هاردفورک مونرو موفقیت‌آمیز بود؟/ کاهش بیش از ۸۰ درصدی هش‌ریت شبکه !

هاردفورک مونرو موفقیت‌آمیز بود؟/ کاهش بیش از ۸۰ درصدی هش‌ریت شبکه !

هش‌ریت شبکه مونرو اخیراً پس از انجام هاردفورک بر روی این ارز دیجیتال به شدت کاهش یافته است. این کاهش شدید هش‌ریت، نشان‌دهنده وجود مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان اِی‌سیک‌ها در فرایند استخراج این ارز دیجیتال حریم خصوصی محور بوده است.

بر اساس پستی در ردیت، مونرو پس از هاردفورک احتمال دارد ۹۵ درصد هش‌ریت خود را از دست دهد. در زمان نگارش این خبر هنوز به طور قطعی مشخص نیست که شبکه آن تا چه تحت تاثیر قرار گرفته است. بر اساس سایت 2miners، تا به اینجای کار هش‌ریت شبکه ۸۵ درصد کاهش یافته و از ۱.۳ گیگاهش در ثانیه به ۱۸۹ مگاهش در ثانیه تنزل یافته است.

هاردفورک مونرو موفقیت‌آمیز بود؟/ کاهش بیش از 80 درصدی هش‌ریت شبکه !

این کاهش هش‌ریت شبکه در راستای تصمیم قبلی مونرو حدود یک سال قبل، مبنی بر اعلام جنگ علیه ای‌سیک‌ها اتفاق افتاد. در آن زمان طی یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری، مونرو سخت‌افزارهای ای‌سیک را از شبکه‌اش بیرون راند که به کاهش مشابهی در هش‌ریت شبکه‌اش منجر شد.

این حرکت درست پس از معرفی دستگاه ای‌سیک انت ماینر X۳ از سوی بیت‌مین انجام شد، که برای استخراج مونرو و الگوریتم‌های مبتنی بر کریپتونایت (Cryptonight) طراحی شده بود.

جامعه این ارز دیجیتال تصمیم گرفته بود به دلیل پتانسیل متمرکز شدن استخراج و نگرانی‌های مربوط به تاثیر گذاشتن بر روی استخراج‌کنندگان بزرگ، ای‌سیک‌ها را از شبکه بیرون کند. بر اساس گفته‌های تیم مونرو، ای‌سیک‌ها نقاط ضعف شبکه هستند. تیم توسعه در آن زمان گفت:

برای مثال اگر دولتی تولیدکنندگان دستگاه‌ها را مجاب سازد تا بر روی آن‌ها کلیدهای خاموش‌کننده‌ای نصب کنند تا از راه دور قادر به خاموش کردن یا کنترلش باشند. این تهدید پتانسیل نابودی کل شبکه را خواهد داشت.

محبوبیت ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور پس از پیدایش و پذیرفته شدن آن‌ها توسط بازار دارک وب آلفابی که هم‌اکنون تعطیل شده، به حد بالایی دست یافت. در زمان هاردفورک قبلی این تصمیم از سوی برخی از اعضای جامعه آن مورد موافقت واقع نشد. این به ایجاد ۴ ارز دیجیتال جدید از هاردفورک قبلی منجر شد که برخی به ای‌سیک‌ها اجازه فعالیت در شبکه را دادند.

هاردفورک اخیر مونرو که برای دومین بار منجر به ریزش بیش از ۸۰ درصد هش‌ریت شبکه شد، تنها شامل تغییر الگوریتم استخراج برای مقابله بهتر با دستگاه‌های استخراج ای‌سیک نشده و در کنار آن تغییراتی را برای کمک به تقلیل پتانسیل حملات «بیگ‌بنگ» و بهبود حریم خصوصی نیز شامل می‌شود.

هاردفورک مونرو موفقیت‌آمیز بود؟/ کاهش بیش از 80 درصدی هش‌ریت شبکه !

با این به‌روزرسانی سرویس‌دهنده استخراج ارزهای دیجیتال کوین‌هایو نیز که درآمدش به خاطر زمستان ارزهای دیجیتال کاهش یافته بود، اعلام کرد که فعالیت‌هایش را متوقف خواهد کرد. به دلیل نوع هاردفورک بودن این به‌روزرسانی شبکه، احتمال دارد که با بروزرسانی نرم‌افزارها توسط ماینرها، هش‌ریت بار دیگر بهبود یابد.

مونرو در گذشته با اعمال تغییراتی در پروتکل بلاک چینش، کارمزدهای شبکه‌اش را تا حد زیادی کاهش داده بود که در آن زمان به رشد قیمت این ارز دیجیتال پیگیر گریز منجر شد. در زمان نگارش خبر، مونرو در قیمت ۵۰.۱ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۲۷ درصد افت قیمت را تجربه کرده است.

منبع: cryptoglobe
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Power
Power
5 سال قبل

این یعنی به صرفه است مونرو استخراج کنیم؟

سینا
سینا
5 سال قبل

سلام.
پس با این اوصاف الان دستگاه x3کاربرد نداره و دستگاهی برای استخراج.مونرو وجود نداره و باید با کارت های گرافیک استخراج انجام بشه.
درسته؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل
پاسخ  سینا

سلام
سبله درسته این دستگاه برای مونرو کلاسیک و ارزای دیگه استفاده میشه و برای مونرو از سال گذشته دیگه کاربردی نداره

مهیار
مهیار
4 سال قبل

وقتی هاردفورک اتفاق می افتد برای مونرو هایی که در ولت یا در اکسچنج داریم خطری پیش می آید؟