موجِ انقلاب تکنولوژی: چگونه بلاک چین می تواند آنچه را که اینترنت آغاز کرده به پایان برد.

موجِ انقلاب تکنولوژی: چگونه بلاک چین می تواند آنچه را که اینترنت آغاز کرده به پایان برد.

افراد اغلب بر این تصور اشتباه هستند که انقلاب صنعتی ( کاتالیزور مدرنیته و نیروی محرک ژئوپولیتیک تا به امروز) پدیده ای است که به یکباره در خلا در سرتاسر جهان روی می دهد.

در واقع اختراعاتی نظیر موتور بخار و ماشین پنبه پاک کن دهها سال بطول انجامیده تا توسعه یافته عملکردشان ارتقا پیدا کند و تاثیر حائز اهمیت خود را بر زندگی روزمره افراد در سرتاسر جهان گذاشته بگذارد.

موتور بخار خود یک نمونه است. گرچه نسخه های اولیه آن تا اوایل دهه ۱۷۰۰ موجود بود اما تنها یک قرن پس از آن این تکنولوژی توسط جزایر بریتانیا جهت فتح جهان مجهز گردید.

دو قرن به سرعت سپری شد و موج دیجیتالیسم(wave of digitalism) که در اواخر قرن بیستم آغاز شد، چیزی که هنوز هم ما در حال تجربه آن هستیم، توسط بسیاری پژوهشگران معادل انقلاب صنعتی ۲.۰ قلمداد گردید.

همانطور که جهان طی انقلاب اول خلق شده اکنون آماده است به دوره آینده دیگری گام نهد. افزایش مشاغل در تکنولوژی، اقتصاد مشترک و پلتفرم های آنلاین همگی حاکی از مسیر پیش رو است. اینترنت یکی از عواملی است که همه آنها را یکپارچه نموده است.

انقلاب دیجیتال

موج اول نوآوری های شغلی مبتنی بر اینترنت از طریق وبسایت هایی مانند مانستر(Monster) و در واقع برنامه های شغلی آنلاین و دور کاری بوجود آمد.

موج دوم، جایی که در حال حاضر هستیم، متشکل از فضاهای کاری دیجیتال نظیر اسلک(Slack) و مشاغل بر پایه اپلیکیشن ها می باشد.

اوبر(Uber)، فیور(Fiverr) و آپ ورک(Upwork) و سایر برنامه ها به افراد راهکارهایی جهت کسب درآمد با مهارتهای خویش در اوقات فراغتشان ارائه می نمایند. اقتصاد مشاغل آنلاین هنوز برای افرادی که روزانه بدنبال یافتن شغل هستند، دارای کاستی هایی می باشد. فقط گوگل اوبر!

خوشبختانه این انقلاب دیجیتال به هیچ وجه فراتر از این نیست. ما هنوز در حال توسعه هستیم. همانطور که چندین سال به درازا انجامید تا اختراعات عصر صنعت تکمیل شود، بازار مشاغل آنلاین نیز گزینه ایده آلی برای توسعه نهایی می باشد: بلاک چین. با توجه به اینکه گام بعدی و پذیرش و اتخاذ تکنولوژی بلاک چین می تواند در قبال مشاغل آزاد و باز و غیر متمرکز که چندین قرن پیش توسط انقلاب صنعتی بوجود آمده، بستر مناسبی فراهم آورد.

موجِ انقلاب تکنولوژی: چگونه بلاک چین می تواند آنچه را که اینترنت آغاز کرده به پایان برد.

 

پرتالهای شغلی اینترنتی

در حال حاضر در عرصه بلاک چین نوآوری هایی در زمینه پرتالهای شغلی وجود دارد. گرچه هنوز در دوران نوپایی بسر می برد، اما بر این مدعاست که می تواند انقلاب صنعتی ۲.۱ را برای ما رقم زند. دو پلتفرم پیشگام این مسیر هستند.

اتلنس(Ethlance) پرتال شغلی است که بر روی شبکه اتریوم ایجاد گشته است و خارج از محدوده ارزهای دیجیتال عمل می کند. گرچه این پرتال در این زمینه پیشگام محسوب می شود اما ممکن است پیش از آن که بتواند به موفقیت های دیگری دست یابد از رده خارج گردد.

کرونو بانک(Chronobank) گزینه دیگری است که قصد آن بر این است که به عنوان پرتال استخدامی عمل کند و بخش منابع انسانی سرتاسر جهان را از طریق تحلیل وضعیت آن تضعیف نماید. کرونو بانک در حال حاضر بر مشاغل خاصی نظیر انبارداری کارکنان و ساخت وساز تمرکز دارد از این رو نمی تواند برای همگان راه حل مناسبی باشد.

پلت فرمی برای دانش آموزان

اخیرا در فضای بیت جاب(bitJob) توسعه قابل توجهی روی داده است. بیت جاب با هدف قرار دادن دانش آموزان به شناسایی جمعیت ایده آلی که آماده تجربه تکنولوژی جدید هستند، پرداخته است. این جمعیت دارای مهارت بسیاری در کاربرد اینترنت بوده و همچنین آماده هستند به مشاغل پاره وقت یا آنلاین خارج از زمان مدرسه بپردازند.

بیت جاب با یک اکوسیستم کامل که براساس اس تی یو توکن(STU Token) خود ساخته شده، (که در حال حاضر بفروش می رسد)، در واقع یک جد و جهد جهانی محسوب شده و میدان بازی را برای دانش آموزان سرتاسر جهان باز گذاشته تا به ارزش واقعی خود در راستای استعدادهایشان به سرعت و مستقیما دست یابند. علاوه براین این اکو سیستم متشکل از بازارهایی با تخفیف جهت خرید لوازم مدرسه و سفر برای کاربران می باشد و این احتمال وجود دارد که بیت جاب قابلیت های پی پال را عرضه نماید که می تواند ارزهای دیجیتال دانش آموزان را به پول نقد و هزینه هفتگی محدود سازد.

طی یکصد سال آینده، زمانی که آنها مقاله ای در خصوص “انقلاب دیجیتال” خواهند نوشت، احتمالا بلاک چین را به عنوان آخرین قطعه از این پازل که به عصر حقیقی دیجیتال برمی گردد، به یاد خواهند آورد. ما با هر پروژه جدیدی که بر پایه ایده های نسل گذشته توسعه می یابد، به دنیایی نزدیک می شویم که در آن در سرتاسر جهان کارعادلانه منجر به درآمد عادلانه خواهد شد.

 

نظر شما در مورد چیست؟ آیا بلاک چین تکمیل کننده این انقلاب صنعتی خواهد بود؟ 

 

 

 

 

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه