پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین باید چقدر شود که استخراج به صرفه باشد؟

پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین باید چقدر شود که استخراج به صرفه باشد؟

سرمایه‌گذاران بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند که پس از هاوینگِ پیش رو، قیمت هر واحد بیت کوین به رقم ۹۰,۰۰۰ دلار یا حتی بیشتر خواهد رسید. اما آیا اوضاع برای ماینرها هم تا همین اندازه روشن است؟

به گزارش کوین دسک، پس از هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، تنها یک چیز برای ماینرها افزایش خواهد یافت و آن هزینه‌هاست!

تریدبلاک (TradeBlock)، موسسه تحقیقاتی در حوزه ارزهای دیجیتال، در تازه‌ترین برآورد خود عنوان می‌کند که پس از هاوینگ، که ماه می (اردیبهشت) اتفاق خواهد افتاد، هزینه استخراج هر بیت کوین به ۱۲,۵۲۵ دلار خواهد رسید. این رقم در مقایسه با عدد ۶,۸۵۱ دلاریِ فعلی، جهشی دو برابری را نشان می‌دهد. پس از هاوینگ ماینرها برای اینکه درآمدشان مساوی با زمان پیش از هاوینگ باشد مجبور خواهند بود تا دو برابر توان پردازشی فعلی‌شان خرج کنند و این مسئله هزینه‌هایی نظیر مصرف برق را نیز دو برابر خواهد کرد.

نکته حائز اهمیت اینجاست که این پیش‌بینی با تکیه بر قیمت فعلی که در حدود ۱۰,۳۰۰ دلار است صورت گرفته است؛ اگر هاوینگ نتواند قیمت بیت کوین را افزایش دهد، قطعا استخراج برای ماینرها سودآور نخواهد بود.

هاوینگ یک رویداد از پیش تعیین شده است که برای جلوگیری از انباشت تورم در بیت کوین ایجاد شده است. این رویداد از همان روزهای ابتدایی تولد این ارز دیجیتال در کدهای آن قرار گرفت. به واسطه هاوینگ عرضه بیت کوین‌های جدید با آهنگی آهسته، هر چهار سال یکبار، نصف می‌شود. قابل پیش‌بینی بودن روند هاوینگ از یک طرف و عرضه محدود بیت کوین‌ها باعث می‌شود تا این ارز دیجیتال همانند ارزهای رایج که توسط بانک‌های مرکزی چاپ می‌شود، نباشد.

شرکت‌های ماینینگ زنگ خطر خود را به صدا درآورده‌اند و در حال افزودن بر قدرت پردازشیِ تاسیسات خود هستند. بکارگیری نسل جدید پردازنده‌ها و چیپ‌ها از جمله تغییراتی است که هاوینگ پیش رو، با خود خواهد آورد.

محققین بانک آمریکایی جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase)، از میانگین هزینه ماینرهای بیت کوین با عنوان «ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال» یاد می‌کنند. به گفته آنها این هزینه مثل هزینه استخراج نفت و پر کردن آن در بشکه‌هاست و اگر قیمت کاهش یابد و استخراج نفت سوددهی لازم را نداشته باشد، بسیاری از استخراج‌کنندگان تا زمانی که قیمت بار دیگر بالا رود، دست از استخراج برمی‌دارند.

تخمین‌های تریدبلاک بر اساس هش‌ریت فعلی بیت کوین محاسبه شده است و در صورت تغییر در میزان هش‌ریت، ارقام بدست‌آمده نیز تغییر خواهد کرد. هش‌ریت یا نرخ هش، میزان توان محاسباتی شبکه بیت کوین است که با واحد هش بر ثانیه محاسبه می‌شود. از طرف دیگر هزینه برق نیز با قیمت ۶ سنت به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه شده است. این رقم ۲ سنت بیشتر از قیمت برق غول‌های ماینینگ دنیاست که توسط تامین‌کنندگان محلی در اختیار ماینرها قرار می‌گیرد.

نکته دیگری که باید به یاد داشت این است که تنها ۳۰ درصد از ماینرها قصد تعویض تجهیزات خود به مدل‌های جدیدتر را دارند و ۷۰ درصد مابقی همچنان با تجهیزات قدیمی خود به استخراج خواهند پرداخت. برخی از متخصصین این حوزه معتقدند که پس از هاوینگ بسیاری از تجهیزات قدیمی از لحاظ مالی به صرفه نخواهند بود و سلطه، ازآنِ دستگاه‌های جدید خواهد بود.

جان تودارو (Johun Todaro)، مدیر بخش تحقیقات دیجیتال ترید بلاک، می‌گوید در هر صورت سرمایه‌گذاران بیت کوین باید به دقت این محدوده قیمت را در نظر داشته باشند. او در مصاحبه‌ای تلفنی گفت:

دانستن طرز تفکر ماینرها و اینکه چه کاری انجام می‌دهند، بسیار سودمند است. شاید استخراج [ارزهای دیجیتال] برای برخی سودمند باشد اما تعداد زیادی از ماینرها ضرر خواهند کرد و دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

13 دیدگاه
Erfan
Erfan
۴ سال قبل

مصرف برق فقط ولسه کساییه که دستگاه ماینر دارن افزایش پیدا میکنه ؟ من با لپ تاپ ماین میکنم چجوریه مصرف برق زیاد میشه؟

سهیل
سهیل
۴ سال قبل

آخرش نگفتین قیمت چقدر باید باشه تا بصرفه باشه که ؟

محسن
محسن
۴ سال قبل

دیوونه یه این پیش پیش بینی هاتونم

Alidastan
Alidastan
۴ سال قبل

ماینرهایی که به ضررشون میشه و خاموش میکنن هش ریت افت میکنه و غول ها ماینر افزایش میدن پس هش ریت زیر نرخ فعلی نمیاد بنابراین حداقل قیمت 13000 دلار خواهد شد و بعدش بازی نهنگ ها و گاو ها بالا پایین میبره قیمتشو
من پیش بینیم 15000 دلار یک ماه پس از هاوینگ هست.

عمو
عمو
۴ سال قبل

قبلا گفتم الانم میگم
تا اردیبهشت سال دیگه ۳۰ هزار ،آذرماه ۹۹ حدود ۷۰هزار

محمد حاتمی
محمد حاتمی
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

بیا دادش اینم اردیبهشت

حسام
حسام
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

عمو موافقم

ارشام
ارشام
۴ سال قبل
پاسخ  حسام

سلام دوستان چطوری میتونم تو این سایت ثبت نام کنم ؟

حسینی
حسینی
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

عمو بیخیااااااااااااال

پرویز میرزایی
پرویز میرزایی
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

خواب دیدی خیر باشه

احسان
احسان
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

باشه تو با تحلیهای فدامینتال و تکنیکالت کمر منو شکستی ?

سامی
سامی
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

فیلم هندیه یا جنگ ستارگان؟!

مهرداد
مهرداد
۴ سال قبل
پاسخ  عمو

چجوری اینقد مطمعنی؟