد و فرهنگ ما امروز توسط کسانی کنترل میشه که از زندان های آلمان نازی فرار کردند ...

علیرضا
علیرضا
3 سال قبل

قرضاتو نخوردی و کامنت دادی انگار

mily
mily
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

داداش تئوری توطعه شبیه واقعیت نیست و مسخره بنظر میاد ولی همیشه به اینجور چیز های غیر قابل فهم شک کن

علی اریا
علی اریا
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

شما که قرص ها تو خوردی
کامنت بده مستحفیض بشیم

ehsan
ehsan
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

شایدم قرصهاش رو پشت و رو خورده !

سعید
سعید
3 سال قبل
پاسخ  علیرضا

چه پاسخ منطقی ای !!

علی
علی
3 سال قبل

مطلب جالبی بود ولی خیلی پریشان ترجمه یا تالیف شده

من را بخوانید
من را بخوانید
3 سال قبل

بشم اللّه الرّحمن الرّحیم
با سلام
و اما بعد، آیا اگر کسی به شما بگوید که توطئه ای در کار است آن شخص خیالباف است؟؟؟؟ همه ی مردم جهان پی به ناکارآمدی سیستم اقتصادی جهانی برده اند و هرچه زمان می گذرد بیشتر فقیر می شوند و مردم علی رغم بیشتر کار کردن بدهکار وبدهکارتر می شوند!!!! مردم تحت سیطره ی نهادهای مالی بانک-بورس-بیمه-اوراق قرضه هستند و یکی از یکی بدتر و آیا اینها تئوری توطئه است؟؟؟؟ پول بدون پشتوانه در جهان نه تنها نشانه ی دارایی نیست بلکه بدهی است!!!! توصیه می کنم به دیدن مستند http://goldsilver.com/hidden-secrets (وحی منزل نیست و باید به خطرات انحصار طلا و ... در این مستند اشاره شود ولی در کل بسیار مثبت است) تا ببینید بانکها با سیستم وام با نرخ ذخیره ی جزئی چگونه از هیچ، نقدینگی خلق می کنند و چگونه اموال مردم را با تورم و یا رکود تصاحب می کنند آنهم با گردش یک قلم!!! دراین مستند با استدلال ثابت می شود که تقریبا بیش از نود درصد از نقدینگی موجود در سیستم نه توسط دولت یا بانک مرکزی، بلکه توسط بانکهای تجاری ساخته می شود و البته حجم پول تایپ شده بسیار بیشتر از حجم پول چاپ شده است و این آن نیمه ی پنهان ماه است که نمی بینیم .....نقل به مضمون از شارل دوگل(نخست وزیر فقید فرانسه): این تصور که دلار به اندازه ی طلا خوب است باعث شده است که آمرکیا بدهی بالا بیاورد ،آنهم مجان چرا که آنچه را که بدهکار بوده است پرداخت کرده است با دلار هایی که فقط خودش اجازه دارد چاپ کند؛ ما نمی توانیم تصور کنیم که اقتصاد جهانی به چیزی جز پولی برگردد گکه آرم هیچ کشوری را نداشته باشد و از این جمله طلاست....چه طور می خواهید از خود دفاع کنید وقتی نمی دانید دشمنتان کیست؟؟/؟ و برعکس اینکه تصور می شود حقه ها پیچیده است هرگز اینگونه نیست بلکه به عمد پیچیده نشان داده می شود این دزدی روزانه را، و هر روز که مردم در سراسر جهان فقیرتر می شوند بانکدارها و دیگر نهادها پولدار و پولدارتر می شوند ...... و اما به خدا باید پناه برد از ربا و قمار و .... از بانک-بورس-بیمه-اوراق قرضه و..... باید به خدا پناه برد و شورش کرد علیه طمع، انشاءاللّه


تحلیل شخصی خود را در پایین ادامه می دهم:
آیا باید به بیت کوین روی آورد برای خلاصی از وضع موجود؟؟؟؟ نه،یکی از عللش ساده است چرا که در این صورت عده ای به دلیل زودتر داشتن بیت کوین ها صاحب نیمی از ثروت جهان می شوند!!! و این اصلا منصفانه نیست.... نمی دانم سیستم جایگزین برای پول بدون پشتوانه و تایپ و چاپ پول و.... چه خواهد بود، شاید طلا ، شاید نقره ، شاید حامل های انرژی ، شاید مبادله ی کالا با کالا .... نمی دانم اما وضع موجود غیر قابل تحمل است.

حمید نقوی
حمید نقوی
2 سال قبل

این مقاله شما تئوری توطئه را تایید می‌کند، چون دیوید آیک همین را می‌گوید... موفق باشید

احمد
احمد
3 سال قبل

آمریکا در سال 1973 وقتی که پشتوانه ی طلا را حذف کرد، دلارش با یک بحران روبرو شد زیرا دیگر در مبادلات بین کشورها و تجارت جهانی از دلار استفاده نمیشد و داشت از رده خارج میشد
و در آن زمان اساس تجارت جهانی بر پایه بازار انرژی بود یعنی نفت. آمریکاییها گفتن اگه بتونیم نجارت نفت رو به دلار کنیم دلار سرجاش خواهد ماند
پس چطور شد که دلار امروز سر کار هست؟ بله آمریکایی های یهود اومدند به کشورهای عربی که اکثریت اعضای اوپک را تشکیل میدادند گفتند که ما یه شما کمک میکنیم فلسطین رو از اسراییلی ها پس بگیرید. درحالی که آمریکایی ها بنیانگذار اسراییل بودن
در نتیجه عراق به حمایت دیگر کشورها به اسراییل حمله کرد و توی این جنگ اروپاییا از اسراییل که متحدشون بود حمایت کردن در پی اعلام حمایت اروپاییا از اسراییل، کشورهای عربی که اعضای اصلی اوپک بودند، فروش نقت به اروپا را ممنوع کردن و در پی آن درامد کشورهای اوپک کم شد در این حال بود که رییس جمهور آمریکا هری کسینجر امد به اپک گفت ما نفت شما رو به چهار برابر قیمت یعنی 140 دلار میخریم و شما در مقابل یک کار انجام بدید: نفت رو فقط به دلار آمریکا بفروشید
مسلمانا در جنگ با اسراییل پیروز نشدن و بعد از اینکه جنگ تموم شد و اروپاییا صلح کردن و خرید نفت شروع شد اونا مجبور شدن به دلار بخرن نه تنها اروپاییا بلکه تمام کشورها مجبور بئدن نفت رو به دلار بخرن و وقتی که کالای اصلی تجارت جهانی با دلار مبادله میشد دیگر کالا ها نیز با دلار مبادله شد