۱ دلار یا ۱ میلیون دلار، قیمت بیت‌کوین مهم نیست،‌ جاودانگی آن مهم است!

۱ دلار یا ۱ میلیون دلار، قیمت بیت‌کوین مهم نیست،‌ جاودانگی آن مهم است!

مهم نیست قیمت بیت‌کوین چقدر است؛ چه یک دلار، چه یک میلیون دلار! تنها وجود این ارز حائز اهمیت است. از همان ابتدا به ندرت درباره پیشرفت بیت کوین شک و شبهه وجود داشت و شاید خیلی کم گفته میشد که به موقعیتی که امروز از لحاظ موجودیت و قیمت پیدا کرده، نخواهد رسید. چرا که از الگوی رشد بی‌حد و اندازه آن کاملا مشخص بود یک روز به اینجا میرسد.

چرخه ساتوشی که طی آن افزایش نرخ سود با افزایش قیمت رابطه مستقیم دارد، باعث این شده که بیت کوین به نوعی غول اقتصادی تبدیل شود. البته با وجود ارزش فعلی بیت کوین، این ارز هنوز به اصطلاح اول راه است و هنوز جای رشد و ترقی برای آن وجود دارد. بهتر است بدانیم، بیت کوین مزایای بسیار دیگری نیز دارد.

آیا بیت‌کوین یک ارز است یا یک دارایی؟

photo_2017-12-14_13-05-46

ارز، دارایی، و یا ذخیره ارزش. مدتهاست بر سر اینکه ماهیت بیت کوین کدام یک از اینهاست، بحث میشود. در نتیجه این بحث ها گروهی معتقدند بیت کوین همانطور که در گزارش عملکرد اعلام شده، یک ارز است و باید به اندازه کافی سیال، ساده و کاربردی باشد. گروه دیگری نیز میگویند عمر بیت کوین تمام شده و ارز دیگری به نام بیت‌کوین‌کش، جای آن را گرفته است.  برخی هم بیت کوین را طلای دیجیتال و یک دارایی جدید میدانند که سرمایه گذاران قادرند آن را ذخیره کرده و از سودش استقاده کنند.

کامرون وینکلواس اخیرا گفته است:

«من و برادرم همیشه با دیدن خصوصیات بیت کوین، حس میکردیم که این ارز در واقع طلای دوم باشد. بیت کوین جایگزین طلا خواهد شد. طلا کمیاب است و یک روز تمام میشود اما بیت کوین مقدار ثابتی دارد و همیشگی خواهد بود.»

تفاوتی ندارد بیت کوین کدام باشد، ارز یا دارایی. مهم این است که بیت کوین به یک فرد معمولی قدرت مالی بیشتری میبخشد. این فرد مختار است بیت کوین خود را سرمایه‌گذاری کند یا که آن را خرج کند.

بیت‌کوین در نقش ذخیره‌ی ارزش

سرمایه گذاری در طول تاریخ، همواره برگزیده و منحصر به فرد بوده؛ برای نمونه در دهه ۷۰ و ۸۰ ارزش نقره تحت تاثیر فعالیت سرمایه گذاری در وال استریت بالا رفت، چرا که خصوصیات آن نظر مردم عادی در جامعه را به خود جذب میکرد.

به این ترتیب تریدر معروفی به نام مارک فیشر درباره اینکه روزانه افراد به جای سرمایه گذاری روی سهام، اوراق بهادار، طلا و یا هر دارایی کنترل شده دیگری به بیت کوین روی می آورند؛ سعود آن را به الگوی بازار نقره در گذشته تشبیه کرد و گفت:

«دلیلی که افراد به بیت کوین جذب شده اند این است: مردم دنبال چیزی هستند که حرکت قیمتی چشمگیری پیدا کند. این موضوع فقط مربوط به سرمایه گذاران وال استریت نمیشود و درواقع چیزی است که هر فرد معمولی در جامعه راجع به آن صحبت می کند.»

بیت‌کوین در نقش ارز

شاید حق با کسانی باشد که میگویند بیت کوین نوعی ذخیره ارزش است، اما هنوز هم میتوان از آن به عنوان یک ارزدیجیتال استفاده نمود و همچنان ویژگی تمرکززدایی در آن وجود دارد که فعلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مردم دیگر به بانکها اعتماد نمیکنند و از سیستم پولی آنها رضایت ندارند. زیرا کارمزد بانکی بالا بوده و برای ارسال پول، لازم است مدت زمان زیادی را منتظر بمانند و برای انجام اینکار مقررات متعددی را رعایت نمایند. (با توجه به اینکه صاحب اصلی این پول، خود مردم هستند) از این اتفاقات عصبی و ناراضی خواهند شد.

عملکرد بیت کوین هم خالی از عیب و ایراد نیست. کارمزد و صف انتظار شامل حال بیت کوین نیز میشوند، اما گفته شده که در بحث انتقال وجه، بیت کوین عملکرد بهتری نسبت به بانکها دارد. زیرا ماهیت آن نامتمرکز بوده و کنترل همه چیز به دست خود فرد است.

به بیت‌کوینر بودنتان افتخار کنید

تریدر

عده ای از افراد کل روز حواسشان به گزارش لحظه به لحظه قیمت هاست، تا هر زمان اوضاع ناجور شد عرصه را ترک کنند. اما، واقعیت این است که قیمت بیت کوین حقیقتا اهمیتی ندارد، مهم این است که این ارز کاربردهای متعددی دارد و میتوانند به جایگاه والاتری دست پیدا کند.

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
مهدی
مهدی
5 سال قبل

فعلا که قیمتش پایین اومده از شیش تومن به 5 تومن

سینا عمرانی فر
سینا عمرانی فر
6 سال قبل

بسیار مطلب جالبی بود لذت بردم. واقعیت اینه که بیت کوین ذخیره ارزشه . حالا چه یه خورده ارزشش کم بشه چه زیاد بشه