کپسول ۳۳: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

کپسول ۳۳: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، پوشش می‌دهد. در کپسول هفتگی نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ اخیر می‌اندازیم و هر هفته با یک قسمت از مجموعه ویژه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» همراه شما خواهیم بود.

اخبار مهم هفته

مهمترین اخبار هفته گذشته که در دنیای ارزهای دیجیتال گذشت

قیمت احتمالی ارز دیجیتال تلگرام مشخص شد!

با نزدیک شدن به مهلت نهایی عرضه ارز دیجیتال تلگرام، شایعات پیرامون آن نیز در حال افزایش یافتن است. مدیر صرافی بلک‌مون که گفته می‌شود رابطه نزدیکی با تلگرام و سرمایه‌گذارانش دارد، گفته است که به احتمال زیاد قیمت اولیه تلگرام به هنگام عرضه در صرافی‌ها حدود ۳ دلار خواهد بود. تلگرام سال گذشته طی دو دوره موفق به جذب ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه شد که گفته می‌شود هر واحد توکن گرام برای سرمایه‌گذاران حدود ۰.۳۷ تا ۱.۳۳ دلار فروخته شد. با نزدیک شدن به مهلت نهایی در قرارداد بین سرمایه‌گذاران و تلگرام انتهای ماه اکتبر (اواسط آبان) ذکر شده است، تلگرام برنامه‌های خود را سرعت بخشیده و اخیرا نیز کدهای شبکه اصلی را منتشر کرده است. لازم به ذکر است که در نیمه اول ۲۰۱۹ اخباری مبنی بر تکمیل بیش از ۹۰ درصد پروژه به گوش می‌رسید.


بیت مین از مدل‌های ارتقا یافته انت ماینر سری ۱۷ رونمایی کرد

شرکت چینی بیت مین که بزرگترین سازنده دستگاه‌های استخراج جهان است، از جدیدترین مدل‌های ارتقا یافته خود رونمایی کرد. دستگاه‌های جدید که نسخه ارتقایافته انت ماینرهای S۱۷ و T۱۷ هستند، با نام S۱۷e و T۱۷e عرضه شده و نسبت به مدل‌های قبلی از نظر راندمان انرژی و قدرت پردازشی در رده بالاتری قرار دارند. سری ۱۷ انت ماینر که در آن از تراشه‌های ۷ نانومتری استفاده شده، در حال حاضر آخرین نسل از دستگاه‌های استخراج بیت کوین است.


ETFهای بیت کوین هنوز جای کار دارند

رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) که مسئول تصمیم‌گیری درباره طرح‌های ETF بیت کوین است، هفته گذشته اعلام کرد که هنوز مشکلات و مسائلی در رابطه با بیت کوین وجود دارد که باید حل شوند. جی کلیتون با اشاره به نقاط ابهام ETFها که بیشتر درباره اطمینان از عدم دستکاری قیمت‌ بیت کوین است، از نحوه نگهداری آن‌ها نیز به عنوان یکی از ملزومات یاد کرد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تاکنون بارها از تایید یا اعلام تصمیم نهایی درباره ETFهای بیت کوین سرباز زده است. تصمیم نهایی SEC درباره دو ETF بیت کوین در تاریخ ۲۱ و ۲۶ مهر اعلام خواهد شد.


لیبرا و سایر ارزهای دیجیتال باید از قوانین آمریکا پیروی کنند

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در آخرین اظهارات خود اعلام کرد که لیبرا و تمامی ارزهای دیجیتال موظف به پیروی از تمامی قوانین مبارزه با جرایم اقتصادی هستند. مندلکر که این صحبت‌ها را در ژنو و پس از دیدار با مقامات سوئیسی اعلام کرده بود، با اشاره به نقش پررنگ این کشور در حوزه ارزهای دیجیتال، توجه به چنین نگرانی‌هایی را از وظایف سوئیس و کشورهای دوستدار ارز دیجیتال دانست.


وزیر اقتصاد فرانسه: برای مقابله با لیبرا به یوروکوین نیاز داریم!

پس از اعلام جزئیات ارز دیجیتال فیسبوک، فرانسه جزو اولین کشورهایی بود که به مخالفت با آن برخاست. وزیر اقتصاد این کشور هفته گذشته اعلام کرد که برای مقابله با لیبرا، به ارز دیجیتال مخصوص اتحادیه اروپا نیاز دارند. برونو لومر همچنین نسبت به لیبرا و خطرات آن برای ثبات اقتصادی هشدار داد که می‌تواند منجر به زیرسوال رفتن حاکمیت کشورهای اروپایی نیز شود. لومر قبلا اعلام کرده بود که فیسبوک باید ضمانت بدهد که لیبرا برای مقاصد مجرمانه استفاده نخواهد شد.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

بازار ارزهای دیحیتال هفته نسبتا کم‌نوسانی را پشت سر گذاشت. بیت کوین همچنان در محدوده نزدیک به ده هزار دلار معامله شد و حرکات قیمتی آن به گونه‌ای است که بیشتر تحلیلگران انتظار یک حرکت قدرتمند از این ارز دیجیتال را در آینده نزدیک دارند. اتریوم که با ۲۱ میلیارد دلار در جایگاه دوم بازار قرار دارد، در هفت روز گذشته حرکت نسبتا قدرتمندی را به سمت اهداف بالاتر شروع کرده است. ریپل نیز که با اختلاف ۱۰ میلیارد دلاری نسبت به اتریوم در جایگاه سوم بازار قرار دارد، هفته‌های اخیر را مشغول تثبیت قیمت خود در محدوده ثابت ۰.۲۵ – ۰.۲۶ دلار بود. ارزش بازار نسبت به هفت روز گذشته تغییر قابل توجهی نداشت و در این میان تنها بیت کوین بخشی از سلطه خود را با افزایش نسبی قیمت آلت کوین‌ها از دست داد.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال Molecular Future: حدود ۲۹۸ درصد
  • ارز دیجیتال adbank: حدود ۱۶۱ درصد
  • ارز دیجیتال Jarvis: حدود ۱۵۲ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال 1irstcoin: حدود ۵۷ درصد
  • ارز دیجیتال Tarush: حدود ۵۳ درصد
  • ارز دیجیتال Haven Protocol: حدود ۴۶ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

شخصیت‌های مهم در هفته گذشته درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین چه گفتند؟
کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

جرمی آلر، مدیرعامل سرکل

ما سال‌ها بر روی سکه دیجیتالی دلار کار کردیم که رشد آن خیلی سریع دنبال می‌شود. هیجان‌زده‌ایم که ببینیم ارز دیجیتال بانک مرکزی چین می‌تواند با دلار دیجیتالی مبادله شود یا تعاملی داشته باشد.


کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

ایکان، خواننده رپر آلمانی

چیزی پشت دلار نیست. ایالات متحده منابع طبیعی ندارد که پشتوانه دلار باشد. تنها چیزی آن‌ها دارند ارتش است.


کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

مقامات سوئیفت

ارزش آن‌ها مثل یویو پایین می‌رود. آن‌ها بی‌استفاده و بی‌ثبات هستند. حتی اگر شرکت‌های ارز دیجیتال آن‌ها را باثبات کنند، آن‌ها سبدی از ارزهای فیات را در برمی‌گیرند.


کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

دَن تاپیرو، مدیرعامل گلد بولیون اینترنشنال

در واقع این یک نوآوری است و باید قبل از اینکه آن را هر چیز دیگری خطاب کنیم، آن را نوآوری بدانیم. [بیت کوین] در واقع یک ماشین حقیقت است؛ روشی که بتوان با آن به همه کلاهبرداری‌ها و دروغ‌های بشر پایان داد.

اخبار منفی هفته

اخبار منفی که هفته گذشته موجب ترس و واهمه در بازار شد

تلاش دوباره چین برای ایجاد محدودیت در استخراج ارزهای دیجیتال

چندین سازمان دولتی در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در چین با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار عدم حمایت از استخراج ارزهای دیجیتال و اصلاح این بخش شدند. در این اطلاعیه آمده است که صنعت ماینینگ به نوآوری‌های شبه‌ مالی متعلق است که با اقتصاد واقعی ارتباطی ندارد. با توجه به رویکرد متناقض چین در قبال ماینینگ و بنا به گفته یکی از کارشناسان حوزه، بعید به نظر می‌رسد که چنین درخواستی تاثیری داشته باشد.


افزایش مبادلات غیرقانونی در دارک وب؛ بیت کوین ۱۰ برابر گران‌تر فروخته می‌شود!

محققان امینیتی شرکت آرمور در گزارش فصلی از روند جدید پولشویی در دارک‌ وب خبر داده‌اند که طی آن مشتریان با فروش بیت کوین‌، به میزان ۱۰ برابر ارزش آن دلارهای مسروقه و دزدی در حساب‌های بانکی، پی‌پال یا وسترن یونیون دریافت می‌کنند. این سرویس پولشویی که کار را برای مشتریانش نیز آسان‌تر کرده، از سوی شرکت امنیتی آرمور بی‌نقص خوانده شده است.


لوکال بیت کوینز به کاربران مرورگر Tor اخطار داد

صرافی فنلاندی لوکال بیت کوینز در پنل کاربری خود به هشدار داد که بیت کوین کاربرانی که از مرورگر Tor استفاده می‌کنند، در معرض سرقت قرار دارد. لوکال بیت کوینز به صراحت مشخص نکرده که چرا استفاده از این مرورگر می‌تواند به آسیب‌پذیری کاربران منجر شود، با این حال استفاده از Tor را برخلاف شرایط استفاده خود ندانست.

اخبار مثبت هفته

اخبار مثبتی که هفته گذشته از بازار ارزهای دیجیتال به گوش رسید

مردم کوبا برای دور زدن تحریم‌ها از بیت کوین استفاده می‌کنند

نشریه یو‌ اس نیوز در گزارشی از وضعیت بیت کوین در کوبا، نفوذ اینترنت همراه در این کشور را دلیل استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای خرید آنلاین و سرمایه گذاری دانست. کوبا که جزو کشورهای تحت تحریم ایالات متحده است، هم‌اکنون مردم آن برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی به استفاده از بیت کوین روی آورده‌اند.


نسل هزاره به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه‌مند است

پلتفرم سرمایه‌گذاری نتایج نظرسنجی خود را که از چندین نسل مختلف از سرمایه‌گذاران انجام شده بود اعلام کرد. بیش از ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی که از نسل هزاره بودند، از تمایل به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در صورت بروز بحران اقتصادی گفته بودند. مدیر اجرایی ای‌تورو در این باره گفت که انتظار دارند با وقوع رکورد اقتصادی، سرمایه‌گذاری در سهام کاهش یافته و کلاس‌های دارایی دیگر مانند ارزهای دیجیتال مالکیت کسری رونق بگیرند.


هش ریت شبکه بیت کوین از مرز ۱۰۰ میلیون تراهش گذشت

براساس داده‌های سایت بلاک‌ چین دات‌کام، هش ریت شبکه بیت کوین برای اولین بار در تاریخ خود از مرز ۱۰۰ میلیون تراهش گذشت. هش ریت شبکه در نیمه دوم سال گذشته در یک دوره رکورد به سر می‌برد و با آغاز سال ۲۰۱۹ روند افزایشی خود را آغاز کرد. افزایش هش ریت شبکه به معنای امنیت بیشتر بوده و یک عامل فاندامنتال قوی برای رشد قیمت محسوب می‌شود.

دانستنی هفته

هر هفته یک دانستنی درباره بیت کوین خواهیم داشت

در دانستنی کپسول ۳۳ به سراغ پرسش جالبی رفته‌ایم که سوال تعدادی از کاربران نیز بوده است. چگونه می‌توان فهمید چه کسی آخرین بلاک بیت کوین را استخراج کرده است؟ یا اینکه آیا می‌توان توزیع جغرافیایی هش ریت شبکه بیت کوین را بدست آورد؟

بلاک آخر را چه کسی استخراج کرد؟

اگر به سایت مرورگرهای بلاک چین مانند بلاک‌‌چین‌ دات‌کام تاکنون سر زده باشید، آخرین بلاک‌های استخراج شده بیت کوین را به همراه استخری که آن‌ها را استخراج کرده‌ مشاهده‌ می‌کنید. اما در واقعیت نمی‌توان کسی که بلاک‌ها را استخراج کرده، پیدا کرد. پس سایت‌های مرورگر بلاک چین چگونه می‌فهمند که کدام استخر چه بلاکی را استخراج کرده است؟

هر بلاک پس از ماین شدن، دارای یک تراکنش کوین‌بیس است که می‌تواند حاوی اطلاعاتی نیز باشد. استخرهای استخراج معروف برای اینکه مشخص کنند کدام بلاک‌ها توسط آن‌ها استخراج شده، نام استخر خود را به همراه شماره بلاک در اطلاعات کوین‌بیس وارد می‌کنند. برای همین نیز هر کس دیگری با وارد کردن اطلاعات مشابه می‌تواند استخراج بلاکی را به استخر خاصی منتسب کند، بدون آنکه واقعا آن استخر کاری انجام داده باشد.

از طرفی توزیع هش ریت در شبکه بیت کوین را نیز نمی‌توان با اطلاعات شبکه به دست آورد. حتی توزیع نودها در شبکه نیز با تغییر دادن آی‌پی قابل دستکاری است و اطلاعات آن را نمی‌توان برای مطالعات دقیق مبنا قرار داد.

۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم

کپسول 33: از مشخص شدن قیمت احتمالی گرام تا پابرجا بودن نگرانی‌ قانون‌گذاران درباره لیبرا

مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» تجربه شخصی یکی از دوستداران بیت کوین است که آن را در ۲۱ بخش جذاب آماده کرده است. هر هفته در کپسول هفتگی، با یکی از بخش‌های این مجموعه همراه شما خواهیم بود. در شماره ۳۳ کپسول هفتگی به سراغ بخش چهارم این مجموعه رفته‌ایم.

درس چهارم – بحران هویتی

نیک کارتر، یکی از نویسندگان شاخص این حوزه، در پاسخ به پرسشی که تامس نیگل، فیلسوف آمریکایی، در کتاب «خفاش بودن چه شکلی است؟» مطرح کرده بود، مقاله فوق‌العاده‌ای تحت عنوان «بحران وجودی بیت کوین» نوشته است. او در این مقاله به خوبی نشان داده که بلاک چین‌های عمومی و به خصوص بیت کوین، از پارادوکس کشتی تسئوس رنج می‌برند.

کافی است ببینید که دوام اجزای مختلف بیت کوین چقدر کم است. تمامی کدهای آن دست خوش تغییر شده‌اند، تغییر کرده‌اند، گسترش یافته‌اند و دیگر به سختی همان نسخه اولیه را می‌توان در آن یافت. اطلاعات ثبت شده‌ای که نشان می‌دهد چه کسی مالک چیست و دفترکل توزیع شده تنها چیزهای مجازی هستند که به عنوان خاصیت پایدار شبکه باقی مانده‌اند… برای اینکه [بیت کوین] کاملا بدون رهبر پیش برود، باید راه‌حل ساده را که یک نهاد می‌تواند زنجیره‌ای را مجاز بداند رها کنید.

به نظر می‌رسد که پیشرفت فناوری ما را مجبور به پرسیدن این پرسش‌های فلسفی از خودمان می‌کند. دیر یا زود ماشین‌های بدون راننده با مشکلات نسخه واقعی دنیا مواجه خواهند شد و باید درباره اینکه زندگی چه کسانی اهمیت دارد و چه کسانی اهمیت ندارد، تصمیمات اخلاقی بگیرند.

ارزهای دیجیتال و به خصوص اولین هاردفورک‌های ادامه‌دار، ما را مجبور می‌کنند که درباره متافیزیک هویتی آن‌ها فکر کنیم و تصمیم بگیریم. به طور جالبی دو نمونه اصلی، به دو پاسخ متفاوت رسیده‌اند. در نخستین روز از آگوست ۲۰۱۷، بیت کوین به دو زنجیره تقسیم شد. بازار تصمیم گرفت که زنجیره بدون تغییر، همان بیت کوین اصلی باقی بماند. یک سال قبل از آن در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۶ اتریوم به دو زنجیره تقسیم شد و بازار تقسیم گرفت که نام زنجیره‌ای که دچار تغییر شده بود، اتریوم باقی بماند.

اگر تمرکززدایی به درستی اتفاق افتاده باشد، سوالاتی که توسط پارادوکس کشتی تسئوس به وجود می‌آیند، تا زمانی که این شبکه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند پاسخ داده خواهند شد.

بیت کوین به من آموخت که غیرمتمرکزسازی با هویت در تضاد است.

مقالات برگزیده هفته

برترین مقاله‌های ارزدیجیتال در هفته‌ای که گذشت

نگاهی به ۴ رویداد مهم بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۹

ارزهای دیجیتال تا پایان سال جاری شاهد رویداد‌ها و گردهمایی‌های مهمی است. در این مطلب اتفاقات حساس پیش روی بیت کوین تا پایان سال جاری را که شامل تصمیم‌گیری درباره ETF آن، پلتفرم قرارداد آتی بکت و پس دادن بیت کوین‌های طلبکاران Mt Gox است را مرور کرده‌ایم.


تاریخچه پول؛ از مبادله کالا به کالا تا بیت کوین و ارزهای دیجیتال

کلمه پول از کجا وارد فرهنگ لغت انسان‌ها شد و اصلا چرا چیزی به نام پول به وجود آمد؟ در این مطلب به صورت خلاصه و با زبانی ساده تاریخچه پول را مرور کرده‌ایم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

2 دیدگاه
نبی سروی
نبی سروی
2 سال پیش

عالی بود

با اینکه زیاد سایت تون میام ولی اولین کپسولی بود که خوندم ؛ حتما ادامه بدین .

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.