هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه معنایی دارد؟ چه زمانی رخ می‌دهد؟ چه تأثیری روی ارزش بیت کوین می‌گذارد؟ در این پست با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت «99bitcoins» به زبان ساده به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

خلاصه هاوینگ بیت کوین

به طور میانگین، هر چهار سال یکبار (پس از گذشت ۲۱۰هزار بلاک در بلاک چین بیت کوین)، میزان تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود یا به‌طور دقیق‌تر، پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، و با هدف کنترل تورم بیت کوین، در کد این شبکه قرار داده شده است.

از آنجایی که رویداد هاوینگ در واقع نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید یا همان عرضه را نصف می‌کند، به عقیده کارشناسان این رویداد تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین می‌گذارد و می‌تواند ارزش بیت کوین را در طول زمان افزایش دهد.

این خلاصه‌ای بود از رویداد هاوینگ برای کسانی که وقت زیادی برای مطالعه ندارند، اما اگر به دنبال اطلاعات دقیق‌تری هستید، بهتر است به خواندن ادامه دهید.

هاوینگ بیت کوین به چه معناست؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟
هاوینگ بیت کوین

برای درک مفهوم هاوینگ بیت کوین، ابتدا باید با مفاهیم اولیه استخراج بیت کوین آشنا شوید. به طور خلاصه، می‌توان گفت که افرادی داوطلب تحت عنوان استخراج‌کننده یا «ماینر» برای تایید تراکنش‌های بیت کوین و حفظ امنیت آن، قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در فرایندی به نام «استخراج» در اختیار شبکه قرار می‌دهند که مستلزم مصرف برق و حل معادلات ریاضی پیشرفته است. شبکه به عنوان پاداش مقداری بیت کوین تولید می‌کند و به استخراج‌کنندگان می‌دهد. هاوینگ هر چهار سال یکبار پاداش استخراج‌کنندگان را نصف می‌کند.

هنگامی‌ که ساتوشی ناکاموتو مشغول تعیین قوانین پروتکل بیت کوین بود، روی دو قانون بیش از همه تأکید داشت:

  • موجودی بیت کوین متناهی و محدود به ۲۱ میلیون واحد باشد.
  • تعداد بیت کوین‌های تولیدشده به ازای هر بلاک، پس از هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک، ۵۰ درصد کاهش یابد.

هالوینگ یا هاوینگ؟

در تلفظ عبارت هاوینگ (halving)، حرف «L» تلفظ نمی‌شود. بنابراین اگرچه در میان کاربران فارسی‌زبان از عبارت هالوینگ هم استفاده می‌شود، هاوینگ صحیح‌تر است.

هاوینگ بیت کوین هر چند سال یکبار رخ می‌دهد؟

با توجه به این‌ که در هر ساعت به‌طور میانگین ۶ بلاک پیدا می‌شود و رویداد هاوینگ هم پس هر ۲۱۰ هزار بلاک اتفاق می‌افتد، می‌توان به‌طور تقریبی گفت که هاوینگ هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد.

در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد، یا به عبارت دقیق‌تر اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک می‌رسید، ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. در سال ۲۰۱۲، پس از اولین هاوینگ، پاداش استخراج به ۲۵ رسید و در سال ۲۰۱۶، پس از دومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۱۲.۵ واحد رسید. امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم، در هر ده دقیقه حدود ۱۲٫۵ بیت کوین تولید می‌شود. این رقم بعد از هاوینگ بعدی که در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) اتفاق خواهد افتاد، به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد.

فلسفه رویداد هاوینگ چیست؟

شاید شما هم از خودتان بپرسید که چرا طراحی این تغییر در پاداش ماینرها لازم بوده است و چرا نباید نرخ پاداش اعطایی به ماینرها را ثابت نگاه داشت. آیا این رویداد به ضرر ماینرها تمام نخواهد شد؟

 پاسخ این سؤال در قانون عرضه و تقاضا نهفته است.

اگر بیت کوین‌های جدید به‌سرعت تولید شوند، یا تعداد بیت کوین‌های قابل تولید نامتناهی باشد، به‌ تدریج تعداد بالای بیت کوین‌های در گردش، ارزش آن را پایین خواهد آورد.

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟
عبارت «هاوینگ» به معنای نصف شدن است.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم، در یادداشت شخصی خود برای وب‌سایت بیت کوین‌مگزین، لزومِ کند کردن سرعت توزیع بیت کوین از طریق رویداد هاوینگ را این‌گونه شرح می‌دهد:

«علت اصلی انجام این کار کنترل تورم است. یکی از بزرگ‌ترین خطاهای ارزهای فیات سنتی که تحت کنترل بانک‌های مرکزی هستند، این است که این بانک‌ها می‌توانند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش‌ازحد چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می‌گذارد.

بیت کوین برخلاف ارزهای رایج طوری طراحی شده است که مثل یک کالای باارزش، مانند طلا، عمل کند. میزان طلاهای موجود در دنیا محدود است و با استخراج هر گرم از آن، استخراج طلاهای باقی‌مانده سخت‌تر از قبل می‌شود.

به دلیلِ همین عرضه (موجودی) محدود است که طلا توانسته در طی شش هزار سال گذشته، جای پای خود را به‌عنوان یک وسیله تبادل و ابزار ذخیره ارزش محکم کند. کاری که امیدواریم بیت کوین هم از پس انجام آن برآید.»

هاوینگ بعدی در چه تاریخی اتفاق خواهد افتاد؟

با توجه به میانگین زمان موردنیاز برای تولید بلاک (۱۰ دقیقه)، هاوینگ بعدی باید در ماه می یا نهایت ژوئن سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت تا خرداد ۹۹) اتفاق بیفتد.

برای مشاهده شمارش‌گر معکوس هاوینگ بیت کوین می‌توانید به صفحه قیمت بیت کوین سایت ارزدیجیتال مراجعه کنید.

حقیقت این است که زمان بلاک‌های بیت کوین دقیقاً ۱۰ دقیقه نیست و به طور میانگین به ده دقیقه می‌رسد. از زمان خلق بیت کوین تاکنون میانگین زمان موردنیاز برای خلق یک بلاک ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه بوده است و نه ۱۰ دقیقه کامل که حدود ۷ درصد سریع‌تر از زمان تخمینی ما است.

هاوینگ چه تأثیری روی قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

مهم‌ترین سؤال افراد درباره هاوینگ این است که آیا این روی قیمت بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت و پاسخ آن این است که کسی نمی‌داند. در واقع، روی کاغذ و از نظر تئوری، با فرض ثابت بودن تقاضا، اگر عرضه نصف شود، قیمت باید دو برابر قبل باشد تا به تقاضا پاسخ بدهد، اما لزوماً نمی‌توان گفت که تقاضا ثابت بماند و کاهش پیدا نکند.

در سال ۲۰۱۶ و یک هفته پس از رویداد هاوینگ، تغییر زیادی در قیمت بیت کوین حاصل نشد. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود ۶۵۰ دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به ۶۷۵ دلار رسید که تغییر چشمگیری به حساب نمی‌آمد. اما بیش از یک سال بعد در سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به بالاترین رقم تاریخش یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار رسید.

اولین هاوینگ بیت کوین هم در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ و بعد از استخراج ۲۱۰ هزارمین بلاک اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین در آن تاریخ ۱۳٫۴۲ دلار بود و به نظر می‌رسید که هاوینگ تأثیر چندانی روی قیمت نداشته است. درست است که قیمت بیت کوین بعد از مدت کوتاهی به ۲۳۰ دلار رسید، اما خیلی‌ها این افزایش را به بحران مالی کشور قبرس نسبت می‌دهند.

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟
قیمت بیت کوین در زمان دو هاوینگ قبلی

با این حال، هنوز هم استدلال‌های موجود حاکی از این است که یا قیمت افزایش می‌یابد و یا هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

خیلی‌ها هم معتقدند که رویداد هاوینگ تنها برای اعضای جامعه بیت کوین شناخته شده است و به همین دلیل نمی‌تواند کسی را غافلگیر کرده یا باعث ایجاد تغییر چشمگیری در قیمت بیت کوین شود.

هیچ‌کس در این میان اعتقادی به این ندارد که هاوینگ به هیچ شکلی بتواند قیمت بیت کوین را کاهش دهد.

سؤالات متداول در مورد هاوینگ بیت کوین

آخرین بیت کوین در چه سالی استخراج می‌شود؟

طبق برآوردهای مربوط به رویداد هاوینگ، تعداد نهایی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ به حدود ۲۱ میلیون (۲۰۹۹۹۹۹۹٫۹۷۶۹) واحد خواهد رسید.

آیا استخراج بیت کوین پایانی خواهد داشت؟

خیر، تا وقتی که بیت کوین وجود داشته باشد، استخراج آن‌ هم لزوماً ادامه خواهد داشت. هنگامی‌ که پاداش بلاک به قدری کاهش یابد که کفاف هزینه‌های استخراج‌ را ندهد، پاداش ماینرها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تأمین خواهد شد.

در هرروز چه تعداد بیت کوین استخراج می‌شود؟

در هرروز به‌طور میانگین ۱۴۴ بلاک استخراج می‌شود که با این حساب (۲۴ ساعت شبانه‌روز * ۶۰ دقیقه در هر ساعت / ۱۰ دقیقه برای هر بلاک) میانگین تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده تا قبل از می ۲۰۲۰ (هاوینگ)، هر روز ۱۸۰۰ واحد است.

جمع‌بندی

بیت کوین با این هدف ساخته شده که بتواند ارزشمند باقی بماند و هاوینگ درست به همین دلیل در آن تعبیه‌ شده است. تنها تعداد مشخصی بیت کوین (۲۱ میلیون) وجود خواهد داشت و با هاوینگ، تورم حاصل از عرضه بیت کوین ها با کند کردن نرخ توزیع کنترل می‌شود.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

47 دیدگاه
Mohammadreza
Mohammadreza
2 سال پیش

دوستان کسی می‌دونه هاوینک زی کش کی هستیش ؟

محمدرضا
محمدرضا
2 سال پیش

چند روز طول میکشه

مسعود
مسعود
2 سال پیش

با سلام

اگر در صورت نصف شدن پاداش ،استخراج مقرون به صرفه (حتی برای مدتی)نباشد و همه دستگاه‌هایشان را خاموش کنند،چه اتفاقی میافته؟بیت کوین گران میشه یا ارزان.؟

Roham
Roham
2 سال پیش

سلام ،واسع خرید بیت کوین حتما باید دستگاه ماینر داشته باشی یا نه می تونی بیت کوین بخری تو کیف ولتت بزاری وهرموقع خواستی بفروشی؟طریقه فروششم بگین،وبا توجه به اینکه به هاوینگ نزدیک هستم،الان وقته خوبیه واسه خرید؟

عرفان
عرفان
1 سال پیش
پاسخ  Roham

سلام داداش هر دو می شه

عباس
عباس
2 سال پیش

سلام..آیا هاوینگ روی قیمت اتریوم هم تاثیر دارد؟؟

رسول
رسول
2 سال پیش

سلام من ماینر دارم بتکوین استخراج میکنه تو استخر f2 pool یعنی هنگام که هاویلنگ شروع بشه مثلا ماهی 0.01 بیتکوین درامد دارم نصف میشه خوب اینطور حق ما ضایع میشه جریانش چیه بعد ببخشی یه سوال دیگ من اثریوم خریدم خیلی وقته ک سال پیش تو کیف پول گذاشتم اونا ک نصف قیمت نمیشن ؟ ویا بتکوین تو کیف پولم دارم ذخیره کردم تو نانو اس کیف پول سرد اونا نصف نمیشه ایا موقع هالوینگ

هادی
هادی
2 سال پیش
پاسخ  رسول

دوست عزیز برای سوال اول بگم اگر هاوینگ سوم شروع بشود درآمد شما از استخر نصف نمی شود بلکه بیت کوین استخراجی از ستخراج نصف می شود اما معمولا بعد از هر هاوینگ قیمت بیت کوین بالا می رود و دوباره تعادل درآمد و استخراج به حالت قبل باز می گردد و جای نگرانی نیست
اما سوال دوم هر چه قدر بیت کوین و یا اتریوم دارید به همان مقدار قبلی خواهد ماند و جای نگرانی نیست

زهرا
زهرا
2 سال پیش
پاسخ  رسول

در امدتون به تومن چقدر میشه؟؟

Naser Mamkhezri
Naser Mamkhezri
1 سال پیش
پاسخ  زهرا

تقریبا ۹ میلیون تومن

سامان
سامان
2 سال پیش

سلام ایا هاوینگ روی ماینر ها تاثیر داره مدل ماینر
مثلا m3 باز کار میکنه یا نه باید به فکر تعویض باشیم

امیر
امیر
2 سال پیش

به شکل قطعی همانطور که گفتید مشخص نیست بعد از هاوینگ قیمت بیت بالا برود ولی مشخص کنید چگونه در زمان هاوینگ قیمت نصف میشود ولی ارزش بیت ثابت میماند؟

Fazell Nasiri
Fazell Nasiri
2 سال پیش
پاسخ  امیر

قیمت نصف نمیشه. مقدار استخراج در هر ده دقیقه نصف میشه.

فرهان
فرهان
2 سال پیش

سلام من یه سوال دارم اگه من یه دستگاه ماینر داشته باشم با قدرت 30تراهش تقریبا چقدر زمان میبره تا اولین بیت کوین به دست بباد؟

آرمان
آرمان
2 سال پیش

من در یک سایت یاتوشی رایگان دریافت میکنم این سایت روزانه ۱۲ هزار ساتوشی بهم میده ایا زمان هاوینگ این بیت کوین ها نصف میشوند و به ۶ هزار ساتوشی تبدیل می شوند ممنونم

رضا گری
رضا گری
2 سال پیش
پاسخ  آرمان

روزی ۱۲هزار ساتوشی !! رایگان !؟ برداشت هم داشتین !؟

آرین جلائ فر
آرین جلائ فر
2 سال پیش
پاسخ  آرمان

میشه سایتشو معرفی کنید

Naser Mamkhezri
Naser Mamkhezri
1 سال پیش
پاسخ  آرمان

امکان نداره بتونی برداشت کنی ،پنیر مجانی فقط در تله موش هستش

محمد علی یزدانی
محمد علی یزدانی
2 سال پیش

ممنون از اطلاعات خوبی که در اخیار همه قرار میدین

پوریا
پوریا
2 سال پیش

درباره همه عوامل قیمتی گفتین ولی اصل جریانو فراموش کردین اونم ماینرها و فارم ها که بخش اصلی این چرخه هستن . شبکه بیت کوین به سه علت اصلی نیاز به وجود ماینرها داره . اول اینکه اگه ماینرها نباشن سختی شبکه پایین میاد و در واقع امنیت شبکه افت پیدا میکنه . دوم اینکه سرعت تحلیل و تراکنش کند میشه و از همه مهمتر اگه ماینر نباشه هیچ تراکنشی نمیتونه با امنیت کامل صورت بگیره . من دارم راجع به یه دستگاه تو انباری خونه نمیگم . منظور من فارم های بزرگ دنیاست که بالای صد هزار دستگاه دارن . میدونین اگه پاداش بیت کوین با این قیمت نصف بشه چون واسه ماینر نمیصرفه دستگاهو خاموش میکنه مثل همین چند ماه اخیر . حالا صرفنظر از اینکه چه کسی و چه سیاستی داره مستقیما رو قیمت تاثیر میذاره ، مطمئن باشین واسه روشن موندن ماینرها و فارم ها که در واقع قلب تپنده شبکه بلاک چین هستن ، باید منتظر رشد قیمت خوبی باشیم …

مهدی صادقی
مهدی صادقی
2 سال پیش
پاسخ  پوریا

سلام
من فکر میکنم ارز دیجیتال به همون مراتب که با وجود کرونا و مسائل جدیدی که در مورد اون به وجود اومده و داریم میریم به سمتی که استفاده از پول های کاغذی به حداقل میرسند و …. و اینکه شما اشاره به اینکه کردین که قیمت ماینیگ بر قیمت اصلی تاثیر میزاره و با افزایش قیمت روبرو خواهیم شد ,باید این نکته رو هم در نظر بگیریم که ماهیت ارز دیجیتال تکنولوژی بیس هست و با رشد فناوری مراحل و پلتفرم های ماینیگ همسو با تکنولوژی بسط داده میشه,خیلی دور نیست روزی که تمام وسایل هوشمندی که اطراف میبنیم قابلیت ماینینگ داشته باشند یا همین فردا نسل جدیدی از پردازنده ها و ابزار های ذخیره سازی رونمایی شه که تحولی در ارز دیجیتال و ماینینگ رو با خودش همراه داشته باشه که هم به ارز های دیجیتال ثبات بده و هم از هزینه ماینینگ کاسته شود , در هر صورت چیزی که هست من فکر میکنم آینده تراکنش های دنیا ارز های دیجیتال باشه ,و تمام دنیا در آینده نه چندان دور اکثر خرید و فروش ها رو با ارز های دیجیتال انجام میدهند و باید صبر کرد تا دید چی پیش میاد ,تمام این موارد به علاوه سیاست های بانکی و مالی کشور ها و صرافی ها و مسایل کنترلی بر روند جابجایی سرمایه ها پیش بینی برای وضعیت ارز های دیجیتال رو دشوار میکنه

نیماقویدل
نیماقویدل
2 سال پیش

من تازه واردم میخواستم ببینم قبا اتفاق هاوینگ باید بیت کوینامونو برداشت کنیم یا نه .

Alone
Alone
2 سال پیش

تشکر از مطلب مفیدتون .
هاوینگ برای همه ارزهای دیجیتال صورت میگیره یا برای بیت کوینه! میشه راهنمایی کنید برای ارزهای دیگه به چه صورته.

نیماقویدل
نیماقویدل
2 سال پیش

خیلی ممنون

نیماقویدل
نیماقویدل
2 سال پیش

سایت خوبی میشناسین که کارکنه ادم یا استخراج کنه

.....
.....
2 سال پیش

سلام خسته نباشید من ی سوا داشتم اول اینکه منظور از نصف شدن پاداش ینی چی دقیقا نمیفهمم ینی مثلا من تو 20 روز 0.0002 بیت کوین میگرفتم الان میشه 0.0001 ؟
و. سوال دیگه اینکه من کلود ماینر هستم برای ما هم پاداش نصف میشه یا ن فقط برای کسایی که دستگاه دارن؟

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.