میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شبکه بیت کوین به ۵۷ درصد رسید؛ چرا تسلا پذیرش را از سر نمی‌گیرد؟

میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شبکه بیت کوین به ۵۷ درصد رسید؛ چرا تسلا پذیرش را از سر نمی‌گیرد؟

آن‌طور که از آمار و ارقام شورای استخراج بیت کوین پیداست، در حال حاضر ۵۷ درصد از انرژی مصرفی شبکه بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. با این حال عده‌ای معتقدند که آمار شورای استخراج بیت کوین به‌اندازه کافی دقیق نیست و اعتبار چندانی هم ندارد.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، مصرف انرژی استخراج بیت کوین یکی از موضوعاتی است که در فضای ارزهای دیجیتال توجه معامله‌گران را تا حد زیادی به خود جلب کرده است. مقامات چینی هم مشکلات مربوط به مصرف زیاد انرژی و تأثیرات زیست‌محیطی این ارز دیجیتال را دلیل ممنوع‌شدن استخراج آن در این کشور عنوان کرده‌اند. این اقدام چین باعث شد ماینرها به‌طور دسته‌جمعی از این منطقه خارج شوند و پس از آن سهم این کشور که زمانی مرکز اصلی استخراج بیت کوین بود، از هش ریت شبکه این ارز دیجیتال به صفر رسید.

شرکت خودروسازی تسلا هم زمانی که اعلام کرد پس از دو ماه پذیرش بیت کوین را برای فروش خودروهای خود متوقف می‌کند، به همین موضوع اشاره کرد. به‌گفته ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، شرط این شرکت برای پذیرش دوباره بیت ‌کوین به‌عنوان یک روش پرداختی، این است که حداقل ۵۰ درصد از انرژی مصرف‌شده در فرایند استخراج این ارز دیجیتال از منابع تجدیدپذیر تأمین شود.

تعدادی از ماینرهای بیت کوین در ماه ژوئن (خرداد) شورای استخراج بیت ‌کوین را راه‌اندازی کردند که وظیفه آن پیگیری و انتشار گزارش‌هایی در رابطه با فعالیت‌های مربوط به استخراج بیت ‌کوین است. یکی از آمارهایی که شورای استخراج بیت ‌کوین باید آن را منتشر می‌کرد، میزان استفاده شبکه از انرژی‌های تجدیدپذیر است. این شورا برای اولین بار در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ گزارش داد که بیش از ۵۰ درصد از انرژی‌ای که در استخراج بیت ‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، تجدیدپذیر است.

در ماه اکتبر (مهر) هم این شورا بار دیگر گزارشی درباره انرژی مصرفی شبکه بیت کوین منتشر کرد. بر اساس این گزارش، مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و به ۵۷.۷ درصد رسیده است.

این آمار و ارقام مشخصاً از اعدادی که ایلان ماسک در ماه ژوئن (خرداد) به‌عنوان لازمه پذیرش دوباره بیت کوین تعیین کرده بود، بیشتر است.

او حدود ۶ ماه پیش، در پاسخ به یک توییت خبری که او را متهم به نوسان‌سازی در بازار بیت کوین کرده بود، نوشت:

این درست نیست. تسلا فقط ۱۰ درصد از دارایی‌های خود را فروخت تا مهر تأییدی باشد بر این که بیت کوین به‌راحتی و بدون جابه‌جایی بازار نقد می‌شود. زمانی که تأیید شود ماینرها به‌میزان منطقی (حدود ۵۰ درصد) از انرژی‌های پاک استفاده می‌کنند و این روند مثبت را در آینده هم حفظ می‌کنند، تسلا پذیرش بیت ‌کوین را از سر می‌گیرد.

چرا تسلا پذیرش بیت کوین را از سر نمی‌گیرد؟

طرفداران بیت کوین در توییتر به‌نوعی از ماسک خواسته‌اند تا درباره پذیرش بیت کوین در فروش خودروهای تسلا، تجدیدنظر کند. آنها از داده‌های گزارش شورای استخراج بیت ‌کوین استفاده کرده‌اند تا نشان دهند که بیش از ۵۰ درصد از فعالیت‌های استخراج اکنون با استفاده از انرژی‌های پاک انجام می‌شود.

با این حال، برخی اعتبار اعدادی را که این شورا گزارش داده است زیر سؤال برده‌اند. آنها به گزارش شورای استخراج بیت کوین اشاره کرده‌اند که در آن گفته شده است تنها ۳۳ درصد از اعضای شبکه بیت کوین در نظرسنجی این شورا شرکت کرده‌اند. عده‌ای معتقدند که هیچ راهی برای به‌دست‌آوردن داده‌های قابل‌اعتماد با استفاده از نظرسنجی‌های این‌چنینی وجود ندارد. برای اینکه مشخص شود سهم استفاده از انرژی‌های پاک در شبکه بیت کوین دقیقاً چقدر است، باید ورودی‌های انرژی تفکیک‌ شده و با دقت بررسی شوند.

شکی نیست که اگر تسلا پذیرش بیت کوین را از سر بگیرد، بازار هم از پیامدهای مثبت آن بهره‌مند می‌شود. زمانی که این شرکت برای اولین بار از ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های خود استفاده کرد، قیمت بیت ‌کوین افزایش یافت.

با وجود اینکه گزارش‌های شورای استخراج بیت ‌کوین نشان می‌دهد در حال حاضر، میزان استفاده از انرژی‌های پاک در استخراج این ارز دیجیتال از ۵۰ درصد عبور کرده است، ایلان ماسک یا تسلا هنوز صحبتی درباره ازسرگیری پرداخت‌های بیت کوین نکرده‌اند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
امیرو
امیرو
2 سال و 4 ماه قبل

چرا باید از سر بگیره فرصته خوبیه برای ماسک که تو این قیمتا شاید پایینتر هم خرید بزنه و بعد از خریداش شاهد این باشیم که دوباره پذیرش بیت کوین و از سر بگیره
بازاری که نهنگ داشته باشه همینه وضعیتش

حسن
حسن
2 سال و 4 ماه قبل

لطفا خودتان رو گول نزنید. ایلان ماسک اون زمان این پزیرش بیت را شروع کرد که نوسان گیری کنه تا پول موشگ هاشو درآره.
الان هم که فدرال رزرو می خواد تورم رو مهار کنه. پس فعلا قرار نیست پزیرفته بشه چون با خود دلار هم میتونه بدون خطر تورم ماشین بفروشه.
حتی اگر 80 درصد استخراج از انرژی تجدید پزیر باشه ، تا زمانی که نخواهد از بازار نوسان بگیره بیت رو قبول نمی کنه.

هودل
هودل
2 سال و 4 ماه قبل

چون میخواد دوج قبول کنه

sمهر
sمهر
2 سال و 4 ماه قبل

واقعا عجیب است که چین خودش بزرگترین تولید کننده کربن بوده و به راحتی ( البته که می گویند منیفست گاسگو را پذیرفته اند . ولی فکر نمی کنم . این یک شو است ) حاضر به پذیرفتن موارد carbon cuts نمی باشد ولی الان دارد روی استفاده نکردن از انرژی های تجدید پذیر جهت ماینبیت کوین اعتراض می کند ! این عجیب نیست ؟!