کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره اول – هفته اول بهمن ۹۷

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره اول – هفته اول بهمن ۹۷

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال نمایید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

گروه CBOE به دلیل تعطیلی دولت آمریکا درخواست ETF خود را پس گرفت

گروه بورس شیکاگو درخواست قانونی خود از کمسیون بورس ایالات متحده (SEC) برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین را پس گرفت. سخنگوی CBOE دلیل این اقدام را تعطیلی دولت آمریکا دانست زیرا به پایان مهلت تصمیم‌گیری درباره ETF نزدیک می‌شدیم و به دلیل نبودن مقامات دولتی امکان رد کامل ETF وجود داشت. حقوقدانان زیادی پیش‌بینی کردند که کمسیون بورس احتمالا به جای اجازه دادن به پذیرفته شدن ETF به صورت پیش‌فرض، آن را رد خواهد کرد. جان ون اک، مدیرعامل شرکت VanEck گفت که این شرکت‌ها پس از پایان تعطیلی دولت آمریکا دوباره به SEC درخواست خواهند داد و وارد مذاکره خواهند شد.


ارز دیجیتال تلگرام تا دو ماه آینده عرضه خواهد شد

به نقل از یک منبع نزدیک به پاول دورف، پیام‌رسان جهانی تلگرام در نظر دارد تا در اوایل ماه مارس سال ۲۰۱۹ (اواسط اسفند ۹۷)، شبکه اصلی و توکن پلتفرم شبکه باز تلگرام (TON) را منتشر کند. تلگرام که با داشتن بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه در میان ده پیام‌رسان بزرگ جهان قرار دارد، در سال گذشته میلادی و طی دو دوره پیش‌فروش خصوصی توکن (ICO)، حدود ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه تلگرام و پلتفرم TON جذب کرد. این منبع آگاه در گفتگو با کوین تلگراف تاکید کرد که پاول دروف، بنیانگذار تلگرام، مایل به اعلام زمان دقیق انتشار TON نیست و تاریخ احتمالی (ماه مارس) می‌تواند تغییر کند.


بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی (BIS) معتقد است که بیت کوین باید اثبات کار (ماینینگ) را رها کند

براساس تحقیقات اخیر بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی (BIS)، اگر بیت کوین خود را از سیستم اثبات کار جدا کند، مشکلاتش حل خواهد شد. بر اساس این تحقیق، زمانی که در آینده پاداش بلاک‌های بیت کوین به صفر برسند، با در نظر گرفتن این مساله که تعداد محدودی از بیت‌کوین‌های جدید قابل استخراج خواهند بود، کارمزدهای تراکنش به تنهایی نمی‌توانند هزینه‌های مربوط به ماینینگ را پوشش دهند. این مطالعه همچنین یادآوری می‌کند که با وجود آنکه راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه‌ی دوم از جمله شبکه‌ی لایتنینگ می‌توانند موجب بهبود اوضاع شوند اما تنها راه‌حل اساسی این است که الگوریتم اثبات کار کنار گذاشته شود.


ایالت وایومینگ لایحه‌‌ای برای تعریف ارزهای دیجیتال به عنوان مال ارائه داد

ایالت وایومینگ در تاریخ ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) لایحه‌ای را معرفی کرد که ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی تعریف می‌کند و به بانک‌ها اجازه ارائه خدمات امانت‌داری برای ارزهای دیجیتال را خواهد داد. در این لایحه، دارایی های ارز دیجیتال به سه دسته تقسیم شده‌اند: دارایی های دیجیتال مصرف‌کننده، اوراق بهادار دیجیتال و ارزهای مجازی. بر اساس لایحه مذکور، دارایی های دیجیتال فارغ از اینکه در کدامیک از این سه دسته قرار گرفته اند، به عنوان دارایی‌های شخصی غیرقابل لمس تعریف می شوند که در آن با ارزهای مجازی مطابق با پول در نظر گرفته می‌شوند. بر اساس لایحه مذکور، بانک ها مطابق با قوانینی که از سوی سازمان SEC تعریف می شوند و با ارائه یک اطلاعیه کتبی ۶۰ روزه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، مجاز به ارائه خدمات امانت‌داری و همچنین فعالیت به عنوان یک نهاد نگهدارنده واجد شرایط برای دارایی‌های دیجیتال هستند.


صرافی بیت هامب به دنبال ادغام معکوس برای عمومی کردن خود در ایالات متحده

شرکت هولدینگ Blockchain Exchange Alliance واقع در سنگاپور که بخش زیادی از سهام صرافی ارزهای دیجیتال Bithumb را در اختیار دارد، به دنبال آن است که با خرید یک شرکت عمومی در بورس ایالات متحده، در لیست صرافی‌های فعال این کشور قرار بگیرد. براساس گزارش رسانه‌ها، یک شرکت عمومی در بورس آمریکا به نام Blockchain Industries، یک قرارداد ادغام با شرکت Blockchain Exchange Alliance امضا کرده است که در صورت موفقیت، برای اولین بار یک صرافی ارز دیجیتال عمومی خواهد شد. این شرکت ترکیبی، پس از یک دوره کوتاه از فهرست بازارهای OTC خارج شده و وارد بورس نیویورک یا نزدک خواهد شد.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

بازار ارزهای دیجیتال در اواخر هفته کمی نزولی بود و بیت کوین، ریپل و اتریوم به ترتیب با قیمت‌های ۳,۵۸۰ دلار، ۰.۳۱ دلار و ۱۱۵ دلار معامله شدند. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هم در حدود ۱۱۸ میلیارد دلار است.

سه ارز دیجیتالی که در این هفته بیشترین سود را برای سرمایه‌گذارانشان به ارمغان آوردند به ترتیب Obitan Chain، ALBOS و Bittwatt هستند. سه ارز دیجیتالی که بیشترین ضرر را به همراه داشتند، ارزهای دیجیتال PlayerCoin، Hercules، Bitspace هستند.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال آبیتان چین (Obitan Chain): حدود ۲,۶۸۰ درصد
  • ارز دیجیتال آلبوس (ALBOS): حدود ۴۹۱ درصد
  • ارز دیجیتال بیت وات (Bittwatt): حدود ۴۱۷ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال پلیرکوین (PlayerCoin): حدود ۹۱ درصد
  • ارز دیجیتال هرکولس (Hercules): حدود ۸۹ درصد
  • ارز دیجیتال بیت اسپیس (Bitspace): حدود ۸۹ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

 

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

آلیستر میلر، سرمایه‌گذار و کارآفرین مشهور بریتانیایی

حرکت صعودی بعدی در بازار ارزهای دیجیتال نشان خواهد داد که کدام بلاک چین عمومی (ارز دیجیتال) تا صد سال آینده زنده خواهد ماند. به اعتقاد من در حال حاضر بیت کوین تنها گزینه قابل اطمینان خواهد بود.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

چارلز هاسکینسون – بنیانگذار کاردانو

سرمایه‌گذاران نهادی به شدت در (انتخاب‌هایشان) حساس هستند. آن‌ها سرمایه‌گذاران بسیار باهوشی هستند اما نیازمند سیستمی از استراتژی‌های معاملاتی پیچیده و ابزارها هستند […] آن‌ها به مشتقات، به گزینه‌ و اختیارات و به توانایی در فروش استقراضی نیاز دارند. اگر بازارهای مال (بازار ارزهای دیجیتال) بتوانند چنین چیزهایی را فراهم کنند، دیگر شاهد چنین نوسانات (منفی) شدید نخواهیم بود.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

آدنا فریدمن- مدیرعامل بورس نزدک

۱- یا این نوآوری (ارزهای دیجیتال) راهکار عملیاتی خود را در جامعه پیدا می‌کند که به دنبال چندین سال رشد پیوسته است و در حین رشد باید بتواند با اقتصاد یکپارچه شود (مانند اینترنت)

۲- و یا در رسیدن به مقبولیت حداکثری شکست می‌خورد و کاربردی محدود خواهد داشت (مانند Segway)


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

استیو وزنیاک – بنیانگذار اپل در مورد فروش تمام بیت کوین‌هایش

وقتی بیت کوین به شدت صعود کرد، با خودم گفتم نمی‌خواهم یکی از افرادی باشم که مدام بنشیند و تماشا کند و نگران آن عدد باشد. نمی‌خواهم چنین نگرانی را در زندگی‌ام حس کنم. بخشی از شادی من نداشتن نگرانی است بنابراین همه آن را فروختم و از شرش خلاص شدم.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

به غیر از اخبار مهم هفته که در بالا به آن پرداخته شد، در این بخش به مرور دیگر اخبار منفی فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین می‌پردازیم:

فروش اطلاعات مشتریان صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال در دارک وب

فروشنده‌ای با نام مستعار ExploitDOT، سعی دارد اطلاعات مورد نیاز در اکثر حوزه‌های قضایی که صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال طی فرایند شناخت مشتری (KYC) از مشتری دریافت‌کرده‌اند را در بازار دارک وبی به نام Dread به فروش برساند. این هکر با انتشار یک پست تبلیغاتی که از جولای ۲۰۱۸ تاکنون در دسترس است مدعی شده، اسناد KYC – شامل کارت های شناسایی و گواهینامه های رانندگی- را در صرافی های بزرگی نظیر بایننس، بیتفینکس، پولونیکس و بیترکس هک کرده است. این داده ها ظاهرا با قیمت ۱۰ دلار در ازای دریافت ۱۰۰ مدرک شناسایی یا بیشتر به فروش گذاشته شده‌اند و در تعداد بالا با تخفیف عرضه می شوند، تا جایی در سفارشی با تعداد ۲۵,۰۰۰ مدرک، هر ۱,۰۰۰ مورد با قیمت ۱ دلار به فروش می رسد. طبق بررسی CCN، این پست تبلیغاتی همچنان در دارک وب وجود دارد. بنا به گفته CCN، به نظر می‌رسد اطلاعات به فروش گذاشته شده واقعی باشند. با وجود کم بودن تعداد نمونه های ارسالی، هکر نامبرده ادعا می کند که از صرافی های ارز دیجیتال در کشورهای مختلف اسناد و اطلاعاتی را در اختیار دارد.


رکورد طولانی‌ترین بازار نزولی بیت کوین تا هفته آینده شکسته خواهد شد

بیت کوین در مسیر طولانی‌ترین دوره‌ی نزول قیمتی در طول تاریخ خود حرکت می‌کند. به نقل از CCN، در صورتی که قیمت بیت کوین تا هفته آینده به بالای ۱۶۰۰۰ دلار صعود نکند و تا روز دوم فوریه (۱۳ بهمن ماه)، همچنان ۲۰ درصد یا بیشتر، پایین تر از بالاترین قیمت تاریخ خود (۲۰ هزار دلار) باقی بماند، چنین بازاری، طولانی ترین بازار نزولی خواهد بود که این ارز دیجیتال در طول تاریخ ۱۰ ساله خود تجربه کرده است.


گزارش جنجالی جی‌پی‌مورگان: استخراج بیت کوین با این قیمت به صرفه نیست

به گفته تحلیل گران جی پی مورگان، هزینه استخراج بیت کوین در سه ماهه پایانی سال به طور میانگین حدود ۴۰۶۰ دلار در سرتاسر دنیا بوده است. آن ها می گویند که از اواخر ماه نوامبر به بعد، زمانی که قیمت بیت کوین به زیر ۴۰۰۰ دلار کاهش یافت، استخراج بیت کوین مقرون به صرفه نبوده است. البته ماینرهای چینی به دلیل پرداخت هزینه کمتر برای استخراج ارز دیجیتال، از این قضیه مستثنی هستند. آن‌ها به طور میانگین، تقریبا ۲۴۰۰ دلار برای استخراج هر بیت کوین هزینه می کنند.


سرمایه‌گذاران بیت کوین در حال حرکت به سوی بازارهای طلا هستند

یان ون‌اِک، مدیرعامل شرکت ون‌اِک (VanEck) طی مصاحبه‌ای با سی‌ان‌بی‌سی که در تاریخ ۲۶ ژانویه (۶ دی) منتشر شد، به این مسئله اشاره کرد که سرمایه‌گذاران بیت کوین به سوی بازار طلا حرکت کرده‌اند. ون اک اعلام کرد که به عقیده او بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بخشی از تقاضای طلا را متوجه خود کرد. او در ادامه نتیجه گرفت: بطور قابل توجهی، از ۴ هزار سرمایه‌گذار بیت کوین رای‌گیری کردیم و مورد اول سرمایه‌گذاری آن‌ها برای سال ۲۰۱۹ طلا بود. طلا قبلاً بازی را به بیت کوین واگذار کرد، اما هم‌اکنون بازی در روند مخالف در جریان است.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

پلتفرم ارزهای دیجیتال بکت (Bakkt) فرایند استخدام کارکنانش را آغاز کرده است

پلتفرم ارزهای دیجیتال بکت (Bakkt) که توسط عوامل گرداننده بازار بورس نیویورک (NYSE) ایجاد شده، در توییتی که ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) منتشر شد، فرصت‌های شغلی رده بالای خالی در این شرکت را اعلام کرد. در این توییت ۸ فرصت شغلی خالی معرفی شد. قابل توجه است که موقعیت‌های شغلی عنوان شده در آتلانتا و شهر نیویورک قرار دارند. همچنین محل شغلی برخی از موقعیت‌های کاری نیز در شهر‌های هنگ‌کنگ، توکیو، سان‌فرانسیسکو، لندن، تل‌آویو و سنگاپور است. پلتفرم بکت به طور ویژه بر روی استخدام مدیر پروژه‌ مهندسی بلاک چین، توسعه‌دهنده بلاک چین، مدیر پروژه مهندسی امنیت، مهندس ارشد فول‌استک، توسعه دهنده گوشی و مهندس توسعه نرم‌افزار تمرکز کرده است. همچنین شرکت به دنبال یک مدیرمالی و حداقل یک نفر در حوزه بازاریابی سازمانی است.


تحلیل جنجالی بلومبرگ: احتمال بالای افزایش قیمت شدید بیت کوین در کوتاه مدت/ ناپدید شدن فروشندگان در قیمت ۳,۰۰۰ دلار

به گفته‌ی یکی از تحلیلگران بلومبرگ در ۲۲ ژانویه (دوم بهمن)، پارامترهای کلیدی تکنیکال نشان می‌دهند که ارز دیجیتال اول بازار، بیت کوین ممکن است به یک کف قیمتی برسد و حتی در کوتاه مدت افزایش قیمت شدیدی داشته باشد. شاخص تکنیکال GTI بیت کوین اکنون در سطح ۳۵.۶ قرار گرفته که به گفته بلومبرگ این سطح نزدیک سطوح اشباع فروش (زمانی که تعداد فروشندگان به شدت کاهش می‌یابد) و پایین‌ترین میزان از دسامبر سال ۲۰۱۸ است. طبق این پارامتر، این ارز دیجیتال، حمایت قدرتمندی در ۳,۰۰۰ و ۳,۱۰۰ دلار دارد و در مرز ۳,۵۰۰ به ثبات می‌رسد.


چراغ سبز قانون‌گذاری در آمریکا/ صدور مجوز برای دو شرکت بزرگ ارزهای دیجیتال در ایالت نیویورک

استارت‌آپ معاملاتی سهام رابین‌هود (Robinhood) و ارائه‌دهنده خدمات دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین لیبرتی‌اکس (LibertyX) در زمره آخرین شرکت‌های موفق به دریافت مجوز بیت‌لایسنس نیویورک قرار گرفتند. اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) روز پنجشنبه اعلام کرد که به رابین‌هود کریپتو (Robinhood Crypto) از شرکت‌های تابعه شرکت اصلی و شرکت مون (Moon Inc) که تحت نام مستعار لیبرتی‌اکس فعالیت می‌کند، مجوزهای مرتبط با ارزهای دیجیتال را صادر کرده است. علاوه‌ بر این رابین‌هود موفق به دریافت مجوز انتقال پول نیز شده است.


افشای تصاویری از کیف پول اتریوم در گوشی سامسونگ گلکسی S۱۰

روز ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) تصاویری غیر رسمی متعلق به تلفن‌همراه هوشمند پیش‌روی سامسونگ، گلکسی اس ۱۰ (Galaxy S۱۰) منتشر شد که وجود یک نرم افزار به نام Samsung Blockchain KeyStore را نشان می‌دهند. این تصاویر توسط بنجامین ژسکین (Benjamin Geskin) شخصی که به گفته‌ی وبسایت خبری مک رومرز (MacRumors) کمپانی اپل، یک فاش‌کننده‌ی موبایل سریالی است، رونمایی شدند. او پیش از این تصاویر مربوط به آیفون Xplus را نیز فاش کرده است. تصاویر فاش‌شده ظاهرا تنها به گزینه‌ی کیف‌پول اتریوم در لیست ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده اشاره می‌کنند.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره اول - هفته اول بهمن 97

کسی که بیت کوین را دوست دارد اما معتقد است نابود خواهد شد/ نقدی بر نظرات پروفسور مشهور اقتصاد

کوین داد (Kevin Dowd)، پروفسور مطرح اقتصاد که در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای تحت عنوان «بیت کوین نابود خواهد شد» منتشر کرده بود، اخیرا بار دیگر بر این ادعای خود تاکید کرده است. او که به نظر می‌رسد به بیت کوین علاقه‌مند است با آوردن چند دلیل آن را محکوم به نابودی می‌داند. در همین راستا وب‌سایت سی‌سی‌ان (CCN) نقد جالبی در صبحت‌های آقای داد منتشر کرده است.


حجم بالای تراکنش‌های بیت کوین/ آیا ارزهای دیجیتال نسخه بهتر طلا هستند؟

در طول سال ۲۰۱۸، ارزش تراکنش‌‎هایی که در شبکه عمومی بلاک چین بیت کوین مورد پردازش قرار گرفتند، بیش از ۳.۲ تریلیون دلار بود. حجم بالای تراکنش‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین، کارایی آن به عنوان یک روش پرداختی برون مرزی و به عنوان یک جایگزین برای سیستم‌های حل و فصل بانکی که در حال حاضر در انجام پرداخت‌های بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند را ثابت کرده است.


با توجه به بازپسگیری درخواست‌های ETF و تعطیلی دولت آمریکا، چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟

برای اولین بار در بیش از یک سال اخیر، اکنون هیچ درخواست در حال بررسی‌‌ای برای صندوق قابل معامله در بورس (ETF) در کمیسیون بورس آمریکا (SEC) وجود ندارد. حالا این سوال مطرح می‌شود که بالاخره چه زمانی شاهد یک ETF فعال برای بیت کوین خواهیم بود؟


چگونه از زمستان ارزهای دیجیتال نجات پیدا کنیم – بخش اول

این مطلب، اولین بخش از مجموعه دنباله‌دار «جان سالم به‌دربردن از زمستان ارزهای دیجیتال» است که دنیل جفریس نگاشته است. در این مجموعه، دنیل جفریس با همکاری کارلی ای. هوارد (Carly E. Howard) شرکت‌ها و پروژه‌هایی را معرفی می‌کنند که از طوفان می‌گذرند و هنگامی‌که بهار فرا برسد دوباره رشد می‌کنند. این مجموعه را با معرفی پروژه متریوم (mattereum) آغاز خواهیم کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.