کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال کنید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

هکرها به بایننس دستبرد زدند! ۷۰۰۰ بیت کوین از صرافی دزدیده شد

صرافی بایننس که می‌توان آن را بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات (واقعی!) خواند، در هفته‌ای که گذشت یک رخنه امنیتی را تجربه کرد که به سرقت رفتن حدود ۷,۰۰۰ واحد بیت کوین از آن منجر شد. مدیرعامل این صرافی بلافاصله پس از منتشر شدن این خبر در ویدیویی اعلام کرد که بیت کوین‌های دزدیده شده از کیف پول داغ صرافی بوده‌اند. در واقع هکرها موفق شدند تمامی بیت کوین‌های کیف پول داغ بایننس را خالی کنند که البته این مقدار تنها ۲ درصد از دارایی‌های بیت کوین این صرافی را شامل می‌شد. هکرها تمامی بیت کوین‌های مسروقه را به ۷ آدرس کیف پول منتقل کردند. مدیر بایننس در ویدیوی زنده AMA (هر چی می‌خواهی از من بپرس) در توییتر که به این منظور تهیه شده بود، به نگرانی کاربران درباره هک صورت گرفته پاسخ داد. نکته قابل توجه صحبت‌های او، امکان انجام یک سازماندهی مجدد (reorg) بر روی زنجیره بیت کوین بود که حتی مطرح شدن آن نیز با انتقاد شدیدی از سوی جامعه بیت کوین روبرو شد. مدیر بایننس در توییت‌های بعدی مراتب عذرخواهی‌اش را به خاطر زدن چنین حرفی اعلام کرد.


عرضه اولیه صرافی ۱ میلیارد دلاری صرافی بیتفینکس با موفقیت انجام شد

صرافی بیتفینکس که این روزها به شدت تحت فشار قرار دارد، در وایت پیپرش که هفته پیش منتشر شد، تایید کرد که یک عرضه اولیه صرافی ۱ میلیارد دلاری برگزار خواهد کرد. از طرفی یکی از سهامداران آن نیز پس از اعلام رسمی خبر گفته بود که سقف ۱ میلیارد سرمایه مدنظر در این عرضه اولیه تامین شده است. در حال حاضر این صرافی تحت فشار مقامات قانونی است که اتهام تامین بودجه ۸۵۰ میلیون دلاری از توکن‌های تتر را به آن وارد کرده‌اند. اسناد منتشر شده در وایت‌پیپر نشان می‌دهد که مجموع ارزش کل توکن‌های لئو (LEO) که در این عرضه اولیه صرافی به فروش خواهد رفت، به ۱ میلیارد دلار می‌رسد و هر یک از آن‌ها ۱ تتر ارزش خواهد داشت. این توکن‌ها برای معامله‌گران و استفاده‌کنندگان از سرویس‌های بیتفینکس مزایایی به همراه خواهد داشت. یکی از سهامداران بیتفینکس اظهار داشت که احتمال اندکی هم برای یک عرضه عمومی همچنان وجود دارد.


منبع ناشناس از احتمال رونمایی ارز دیجیتال فیس‌بوک در سه ماهه سوم خبر داد

غول شبکه‌های اجتماعی که کارمندان پی‌پل را یکی پس از دیگری به تیم پروژه ارز دیجیتالش اضافه می‌کند، طبق گزارش بلومبرگ احتمالا فیس‌بوک کوین را در سه ماهه سوم سال جاری راه‌اندازی کند. به گفته یک منبع ناشناس که در جریان امور قرار دارد، هم‌اکنون حدود ۲۰ درصد تیم ۵۰ نفره ارز دیجیتال فیس‌بوک از کارمندان سابق پی‌پل تشکیل شده است. بر اساس گفته‌های این منبع که صحبت‌هایش هفته‌ گذشته در بلومبرگ منتشر شد، تیم بلاک چین مخصوص فیس‌بوک از سال گذشته تشکیل شده و تحت رهبری مدیر سابق پی‌پل در حال استخدام متخصصین بلاک چین است. اخبار اخیر نشان می‌دهد که مقامات سیاسی در کمیته بانکداری مجلس سنای ایالات متحده از پروژه جاه‌طلبانه (و البته مخفیانه) فیس‌بوک نگران شده‌اند و در واکنش به شایعاتی که پیرامون آن به وجود آمده به دنبال کسب اطلاعاتی درباره آخرین اقدام زاکربرگ جوان هستند.


فیدلیتی معاملات نهادی بیت کوین را به زودی آغاز می‌کند

به گفته‌ یک منبع ناشناس، غول سرمایه‌گذاری ایالات متحده با ۷ تریلیون دلار سرمایه تحت مدیریت (۳۵ برابر ارز کل بازار ارزهای دیجیتال!) خرید و فروش بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران نهادی در هفته‌های آتی امکان‌پذیر خواهد کرد. فیدلیتی دیجیتال استس که بخش فعال شرکت فیدلیتی در حوزه ارزهای دیجیتال است، خدمات خود را طبق گزارش بلومبرگ از چند هفته دیگر آغاز خواهد کرد. یک منبع آگاه در صحبت‌هایش اشاره داشته که این سرویس فیدلیتی نیز مانند دیگر میزهای فرابورس، حجم معاملات بزرگ را مورد هدف قرار خواهد داد. هیچ خبر رسمی از سوی فیدلیتی مبنی بر زمان ارائه خدمات ارز دیجیتالش منتشر نشده، اما از اطلاعیه‌های قبلی می‌توان حدس زد که جهت‌گیری آینده آن بیشتر با فضای بیت کوین مرتبط خواهد بود. بخش ارز دیجیتال فیدلیتی در اکتبر سال گذشته راه‌اندازی شد و ارائه خدمات نگهداری ارز دیجیتال را از ماه مارس سال جاری شروع کرد.


یک آدرس بیت کوین کش با نیمی از تراکنش‌های شبکه در ارتباط است

هفته گذشته کاربری در یک توییت نشان داد که بیش از نیمی از تراکنش‌های ماه اخیر بیت کوین کش توسط یک آدرس انجام شده است. آماری که در مرورگر بلاک چین این ارز دیجیتال موجود است، بیانگر آن است که از ۸ آوریل تاکنون تنها یک آدرس بیش از ۵۸۷ هزار تراکنش انجام داده است. این تراکنش‌ها که حاوی مقادیر ناچیزی بیت کوین کش بوده‌اند، با نظم خاصی در بازه‌های زمانی ۳ تا ۴ ثانیه‌ای اتفاق افتاده است. به گفته این کاربر با توجه به تکرار تراکنش‌ها، یک نفر قصد داشته شبکه را شلوغ‌تر از آنچه در واقعیت هست، جلوه دهد. تئوری مطرح شده دیگر آن است که شاید این تراکنش‌های کوچک به عنوان یخشی از بازی یا آزمایش توسعه‌دهندگان باشد که در حال سوء استفاده از کارمزدهای پایین شبکه بیت کوین کش هستند.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

بازار کریپتوکارنسی هفته گذشته و مخصوصا در دو روز اخیر، پر جنب‌وجوش‌ترین روزهای سال ۲۰۱۹ را سپری کرد. بیت کوین که انتظار نمی‌رفت در اقدام اول بتواند مقاومت شدید ۶ هزار دلار را پشت سر بگذارد، به سادگی هرچه تمام از آن عبور کرد و خود را به مرز ۷۵۰۰ دلار رساند. شرایط عجیب بیت کوین که پیش‌بینی آن را سخت‌تر از همیشه کرده است، بازار آلت کوین‌‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در زمان نگارش این مطلب در ۱۲:۱۰ بیت کوین در قیمت ۷۰۲۶، اتریوم در ۱۸۷ و ریپل در ۰.۳۱ دلار معامله می‌شود.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال کارنت (Kurrent): حدود ۱,۰۱۹ درصد
  • ارز دیجیتال کریپتوسولارتک (Cryptosolartech): حدود ۸۴۴ درصد
  • ارز دیجیتال اوروس (Everus): حدود ۴۹۷ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال ICOCalender.Today: حدود ۹۹ درصد
  • ارز دیجیتال Lendroid Support Token: حدود ۹۴ درصد
  • ارز دیجیتال کامرس دیتا کانکشن: حدود ۸۹ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

 

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

وارن بافت، مدیر برکشایر هاتاوی

این [بیت کوین] هیچ کاری نمی‌کند. سر جای خودش نشسته است. این مانند یک صدف دریایی یا چیز دیگری است که به دید من یک سرمایه‌گذاری نیست.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

ماریو دراگی، مدیر بانک مرکزی اروپا

ارزهای دیجیتال، بیت کوین یا هرچیز مشابه آن‌ها، در واقع ارز نیست. آن‌ها دارایی هستند. یک یورو، یک یورو است، چه امروز چه فردا و چه یک ماه دیگر همیشه یک یورو است. و بانک مرکزی اروپا از یورو پشتیبانی می‌کند. چه کسی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟ آن‌ها دارایی‌های بسیار خطرناکی هستند.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

مایکل نووگراتز، مدیر گلکسی دیجیتال و شریک سابق گلدمن ساکس

مناظره تمام شده، بیت کوین برنده است. هم‌اکنون همه مردم در سرتاسر جهان آن را به عنوان مکانی امن برای ذخیره ارزش می‌بینند.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

چارلی مانگر، سرمایه‌گذار میلیاردر و نایب رییس برکشایر هاتاوی

فکر می‌کنم که معامله‌گران ماهر وارد خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌شوند، این نفرت‌آمیز است. مانند این است که یک نفر فضله را معامله‌کند و شما تصمیم با خود بگویید که «من نمی‌توانم بیرون بایستم و فقط نگاه کنم!»


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

جوزف استیگلیتز، اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل

من واقعا فکر می‌کنم که باید ارزهای دیجیتال را از رده خارج کنیم.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

تیم دراپر، سرمایه‌گذار بیت کوین

در نهایت می‌خواهم که یک صندوق سرمایه‌گذاری داشته باشم که در آن بیت کوین را بپذیرم و سرمایه بقیه را در قالب بیت کوین بپردازم و آن‌ها نیز به کارمندان و تامین‌کنندگان بیت کوین دهند و به سرمایه‌گذارانم نیز در قالب بیت کوین پرداخت کنم.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

دستور دادگاه آمریکا به کریگ رایت برای ارائه‌ سوابق مالکیت بیت کوین

دادگاه ناحیه جنوبی فلوریدای آمریکا، کریگ رایت را به دادگاه کشاند تا درباره فهرست آدرس‌های بیت کوین خودش اطلاعاتی ارائه دهد. این دستور بخشی از پرونده تشکیل شده علیه این چهره جنجالی است که توسط دانشمند علوم رایانه، دیوید کلیمن بر علیه‌اش، تنظیم شده است. کلیمن معتقد است که کریگ رایت صدها هزار بیت کوین از وی دزدیده است. دادگاه، کریگ رایت را ملزم کرده تا درباره آدرس‌های بیت کوینش از دسامبر ۲۰۱۳ فهرستی تهیه کند.


نماینده کنگره آمریکا: جلوی ارزهای دیجیتال را بگیرید!

برد شرمن، نماینده مخالف ارزهای دیجیتال، هفته گذشته اعلام کرد که ارزهای دیجیتال سیاست خارجی آمریکا را به فروپاشی تهدید می‌کند و حاکمیت آمریکا را در جهان کاهش خواهد داد. برد شرمن در صحبت‌هایش اشاره داشت که خرید و فروش کریپتوکارنسی‌ها در آمریکا باید ممنوع اعلام شود و این پدیده قدرت ارز فیات رایج جهانی یعنی دلار را کم می‌کند. وی همچنین خطرنشان کرد که وجود فناوری ارز دیجیتال تحریم بر روی کشورهایی نظیر ایران را بی‌اثر می‌کند.


وی‌چت تراکنش‌های ارز دیجیتال را بر روی سامانه پرداخت خود ممنوع کرد

غول رسانه‌های اجتماعی چین و ارائه دهنده خدمات پرداخت، در بروزرسانی اخیر سیاست‌های پرداختش مبادرت به خرید و فروش ارز دیجیتال در این پیام‌رسان را ممنوع کرد. مدیر بایننس درباره این موضوع اظهار داشت که این شرکت مجبور شده که محدودیت‌های جدید را وضع کند. شایان ذکر است که حجم تراکنش روزانه که بر روی پلتفرم پرداخت وی‌چت انجام می‌شود، بیش از ۱ میلیارد دلار است و تعداد کاربران آن در انتهای سال گذشته به حدود ۱.۱ میلیارد نفر رسید.


دستگیری هشت نفر در اسپانیا به اتهام پول‌شویی با ارزهای دیجیتال

اداره پلیس اروپا در هفته‌ای که گذشت، اعلام کرد که هشت نفر در اسپانیا به اتهام طرح‌ریزی و اجرای یک پولشویی با استفاده از ارزهای دیجیتال دستگیر شده‌اند. این عده با تبدیل پول‌های فیات از طریق خودپردازهای کریپتو، پول خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کرده‌اند تا بدون مشکوک شدن سیستم آن‌ها را وارد سیستم بانکی کنند. هفت خانه، شامل یک صرافی و یک گلخانه کاشت ماری‌جوانا، طی این تحقیق مورد جستجو قرار گرفتند. همچنین تعداد هشت خودرو به ارزش ۱۸ هزار دلار، حدود ۲۰۰ گیاه ماری‌جوانا، دو خودپرداز ارزهای دیجیتال، مقداری جواهرات و چند سند و کامپیوتر مربوط به این پرونده توسط مقامات ضبط‌ شده است.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

حجم تراکنش DAppها در اتریوم رکورد زد

به گزارش شرکت تجزیه‌تحلیل ارزهای دیجیتال دیار، حجم تراکنش‌ برنامه‌های غیرمتمرکز در این پلتفرم رکورد جدیدی را ثبت کرد. اما نکته جالب تعداد کم این برنامه بر روی بلاک چین اتریوم است. دیار اعلام کرده که تراکنش‌ Dappها در ۴ ماه اخیر به صورت مداوم یک روند کاملا صعودی را طی کرده است. تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز جدید اتریوم همچنان در سطح پایینی قرار دارد و با ۸۸ Dapp جدید یادآور وضعیت مشابهی نسبت به سال ۲۰۱۷ است.


نتایج امیدوارکننده یک پژوهش: میلیونرهای جهان به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال چشم دوخته‌اند

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که توسط گروه deVere صورت گرفته، ۶۸ درصد از افراد ثروتمند جهان یا در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا قصد دارند تا پایان سال ۲۰۲۲ این کار را انجام دهند. این گزارش کسانی را که بیش از یک میلیون پوند انگلیس (۱.۳ میلیون دلار) سرمایه دارند را جزو افراد ثروتمند به حساب آورده است. همچنین مدیرعامل این گروه سرمایه‌گذاری ۵ عامل اصلی را که سبب جلب توجه ثروتمندان به دارایی‌های دیجیتال شده را مشخص کرده است.


قراردادهای آتی اتریوم در مسیر پذیرفته شدن توسط قانون‌ گذاران

یک مقام ارشد گفته است که کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) به دنبال تایید قرارداد آتی اتریوم است. گفتنی است که این قرارداد تمامی شرایط جهت پذیرفته شدن را داراست. این مقام رسمی در این باره توضیح داده که تا زمانی که این محصول مالی تحت نظارت CFTC قرار دارد، مشکلی برای ارائه ابزار مشتقه اتر وجود نخواهد داشت. انتظار می‌رود ارائه قراردادهای آتی اتریوم نظارت CFTC را بر روی بازار اصلی آن هم افزایش دهد.


تیم دراپر: تا سال ۲۰۲۳ پنج درصد سرمایه دنیا به بیت کوین اختصاص می‌یابد

تیم دراپر، سرمایه‌گذار بزرگ بیت کوین، در مصاحبه‌ای با فاکس بیزینس اعلام کرد که بیت کوین تا سال ۲۰۲۳، پنج درصد از کل بازارهای جهانی را به خود اختصاصی خواهد داد. تیم دراپر که به‌واسطه حمایت‌های قوی خود از بیت کوین شهرت دارد، گفت که بیت کوین با افزایش قیمت بسیار زیادی در سال‌های آینده مواجه خواهد شد. دراپر که از سرمایه‌گذاران و حامیان تزوس (tezos)، پلتفرم اپلیکیشن های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است، به دلیل پیش بینی‌های اغراق‌آمیز خود در ارتباط با قیمت بیت کوین مشهور است.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره شانزدهم – هفته سوم اردیبهشت ۹۸

آیا زمان برای به دست آوردن یک بیت کوین رو به اتمام است؟

اگر به آینده بیت کوین امیدوار باشید، قطعا در زمانی زندگی می‌کنید که هنوز هم خریدن یک بیت کوین، سرمایه چندانی از شما طلب نمی‌کند. این ارز دیجیتال که از قیمت‌‌های بسیار پایین در حدود کمتر از ۱ دلار کار خود را آغاز کرد، هم‌اکنون به مرز ۷ هزار دلار رسیده است؛ البته اگر ریزش تاریخی ۲۰۱۷ و قیمت نجومی ۲۰ هزار دلارش را در نظر نگیریم. تنها یک نگاه از چند قدم عقب تر به نمودار زیبای قیمت بیت کوین در طول تاریخش کافی است تا شما را با یک آینده‌ی همواره صعودی آشنا کند. شاید فردا برای خرید یک بیت کوین چندصد هزار دلاری دیگر دیر شده باشد، شما اینطور فکر نمی‌کنید؟


مجمع دیوانگان؛ داستان انفجار ۲۰۱۷ و جوانانی که با ارزهای دیجیتال میلیونر شدند

صعود شدید قیمت بیت کوین یا همان رشد پارابولیکش در هفته اخیر دوستداران کریپتوکارنسی و سرمایه‌گذارانش را به حال و هوای آخرین روزهای سای ۲۰۱۷ برد. هایپ ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷ به جوانان زیادی فرصت پولدار شدن یک شبه را تقدیم کرد. این مقاله که از نیویورک تایمز انتخاب شده، داستان چند جوان فرصت طلب را با توصیف شرایط آن دوران حکایت می‌کند.


بحران ونزوئلا و تاثیر بیت کوین و ارزهای دیجیتال در این کشور – بخش اول

ونزوئلا بهترین و بدترین پتانسیل را برای فناوری بلاک چین در خود دارد. از یک سو، دولت مادورو ارز دیجیتال پترو را ابزاری برای تامین مالی حکومت، خواباندن اعتراضات و نیز مبارزه با ابرتورم این کشور بهانه کرده و از سویی دیگر، مردم با استفاده از ارزهای دیجیتال، راه‌های جدیدی برای آزادی اقتصادی یافته‌اند. این مقاله بخش اول از داستان ونزوئلا با بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه