برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین، فقط یک رقم اهمیت دارد و آن قیمت بیت کوین نیست

برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین، فقط یک رقم اهمیت دارد و آن قیمت بیت کوین نیست

مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید، نوشته سیلون سائورل (Sylvain Saurel)، توسعه‌دهنده و کارآفرین مطرح است. سائورل در این نوشته دیدگاه خود را در مورد آینده بیت کوین و عدم اهمیت قیمت آن در کوتاه‌مدت بیان می‌کند.

بیت کوین سال جدید میلادی را با قیمت ۷,۰۰۰ دلار آغاز کرد و در بحبوحه وقایعی مثل جنگ احتمالی ایران و آمریکا، شیوع ویروس کرونا و همچنین نزدیک شدن به سومین رویداد هاوینگ، توانست سد ۱۰,۰۰۰ دلاری را در نهم فوریه سال ۲۰۲۰ دوباره بشکند.

بعضی‌ها خیلی سریع از این اتفاق هیجان‌زده شدند. افراد زیادی را می‌دیدم که می‌گفتند قیمت بیت کوین دیگر هرگز به زیر ده هزار دلار نخواهد رفت.

البته تا مدتی این اتفاق نیفتاد. بیت کوین قوانین خاص خودش را دارد و چرخه تکامل خود را با سرعت دلخواه خودش طی می‌کند. چهل و هشت ساعت بعد از عبور از مرز ۱۰,۰۰۰ دلار، قیمت دوباره به حدود ۹,۶۰۰ دلار رسید.

چند روز بعد دوباره بیت کوین از ۱۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد. متخصصین تحلیل‌ تکنیکال خیلی سریع یک تقاطع طلایی (Golden Cross) را در چرخه تکامل قیمت بیت کوین مشاهده کردند. معمولاً این الگوی شمعدان، یک سیگنال قوی صعودی در کوتاه‌مدت است.

همین موارد بود که باعث شد خیلی‌ها بگویند قیمت بیت کوین دیگر هیچ‌وقت زیر ۱۰,۰۰۰ دلار نخواهد رفت.

آن‌ها برای دوم اشتباه می‌کردند و قیمت در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ دوباره به زیر ۱۰,۰۰۰ دلار رسید و تنها طی چند ساعت قیمت آن بیش از ۵ درصد ریزش کرد.

حدس من این است که خیلی‌ها از سقوط مجدد قیمت به ۹,۶۰۰ دلار ناامید شدند، زیرا مطابق نظر آن‌ها قیمت نباید به زیر ۱۰هزار دلار می‌رسید. اما من به‌ شخصه از مشاهده سقوط چندین‌باره قیمت بیت کوین به زیر ۱۰٬۰۰۰ دلار و توقف آن در این محدوده اصلاً متعجب نشدم.

نکته: این مقاله زمانی نوشته شده است که قیمت بیت کوین هنوز سقوط ۵۰ درصدی خود را تجربه نکرده بود.

قبلاً در یکی از نوشته‌هایم توضیح دادم که چرا این رفت‌وبرگشت قیمت تا مدت‌ها اتفاق خواهد افتاد و چرا این دوره تحکیم قیمت می‌تواند برای بیت کوین مفید باشد.

در ادامه این مقاله، به شما توضیح می‌دهم که چرا تمام این اطلاعات در مورد قیمت کوتاه‌مدت بیت کوین هیچ اهمیتی ندارد. همچنین توضیح می‌دهم که چرا در زمان خرید و ذخیره بیت کوین تنها یک عدد باید برای شما مهم باشد و آن عدد قیمت بیت کوین نیست.

تلف کردن وقت در مورد قیمت بیت کوین برای هیچ

bitcoin fluctuation

بیت کوین تنها ۱۱ سال عمر دارد. شاید در مقایسه با عمر دیگر ارزهای دیجیتال زیاد به نظر برسد، اما در مقایسه با طلا که قرن‌هاست به‌عنوان یک ابزار ذخیره ارزش معتبر شناخته می‌شود، بسیار ناچیز است.

این جوانیِ بیت کوین است که باعث نوسان‌ شدید در قیمت آن می‌شود.

به همین دلیل، به نظر من افزایش قیمت بیت کوین از ۹,۵۰۰ دلار به ۱۰,۳۰۰ دلار یا بالعکس اصلاً اتفاق خاصی نیست.

البته، این ‌یک اتفاق خوشایند است، اما فقط سروصدایی است که حواس شما را از اصلی‌ترین چیز در مورد بیت کوین پرت می‌کند.

بیت کوین آمده است که بماند و این‌که قیمت آن امروز ۹,۵۰۰ دلار است یا ۱۰,۳۰۰ دلار، تفاوت چندانی در آینده آن نخواهد داشت.

خیلی‌ها برای گپ‌های قراردادهای آتی CME اهمیت زیادی قائل می‌شوند. واقعیت این است که بیت کوین خیلی اوقات این گپ‌ها را پر می‌کند. با این حال، اگر یک بیت کوینر واقعی باشید، اهمیت این گپ‌ها نباید بیشتر از خود بیت کوین باشد.

این گپ‌ها تنها برای کسانی مهم است که به بیت کوین به‌ عنوان یک ابزار ساده سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند.

بیت کوین یک انقلاب و خیلی فراتر از یک سرمایه‌گذاری ساده است.

اگر درک کنید که هدف بیت کوین برای ساخت چه چیزی در آینده است، می‌توانید بیت کوین‌های خود را بدون توجه به حرکات قیمتی کوتاه مدتی که تنها حواس شما را از مسائل اصلی پرت می‌کند، نگهداری (هودل) کنید و نفروشید.

زیرساخت‌های بیت کوین فوق‌العاده است

bitcoin fundamentals

هنگامی که قیمت بیت کوین در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ (۲ آبان ۹۸) در حدود ۷,۵۰۰ دلار بود نوشتم که حالا بهترین زمان برای خرید بیت کوین است و این توصیه را در اوایل ماه نوامبر ۲۰۱۹ و هنگامی که قیمت به طور ناگهانی به بالای ۹,۰۰۰ دلار رسید، باز هم تکرار کردم. در اوایل سال ۲۰۲۰ و بعد از رسیدن قیمت بیت کوین به حدود ۷,۰۰۰ دلار، باز هم تاکید کردم که حالا بهترین زمان برای خرید بیت کوین است.

همان‌طور که فهمیدید، من همیشه بدون توجه به قیمت به دنبال این هستم که ذخیره بیت کوین خودم را افزایش دهم.

دلیل این انتخاب من برای افزایش مداوم بیت کوین‌هایم و هودل کردن آن‌ها ساده است:

زیرساخت‌های بیت کوین فوق‌العاده است و قیمت ۵,۰۰۰ یا ۱۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد.

تمرکززدایی کامل بیت کوین، این واقعیت که بیت کوین هیچ رهبری ندارد و مهم‌تر از همه کمیابی آن، خصوصیاتی بسیار مهم هستند که آن را از همه دارایی‌های دیگر متمایز کرده و خواهد کرد.

ایمان من به این خصوصیات بیت کوین هرگز از بین نمی‌رود و به همین دلیل خود را یک بیت کوینر می‌دانم. این طرز نگرش به من این امکان را می‌دهد که قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت را نادیده بگیرم.

از نظر من چک کردن جنون‌آمیز قیمت بیت کوین در هر پنج دقیقه کاری کاملاً بی‌مورد است.

من همیشه به هودل کردن بیت کوین (خریدن و نفروختن آن) ادامه می‌دهم و این باعث آرامش ذهنی من می‌شود.

نگاه شما به بیت کوین باید نگاهی بلندمدت باشد

bitcoin future long term

اغلب گفته‌ام که بهترین استراتژی برای بیت کوین ساده‌ترینِ آن است. این استراتژی سه گام دارد:

  1. خرید بیت کوین
  2. ذخیره (هودل) کردن بیت کوین
  3. تکرار مجدد این چرخه

به کار گرفتن این استراتژی نیاز به اطمینان کامل به بیت کوین و انقلابی دارد که این شبکه بلاک به بلاک در حال اجرای آن است.

مطابق این استراتژی، کسانی که در پایان سال ۲۰۱۷ اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند [اشاره به افرادی که هنوز در ضرر هستند]، پیروزی خود را در پایان سال ۲۰۲۱ و پس از تجربه یک بازار صعودی قوی که پس از سومین رویداد هاوینگ بیت کوین در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) روی می‌دهد، جشن خواهند گرفت.

اغلب کسانی که نگرش آن‌ها به بیت کوین کوتاه ‌مدت است، همان کسانی هستند که به بیت کوین اعتماد ندارند. در میان این افراد، کسانی حضور دارند که سال ۲۰۱۸ در برابر بازار نزولی بسیار قدرتمند بیت کوین تسلیم شدند و پول زیادی را از دست دادند.

این بازار نزولیِ بسیار قدرتمند، باعث ترکیدن یک حباب سفته‌بازی شد که در اواخر سال ۲۰۱۷ گرد قیمت بیت کوین شکل گرفته بود.

اگر می‌خواهید وارد دنیای بیت کوین شوید، باید به خوبی از ذات انقلابی آن آگاه باشید.

زمانی که بنیادها و زیرساخت‌های بیت کوین و پتانسیل خارق‌العاده‌اش را درک کنید، نگرش بلندمدت به آن برای شما آسان‌تر می‌شود.

اگر بیت کوین را درک نمی‌کنید، آن را نخرید، چون به درد شما نمی‌خورد.

تنها عددی که اهمیت دارد، رقم موجودی بیت کوین شما است

HODL

امیدوارم که تا اینجا توانسته باشم شما را قانع کنم که برای ورود به دنیای بیت کوین باید یک نگرش بلندمدت داشته باشید. واقعیت این است که کسانی که بیشترین ضرر را کرده‌اند، همان کسانی هستند که نگرش کوتاه‌مدتی به بیت کوین داشته‌اند. این واقعیتی است که هیچ‌کس نمی‌تواند در آن شکی داشته باشد.

اگر نگرش بلندمدت را انتخاب کنید، دیگر قیمت کنونی بیت کوین برای شما مهم نخواهد بود.

ارزش دلاری بیت کوین به صورت روزانه نوسان دارد، اما ارزش دلاریِ حال حاضر بیت کوین اهمیت چندانی ندارد.

هدف بیت کوین در حال حاضر دستیابی به مقبولیت گسترده در میان مردم عادی و در مرحله سوم تبدیل‌شدن به یک واحد حساب است.

اگر واقعاً به بیت کوین باور دارید، باید به این موضوع هم باور داشته باشید که بیت کوین توانایی آن را دارد که در آینده به هدف خود در رسیدن به مقبولیت گسترده در میان مردم عادی دست پیدا کند.

البته دستیابی به این هدف زمان زیادی می‌طلبد، اما اتفاق خواهد افتاد.

در آن زمان و هنگامی که بیت کوین تبدیل به یک واحد حساب شد، تنها یک عدد مهم خواهد بود و آن تعداد بیت کوین‌های شما است. در واقع، هر اتفاقی که در آینده بیفتد بازهم (ارزش) ۱ بیت کوین برابر با ۱ بیت کوین است.

ارزش بیت کوینیِ ذخیره بیت کوین امروز شما در سال ۲۰۵۰ هم به همین میزان خواهد بود.

بنابراین امروز باید تنها روی موجودی بیت کوین‌های خود تمرکز کنید.

اجازه بدهید به نرخ توزیع بیت کوین در آدرس‌های آن نگاهی بیندازیم:

BTC Addresses distribution

همان‌طور که می‌بینید، اگر امروز مالک ۰٫۱ بیت کوین باشید، در میان ۹٫۷۳ درصد آدرس‌های ثروتمند بیت کوین قرار می‌گیرد.

با رسیدن به عدد موردنظر خود که به نظر من باید ۱ بیت کوین باشد، شما جزو ۲٫۶۹ درصدی قرار می‌گیرید که مالک ثروتمندترین آدرس‌های بیت کوین هستند.

در آینده، موجودی ۲۱ میلیونیِ بیت کوین افزایش نخواهد یافت و شما مالک یکی از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود خواهید بود.

مطابق آمار تخمینی سازمان ملل متحد، جمعیت کره زمین از ۷٫۷ میلیارد نفر کنونی به ۹٫۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۵۰ و ۱۱ میلیارد نفر در سال ۲۱۰۰ خواهد رسید.

در سال ۲۱۰۰، با جمعیت ۱۱ میلیاردی زمین، باز هم تنها ۲۱ میلیون بیت کوین موجود خواهد بود.

این به معنای ۱ بیت کوین برای هر ۵۲۳ نفر از ساکنین کره زمین است.

این واقعیت که امروز مالک یک بیت کوین هستید، شما یا فرزندانتان را در آینده در زمره ثروتمندترین افراد دنیا قرار خواهد داد. برای دستیابی به این هدف، باید به آن اعتماد کامل داشته باشید، زیرا بیت کوین تنها به کسانی پاداش خواهد داد که بتوانند با تمام فراز و نشیب‌ها به هودل ادامه دهند.

نتیجه‌گیری

قیمت دلاری بیت کوین می‌تواند در طی شبانه‌روز به بالا یا پایین نوسان داشته باشد، اما اگر شما جزو کسانی هستید که بیت کوین دارند، باید نگرشی بلند مدت نسبت به آن داشته باشید و اجازه ندهید که این نوسان‌ها، حواس شما را از خصوصیات اصلی و مهم بیت کوین پرت کنند. هدف اصلی بیت کوین انقلابی آهسته و بلاک به بلاک برای ساختن یک نظام (مالی) بهتر و منصفانه‌تر برای همه است.

با شناخت عمیق بیت کوین، مأموریت آن را بهتر درک خواهید کرد و می‌توانید نگرش و دیدگاهی بلندمدت نسبت به آن پیدا کنید. در این صورت، قیمت کنونی بیت کوین دیگر شما را آزار نخواهد داد زیرا متوجه می‌شوید که هنگام خرید و ذخیره بیت کوین تنها یک عدد اهمیت دارد و آن مقدار بیت کوین‌های شما است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

9 دیدگاه
محمد امین
محمد امین
4 سال قبل

حتما حتما سبد تشکیل بدین بغیر بیت کوین آلت کوین های دارای پروژه خوب را هم ذخیره کنید چون این یه اصل هست که تمام تخم مرغ ها را نباید در سبد قرار داد پس اصل را ول نکنید و بچسبید به حدس و گمان و پیش بینی ها موفق باشید

امیر
امیر
4 سال قبل

مقاله ی خیلی خوبی بود ولی بعد از خوندن این نوع مقاله ها وقتی شرایط رو با شرایط بومی اینجا میسنجیم یه کم موضوع تلخ میشه. در اکثر نقاط دنیا میشه با پس انداز حقوق 2 تا سه ماهه و با قیمت فعلی بیت کوین، یه بیت بخری، اما اینجا اگه میانگین حقوق با محاسبه حقوق امسال حدود 3 میلیون در نظر بگیرید باید سه و نیم سال حقوقتو دست نزنی که بتونی یه بیت بخری. حالا شما حساب کن بعد از سه سال دلار میشه 30.000 تومن - تتر میشه 35.000 تومن - بیت کوین هم میشه 100.000 دلار ، با خرید قطره چکونی هم که نمیشه به این راحتی ها به یک واحد بیت کوین رسید. پس مجبوریم بر خلاف نظر نویسنده، چشممون به قیمت باشه که با یه افت قیمت و خرید به موقع، شاید بتونیم چند سال خودمونو جلو بندازیم.

Amir384
Amir384
4 سال قبل
پاسخ  امیر

ربطی نداره
حتما که یک بیتکوین نباید داشت
این چیزی که شما گفتید تفاوتی نداره

شما اگه درصدی بهش نگاه کنید منطقی میشه

مسعود
مسعود
4 سال قبل

از ارز دیجیتال ممنونم من خودم بیت کوین دارم
همه این موضوع و حرفها در صورتی درسته که مثلا ۵ سال دیگه هیچ تکنولوژی یا ارز جدیدی وارد بازار نشه که بخواد جای بیت کوین را بگیره ؟؟؟؟
تا حالا فکر کردین که بیت کوین کار خود امریکا باشه نه یک ژاپنی یا چینی؟؟؟؟
چرا بیت کوین با دلار قیمت گذاری شده چرا با قیمت طلا نه ؟؟؟؟

احتمال داره دلار امریکا سقوط کنه و ارزش بیت کوین صفر بشه ؟؟؟؟
احتمال نداره که این یه حقه بزرگ برای خارج کردن پول سرمایه دارا باشه یا مردم ساده؟؟؟

Turk
Turk
4 سال قبل

سلام
تشکر مقاله هایی که میگذارید جذاب است

سروش یحیائی
سروش یحیائی
4 سال قبل

از تحریریه و واحد ترجمه ارز دیجیتال سپاسگزارم. یکی از بهترین مقاله هایی هست که در رابطه با بیتکوین و نحوه نگاه به سرمایه گذاری بیتکوین مطالعه کردم. از ابتدا هم به دوستانی که میخواستند بیتکوین بخرند هم میگفتم با دیدگاه بلند مدت میبایست سراغ بیتکوین رفت دلیلش هم خاصیت بلاکچین هست. به بامپ ها و دامپ های مدام نمیبایست خیلی توجه کرد و دائماً با رصد کردن اونها خودآزاری کرد. مهم این هست که سرمایه ای در اختیار داریم که محدود هست و صدالبته قابل اعتماد،

علی قربانی
علی قربانی
4 سال قبل

عالی بود مقاله تون اقای اریان فر .ترغیب شدم تا حداقل یه بیت کوین داشته باشم.هیچ وقت هم دیر نیست اگه اینده نگر باشیم

رضا.اف
رضا.اف
4 سال قبل

بازه زماني اين نگاه بلند مدت چند ساله مثلا ؟!

امید
امید
4 سال قبل
پاسخ  رضا.اف

حداقل تا انتهار سال 2021 یا اوایل 2022