ارز دیجیتال > دانشنامه > مبانی بلاکچین > نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو
دانشنامه مبانی بلاکچین

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

اگر تازه به جمع حامیان و علاقه‌مندان به بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتالی اضافه‌شده باشید، حتماً بارها و بارها نام «هش ریت» (Hash Rate) یا «هش پاور» (Hash Power) به گوشتان خورده است. آیا تابه‌حال به معنی و مفهوم این لغات فکر کرده‌اید؟

آن زمان‌هایی که تازه به حوزه کریپتو واردشده بودم، این سؤال در ذهن من شکل گرفت که وقتی می‌گوییم هش ریت یا هش پاور بیت کوین، منظورمان دقیقاً چیست؟ بعد از مدت‌ها تلاش و مطالعه بسیار زیاد، تازه فهمیدم که منظور از چنین کلماتی در ارتباط با بیت کوین چیست.

در شبکه بیت کوین، مفهوم هش ریت یا هش پاور که در فارسی از آنها با عناوین نرخ هش و قدرت هش یاد می‌کنیم، ازجمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین مفاهیم قلمداد می‌شوند. دلایل زیادی در این میان وجود دارند که باعث اهمیت بالای نرخ هش در شبکه بیت کوین می‌شوند و در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

پیش از این لازم است تا به فهم درستی از مفهوم نرخ هش در شبکه بیت کوین برسیم، چراکه برای درک اهمیت نرخ هش، ابتدا باید مفهوم آن را به خوبی مطالعه نمود.

به یاد داشته باشید که نرخ و قدرت هش، مخصوص به بیت کوین نیستند و اصطلاحاتی کلی درزمینه ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. این مفهوم در ارتباط با تمامی ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، وجود دارد و هدف از نام بردن بیت کوین در این مقاله، فقط و فقط همه‌گیر بودن این ارز دیجیتال است.

نرخ هش یا قدرت هش چیست؟

نرخ یا قدرت هش، یک واحد اندازه‌گیری است که معین می‌کند شبکه بیت کوین برای کارکرد دائمی خود، چه میزان قدرت مصرف می‌کند. منظور از عملکرد دائمی در اینجا، پاسخ به این سؤال است که در شبکه بیت کوین چه میزان قدرت هش لازم است تا بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای، ایجاد یا پیدا شوند.

در شبکه بیت کوین، مصرف انرژی از آن‌ جهت صورت می‌گیرد که شبکه برای یافتن بلاک‌های از محاسبات پیچیده ریاضی بهره می‌برد و این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش اندازه‌گیری می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر این محاسبات، مسائل ریاضی هستند که یک ماینر نمی‌تواند آنها را حدس بزند و یافتن جواب این مسائل نیازمند محاسباتی پیچیده است.

همین حالا که در حالا آماده کردن این مقاله برای شما هستیم، هدف که هش SHA-256 در هِدر بلاک قرار دارد باید جزو رشته ۲۵۶ بیت باشد و با هجده صفر آغاز شود. هدف نیز در هر ۲۰۱۶ بلاک و همزمان با تغییر سختی شبکه، تغییر خواهد کرد.

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

ماینرها نیز به‌وسیله تغییر اندک هدرهای این بلاک که «هدف موقتی» (Nonce) نامیده می‌شود، به این هش می‌رسند. هدف موقتی همیشه با یک صفر آغاز و هر بار که ماینر به هش موردنظر برسد، بالاتر خواهد رفت.

ازآن‌جهت که هدف موقتی، نوعی انداختن تیر در تاریکی است، شانس رسیدن به هش یا هدف موردنظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین است. به همین دلیل ماینر دفعات زیادی این عمل (یعنی تغییر در میزان هدف موقتی) را تکرار می‌کند تا بالاخره موفق شود.

این تکرار در تغییر دادن میزان هدف موقتی در واحد ثانیه را نرخ هش یا قدرت می‌نامند. درواقع نرخ هش، تعداد دفعاتی است که یک ماینر هدف موقتی را حدس می‌زند. به این روند استخراج بیت کوین می‌گویند.

نرخ هش چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

هش ریت، همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، به‌وسیله واحد «هش بر ثانیه» اندازه‌گیری می‌شود. در ادامه به برخی دیگر از اسامی واحدهای اندازه‌گیری نرخ هش اشاره می‌کنیم:

۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه

۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه

۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه

۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه

۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه

۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه

ارقام بالا به ترتیب کیلوهش، مگاهش، گیگاهش، تراهش، پتاهش و اگزا هش نام‌گذاری می‌شوند.

معمولاً نرخ‌ها می‌توانند به شکل زیر جایگزین یکدیگر شوند:

یک مگاهش معادل هزار کیلو هش است.

یک گیگاهش معادل هزار مگاهش یا یک میلیون کیلوهش است.

یک ترا هش معادل هزار گیگاهش یا یک میلیون مگاهش و یا یک میلیارد کیلوهش است.

به همین ترتیب می‌توان نرخ‌ها را به واحدهای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر تبدیل نمود.

هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

نرخ هش فعلی بیت کوین پنجاه اگزاهش بر ثانیه است؛ این میزان با اضافه شدن تعداد ماینرها در سختی‌های بالاتر، با افزایش مواجه خواهد شد.

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملاً وابسته به یکدیگرند. هر چه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود، نرخ هش بیشتری نیز برای پیدا کردن و ماین کردن بلاک‌ها نیاز خواهد بود. از طرف دیگر بالا رفتن این میزان موجب خواهد شد تا ماینرها به ازای آن ۱۲٫۵ بیت کوین به‌علاوه کارمزد تراکنش را به‌عنوان پاداش دریافت نمایند.

نکته جالب در این میان آن است که هر چه سختی شبکه بیت کوین به دلیل افزایش تعداد ماینرها، بالاتر رود، قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک نیز با افزایش مواجه خواهد شد. این یعنی تعداد حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.

پروتکل مورداستفاده در شبکه بیت کوین به‌گونه‌ای است که بنا بر رابطه فوق، میانگین زمان هر بلاک بر روی ده دقیقه باقی خواهد ماند.

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

اگر پس از خواندن این مطلب، فکر استخراج بیت کوین به سرتان زده، به یاد داشته باشید که پروسه استخراج بیت کوین، کاری بسیار هزینه پر و با مصرف انرژی بالاست که تأمین هزینه‌ها از عهده هرکسی بر نخواهد آمد. تهیه سخت‌افزارهای گران‌قیمت، قبوض برق سنگین و نیازمندی به دانش رایانه‌ای بالا ازجمله سختی‌هایی است که بر سر راه استخراج بیت کوین وجود دارد.

تا زمانی هم که خود را برای استخراج آماده می‌کنید، یادتان باشد که سود اصلی را آنها بردند که بیت کوین‌های خود را نگه داشتند!

منبع: coinsutra

نرخ هش (Hash Rate) یا قدرت هش چیست؟ + ویدئو

درباره نویسنده

بهزاد ناصرفلاح

بهزاد ناصرفلاح

22
دیدگاه کابران

avatar
13 Comment threads
9 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
BehzadparsaArashiyFox666فریدشیــن کـاف Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
ArashiyFox666
ArashiyFox666

این مقدار هش در ماه چقدر میتونه ساتوشی یا بیتکوین تولید کنه؟ ۲۰۰,۰۰۰ GH/s

شیــن کـاف
شیــن کـاف

خستــه نباشــید
یـه سوال برام پیش اومده ؟
– فـرق تراهش (TH/S) با کیلوسول (Ksol/s ) چیه ؟ (البته نمیدونم فرق کیلو سول با کیلو هش در چیه )

– و آیا سخت افزار این دستگاه هایی که با Ksol/s کار میکنند با Gh/s و TH/s فرق داره ؟

– چون ظاهرن که همه دستگاه های اسیک هستند ولی ارزهای متفاوتی استخراج می کنن

تو سایت http://www.asicminervalue.com که مقایسه دستگاها رو گذاشته نگا کردم این سوالات برام پیش اومد

منتظر جواب تون هستم .
و تشکر از سایت خوبتون در امور ارز دیجیتال
بخصوص اقای محمد اذر نیوار

parsa
parsa

سلام
همون معادل ترا هش بر ثانيه در بيت كويين هستش اما در Zcash

آرین
آرین

الان هش بر ثانیه یعنی چی؟
ایا مثلا ۱۰۰ میلیون هش ۱ ساتوشی است؟(اصن هش زیرمجموعه ساتوشی است؟)
میخوام ببینم ۱ ساعت لپ تاپ از لحاظ قدرتی معمولی روشن چقدر ساتوشی استخراج میکند؟

محمدرضا
محمدرضا

با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز.
میخواستم بدونم که بهترین سیستمی که واسه ی ماینینگ کردن بیت کوین یا مونرو یا زی کش موجود هس رو بهم معرفی کنین که در کمترین زمان بیشترین سوددهی را داشته باشد.

با تشکر

امین
امین

سلام خسته نباشید چگونه بفهمیم ۱۵ مگا هش بر ثانیه چه مقدار بیت کوین میشه و نحوه تبدیل ش به چه صورته ؟؟؟؟

احسان
احسان

سلام، خسته نباشید . . .
چه کارت گرافیکی میتونه تا یک GH/s سرعت در اختیار بزاره؟!
ممنون.

مظاهر
مظاهر

سلام چند روزه كه هش ريت انتماينر اس٩ افت شديد كرده، دليلش چي ميتونه باشه؟

فرید
فرید

دلیلش سوالات سخت بیت کوین شاید باشه
چون هر چی به اخرای بیت کوین میرسه سوالات خیلی سختر میشه
اس ۹ خش ریتش بیت ۱۳ تا ۱۴ هست . چقدر شده ماله شما ؟

reza
reza

وقت بخیر . میخوام ببینم آیا با یک کارت گرافیک ۱۰۶۰ معقول هست که سیستم رو روشن بزارم و ارز ماین کنم ضمنا بین اتریوم و مونرو کدوم بهتر ماین کنم .

امیر خداوردی
امیر خداوردی

سلام میشه در خصوص نرخ هش ریت انواع ارزها توضیح بدید مثلا هشینیگ پاور مگاهش بر ثانیه هر یه دونش چقدره از نظر تومان یا هر تتراهش در بیت کوین این ها رو متوجه نشدم. یه دنیا ممنون

ahmad nazari
ahmad nazari

عرض سلام و خسته نباشید.
میخواستم بدونم، ماینیگ کردن با vps سود داره یا نه؟