تنها سه شرکت بیش از ۶۰ درصد هش ریت بیت کوین را در اختیار دارند

تنها سه شرکت بیش از ۶۰ درصد هش ریت بیت کوین را در اختیار دارند

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از رویداد هاوینگ، حالا تنها سه شرکت کنترل بیش از ۶۰ درصد هش ریت بیت کوین را در اختیار دارند.

به نقل از کریپتوسلیت، رویداد بزرگ هاوینگ بیت کوین که به‌تازگی به پایان رسید، این بار هم گام مهمی در روند تکاملی این ارز دیجیتال برداشته است. به‌طوری که با کاهش پاداش استخراج بلاک‌ها برای ماینرها، به فرضیه قدیمی بیت کوین به‌عنوان یک ارز ضدتورمی قوت بخشید.

پیش از وقوع هاوینگ، بیشتر تحلیلگران بر این باور بودند که قیمت این ارز دیجیتال از الگوی دفعات قبل پیروی می‌کند. اما به دنبال این رویداد مهم شبکه بیت کوین، منتقدان از نگرانی‌های خاصی سخن به میان آورده‌اند. در این میان برخی نگران تأثیرات این رویداد بر روی قیمت بیت کوین هستند. اما مهم‌تر از آن، برخی دیگر از تمرکز نهایی هش ریت (hash rate) بیت کوین ابراز نگرانی می‌کنند؛ آن‌ها عقیده دارند که این روند قدرت فعالیت کاربران سطوح پایین‌تر را می‌گیرد و میدان را به‌دست فعالان سطوح بالا می‌دهد. استخر استخراج بزرگ‌تر، تسلط بیشتری بر استخراج بیت کوین پیدا خواهد کرد.

داده‌ها نشان می‌دهد که طی سه روز گذشته سه شرکت موفق شده‌اند کنترل بیش از ۶۰ درصد هش ریت بیت کوین را در اختیار بگیرند. استخر استخراج «F۲Pool» با در اختیار داشتن ۲۱ درصد هش ریت بیت کوین در صدر این فهرست قرار دارد. پس از آن «BTC.com» و «AntPool» به ترتیب با ۱۴ و ۱۳ درصد قدرت هش در جایگاه دوم و سوم این فهرست قرار گرفته‌اند.

هر دو بنگاه «BTC.com» و «AntPool» متعلق به «شرکت بیت مین» (Bitmain) هستند که به‌عنوان غول استخراج بیت کوین شناخته می‌شود. «بیت مین» در سال ۲۰۲۰ توانسته است با کسب درآمد ۳۰۰ میلیون دلاری از استخراج بیت کوین، همچنان به‌عنوان یک عضو سودآور و تاثیرگذار در اکوسیستم استخراج بیت کوین باقی بماند.

علاوه بر این، استخر اوککس «OKEx» طی ۲۴ ساعت گذشته توانست بر روی بیش از ۸ درصد هش ریت بیت کوین تاثیر داشته باشد. در این بازه زمانی، استخرهای «F2Pool»، «BTC.com» و «AntPool» در مجموع بیش از ۵۰ درصد هش ریت تولید بیت کوین را تحت اختیار داشتند.

تنها سه شرکت بیش از ۶۰ درصد هش ریت بیت کوین را در اختیار دارند

همچنین استخر استخراج تازه‌تاسیس «لوبیان» (Lubian) که اوایل هفته گذشته به‌عنوان یک ماینر غافلگیرکننده ظاهر شد، به جایگاه هشتم نمودار هش ریت بیت کوین سقوط کرد.

در این شرایط، اصطلاح «ضریب ناکاموتو» (Nakamoto Coefficient) در بازار ارزهای دیجیتال حسابی سر زبان‌ها افتاده است. «ضریب ناکاموتو» به حداقل تعداد ماینرهایی اشاره دارد که می‌توانند برای پایه‌ریزی حمله ۵۱٪ به شبکه بیت کوین با یکدیگر همکاری کنند. در حال حاضر، این ضریب برای بیت کوین به عدد ۲ کاهش پیدا کرده است. به این معنا که از نظر تئوری، دو ماینر مسلط به شبکه بیت کوین می‌توانند با همکاری یکدیگر، یک حمله ۵۱٪ را بر روی شبکه بیت کوین انجام بدهند.

اما فارغ از افزایش هش ریت بیت کوین و امکان وقوع حمله ۵۱٪، باید یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشیم. در واقع استخرهای استخراج نهادهایی کاملا مستقل از سایر کاربران نیستند. چرا که این استخرها سرمایه‌های کاربران را دریافت می‌کنند و از همین دارایی کاربران برای ایجاد یک زیرساخت گسترده استخراج بیت کوین بهره می‌برند. به این ترتیب پس از استخراج ارز دیجیتال و پرداخت سود کاربران، درآمد حاصل را صرف تقویت ساختار استخراجی خود می‌کنند.

اما در این نظریه تبانی ماینرها برای حمله ۵۱٪ به شبکه بیت کوین، «ماینرهای خوب» به‌سادگی می‌توانند سهم مشارکت یا سهم استخر خود را به یک استخر دیگر منتقل کنند. این کار می‌تواند باعث کاهش چشم‌گیر میزان سهم هش ریت «استخرهای بد» شود.

به هر حال ماینرها هیچ انگیزه یا دلیل منطقی برای حمله و آسیب به شبکه روبه‌رشد بیت کوین ندارند. اگرچه پس از هاوینگ درآمد استخراج بیت کوین کاهش یافته، اما درآمد ماینرها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تا حد زیادی با افزایش روبه‌رو بوده است. شاید بتوان گفت با توجه به این‌که کل درآمد ماینرها به پاداش استخراج و کارمزد تراکنش‌ها وابسته است، و از آنجا که احتمال اتحاد ماینرهای قدرتمند برای حمله ۵۱٪ به شبکه بیت کوین کاملا بعید و دور از ذهن است، وضعیت این ارز دیجیتال جای نگرانی ندارد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
علی
علی
4 سال قبل

وای ازون روزی که این سه شرکت تصمیم بگیرن مشترکا ......

anonymous
anonymous
4 سال قبل

630 هزارمین بلاک رو AntPool ماین کرده نه F2Pool

سجاد مقصودی
سجاد مقصودی
4 سال قبل
پاسخ  anonymous

سلام. ممنون از توجهتون اصلاح شد