۱۰ فردی که می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

۱۰ فردی که می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

شما، دوست شما، همکارتان و حتی اعضای خانواده‌تان هم می‌توانند «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) باشند! اما در این میان برخی ناکاموتو «تر» از بقیه هستند. در ادامه قصد داریم به معرفی ده شخصیتی بپردازیم که از هویتشان به‌عنوان هویت پشت پرده خالق بیت کوین نام برده شده‌ است. در پایان، این شما خواهید بود که تصمیم می‌گیرید، ناکاموتوی اصلی کدام است! در ادامه با ارزدیجیتال همراه باشید.

«ویلی لهدونویرتا» (Vili Lehdonvirta)

ویلی لهدونویرتا

چرا: این پرفسور فنلاندی یکی از اولین افرادی بود که به آن هویت ساتوشی ناکاموتو را نسبت دادند. در سال ۲۰۱۱، مجله «نیویورکر» با انتشار مقاله‌ای ادعا کرده بود که لهدونویرتا همان ناکاموتو گمنام است. ازآن‌جهت که سال ۲۰۱۱، انتشار هویت ناکاموتو بحث چندان جالب و پرطرفداری به حساب نمی‌آمد، لهدونویر رقبای زیادی را نیز در مقابل خود نمی‌دید.

چرا نه: وقتی‌که از محقق ۳۱ ساله موسسه فناوری اطلاعات هلسینکی یا همان لهدونویرتا سؤال شد که آیا او همان ساتوشی ناکاموتو است یا خیر، وی گفت هیچ اطلاعات فنی در مورد ارزهای دیجیتال ندارد و زبان برنامه‌نویسی C++ را هم در سطح مبتدی می‌داند!

بیشتر بدانید: ویلی لهدونویرتا در حال حاضر استادیار و محقق ارشد موسسه اینترنتی آکسفورد، وابسته به دانشگاه آکسفورد و عضو موسسه «آلن تورینگ» است. او چندی پیش مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین یک ارز دیجیتال نیست – و اگر هم روزی ارز شود، ارزشی نخواهد داشت» را به رشته تحریر درآورد.

«پاول لروکس» (Paul Le Roux)

10 فردی که می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند

چرا: اگر لروکس را خالق بیت کوین بدانیم، در این صورت ساتوشی ناکاموتو یکی از جنجالی‌ترین انسان‌های قرن بیست یکم خواهد بود. نوشتن برنامه‌های رمزنگاری‌شده، قاچاق مواد مخدر، دارو، اسلحه، از بین بردن و بر سرکار آوردن دولت‌ها و هر جرم جنایتی که فکرش را بکنید از لروکس بر می‌آید. به خاطر همین اگر بگویند لروکس خالق بیت کوین است، تعجب نمی‌کنیم.

چرا نه: وقتی‌که ساتوشی ناکاموتو سال ۲۰۰۹ در حال مطالعه بر روی بیت کوین بود، لروکس امپراتوری قاچاق اسلحه و مواد مخدر خود را ایجاد می‌کرد. نمی‌توان قبول کرد که کار تحقیقاتی بر روی بیت کوین و قاچاق در یک اقلیم بگنجند! به‌علاوه ساتوشی ناکاموتو همیشه در نوشته‌هایش فروتنانه برخورد کرده و این در حالی است که لروکس مدام به دنبال قدرت بوده و همه را مجبور می‌کرده که او را «رئیس» صدا بزنند.

بیشتر بدانید: سیستم آنلاین خرید و فروش مواد مخدر لروکس در سال ۲۰۰۶، در کتاب «مسترمایند» (The Mastermind) این‌گونه توصیف‌شده بود: «یک بخش را از آن جدا کنید، خیلی راحت یک بخش دیگر جایش را می‌گیرد. شبکه همین‌طور به‌کار خود ادامه می‌دهد.» آیا شما را یاد چیزی نمیاندازد؟

درباره احتمال بالای ساتوشی بودن پاول لروکس یک مقاله‌ مفصل منتشر کرده‌ایم:  مخترع بیت کوین در زندان؟/ تبهکار بین‌المللی نزدیکترین گزینه به ساتوشی ناکاموتوی واقعی

«گوین اندرسن» (Gavin Andresen)

گوین اندرسن

چرا: گوین اندرسن فردی است که پس‌ازآنکه ناکاموتو میدان را ترک کرد، سکان هدایت بیت کوین را به وی سپرد. اگر این دو نفر درواقع یک هویت باشند، تصمیم بسیار موثری خواهد بود، چراکه در این صورت ناکاموتو می‌تواند بدون آنکه میدان را ترک کند، از بازی کنار برود. به‌علاوه طی یک تحقیق نگارش شناسی، قلم اندرسن نسبت به دیگر نامزدهای منتصب، شباهت بیشتری به قلم ناکاموتو دارد.

چرا نه: در سال ۲۰۱۶ و با ادعای «کریگ رایت» (Craig Wright) مبنی بر اینکه او ساتوشی ناکاموتوی واقعی است، اندرسن جزو اولین افرادی بود که از فهرست خط خورد. در این میان می‌توان گفت یا اندرسن انقدر ساده است که حرف رایت را باور کند یا انقدر باهوش است که می‌خواهد طی یک بازی پیچیده، میان خود و هویت ساختگی‌اش فاصله بیاندازد.

«هال فینی» (Hal Finney)

هال فینی

چرا: به‌عنوان اولین پاسخ‌دهنده به فهرست ایمیل‌هایِ اعلامِ آغازِ به کار بیت کوین و اولین دریافت‌کننده یک تراکنش در شبکه بیت کوین، فینی یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها برای هویت ساتوشی ناکاموتو است.

او درست مانند ناکاموتو قابلیت‌های بلندمدت بالقوه بیت کوین را کشف کرد و به خوبی از حکمرانی بیت کوین بر دنیا صحبت کرد. به‌علاوه باید این را هم به شواهد اضافه کنیم که او نیز مانند گوین اندرسن از جمله افرادی است که ساختار نوشته‌هایش به ناکاموتو شباهت بسیار دارد. Juola & Associates، شرکتی که در حوزه بررسی سبک نوشتاری فعالیت می‌کند، ادعا می‌کند که سبک نوشته‌های ناکاموتو و فینی بسیار شبیه به یکدیگرند.

چرا نه: اینکه فکر کنیم ساتوشی به همین سادگی هویت خود را به یک تراکنش فاش می‌کند، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. مسلماً او می‌دانست که دیر یا زود، فینی به‌عنوان فردی مرتبط با ساتوشی ناکاموتو شناخته خواهد شد و منطقاً تصور اینکه چنین سرنخی از او به‌جای بماند، قابل‌باور نیست.

بیشتر بدانید: هال فینی تنها دو بلوک با محل زندگی «دوریان ساتوشی ناکاموتو» فاصله داشت. دوریان ساتوشی ناکاموتو همان فرد ژاپنی است که زمانی گمان می‌شد خالق بیت کوین باشد اما او این موضوع را تکذیب کرد. همین مسئله گمانه‌زنی‌ها را در ارتباط با این مسئله که نام ساتوشی ناکاموتو ازآنجا اقتباس‌شده، تشدید می‌کند.

یکی از افراد فعال در وب‌سایت «ردیت» دراین‌باره می‌نویسد:

هال و سایبرپانک هایی که با او همکاری می‌کردند، به خاطر تمام کسانی که قربانی سیستم‌های مالی دنیای مدرن شدند، از نام پیرمرد بازنشسته‌ای در یک جنبش مالی استفاده کردند که در همسایگی خود می‌دیدند. سمبلی که خانه‌اش توسط بانک و به خاطر بدهی ضبط شده بود.

«نیک سابو» (Nick Szabo)

نیک سابو

به نظر می‌رسد علم نگارش شناسی در ارتباط با برخی از اعضای این فهرست، چندان کارآمد به نظر نرسد. نیک سابو را می‌توان سومین فرد نامید که سبک نگارشش با ساتوشی متفاوت است. این در حالی است که دلایل محکم تری وجود دارند که اذعان می‌کنند، سابو بیشتر از هر فرد دیگری به ناکاموتو بودن نزدیک است. دلایلی مانند اینکه او یک مهندس علوم رایانه و نگارنده مقاله «بیت گلد» (Bit Gold) است، باعث می‌شوند که او یکی از قوی‌ترین گزینه‌ها در این فهرست باشد.

در سال ۲۰۰۸، سابو در وبلاگ خود اعلام کرد که قصد دارد تا نسخه‌ای آنلاین از بیت گلد را ایجاد کند. کمی بعد بیت کوین وارد عرصه رقابت شد. به‌علاوه عبارت‌هایی مانند «قیمتی که کسی قابلیت تعیین آن را ندارد» و اشاره‌هایی به «هال فینی»، به گمانه‌زنی‌ها پیرامون هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو دامن میزند.

چرا نه: سابو مکرراً ناکاموتو بودن خود را انکار کرده است. او در سال ۲۰۱۴ نوشت: «متأسفم که باید بگویم شما اشتباه می‌کنید و من ساتوشی ناکاموتو نیستم، اما دیگر عادت کردم.»

بیشتر بدانید: شاید بتوان گفت این مسئله که ناکاموتو در گزارش کار بیت کوین (وایت‌پیپر) نامی از بیت گلد نبرده، خود مدرکی محکم در ارتباط با هویت اصلی‌اش باشد.

«برام کوهن» (Bram Cohen)

برام کوهن

چرا: کوهن متولد سال ۱۹۷۵ است، سالی که بر اساس اطلاعات، سال تولد ناکاموتو است. کوهن سال‌ها پیش از عرضه بیت کوین با کدنویسی و علوم رایانه سروکار داشته. او خالق وب‌سایت «بیت تورنت» است و پیش‌تر سایتی با عنوان Bitconjurer.org را اداره می‌کرده. او در همین سایت با بنیان‌گذار «هش کش» (Hashcash) آشنا شد. هش کش، خود باعث شد تا بیت کوین از آن الهام بگیرد.

فعالیت کوهن در وبلاگ‌ها نیز با شروع کار ساتوشی بر روی بیت کوین، رو به کاهش گذاشت. به‌علاوه علایق کوهن و ناکاموتو در مباحث مخفی ماندن هویت افراد نیز شباهت‌هایی به یکدیگر دارد. از طرف دیگر در سال ۲۰۰۹، هر دوی آنها بر روی امضاهای دیجیتال کار می‌کردند. در طرف دیگر، علاقه کوهن نسبت به سرگرمی‌های ریاضی باعث شباهت هر چه بیشتر او با ناکاموتو می‌شود.

چرا نه: پروژه فعلی کوهن که ارزشی دوست‌دار محیط‌زیست است، «چیا» (Chia) نام دارد و دارای مفاهیمی است که بر ضد بیت کوین و اثبات کار (ماینینگ)، فعالیت می‌کند. تصور این مسئله سخت خواهد بود که کوهن باورهای گذشته خود را به این شیوه زیر پای بگذارد.

بیشتر بدانید: کوهن طی این سال‌ها، ده بار توییت هایی را در ارتباط با ناکاموتو منتشر کرده اما هیچ‌گاه تکذیب نکرده که او ساتوشی است.

«دوریان ساتوشی ناکاموتو» (Dorian Satoshi Nakamoto)

دوریان ساتوشی ناکاموتو

چرا: به‌جز اینکه نام او و نام خالق بیت کوین یکی است، هیچ دلیل دیگری نمی‌توان یافت که دوریان ناکاموتو، همان ساتوشی معروف است. گمان می‌شود نام او، که چند بلوک آن‌طرف تر از هال فینی، از دیگر گزینه‌های هویت واقعی ناکاموتو، زندگی می‌کرده، الهام‌بخش نام مستعار ساتوشی ناکاموتو باشد.

چرا نه: دوریان شاید صورت ساتوشی باشد، اما مغز و ایده پشت او نیست.

«کریگ رایت» (Craig Wright)

کریگ رایت

چرا: رایت واقعاً می‌خواهد که همه بدانند او ساتوشی است و از سال ۲۰۱۶ به دنبال اثبات ادعای خود است. شاید شما هم در مورد ابر قهرمان‌های زندگی‌تان همچنین احساسی را داشته‌اید؛ آرزو می‌کردید که‌ای کاش یک شب بخوابید و صبح روز بعد با شکل و شمایل او از خواب بیدار شوید. البته فرق شما و کریگ این است که شما وقتی شش سالتان بود این چنین تصوراتی داشتید و کریگ یک آدم ۴۸ ساله است!

مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد رایت که کمی پس از موفقیت بیت کوین سر و کله‌اش پیدا می‌شود. همه اینها گواهی بر این هستند که رایت به دنبال به جیب زدن پول به‌وسیله جلب‌توجه رسانه‌هاست.

چرا نه: دلایل اینکه چرا کریگ همان ساتوشی ناکاموتو نیست، یکی دو تا نیستند فقط باید دلیل موردعلاقه خود را از میانشان انتخاب کنید.

بیشتر بدانید: رایت در سال ۱۹۸۷ در دوره خلبانی آکادمی دفاع استرالیا ثبت‌نام کرد، اما رد شد!

«دیو کلیمن» (Dave Kleiman)

دیو کلیمن

چرا: ادعا می‌شود که کلیمن در کنار کریگ رایت و «فیل ویلسون»، جزو تیم ساتوشی ناکاموتو باشند. این در حالی است که هیچ مدرکی دال بر دست داشتن ویلسون و رایت در پروژه ایجاد بیت کوین وجود ندارند و کلیمن نیز در سال ۲۰۱۳ درگذشت. کلیمن که از طرفداران پر و قرص روش‌های رمزنگاری بود، در فهرست اولیه ساتوشی برای معرفی بیت کوین نیز حضور داشت. او همچنین بر روی پروژه‌ای که باهدف ایجاد یک «سیستم رمزنگاری‌شده و تغییرناپذیر در حوزه سوابق محاسباتی علوم رایانه‌ای» با S-doc همکاری می‌کرده است.

چرا نه: هر مدرکی که نشان از همکاری کلیمن و بیت کوین را می‌دهد، ردپای کریگ رایت را بر خود دارد و همین مسئله باعث رد و تقلبی بودنشان می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان مدرکی محکم یافت که نشان دهد کلیمن، بیت کوین را ایجاد کرده. رایت در سال‌های اخیر همانند لاشخور اطراف خانواده کلیمن می‌چرخیده تا سهم خود از یک‌میلیون بیت کوین او را دریافت کند! همین مسئله را می‌توان محکم‌ترین دلیل دانست که کلیمن خالق بیت کوین است نه رایت! شاید اگر هر یک از اعضای آن فهرست، زودتر از دنیا می‌رفتند، کریگ روی آنها نیز خراب می‌شد تا پولی از این طریق به جیب بزند.

بیشتر بدانید: دیو کلیمن درنهایت فقر و بیچارگی درگذشت. جسد پوسیده او در حالی یافت شد که بطری‌های الکل در اطرافش دیده می‌شدند و یک اسلحه پر در کنارش بود. یک سوراخ به‌جامانده از گلوله در تشک او کشف شد اما هیچ پوکه‌ای در صحنه وجود نداشت.

این رشته سر دراز دارد

در این میان اسامی زیادی مانند «ایلان ماسک»، «جیمز بوری»، «یل کینگ»، «ولادیمیر اکسمن» و «چارلز بری» در میان خالقان بیت کوین دیده می‌شوند. همه این‌ها و دیگر مظنونین به ساتوشی ناکاموتو به نظر نمی‌رسد که در خلق بیت کوین نقشی داشته باشند. برای آن دسته از افرادی که به دنبال پرده برداشتن از راز هویت ناکاموتو هستند، نوشته‌های او که بالغ‌بر ۸۰ هزار کلمه است در وب‌سایت موسسه مطالعات ناکاموتو قرار داده‌ شده است.

برخی بر این عقیده‌اند که بهتر است تا هویت ناکاموتو پشت بیت کوین مخفی بماند. بااین‌حال نمی‌توانند دست از کنجکاوی بردارند.

حالا با توجه به چیزهایی که خواندید، از نظر شما کدام یکی از افراد بالا می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟ یا شاید فردی که در ذهن شماست، در لیست بالا قرار ندارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
farhad666
farhad666
۵ سال قبل

اینو بدونید که دولت امریکا پشت تمام این جریانات هست و خودش این جو راه انداخته.گذر زمان همه چیز اشکار میکنه.البته به وقتش که گردانندگان نظم نوین مطلع هستند

sasan
sasan
۵ سال قبل

سلام ، تو ایران شاخهای بیت کوین چه کسانی هستند؟

هوراد
هوراد
۵ سال قبل

سلام و خسته نباشید تشکر از متن های کاربردی. خواستم بگم عکس متعلق به پال برو نیست ایشان هانتر ادم کش پالمر برو بودن. کسی که وظیفه کشتن دشمنان پالتو و همچنین محافظت از دارایی ها و محموله های پالتو

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۵ سال قبل
پاسخ  هوراد

سلام
ممنون از توجه و دقتتون، تصحیح شد

reza
reza
۵ سال قبل

Paul Le Roux

شاتوسی ناماکاتو
شاتوسی ناماکاتو
۵ سال قبل

اولا نیک سابو را می‌توان سومین فرد نامید که سبک نگارشش با ساتوشی متفاوت است. اشتباه نگارشی داره ثانیا به نظر من با توجه به قسمتی که به کریگ رایت اشاره کرده این مقاله از طرف شخصی ترجمه شده که معلومه مثل اغلب سرمایه دارای دیگه که بیتکوین دارن نفعش در این هست که هیچوقت خالق بیتکوین مشخص نشه، ثالثا گفتنی ها گفته شده و اندکی صبر سحر نزدیک است.

کریگ رایت
کریگ رایت
۵ سال قبل

چرا شما تو لیست نیستی ؟