تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ

تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ

تزوس (Tezos) از آن دسته ارزهای دیجیتالی است که به‌خوبی توانست جایگاه خود را در فضای کریپتو تثبیت کند. نام تزوس برای همه افراد فعال در جامعه ارزهای دیجیتال آشناست و کوین آن یعنی XTZ همیشه در بین ارزهای با ارزش بازار بالا قرار داشته است.

در این مطلب بررسی می‌کنیم که تزوس چیست و چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. همچنین نگاهی به کاربردها و مزایا و معایب تزوس، نقشه راه آن، نحوه خرید و کیف پول‌های XTZ خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

تزوس چیست؟

تزوس (Tezos) یک بلاک چین همانند بیت کوین و اتریوم است و کوین آن یعنی XTZ هم یک ارز دیجیتال مانند BTC و اتر است. این بلاک چین مثل اتریوم از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) پشتیبانی می‌کند؛ با این تفاوت که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند و مقیاس‌پذیرتر از اتریوم است.

تزوس خود را به‌عنوان اولین پلتفرم خوداصلاحگر بین ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. پلتفرم قراردادهای هوشمند تزوس مشابه اتریوم است و امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌دهد. البته اشاره کردیم که تزوس از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. شرکت‌کنندگان در بلاک چین تزوس یا همان سهام‌داران، می‌توانند روی تغییراتی که می‌خواهند رأی دهند تا درباره طرح‌های پیشنهادی یک توافق جمعی در شبکه حاصل شود.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند چیست؟ Smart Contract چگونه کار می‌کند؟

تزوس (Tezos) چیست؟

ویژگی‌های تزوس

تزوس در سایت خود چند ویژگی اساسی زیر را برای توصیف پلتفرمش به کار برده است:

 • خود اصلاحگر
 • مدیریت درون‌زنجیره‌ای
 • نوآوری غیرمتمرکز
 • قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی
 • اثبات سهام
 • نمایندگی

خود اصلاحگر (Self-Amendment): ویژگی خود اصلاحی به تزوس این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فورک یا جدا شدن زنجیره‌ها به دو بلاک چین متفاوت، بروزرسانی‌های خود را اعمال کند. این مورد از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند جلوی چند قسمت شدن جامعه، تغییر انگیزه‌های سهام‌داران و مختل شدن شبکه در طول زمان را بگیرد. به خاطر ویژگی خود اصلاحی تزوس هزینه‌های اجرای بروزرسانی در پروتکل و پیاده‌سازی نوآوری‌ها در آینده کاهش می‌یابد.

مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Governance): در تزوس تمامی سهامداران می‌توانند در مدیریت پروتکل دخیل باشند. چرخه انتخاباتی برای سهامداران یک فرایند سازمان‌یافته است تا درباره طرح‌های پیشنهادی توافق جمعی حاصل شود. با ترکیب سازوکار مدیریت درون زنجیره‌‌ای با پروتکل خود اصلاحگر، امکان تغییر نحوه فرایند رأی‌گیری در آینده با کشف مکانیزم‌های بهتر مدیریت نیز وجود خواهد داشت.

نوآوری غیرمتمرکز (Decentralized Innovation): اصلاحات پیشنهاد شده که پذیرفته می‌شوند، می‌تواند شامل پرداخت‌کردن به گروه‌ها یا افرادی باشد که قصد بهبود پروتکل را دارند. این نوع سازوکار تأمین مالی نگهداری از شبکه را به صورت غیرمتمرکز ممکن می‌سازد. ایجاد یک اکوسیستم از توسعه‌دهندگان فعال و متنوع که برای مشارکت در پروتکل انگیزه اقتصادی دارند، روند توسعه و پذیرش تزوس را بهبود خواهد بخشید.

قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی (Smart Contracts & Formal Verification): پلتفرم تزوس قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکزی را که امکان دستکاری و مختل‌کردن آن توسط اشخاص ثالث وجود ندارد را به کاربران می‌دهد. علاوه بر این تزوس به فرایند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند را که تکنیکی برای بهبود امنیت آن‌هاست، کمک می‌کند. این تکنیک در صورت استفاده صحیح از باگ‌های هزینه‌بر و جنجال‌آفرین در آینده جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: برنامه غیرمتمرکز (DApps) چیست؟ برنامه غیرمتمرکز چطور ساخته می‌شود؟

اثبات سهام (Proof-of-Stake): مشارکت‌کنندگان (نودها) در شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز منابع محاسباتی لازم برای بقا و ادامه حیات شبکه را فراهم می‌کنند. برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام، در تزوس هر سهامداری می‌تواند در فرایند اجماع شرکت کند و به‌دلیل مشارکت در تأمین امنیت و پایداری شبکه، از سوی آن جایزه بگیرد. موانع ورود در ساز و کار تزوس کمتر از بقیه و هزینه‌های آن نیز در مقایسه با سایرین اندک است.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام (Proof of Stake) چیست؟

نمایندگی (Delegation): یک سپرده امن لازمه‌ی مشارکت در فرایند اثبات سهام است. همانطور که اثبات سهام بر روی درستکار بودن اکثریت افراد شبکه استوار است، امنیت تزوس نیز با پروتکل انگیزه‌بخش آن از طریق مجازات افراد متقلب و پاداش‌دادن به افراد راستگو در شبکه تحقق می‌یابد. کاربرانی که نمی‌خواهند مستقیماً در پروتکل اجماع شرکت کنند، قادر به انتخاب نماینده و سپردن حقوق خود به آن‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) چیست؟

تاریخچه بحث برانگیز تزوس

تزوس محصول فکری آرتور بریتمن (Arthur Breitman)، مختصص کامپیوتری است که در آگوست ۲۰۱۴ تحت نام مستعار L.M. Goodman، وایت پیپر تزوس (tezos.com/static/whitepaper) را منتشر کرد. متعاقباً بریتمن در همان سال شرکتی به نام Dynamic Ledger Solutions را در ایالت دلاویر تأسیس کرد و سمت مدیر اجرایی آن را بر عهده گرفت.

آرتور و همسرش کتلین (Kathleen)، کارمند سابق موسسه بریجواتر و R۳، بعد از جذب ناموفق سرمایه توسط روش‌های سنتی، به‌منظور افزایش منابع مالی برای ساخت پلتفرم تزوس تصمیم به برگزاری عرضه اولیه سکه (ICO) گرفتند.

بیشتر بخوانید: عرضه اولیه کوین یا ICO چیست؟ جذب سرمایه به روش ارزهای دیجیتال

تزوس (Tezos) چیست؟
آرتور و کتلین بریتمن – زوج موسس تزوس

تمرکز پلتفرم Tezos بر روی ارائه‌ یک دموکراسی غیرمتمرکز است که با بهره‌گیری از اجماع اثبات سهام به سهام‌دارانش اجازه اداره شبکه و هدایت آن را به‌صورت درون‌زنجیره‌ای می‌دهد.

تزوس در جولای ۲۰۱۷ و طی عرضه اولیه سکه ۲۳۲ میلیون دلار سرمایه جذب و بریتمن بنیاد تزوس (Tezos Foundation) را در زوگ سوئیس تاسیس کرد. بریتمن از یوهان گورز (Johann Gevers) درخواست کرد تا ریاست بنیاد را برعهده بگیرد. از طرفی قرار بود که بنیاد تزوس، شرکت داینامیک لجر سولوشن بریتمن را به‌همراه مالکیت معنوی کد منبع تزوس در خود ادغام کند.

ولی همه‌چیز طبق برنامه پیش نرفت و بین بریتمن و گورز اختلافاتی به وجود آمد.

اساساً رئیس و عضو هیئت مدیره بنیاد تزوس کنترل دارایی‌هایی که توسط ICO به‌دست آمده بود را در دست داشت و عدم تفاهم‌ها به خاطر کسانی که گورز برای اداره تزوس روی کار آورده بود، موجب اختلافات شد.

نقشه از این قرار بود که توکن‌های عرضه اولیه باید به مشارکت‌کنندگان تحویل داده و بلاک چین تزوس به‌صورت یک نرم‌افزار رایگان راه‌اندازی می‌شد.

علاوه بر این بریتمن سعی کرد گورز را کنار بزند که در نهایت نه تنها موجب جنجال عمومی بین بریتمن و گورز شد، بلکه بین جامعه تزوس و شرکت آرتور (DLS) هم اختلافات شدیدی به وجود آمد.

تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ
یوهان گورز

شرکت DLS که متعلق به بریتمن بود، خیلی زود از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تحت فشارهای قانون‌گذاری مبنی بر اینکه توکن‌های تزوس باید به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند، قرار گرفت. همچنین این موضوع مطرح شد که مبالغ به سرمایه‌گذاران برگشت داده شوند اما در نهایت SEC با آن موافقت نکرد.

در نهایت گورز و هیئت‌مدیره بنیاد تزوس به‌صورت داوطلبانه در فوریه ۲۰۱۸ انصراف دادند و دو تن از فعالان مورد حمایت بریتمن، به نام‌های مایکلمانی و راین جپرسون جایگزین آن‌ها شدند.

به‌روزرسانی‌های اندکی در چند ماه آتی برای تزوس ارائه شد که سبب عصبانیت جامعه آن‌ها شده بود.

سپس در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸، بنیاد تزوس اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه سکه باید سیاست‌های شناخت مشتری و ضد پولشویی (KYC/AML) را تکمیل کنند. البته گفتنی است که این خواسته با واکنش منفی از سوی جامعه تزوس روبرو شد.

تزوس چگونه کار می‌کند؟

تزوس یک پلتفرم غیرانحصاری، توزیع‌شده و خود اصلاحگر است که از قراردادهای هوشمند برای فراهم‌آوردن یک سازوکار حاکمیتی درون‌زنجیره‌ای منحصربه‌فرد و ایجاد برخی بهبودها نسبت‌به پلتفرم‌هایی مانند اتریوم بهره می‌برد. تمرکز اصلی پلتفرم بر روی یک طراحی چند ساختاری با به‌روزرسانی‌های جزئی درون‌زنجیره‌ای در پروتکل است که به‌نوعی از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده استفاده می‌کند که در آن سهامداران قادر به تغییر ساختار حاکمیتی پروتکل هستند.

پوسته شبکه (Network Shell)

حاکمیت منحصربه‌فرد و ظرفیت‌های خود اصلاحگری تزوس از طریق پوسته شبکه آن امکان‌پذیر شده است. برای درک چگونگی کارکردن پوسته شبکه باید پروتکل بلاک چین‌های معمولی را به سه زیر پروتکل اصلی و متمایز از هم تقسیم کنیم:

۱. پروتکل شبکه: پروتکل شبکه که اغلب از آن به عنوان پروتکل «سخن‌چینی» یاد می‌شود و چگونگی مخابره و پخش‌شدن تراکنش‌ها را در سرتاسر شبکه بین نودها (مشارکت‌کنندگان در شبکه) مشخص می‌کند. این پروتکل همچنین شامل نحوه دانلودکردن بلاک چین، پیداکردن یا کشف نودهای دیگر در شبکه و چگونگی اعلام بلاک‌های یافت شده به شبکه است. در حالت کلی، پروتکل شبکه شاهد بیشترین نوآوری‌ها و فعالیت‌های مربوط به توسعه است.

بیشتر بخوانید: فول نود (Full Node) چیست؟

۲. پروتکل تراکنش: پروتکل تراکنش توسط زبان اسکریپت‌نویسی یک ارز دیجیتال تعریف می‌شود و برای بیت کوین همان مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده یا همان UTXO است. اگر بخواهیم این زیر پروتکل را در بیت کوین مثال بزنیم، شامل هرچیزی از ایجاد بیت کوین‌های جدید طی فرایند استخراج تا به کارگیری امضاهای دیجیتال در تأیید تراکنش‌ها می‌شود. ایجاد تغییراتی در این زیر پروتکل معمولاً به‌عنوان یک سافت فورک شناخته می‌شود و اغلب زنجیره دیگری پس از اعمال آن‌ها ادامه پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: امضای دیجیتال چیست؟

۳. پروتکل اجماع: این زیر پروتکل نحوه به اجماع رسیدن (یک توفق جمعی) بین تمامی نودهای شبکه بلاک چین را مشخص می‌کند. بیت کوین از اثبات کار (Proof of Work) به‌عنوان مدل اجماع خود استفاده می‌کند. این پروتکل برای حفظ پایداری و اصالت بلاک چین حیاتی است؛ چرا که نحوه جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند دوبار خرج کردن و تغییرناپذیر بودن بلاک چین را تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید: حمله دو بار خرج‌کردن یا دابل اسپند چیست؟

از اعمال تغییرات در پروتکل اجماع معمولاً به عنوان یک هاردفورک یاد می‌کنند و اغلب زنجیره‌ دیگری پس از آن‌ها به وجود می‌آید. این نوع هاردفورک‌ها سبب بروز جدایش در جوامع ارزهای دیجیتال می‌شود (مانند نمونه بیت کوین و بیت کوین کش)، و Tezos قصد دارد این مشکل را با طراحی خود حل کند.

بیشتر بخوانید: بیت کوین کش چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با BCH

تزوس (Tezos) چیست؟

پوسته شبکه تزوس، پروتکل‌های اجماع و تراکنش را در چیزی که «پروتکل بلاک چین» نامیده، ترکیب می‌کند. پروتکل بلاک چین مجموعه‌ای پیوسته از بهبودهای توافق شده درباره وضعیت عمومی بلاک چین است که در آن بلاک‌ها عاملین اصلی تغییردهنده وضعیت زنجیره محسوب می‌شوند. از این جهت پروتکل بلاک چین می‌تواند خودش را معاینه کند و به بلاک‌ها اجازه فعالیت بر روی پروتکل را دهد. در نتیجه سهام‌داران با رأی‌های خود می‌توانند به‌طور مستقیم بر روی به‌روزرسانی‌های سیستم تأثیر بگذارند.

پوسته شبکه به‌عنوان رابط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین عمل می‌کند. در واقع وظیفه پوسته شبکه، حفظ و ارائه بهترین زنجیره شناخته شده به کلاینت‌هاست. تزوس به زبان برنامه‌نویسی اکمل (OCaml) نوشته شده و پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی بلاک‌ها، تراکنش‌ها و پروتکل‌ها را دارد.

ماژول‌های زبان اوکمل برای اصلاح مستقیم پروتکل فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین پوسته شبکه مانع از حملات دی‌داس (DDoS) به سوی شبکه می‌شود. در واقع مهمترین قابلیت پلتفرم Tezos قابلیت پیاده‌سازی پروتکل‌هایی با ویژگی اصلاح‌پذیری خودشان است.

حاکمیت تزوس

حاکمیت تزوس به‌طور کامل به سهام‌داران (دارندگان ارز دیجیتال) آن بستگی دارد. تمامی سهام‌داران می‌توانند در حاکمیت پروتکل شرکت کرده و بر روی به‌روزرسانی‌های مطرح‌شده توسط توسعه‌دهندگان رأی دهند.

با اینکه سازوکار ابتدایی رأی‌دهی از پیش تعریف شده است، اما فرایند حاکمیت به‌گونه‌ای است که حتی می‌توان نحوه رأی‌دهی را با پیشرفت شبکه تغییر داد. شرایط بسیاری وجود دارد که می‌تواند موجب تغییر در پروتکل شود که مهم‌ترین آن‌ها رأی سهام‌داران است.

هرچند سازو‌کارهای پیچیده‌تری از طریق مدل حاکمیتی می‌تواند اعمال شود. برای مثال اثبات مشروعیت تغییرات جدید در مقایسه با تغییرات گسترده‌ای که به اتفاق بیشتر اعضای شبکه رسیده که در واقع اصول کلی پلتفرم را نشان می‌دهد و توسط سهام‌داران برقرار شده است.

اثبات سهام سیال (Liquid Proof of Stake)

پیاده‌سازی اثبات سهام ترکیب بهینه‌ای از مفاهیم مختلفی مانند اسلشر (Slasher)، زنجیره فعال (Chain of Activity) و اثبات سوزاندن (Proof of Burn) است. تزوس به‌جای استخراج یا ماینینگ از فرایندی به نام بیکینگ (Baking) استفاده می‌کند. ایجاد بلاک‌ها در این سازوکار توسط سهام‌داران صورت می‌گیرد؛ به این نحو که به‌جای حل یک معمای ریاضی پیچیده، هنگامی می‌توانند یک بلاک جدید ایجاد کنند که توکن XTZ در اختیارشان به‌صورت تصادفی برای ایجاد بلاک انتخاب شود.

اما هیچ الزامی برای شرکت‌کردن همه در این فرایند وجود ندارد. کاربرانی که قصد شرکت‌نکردن در رأی‌دهی را دارند، می‌توانند با انتخاب یک نماینده برای سکه‌هایشان قدرت رأی‌دهی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند. به بِیکر‌ها (Bakerها کسانی هستند که بیکینگ را انجام می‌دهند) چند هفته پیش از آغاز رأی‌دهی اطلاع داده می‌شود تا توکن‌های ضمانت (Bond) را که یک سپرده پویا بر اساس تعداد بلاک‌هایی است که یک نماینده برای ایجاد آن‌ها انتخاب شده را ایجاد کنند.

تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ

بیکرها در صورت درستکار بودن به عنوان پاداش توکن دریافت می‌کنند و در صورت متقلب بودن (اقدام به دوبار خرج کردن، پیش بردن انشعابات زنجیره در شاخه‌های مختلف) توکن‌های سهام‌گذاری شده آنان به عنوان مجازات ضبط می‌شود.

برای آغاز بیکینگ، حداقل رم ۸ گیگابایت و اتصال پایدار اینترنت و مقدار مشخصی توکن تزوس مورد نیاز است.

کاربردهای تزوس

باتوجه‌به همه مطالبی که تابه‌اینجا بیان کردیم، مهم‌ترین کاربردهای تزوس را می‌توان در این ۴ مورد خلاصه کرد:

 • ذخیره ارزش: XTZ مانند همه ارزهای دیجیتال دیگر از جمله بیت کوین و اتریوم یک ارز دیجیتال است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری و به‌عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد.
 • انتقال پول: همه ارزهای دیجیتال می‌توانند ابزاری برای انتقال پول باشند و تزوس هم از این قاعده مستثنی نیست.
 • راه‌اندازی قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز: از آنجا که تزوس بلاک چینی با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است، می‌توان از آن برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده کرد.
 • سهام‌گذاری: بلاک چین تزوس از نوع اثبات سهام است و بنابراین کاربران می‌توانند کوین‌های XTZ خود را استیک کرده و در ازای مشارکت در تأمین امنیت شبکه، پاداش دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: استیکینگ چیست؟ آموزش سهام‌گذاری یا Staking ارز دیجیتال

مزایای ارز دیجیتال تزوس

تزوس روی‌هم‌رفته بلاک چین موفقی بوده و تاکنون به‌خوبی به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کرده است. مهم‌ترین مزایای تزوس که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد از این قرار هستند:

 • این بلاک چین از اجرای هارد فورک جلوگیری می‌کند؛
 • هر سهام‌داری از حق رأی مشابه در این شبکه برخوردار است؛
 • انرژی کمتری مصرف می‌کند و مقرون‌به‌صرفه است؛
 • مکانیزم خوداصلاح آن اجازه آپدیت اتوماتیک همه نودهای سیستم را می‎دهد؛
 • الگوریتم اثبات سهام آن علاوه‌بر افزایش مقیاس‌پذیری، به مشارکت‌کنندگان پاداش می‌دهد واین مشوق خوبی برای مشارکت در تأمین امنیت شبکه است؛
 • و آخرین و واضح‎‌ترین نکته این که امکان اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

معایب ارز دیجیتال XTZ

پروژه تزوس مانند هر پروژه دیگری می‌تواند معایب خاص خود را داشته باشد. متخصصان کریپتو غالباً این ۳ مشکل را در تزوس گوشزد می‌کنند:

 • زمان انتظار برای توزیع توکن در تزوس در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها طولانی‌تر است؛
 • این بلاک چین تاکنون چندین بار در معرض چالش و بحث و جدل‌های مختلف و حتی اتهامات قانونی قرار گرفته است؛
 • تمرکز ثروت در تزوس زیاد است و به همین دلیل برخی سرمایه‌گذاران آن را ریسکی می‌دانند.

آینده تزوس (Tezos)

با تمام‌شدن سال ۲۰۲۳، تیم تزوس دیدگاه خود را برای آینده این پروژه علی‌الخصوص در سال ۲۰۲۴ در وب‌سایت رسمی بنیاد تزوس منتشر کرد. در این متن مشخص شد که بودجه تزوس در سال ۲۰۲۴ به چه نحوی توزیع خواهد شد و اولویت با چه حوزه‌هایی خواهد بود. در این بخش نگاهی به متن منتشرشده در این وب‌سایت خواهیم داشت.

به‌گفته بنیاد تزوس، این تیم در سال ۲۰۲۴ تمرکز زیادی بر توسعه تزوس ۲.۰ خواهد داشت. عرضه نسخه دوم تزوس پیشرفت تکنولوژیکی بزرگی برای این بلاک چین محسوب می‌شود. یک میلیون تراکنش در ثانیه، اضافه‌شدن اترلینک که یک راهکار لایه دوم سازگار با ماشین مجازی اتریوم است، و اضافه‌شدن رول‌آپ‌های هوشمند تنها برخی از مزایای این نسخه هستند.

هنر و فرهنگ، دیفای، و بازی و سرگرمی حوزه‌هایی هستند که تزوس در سال ۲۰۲۴ روی آن‌ها تمرکز بیشتری خواهد داشت. این بلاک چین تمایل خود را برای جذب توسعه‌دهندگان بیشتر اعلام کرده و قصد دارد با فراهم‌کردن ابزارهای بیشتر و زیرساخت بهتر این هدف خود را عملی کند. یکی از مهم‌ترین اهداف تزوس ۲.۰ این است که پشتیبانی از همه زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله جاوااسکریپت و پایتون را ممکن کند و به این شکل راه را برای جذب توسعه‌دهندگان بیشتر باز کند.

بنیاد تزوس همچنین از تجدید نظر اساسی در نحوه سرمایه‌گذاری‌ها و تخصیص بودجه خبر داد. این تیم اعلام کرد که «از درخواست جامعه کاربران مبنی‌بر سرمایه‌گذاری‌های با ارزش بیشتر مطلع است و با آن موافق است.»

و در نهایت، بنیاد تزوس اعلام کرد که یکی از مهم‌ترین ویژن‌های آن‌ها برای سال ۲۰۲۴ فعالیت بیشتر در شبکه‌های اجتماعی است. آن‌ها اعلام کردند که بخش بزرگی از ظرفیت خود در تیم‌های اجرایی و عملیاتی را به فورم‌های گفت‌وگو اختصاص خواهند داد و کاربران می‌توانند از طریق لینک tezos.foundation/contact با آن‌ها در ارتباط باشند.

خرید تزوس (XTZ)

بهترین روش برای خرید XTZ مراجعه به یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. امروزه تعداد این صرافی‌ها نسبت‌به گذشته خیلی بیشتر و ارزهای پشتیبانی‌شده متنوع‌تر است.

با جست‌وجوی عبارت «خرید تزوس» در اینترنت می‌توانید فهرستی از صرافی‌های ایرانی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند را پیدا کنید. می‌دانید که احراز هویت در صرافی‌های ایرانی اجباری است؛ بنابراین اگر پیش‌تر در هیچ صرافی‌ای ثبت نام و احراز هویت نکرده‌اید ابتدا باید این کار را انجام دهید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از صفحه خرید تزوس وب‌سایت ارزدیجیتال استفاده کنید. احراز هویت در این صفحه آنی است و تنها با واردکردن اطلاعاتی مثل کد ملی و شماره تلفن به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید و می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

تاریخچه قیمت تزوس (XTZ)

تزوس که در نیمه دوم ۲۰۱۷ به برخی صرافی‌ها اضافه شد، در ماه دسامبر همان سال به‌همراه بیت کوین رشد شدیدی را تجربه کرد و ارزش هر سکه آن به بیش از ۱۰ دلار نیز رسید. رشد قابل‌توجه دیگری که این ارز دیجیتال از خود نشان داد و با افزایش حجم معاملات نیز روبرو شد، از اوایل سال ۲۰۱۹ شکل گرفت و موجب ۳ برابر شدن قیمت تزوس شد.

تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ

کیف پول تزوس (XTZ)

برای نگهداری تزوس باید کیف پول آن را داشته باشید یا از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از XTZ پشتیبانی می‌کنند. برای این منظور تزوس چهار گزینه نرم‌افزاری معرفی کرده است. همچنین امکان ذخیره Tezos روی کیف پول‌های سخت افزاری ترزور و لجر نیز میسر است.

بیشتر بخوانید: کیف پول سخت‌افزاری چیست؟ چطور کیف پول سخت‌افزاری مناسب پیدا کنیم؟

کیف پول تزوس

کیف پول گالئون

در صورتی که قصد نگهداری تزوس بر روی دسکتاپ دارید، می‌توانید از کیف پول گالئون که برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک او اس ارائه شده، استفاده کنید.

لینک دانلود کیف پول گالئون: galleon-wallet.tech

تزوس چیست؟ همه‌چیز درباره بلاک چین Tezos و ارز XTZ

سوالات متداول

از چه کیف پول‌هایی می‌توان برای سهام‌گذاری تزوس استفاده کرد؟

بسیاری از کیف پول‌هایی که از Tezos پشتیبانی می‌کنند امکان سهام‌گذاری آن را هم فراهم کرده‌اند. تراست والت و اتمیک والت دو مورد از معروف‌ترین آنها هستند.

بالاترین قیمتی که تزوس تاکنون تجربه کرده چقدر بوده است؟

بالاترین قیمت یا همان All-Time High تزوس تاکنون برابر با ۹.۱۴ دلار بوده است.

راحت‌ترین روش خرید تزوس چیست؟

راحت‌ترین روش خرید Tezos استفاده از صرافی‌های ایرانی است. احراز هویت در این صرافی‌ها برای کاربران ایرانی بلامانع است و تبدیل ریال بهXTZ ممکن است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

10 دیدگاه
امیر کریمی
امیر کریمی
3 سال و 1 ماه قبل

سلام
من داخل کیف پول تراست کمی تزوس دارم
یکبار اومدم استیک کردم
و بعد چند روز آن استیک کردم
از اون روز هر از گاهی موجودی تزوس ام غیب میشه
و گاهی اوقات تو کیف پول ام هست
داستانش چیه
جالبیش اینجاست آخرین تراکنش تو تزوس undelegation هست 🤔🤔🤔🤔
یعنی موجودی باید تو کیف پولم باشه
این غیب بازی‌اش رفته رو مخ

برهان عقیلی
برهان عقیلی
3 سال و 2 ماه قبل

سلام و خسته نباشید . ممنون از مطلب مفید که وقت گذاشتین و در اختیار ما قرار دادین ، سپاسگزارم

محمد حسین پور
محمد حسین پور
3 سال و 6 ماه قبل

سلام
ممنون از مطالب مفیدی که در سایت قرار میدید.
لطفا منابع رو هم اعلام مکنید.

امیر
امیر
3 سال و 10 ماه قبل

سلام ، من میخواستم تزوس بخرم با کیف پول تراست ، الان یه کلمه هست به نام stake. کسی میدونه معنیش چیه؟
بعدش انواع استیک داره. staking team.tezoshop.everstake.stakin...... hc;n,l fhdn hsjthni ;vn
از کدوم باید استفاده کرد ؟
ممنون از پاسخگویی

کامران مرادی
کامران مرادی
3 سال و 10 ماه قبل

سلام دوستان من تعدادی تزوس خریدم و در کیف پول تراست والت نگهداری میکنم ..امروز که میخواستم بفروشم موقع ارسال کردن ارور میده چند بار هم انجام دادم اما نشد ...عکسش رو هم فرستادم ...با تشکر

ایمان شیخ
ایمان شیخ
3 سال و 11 ماه قبل

از تز باکس به هیچ عنوان استفاده نکنید. از مدیریت سایت درخواست دارم اطلاع رسانی کنند و مطلب رو اصلاح کنن. من به هوای این مطلب تزباکس نصب کردم و کلی تزوس داخلش ریختم. ولی کیف پول مشکل داریه. پول رو میخوره و پس نمی‌ده. ارور های بی معنی میده و موقع انتقال پول اصلا کار نمیکنه. بعد که گشتم دیدم من به هیچ عنوان نفر اولی نیستم که این بلا سرش میاد. اگر راهی برای آزادسازی دارایی هست لطفاً اطلاع بدین، چون حداقل من یه نفر رو حساب این مطلبی که در سایت شما نوشته شده تزباکس نصب کردم. اگر هم راه رهایی ازش رو نمیدونید خواهشاً مطلب رو اصلاح کنید و اطلاع رسانی کنید هیچ کس استفاده نکنه از این کیف پول. سپاس از شما و سایت خوبتون. کاش این مطلب رو اینجا نمیخوندم. همیشه روی اطلاعات و مقاله های سایت شما حساب میکنم.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 11 ماه قبل

سلام دوست عزیز. ما این کیف پول رو معرفی کردیم چون در سایت تزوس معرفی شده بود. اما حالا بررسی کردیم دیدیم که تزوس هم خودش حذف کرده کیف پول رو. ما هم مطلب رو اصلاح کردیم. اگر از کیف پول بک‌آپ دارید شاید بشه در کیف پول‌های دیگه مبالغ رو بازیابی کرد. ممنون از اعتمادی که به ما دارید و ما هم همیشه تلاش می‌کنیم که به این اعتماد پاسخ بدیم. تزباکس رو سایت تزوس معرفی کرده بود متاسفانه و الان حذفش کرده.

ایران
ایران
4 سال قبل

با سلام، آخرین نسخه تز باکس دارم، موقع انتقال پول این خطا رو میده:
Operation Failed! - Forge validation error - local and remote bytes don't match
wallet
کسی هست راهنمایی کنه لطفا، آدرس رو هم چند بار چک کردم، کاملا درسته.

محمد
محمد
4 سال و 2 ماه قبل

سلام من با کیف پول تزباکس توی سایت شما اشنا شدم از طریق نسخه اندروید نصب کردم داخل گوگل پلی و ۸۹ تا تز بهش انتقال دادم بعد که خواستم بفروشم متوجه شدم قابل انتقال نیست چند ساعتی هم وقتمو گرفت اما باز نشد.از اونجایی که کد انتقال ۱۵ رقمیو چند بار چک کردم و درست بود.از طریق سایت وارد شدم اما هرچقدر حروف ۱۵ تاییو میزم میگفت اشتباهه درصورتی که صد درصد مطمعن بودم درسته برنامه اندرویدو پاک کردم و دوباره نصب کردم اما متاسفانه کد رو قبول نکرد.تو نت گشتم ظاهرا این کیف پول مورد داره اگه اطلاعاتی دارید کمک کنید ۱۵۰ دلار تو هواست.

عم ممد
عم ممد
4 سال و 8 ماه قبل

سلام-چطور میشه تزوس خرید؟