جزئیات قوانین جدید FATF اعلام شد/ تمامی صرافی‌ها ملزم به ارائه‌ اطلاعات مشتریان خود هستند

جزئیات قوانین جدید FATF اعلام شد/ تمامی صرافی‌ها ملزم به ارائه‌ اطلاعات مشتریان خود هستند

سازمان بین دولتی و قدرتمند گروه ویژه اقدام مالی (FATF) که با هدف مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم ایجاد شد، اکنون دستور جدیدی را در خصوص ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی (VASPs) به ۳۷ کشور عضو این گروه اعلام کرده است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، این گروه، روز جمعه، استانداردهای بحث‌برانگیز جدیدی را منتشر ساخت. طبق این استانداردها، تمامی ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی از جمله صرافی‌های ارزهای دیجیتال، باید اطلاعات مشتریان خود را در زمان انتقال وجه بین شرکتی، با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

به گزارش کوین دسک، طبق این دستور که در ماه فوریه‌ پیشنهاد شده بود، این کشورها موظفند هنگام انتقال وجه میان مشاغل حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، از موارد زیر اطمینان حاصل کنند:

اطلاعات دقیق و ضروری شروع‌کننده‌ی عملیات (ارسال‌کننده) و اطلاعات ضروری ذی‌نفع (گیرنده) را دریافت و نگهداری کرده و در صورت وجود نهاد ذی‌نفع، این اطلاعات را به آن ارائه کنند. هم‌چنین، باید از وجود و نگهداری اطلاعات ضروری (نه لزوماً دقیق) فرستنده و اطلاعات ضروری و دقیق گیرنده، اطمینان حاصل کنند. بنابر این دستورالعمل جدید، اطلاعات مورد نیاز برای هر انتقال وجه عبارت‌اند از:

  • نام شروع‌کننده‌ی عملیات (به عنوان مثال، مشتری ارسال‌کننده)
  • شماره‌‌ حساب شروع‌کننده‌ی عملیات که از آن در انجام تراکنش استفاده شده است. (به طور مثال حساب مربوط به افراد نظامی)
  • آدرس فیزیکی (جغرافیایی)، شماره شناسایی ملی و یا شماره شناسایی مشتری (نه شماره تراکنش)، و یا تاریخ و محل تولد که منحصراً هویت شروع‌کننده‌ی تراکنش را برای نهاد ذی‌نفع مشخص می‌کند.
  • نام گیرنده
  • شماره‌‌ی حساب گیرنده که از آن در انجام تراکنش استفاده شده است. (به طور مثال حساب مربوط به افراد نظامی)

FATF در بیانیه‌ای عمومی در خصوص خطر استفاده‌ی نادرست مجرمان و تروریست‌ها از دارایی‌های مجازی اعلام کرد که کشورهای گفته شده، ۱۲ ماه زمان دارند تا این دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند. همچنین قرار است که ماه ژوئن ۲۰۲۰ به بررسی اجرای این قوانین پرداخته شود.

قوانین مربوط به ارائه‌ی اطلاعات مشتریان به هنگام ارسال وجه، جزء الزاماتی است که از گذشته برای بانک‌های بین‌المللی وجود داشته است. طرفداران فناوری بلاک چین اعتقاد دارند که اعمال این قانون در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال کار بسیار دشواری است زیرا اهداف اجرای قوانین و حریم خصوصی افراد را به خطر خواهد انداخت.

توصیه‌های اجرایی

طبق استانداردهای جدید FATF، تمامی ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی از جمله صرافی‌های ارزهای دیجیتال، باید اطلاعات مشتریان خود را در زمان انتقال وجه بین شرکتی، با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

طبق استانداردهای جدید FATF، تمامی ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی از جمله صرافی‌های ارزهای دیجیتال، باید اطلاعات مشتریان خود را در زمان انتقال وجه بین شرکتی، با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

طبق این دستورالعمل‌ها، افرادی که از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال برای انتقال ارزش استفاده می‌کنند، می‌توانند خود، ارائه‌دهنده‌ی خدمات دارایی یا همان VASP بوده و اگر این کار را به عنوان شغل انجام می‌دهند، ملزم به داشتن مجوز فعالیت خواهند بود.

در صورتی که VASP یک فرد حقیقی باشد، باید مجوز فعالیت داشته و یا محل کسب‌وکار او در حوزه‌ی قضایی ثبت شود. ممکن است برای تعیین این موارد، عوامل زیادی در نظر گرفته شود.

افراد در صورتی که از ارزهای دیجیتال برای خرید کالا و یا خدمات استفاده کرده و یا تنها یک بار و نه همیشه، انتقال و یا مبادله انجام دهند، VASP به حساب نخواهند آمد. گروه ویژه اقدام مالی همچنین به کشورها این امکان را می‌دهد تا در صورت تمایل، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی که محصول و یا خدماتی در حوزه‌ی قضایی ارائه می‌دهند را ملزم به ثبت تجارت خود نزد مقامات قانونی کنند.

مقامات ذی‌صلاح، باید اقدامات قانونی و نظارتی را به منظور پیشگیری از مجرمان و همدستان آنان در مقابل نگهداری و داشتن مالکیت واقعی حداقل ۵۰ درصد از سهام در دست سهامداران و یا مجموعا ۱۰ درصد از آن و هم‌چنین مدیریت VASP، به کار بگیرند. در ادامه آمده است که طبق این مقررات، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی باید برای تغییر در ماهیت سهام‌داران، عملیات تجاری و ساختارها، از مقامات مسئول کسب اجازه کنند.

FATF در خصوص خطر استفاده‌ی نادرست مجرمان و تروریست‌ها از دارایی‌های مجازی اعلام کرد که کشورهای عضو این گروه، 12 ماه زمان دارند تا این دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند.

FATF در خصوص خطر استفاده‌ی نادرست مجرمان و تروریست‌ها از دارایی‌های مجازی اعلام کرد که کشورهای عضو این گروه، ۱۲ ماه زمان دارند تا این دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند.

FATF در خصوص اجرایی شدن این اهداف اعلام کرد که این کشورها باید برای عملیات ثبت‌نشده و یا بدون مجوزی که به تبلیغ خدمات می‌پردازند، از اطلاعات منبع باز و ابزارهای وب اسکرپینگ (استخراج داده از وب‌سایت) استفاده کنند. مقامات مربوطه  نیز باید بازخورد عمومی و یا همان گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی که به طور عمومی در دسترس نیستند (نظیر گزارش‌ اجرای قوانین و گزارش‌ محرمانه‌ی نظامی) را در نظر بگیرند.

در مورد خدماتی که برای پنهان‌سازی مبدأ انتقال ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند نیز هشدار داده شد. این کشورها باید اطمینان حاصل کنند که ارائه‌دهندگان خدمات، توانایی مدیریت و کاهش خطر انتقالاتی که از ابزارهای پنهان‌سازی اطلاعات انتقال استفاده می‌کنند را داشته باشند.

اگر یک VASP نتواند خطرات ناشی از مشارکت در چنین فعالیت‌هایی را مدیریت کرده و یا کاهش دهد، اجازه‌ی انجام چنین فعالیت‌هایی را نخواهد داشت.

در ادامه نیز گفته‌ شد که VASPها باید بتوانند انجام معاملات را برای افراد مورد تحریم، ممنوع و یا متوقف کنند.

تأثیرات کوتاه‌مدت

شرکت تحلیل داده‌ی چینالسیس (Chainalysis) اخطار داد که این قانون جدید به جای آن که موجب شفافیت بیشتر در عملیات شود، ارائه‌دهندگان خدمات را به سوی تعطیل شدن و یا انجام فعالیت‌های پنهانی سوق خواهد داد. علی‌رغم مطرح شدن این نگرانی‌ها در حضور ۳۰۰ نفر در جلسه‌ی مشاوره‌ی خصوصی که ماه پیش در وین اتریش برگزار شد، FATF به کار خود ادامه داد.

 استیون منوشین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا،

استیون منوشین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا

استیون منوشین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا، روز جمعه، در جلسه‌ای عمومی در فلوریدا، گفت:

با اجرای این استانداردها و دستورالعمل‌ها از این هفته، FATF مطمئن خواهد شد که ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی، پنهان‌کاری نخواهند کرد.

او در ادامه گفت:

این امر به بخش مالی کمک می‌کند تا از رژیم‌های سرکش و طرفداران اهداف غیرقانونی، یک قدم جلوتر باشد.

وی افزود:

اجازه نمی‌دهیم که ارزهای دیجیتال به حساب‌هایی با شماره‌ی محرمانه تبدیل شوند. اجازه‌ی کاربرد مناسب از آن‌ها وجود خواهد داشت اما استفاده‌ی مداوم از آن‌ها برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی را تحمل نخواهیم کرد.

به منظور اطلاع بیشتر باید گفت که دستورالعمل‌های FATF در خصوص سیاست‌های پول‌شویی اجباری نیست اما کشورهای عضو این گروه با نوشتن و یا تصویب مقررات، آن‌ها را اجرایی می‌کنند زیرا اگر از این مقررات پیروی نکنند، در لیست سیاه قرار گرفته و امکان نقل‌ و انتقال پول به بانک‌های خارجي برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

نشست وزراء اقتصادی و رؤسا بانک‌های مرکزی در گروه بیست اقتصاد بزرگ، در نوزدهم و بیستم مارس امسال در بوئنوس‌آیرس و با موضوع ارزهای دیجیتال برگزار شد.

نشست وزراء اقتصادی و رؤسا بانک‌های مرکزی در گروه بیست اقتصاد بزرگ، در نوزدهم و بیستم مارس امسال در بوئنوس‌آیرس و با موضوع ارزهای دیجیتال برگزار شد.

قرار است که این دستورالعمل‌ها پیش از نشست سالانه‌ی گروه بیست (G20) در اوساکای ژاپن در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژوئن و به پایان رسیدن دوره‌ی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ ۳۰ ژوئن، ارائه شوند. G۲۰ شامل ۱۹ کشور و اتحادیه‌ی اروپا بوده و برای ایجاد هماهنگی در اجرای مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، تلاش کرده است.

مارشال بیلینگزلیا (Marshall Billingslea)، رئیس کنونی خزانه‌داری آمریکا، اعمال مقررات گروه ویژه اقدام مالی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال را در اولویت‌های کاری خود قرار داده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

14 دیدگاه
نهنگ ایرانی
نهنگ ایرانی
4 سال قبل

با درود و احترام قبلا منابع خبر ها تون و ذکر میکردید اما تازگی نه به نظر من وقتی ذکر میشد خیلی بهتر بود و کسی دوست داشت میتونست بره و اصل مقاله رو مطاله کنه لطفا مجددا ذکر بفرمایید سپاس

امین❁
امین❁
5 سال قبل

پس آنهایی که الان مبالغ میلیون دلاری خرید و فروش می کردند ، مشخصات آنها معلوم بود؟

نیما آپرا
نیما آپرا
5 سال قبل

هیچ تاثیری نداره
اصن انتقال حواله هایی ک داره تو ایران انجام میشه قانونی نیست ک چیزی بخواد ثبت بشه

مرادی
مرادی
5 سال قبل

چطور پس در صرافی ها کار کنیم اگر مدارک میخان اکثر صرافی ها که ایران و تحریم کردن چه کار باید کرد

Mankind Trader
Mankind Trader
4 سال قبل
پاسخ  مرادی

اگ این عملی بشه باید ترید تو صرافی ها رو واسه همیشه تعطیل کرد دیگه دست ما نیست که با وی پی ان دور بزنیم بدون وریفای کردن...مگه اینکه اگه واقعا شغلت اینه مجبوری اقامت یه کشور دیگه رو بگیری بری تو صرافی های معتبر اون کشور احراز هویت کنی و ترید کنی چون تو ایران هم این شغل جاش نیست دیر یا زود با ملی شدن اینترنت همه این بساط صرافی های ایرانی هم بسته میشه یعنی عملا غیر ممکنه تو ایران!

حمید
حمید
5 سال قبل

بهتره این سوال مطرح بشه
با تصویب این قانون چه اتفاقی برای کاربرای ایرانی خواهد افتاد؟
باید هویتمون تایید بشه؟ و اینکه باید پاسپورت غیر ایرانی داشته باشیم؟
چه اتفاقی برای کاربرای ایرانی خواهد افتاد؟

پرتو عوض پور
پرتو عوض پور
5 سال قبل
پاسخ  حمید

با سلام. بله باید هویتتون تایید بشه چون باید اطلاعات مشتریان به اشتراک گذاتشه بشه. اگر صرافی مورد نظرتون با کاربرای ایرانی مشکل داشته باشه بهتره از اون استفاده نکنید.

جابر
جابر
5 سال قبل

با عرض سلام، به نظر شما برای کیف پول ها هم اتفاقی خواهد افتاد در مواقع نقل و انتقال پول؟ مثل کیف پول سایت blockchain.com؟

Mankind Trader
Mankind Trader
4 سال قبل
پاسخ  جابر

سایت بلاک چین هم به ایرانی ها خدمات نمیده وریفای نمیکنن ما رو
بهتره دارایی رو به ولت امن منتقل کرد و هودل کرد تا رسیدن اوج قیمت ها به ریسک اش نمیارزه

سعید
سعید
5 سال قبل

تاثیر مثبت قیمتی داره؟؟؟

مستر بیست
مستر بیست
5 سال قبل
پاسخ  سعید

این خبر باعث میشه ارز هایی مثل اتریوم و ریپل که قرارداد هوشمند وسیستم پرداختی هستند قیمتشون بالاتر بره اما روی بیت کوین تاثیر مثبتی نمیزاره اما پایینم نمیاد بدلیل اینکه ذخیره ارزشه و روزبروز پذیرشش بیشتر میشه اما ارزهایی مثل بایت کوین کومدو و زی کش مونرو که کاملا ناشناس هستند عملا کاربرد خودشونو از دست میدن

عارف
عارف
5 سال قبل

چطوری مونرو کاربردشو از دست میده؟

علیرضا صدفی
علیرضا صدفی
5 سال قبل
پاسخ  سعید

به نظرت چیش میتونه مثبت باشه ؟ میتونی چقدر خلاف با بیتکوین انجام میشه درسته که متوقف نمیشه اما پولشویی با بیتکوین سخت تر میشه تاثیرش در کوتاه مدت منفیه حتی شاید بلند مدت

مهدی
مهدی
5 سال قبل

قیمت بیت کوین بصورت مقطعی تحت تاثیر قرار میگیره چیزی جلودارش نیست چون کسانی که قیمت بیت کوین جهت میدن کار خودشون انجام میدن