هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است. به عبارت دیگر هش ریت، میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد. در روند استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می‌گویند.

در شبکه بیت کوین، مفهوم هش ریت یا هش پاور که در فارسی از آنها با عناوین نرخ هش و قدرت هش یاد می‌کنیم، از جمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین مفاهیم قلمداد می‌شوند. دلایل زیادی در این میان وجود دارند که باعث اهمیت بالای نرخ هش در شبکه بیت کوین می‌شوند و در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

پیش از این لازم است تا به فهم درستی از مفهوم نرخ هش در شبکه بیت کوین برسیم، چراکه برای درک اهمیت نرخ هش، ابتدا باید مفهوم آن را به خوبی مطالعه نمود.

به یاد داشته باشید که نرخ و قدرت هش، مخصوص به بیت کوین نیستند و اصطلاحاتی کلی درزمینه ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. این مفهوم در ارتباط با تمامی ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، وجود دارد و هدف از نام بردن بیت کوین در این مقاله، فقط و فقط همه‌گیر بودن این ارز دیجیتال است.

هش ریت یا نرخ هش چیست؟

نرخ یا قدرت هش، یک واحد اندازه‌گیری است که معین می‌کند شبکه بیت کوین برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند. منظور از عملکرد دائمی در اینجا، پاسخ به این سؤال است که در شبکه بیت کوین چه میزان قدرت هش لازم است تا بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای، ایجاد یا پیدا شوند.

در شبکه بیت کوین، مصرف انرژی از آن‌ جهت صورت می‌گیرد که شبکه برای یافتن بلاک‌های از محاسبات پیچیده ریاضی بهره می‌برد و این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش اندازه‌گیری می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر این محاسبات، مسائل ریاضی هستند که یک ماینر نمی‌تواند آنها را حدس بزند و یافتن جواب این مسائل نیازمند محاسباتی پیچیده است.

همین حالا که در حالا آماده کردن این مقاله برای شما هستیم، هدف که هش SHA-256 در هِدر بلاک قرار دارد باید جزو رشته ۲۵۶ بیت باشد و با هجده صفر آغاز شود. هدف نیز در هر ۲۰۱۶ بلاک و همزمان با تغییر سختی شبکه، تغییر خواهد کرد.

هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

ماینرها نیز به‌وسیله تغییر اندک هدرهای این بلاک که «هدف موقتی» (Nonce) نامیده می‌شود، به این هش می‌رسند. هدف موقتی همیشه با یک صفر آغاز و هر بار که ماینر به هش موردنظر برسد، بالاتر خواهد رفت.

از آن‌ جهت که هدف موقتی، نوعی انداختن تیر در تاریکی است، شانس رسیدن به هش یا هدف موردنظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین است. به همین دلیل ماینر دفعات زیادی این عمل (یعنی تغییر در میزان هدف موقتی) را تکرار می‌کند تا بالاخره موفق شود.

این تکرار در تغییر دادن میزان هدف موقتی در واحد ثانیه را نرخ هش یا قدرت می‌نامند. درواقع نرخ هش، تعداد دفعاتی است که یک ماینر هدف موقتی را حدس می‌زند. به این روند استخراج بیت کوین می‌گویند.

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

هش ریت توسط واحدی با نام «هش بر ثانیه» (H/s) محاسبه و اندازه‌گیری می‌شود. به مانند دیگر عملیات‌های محاسباتی، هش ریت را نیز می‌توان به واحدهای بزرگتر یا کوچکتر تقسیم بندی کرد:

  • ۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه؛ معادل یک کیلوهش بر ثانیه
  • ۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک مگاهش بر ثانیه
  • ۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه؛ معادل یک گیگاهش بر ثانیه
  • ۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک تراهش بر ثانیه
  • ۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک پتاهش بر ثانیه
  • ۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک اگزاهش بر ثانیه

واحد بعدی در این اندازه‌گیری زتاهش (Zetta) خواهد بود.

با این تفاسیر می‌توان نوشت:

  • یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است
  • یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است
  • این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت ادامه داد.

هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟

هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو
توزیع هش ریت شبکه بیت کوین در میان استخرهای استخراج بزرگ

نرخ هش فعلی بیت کوین پنجاه اگزاهش بر ثانیه است؛ این میزان با اضافه شدن تعداد ماینرها در سختی‌های بالاتر، با افزایش مواجه خواهد شد.

هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

هش ریت، پاداش ماینرها و سختی

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملاً وابسته به یکدیگرند. هر چه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود، قدرت هش بیشتری نیز برای ماین بلاک‌ها نیاز است. ماین کردن هر بلاک موجب بدست آوردن پاداش آن بلاک برای ماینر(ها) خواهد شد. در حال حاضر در ازای ماین کردن هر بلاک، ۱۲.۵ بیت کوین میان ماینرها تقسیم می‌شود. به یاد داشته باشید که پاداش بلاک هر چهار سال یکبار در رویدادی با نام هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج، به یک دوم کاهش می‌یابد.

نکته جالب در این میان آن است که هر چه سختی شبکه بیت کوین به دلیل افزایش تعداد ماینرها، بالاتر رود، قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک نیز با افزایش مواجه خواهد شد. این یعنی تعداد حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.

پروتکل مورداستفاده در شبکه بیت کوین به‌گونه‌ای است که بنا بر رابطه فوق، میانگین زمان هر بلاک بر روی ده دقیقه باقی خواهد ماند.

هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

اگر پس از خواندن این مطلب، فکر استخراج بیت کوین به سرتان زده، به یاد داشته باشید که پروسه استخراج بیت کوین، کاری بسیار هزینه پر و با مصرف انرژی بالاست که تأمین هزینه‌ها از عهده هرکسی بر نخواهد آمد. تهیه سخت‌افزارهای گران‌قیمت، قبوض برق سنگین و نیازمندی به دانش رایانه‌ای بالا از جمله سختی‌هایی است که بر سر راه استخراج بیت کوین وجود دارد.

سوالات متداول

تراهش ماینر به چه معناست؟

این رقم قدرت پردازشی یک ماینر در شبکه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال اگر هش ریت یک دستگاه ماینر ۷۰ تراهش بر ثانیه است، یعنی این دستگاه توانایی محاسبه این میزان هش بر ثانیه را داراست.

قدرت هش یا نرخ هش دستگاه چه چیزی را نشان می‌دهد؟

نرخ هش یا قدرت هش دستگاه، میزان هش‌های پردازش‌شده توسط دستگاه بر واحد ثانیه را نشان می‌دهد.

چه ارتباطی بین هش و سختی شبکه وجود دارد؟

هر چه هش ریت شبکه بیت کوین افزایش یابد، سختی شبکه نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

49 دیدگاه
حمیدابراهیمی
حمیدابراهیمی
۲ سال قبل

سلام وقت بخیر..حالت عادی ماینر s11 چقدر باید در شبانه روز هش انجام دهد.

جواد
جواد
۲ سال قبل

خیلی ممنون عالی بود

فاط
فاط
۳ سال قبل

چطور میزان تراهش استخراجی یک دستگاه رو بالا ببریم . دستگاه های ۳۷ تراهشی توی ۲۴ ساعت ۳۰تراهش میدن ، علتش چیه

جواهری
جواهری
۳ سال قبل
پاسخ  فاط

اورکلاک کنید

میلاد سلطانی
میلاد سلطانی
۳ سال قبل

هشریت ریگ 9 کارته من صفر شده. مشکلش از چیه به نظرتون؟

Ramin
Ramin
۳ سال قبل

سلام
من ۶ دستگاه m3 v2 دارم که وقتی با کامپیوتر بهشون وصل میشم ۱۱،۵۰ تا ۱۲ ترا هش رو نشون میده
ولی وقتی با برنامه ویا بی تی سی می خوام از راه دور ببینمش ترا هش ها رو کم میزنه مثلا ۸ یا ۹ ترا هش نشون میده ، و واقعا کم میزنه(یعنی همون ۸ و ۹ رو میزنه چون حساب کردم)
فریمور عوض کردم هم هیچ تاثیری نداشت
لطفا دوستانی که اطلاع دارن راهنمایی کنن
متشکرم

مهدیار قراخانی
مهدیار قراخانی
۳ سال قبل

سلام. یه سوال.اگر یک کارت گرافیک 50m/h برای استخراج اتریوم داشته باشه این مقدار قدرت برای استخراج ارز های دیگه هم یکیه؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
۳ سال قبل

سلام خیر. برخی ارزها الگوریتم متفاوتی برای استخراج دارن.

ساسان شکری
ساسان شکری
۳ سال قبل

سلام وقت بخیر.
به عنوان مثال مشخصه یه دستگاه ۶۸ th/s هست.
روی ماشین حساب که محاسبه میکنیم حدودا ۷ میلیون در ماه در آمد داره..
سوالم اینه که آیا این دستگاه در ۳۰ روز یک ماه باید ۲۴ ساعته کار کنه تا این مقدار درآمد رو بده یا اینکه در طول روز با استراحت مشخصی این در آمد رو میده؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
۳ سال قبل

سلام، عددی که در ماشین‌حساب مشاهده می‌کنید، برای کار ۲۴ ساعته است

احمد
احمد
۳ سال قبل

سلام اگر میزان هش یک دستگاه ماین مثلا 509 باشد و این دستگاه برای ماین لایت کوین باشد مثلا چقدر طول میکشد که این دستگاه یک لایت کوین کشت کند.

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
۳ سال قبل
پاسخ  احمد

سلام، جواب این سؤال به فاکتورهای زیادی مثل سختی شبکه و ... وابسته است. از ماشین حساب ماینینگ ارزدیجیتال استفاده کنید.

امیر سلامی
امیر سلامی
۳ سال قبل

هش ریت ثابته یا بعد یه مدت مثلا rx 570 که الان ۲۶ mh/s برای اتریوم هست تغییر میکنه ؟ و ممکنه کم بشه به مرور زمان؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
۳ سال قبل

روی کاغذ خیر کم نمیشه. اما در قدرت پردازش عوامل مختلفی مثل دما نقش دارن. هش ریت کم نمیشه اما سختی شبکه ممکنه افزایش پیدا کنه و این مسئله باعث میشه راندمان کارت گرافیک شما کمتر بشه.

سپهر
سپهر
۴ سال قبل

سلام، توی ویدیو و هم توی متن گفته شده که در فرآیند استخراج و تشکیل شدن هر بلاک معادلات پیچیده ی ریاضی رو حل میکنن این معادلات در واقع چی هستن؟ از کجا میان؟ چطور طراحی مشین این معادلات؟

مجید جهادی
مجید جهادی
۴ سال قبل
پاسخ  سپهر

هر ماینر تعدای تراکنش رو تو بلاک کاندید خودش میذاره. بعد یه نانس بهش اضافه میکنه و مجموعه این داده ها رو هش میکنه. هشی که به دست میاد باید چند تا (بسته به سختی شبکه) صفر اولش باشه. اگه این تعداد صفر تو ابتدای هش نباشن، باید نانس رو عوض کنه و دوباره هش کنه. این کار باید انقدر تکرار بشه که هش موردنظر بدست بیاد؛ شاید تو همون تکرار اول این اتفاق بیفته و شاید میلیون‌ها بار این روند تکرار شه.
پس بعد از هر بار تغییر نانس، یک بار باید هش محاسبه شه. معادله ریاضی اینجا کاربرد داره. هش یه تابع ریاضی هشتاد مرحله‌ای برای رمزنگاریه. ورودیش یه سری داده و خروجیش یک عبارت درهم غیرقال بازگشت.
برای اطلاعات بیشتر می‌تونید پست‌های «بلاک در بلاک چین بیت کوین» و «بیت کوین چگونه کار می‌کند» رو مطالعه کنید.