مردم کوبا برای دور زدن تحریم‌ها از بیت کوین استفاده می‌کنند

مردم کوبا برای دور زدن تحریم‌ها از بیت کوین استفاده می‌کنند

بیت کوین راه گریز جدیدی برای مردم کوبا ایجاد کرده تا از شر تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده رها شوند.

به‌نقل از «کوین تلگراف» و بر اساس گزارشی که ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) توسط «یو اس نیوز» منتشر شد، نفوذ اینترنت همراه در کوبا، باعث شده است تا مردم این کشور از ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای خرید آنلاین، سرمایه‌گذاری و معامله استفاده کنند.

از آنجا که مردم کوبا به کارت‌های بانکی بین‌المللی دسترسی ندارند، خریدهایی که به‌وسیله ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرند با استقبال مناسبی از جانب کوبایی‌ها مواجه شده است. «جسیون سانچز»، از شهروندان کوبا در مصاحبه خود با یو اس نیوز گفت که ارزهای دیجیتال درهای جدیدی را به روی مردم کوبا باز کرده‌ است.

این شهروند ۳۵ ساله می‌گوید که به‌ وسیله بیت کوین قادر است تا برای مغازه تعمیر و فروش قطعات تلفن همراه خود در هاوانا از یک فروشگاه آنلاین در چین خرید کند.

«الکس سوبرینو»، بنیان‌گذار کانال «کوبا کریپتو»، می‌گوید در حدود ۱,۰۰۰ شهروند کوبایی از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. او در ادامه اضافه می‌کند:

به‌ وسیله تلفن‌های همراه‌مان از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنیم تا بتوانیم خرید آنلاین انجام دهیم یا حتی برخی از مردم به‌ وسیله این ارزها هتل رزرو می‌کنند.

از آنجایی که کارت‌های اعتباری بین‌المللی محبوبیت چندانی در میان کوبایی‌ها ندارد، بیشتر مردم این کشور مجبورند تا از آشنایان خود در خارج از کشور بخواهند تا به آنها برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال کمک کنند یا هم از طریق کانال‌هایی مثل کوبا کریپتو به این بازار وارد شوند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که برخی صرافی‌ها در ازای پول نقد، بیت کوین می‌فروشند. انتقال بیت کوین‌ها و انجام تراکنش نیز به‌وسیله لپ‌تاپ یا تلفن‌همراه صورت می‌گیرد.

در حال حاضر چیزی در حدود ۱,۳۰۰ نفر از مردم کوبا در Fusyona فعالیت می‌کنند. Fusyona ادعا می‌کند که اولین صرافی ارزهای دیجیتال در کوباست. این پلتفرم به افراد اجازه می‌دهد تا از طریق اقوام خود در خارج از کوبا، ارزهای دیجیتال دریافت کنند یا در ۹ صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری کنند. خدمات این صرافی دارای کارمزد حداکثری ۱۰ درصد هستند. «آدریان لئون»، بنیان‌گذار Fusyona، در صحبت‌هایش با یو اس نیوز می‌گوید:

برای افرادی که در کوبا نیستند، ارزهای دیجیتال فقط یک گزینه به حساب می‌آیند. اما برای کوبایی‌ها یک ضرورت است و می‌تواند به‌ عنوان یک راه‌حل برای انزوای آنها در جامعه اقتصاد جهانی استفاده شود.

سوبرینو در صحبت‌هایش می‌گوید که نسبت به واکنش دولت کوبا در خصوص ارزهای دیجیتال و بازار نوظهور آنها، ترس و شک وجود دارد. Fusyona، شرکت خود را در برزیل ثبت کرده است اما مذاکراتی را با مقامات بانک مرکزی کوبا آغاز کرده تا بتواند پلتفرم خود به تایید رسمی دولت برساند. سوبرینو می‌گوید:

نگرانیم که دولت ما را محدود کند یا ممنوعیت‌هایی وضع نماید و بگوید که فعالیت‌مان غیرقانونی است.

بانک مرکزی کوبا اوایل هفته جاری اعلام کرد که تحقیقاتی را در خصوص مزایا و خطرات ارزهای دیجیتال آغاز خواهد کرد.

«آلخاندرو فرناندز»، وزیر اقتصاد و دارایی کوبا، ماه جولای (مرداد) اعلام کرد که دولت این کشور قصد دارد تا با تکیه بر مطالعات آکادمیک استفاده‌های بالقوه ارزهای دیجیتال در خصوص تراکنش‌های داخلی و خارجی کشور را مورد بررسی قرار دهد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
احسان
احسان
4 سال قبل

حتی کوبایی ها هم فهمیدن که برای دور زدن تحریم ها باید از ارزهای دیجیتال استفاده کرد اما مسولین ما هنوز نفهمیدن!