مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

در این مقاله به بررسی یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال پیگیر گریز یعنی مونرو خواهیم پرداخت. نحوه کار کردن این ارز دیجیتال، پروتکل‌های مختلف استفاده شده در آن و چگونگی انجام تراکنش‌های ناشناس مونرو در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

مونرو چیست؟

مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و پیگیر گریز است و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به وجود آمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان درک کرد.

مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

بررسی تفاوت ها و شباهت های بیت کوین و مونرو

اولویت مونرو و جامعه آن بر ۳ ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به صورت زیر تعریف شده است:

امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله‌ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد !

تمرکززدایی: مونرو به بالاترین سطح از غیرمتمرکزسازی معتقد است.

تاریخچه پیدایش مونرو

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

در جولای ۲۰۱۲، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند.

مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

مونرو یک پروژه منبع‌باز است و توسط یک تیم ۷ نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، ۵ نفر از افراد تیم ناشناس بوده و ۲ نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند.

علاوه بر این تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ توسعه دهنده و ۴۲۰ مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

مونرو چگونه کار می‌کند؟

مونرو بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده که با استفاده از امضاهای حلقوی (Ring Signatures) بر روی محرمانگی تمرکز کرده است.

مفهوم امضاهای حلقوی اولین بار در سال ۲۰۰۱ و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. ران ریوست (Ron Rivest)، آدی شمیر (Adi Shamir) و یائل تامان (Yael Tauman) این روش جدید رمزنگاری را معرفی کردند. در واقع امضاهای حلقوی پایه و اساس سازوکار تراکنش‌های مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول‌ها است.

استفاده اصلی از مونرو به خاطر آدرس‌های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش‌ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری می‌کند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

 

سایز بلاک‌های مونرو (Block size) متغیر است و این موجب انعطاف پذیری در مدیریت داده‌ها و مقیاس‌پذیری مونرو شده است. دلیل این نیز بیشتر به خاطر ساختار پروتکل مونرو است؛ چرا که برای محرمانگی، نیازمند داده‌ها و رمزنگاری‌های بیشتری پیرامون هر تراکنش است.

مونرو برای محافظت از فرستنده و گیرنده در برابر استراق سمع، از تراکنش‌های محرمانه حلقوی ( ring confidential transactions) و همچنین آدرس‌های مخفی (stealth addresses) استفاده می‌کند.

امضای حلقوی (Ring Signatures)

برای درک امضاهای حلقوی و اینکه چگونه به محرمانگی فرستنده کمک می‌کنند، به این مثال توجه کنید. زمانی که برای یک نفر چک می‌نویسید، برای اینکه چک معتبر باشد باید آن را امضا کنید. هر چند هر کس که این چک را ببیند و امضای شما را بشناسد، در نهایت می‌فهمد که این چک به دست شما نوشته شده است. از جنبه دیگری به موضوع نگاه کنیم.

فرض کنید ۴ نفر را به طور تصادفی از خیابان انتخاب می‌کنید. امضای خود را با امضای این ۴ نفر ترکیب می‌کنید تا یک امضای منحصربفرد ایجاد کنید. هیچکس نخواهد فهمید که آیا این امضا واقعا متعلق به شماست یا نه. در واقع روش کار امضاهای حلقوی نیز تقریباً به همین صورت است.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

این را با مثالی ساده در ارز دیجیتال مونرو بررسی کنیم.

فرض کنید آلیس باید ۱۰۰۰ مونرو (XMR) به باب بفرستد. سیستم چگونه هویت آلیس را مخفی نگه می‌دارد؟

اول از همه آلیس باید سایز حلقه (ring size) خود را تعیین کند. سایز حلقه در واقع آوتپوت‌های (Output) تصادفی هستند که از بلاک چین گرفته شده‌اند و برابر با مقدار خروجی انتخاب شده توسط آلیس هستند که در این مثال برابر با ۱۰۰۰ مونرو است. هر چه سایز حلقه بزرگتر باشد، تراکنش بزرگتر می‌شود و به تبع آن کارمزدش نیز افزایش می‌یابد. آلیس این خروجی‌ها را با کلید پرداخت خصوصی (private spend key) خود امضا می‌کند و تراکنش را به بلاک چین می‌فرستد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که آلیس به گرفتن اجازه مالکین تراکنش‌های قبلی برای استفاده از خروجی‌ها نیازی ندارد.

فرض کنید که آلیس سایز حلقه‌ را ۴ انتخاب کرده است. در این صورت ۴ آوتپوت (Output) مختلف با تراکنش آلیس ادغام می‌شوند و این کار را برای شخص ثالثی که می‌خواهد تراکنش آلیس را تشخیص دهد، سخت می‌کند. گیرنده تراکنش نیز با استفاده از کلید مخصوصی که در اختیار دارد، تراکنش مربوطه را بین تمامی تراکنش‌ها تشخیص می‌دهد.

تراکنش‌های محرمانه حلقوی (Ring CT)

دیدیم که چگونه می‌توان هویت فرستنده و گیرنده را مخفی نگه داشت. اما آیا روشی وجود دارد که مبلغ تراکنش را هم مخفی کرد؟

قبل از پیاده‌سازی Ring CT در سال ۲۰۱۷، تراکنش‌ها در شبکه مونرو به طریق زیر انجام می‌شد:

اگر آلیس می‌خواست ۱۲.۵ مونرو به باب بفرستد، باید تراکنش را به چند قسمت مختلف تقسیم می‌کرد و آن را مثلاً در سه تراکنش با مقادیر ۱۰، ۲ و ۰.۵ مونرو انجام می‌داد. هر تراکنش امضای حلقوی خودش را استفاده می‌کرد و جداگانه به بلاک چین اضافه می‌شد.

با اینکه هویت فرستنده مجهول باقی می‌ماند اما مقادیر تراکنش‌ برای همه قابل مشاهده بود. برای حل این مسئله Ring CT پیاده‌سازی شد که بر اساس تحقیقات گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) به دست آمده بود. با این ترفند دیگر نیاز نبود که اینپوت تراکنش‌ها به قسمت‌های کوچکتری بشکنند تا مقدار تراکنش نیز از نظر عموم غیرقابل مشاهده شود.

البته مونرو ابزارهای ناشناس ماندن را در این روش‌ها خلاصه نکرده است و برای به حداکثر رساندن محرمانگی هنگام مخابره تراکنش‌ها به شبکه از مسیریابی I۲P که KOVRI نام دارد، استفاده می‌کند.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

تاریخچه قیمت مونرو

در زمان نگارش این مقاله مونرو در قیمت ۴۵ دلار در حال معامله است. ارزش هر واحد این ارز دیجیتال در جریان رشد شدید بازار ارزهای دیجیتال در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ حتی به نزدیکی ۵۰۰ دلار نیز رسید. این در حالی است که نزدیک به دو سال قبل از این رشد شدید قیمت مونرو در محدوده زیر ۱ دلار در حال نوسان بود.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

تعداد کل کوین‌های شبکه مونرو ۱۸.۴ میلیون عدد تعیین شده است. در حال حاضر ۱۶.۷۵ میلیون کوین در شبکه آزاد شده است. طبق برنامه در صورت استخراج تمام کوین‌های شبکه (تمام ۱۸.۴ میلیون واحد)، در هر دقیقه ۰.۳ مونرو استخراج خواهد شد تا با ایجاد نرخ تورم سالیانه ثابت، سکه‌های گم شده شبکه جبران شوند و ماینرها علاوه بر کارمزد تراکنش‌ها، برای فعالیت در شبکه انگیزه داشته باشند.

کیف پول‌های مونرو

در سایت مونرو برای این ارز دیجیتال کیف پول‌های رسمی و مورد تایید آن معرفی شده است. در این بخش به معرفی کیف پول‌های رسمی مونرو خواهیم پرداخت.

کیف پول‌های دسکتاپ

کیف پول رسمی: کیف پول‌های دسکتاپ معرفی شده در سایت مونرو برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک ارائه شده است.

نکته: توصیه می‌شود تنها از کیف پول‌های رسمی هر ارز دیجیتال که در سایت آن ارائه شده، استفاده کنید.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

[mks_button size=”large” title=”کیف‌پول‌ رسمی دسکتاپ” style=”rounded” url=”https://ww.getmonero.org/downloads/#windows” target=”_blank” bg_color=”#dd8d16″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

کیف پول مای‌مونرو (MyMonero): این کیف پول هرچند غیررسمی است اما توسط سایت مونرو تایید شده است.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

[mks_button size=”large” title=”کیف‌پول‌ مای‌مونرو” style=”rounded” url=”https://mymonero.com/downloads/win” target=”_blank” bg_color=”#dd8d16″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

کیف پول‌های گوشی

کیف پول monerujo: این کیف پول برای گوشی‌های با سیستم عامل آندروید ارائه شده و مورد تایید مونرو است.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

[mks_button size=”large” title=”کیف‌پول‌ گوشی monerujo” style=”rounded” url=”https://play.google.com/store/apps/details?id=com.m2049r.xmrwallet” target=”_blank” bg_color=”#dd8d16″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

کیف پول cakewallet: این کیف پول نیز برای گوشی‌های با سیستم عامل آی‌او‌اس ارائه شده و تیم مونرو آن را تایید کرده است.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

[mks_button size=”large” title=”کیف‌پول‌ گوشی cakewallet ” style=”rounded” url=”https://mymonero.com/downloads/win” target=”_blank” bg_color=”#dd8d16″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

البته در صورت تمایل به مشاهده تمامی کیف پول‌های مونرو می‌توانید از بخش کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده کنید.

چگونه مونرو بخریم؟

خرید مستقیم مونرو با ریال از طریق سایت‌های داخلی انجام می‌شود. اما با این حال بیشتر سایت‌های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. تعداد کمی از این سایت‌ها هستند که مونرو را به سبد فروششان اضافه کرده‌اند. در صورت موجود بودن مونرو در این سایت‌ها شما حتما باید از معتبر بودن سایت داخلی اطمینان حاصل کنید.

مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

اما متداول ترین روش خرید مونرو، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت‌های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر به مونرو است.

لیست صرافی‌هایی که مونرو دارند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

31 دیدگاه
بهمن
بهمن
۲ سال قبل

سلام
لطفا از رمزارز بایتکوین (bcn) هم مطلب بزارید.
ممنون.

پیمان ساری
پیمان ساری
۴ سال قبل

تراکنشهای مالی با عدم فابلیت پیگیری و عدم شفافیت و مخالفت واقعی با قانون پولشویی ثابت شده و پیگیر بین المللی میباشد. با این توصیف چگونه اینده ای درخشان و بهتر حتی از بیت کوین میتوان برایش متصور شد؟؟؟؟

مسعود رهامهر
مسعود رهامهر
۴ سال قبل

سلام پاداش هر بلوک چقدره؟

كاوه رضايي
كاوه رضايي
۵ سال قبل

سلام علیکم
به طور متوسط با کارکردن CPU سی پی یو GPU جی پی یو چه مدت طول می کشد ارز مونرو استخراج شود؟
یه ماه؟ یا چند روزه یه دونه استخراج میشه؟ گرافیکم amd سرعت هشم خوبه فقط چه زمان برای استخراج یه دونه طول می کشه با ماینر گیت کار می کنم

R.H
R.H
۵ سال قبل

با سلام. من میخوام یه دستگاهA8+ CryptoMaster Innosilicon بخرم. یکی از ارزهایی که استخراج می کنه monero(XMR هستش. اما من هرچی گشتم نفهمیدم این دستگاه XMR استخراج می کنه یا XMC ؟ چون تفاوت زیادی دارن برای همین سردرگم شدم. کسی هست اطلاعات بهم بده. ممنون

معین
معین
۴ سال قبل
پاسخ  R.H

اگه اشتباه نکنم دستگاهی که گفتید اسیک ماینر هست. اگه برای مونرو تهیه میخواید بکنید کلا سمته ماینر نرید چون الگوریتمش رو هر از چند گاهی تغییر میدن برای مقابله با ماینر.

كاوه رضايي
كاوه رضايي
۵ سال قبل
پاسخ  R.H

باهاش بیت کوین رو استخراج کن ثروتمند شی !
و گرنه فایده نداره... در ضمن وقتی اخرش R داره یعنی همون مونرو اصلی است که گرون تره!یعنی که اگه XMR استخراج کنه یعنی همون مونرو اصلی و گرون تر رو استخراج می کنه نه اون قبلی که ارزون بود

پارسا رادمنش
پارسا رادمنش
۵ سال قبل

سلام جناب ملک پور
باتوجه به این که کیف پول کاغذی مونرو که در سایت مونرو ادرس میشود ایجاد کرد،با بررسی من نمیشود در آنجا آدرس مخفی برای کیف کاغذی خود ایجاد کرد
سوال این است که آیا با این شرایط که در بالا عرض شد کیف پول کاغذی محرمانه است یا خیر؟
و سوال دوم اینکه شاید من اشتباه میکنم،آیا میشود آدرس مخفی در کیف کاغذی ایجاد کرد یا خیر؟
و سوال آخر این که شاید اصلا نیازی به آدرس مخفی در کیف پول کاغذی نیست،چرا که میشود هنگام انتقال آن به کیف پول خود در آن مرحله از آدرس مخفی کیف پول خود استفاده کنیم؟؟؟؟
ممنون از زحمات شما

مجتبی
مجتبی
۵ سال قبل

سلام جناب آقای ملک پور
نظرتون در خصوص antminer s11 برا استخراج بیت کوین چیه.
با توجه به اینکه من تازه کارم و نمیخوام‌بودجه انچنانی رو در ابتدای کار هزینه کنم آیا برای شروع بکار استخراج بیت کوین با یک دستگاه مقرون به صرفه است.
چون برخی از شرکت های فروش دستگاههای ماینر اظهار میدارند خرید یک دستگاه اصلا به صرفه نیست و استدلالشون اینه که اگه دستگاه بسوزه کل پولت هدر میده و حداقل باید با ۱۰ دستگاه شروع کنی.
ممنون میشم اگه پاسخ بدید

Sheikhlar
Sheikhlar
۵ سال قبل
پاسخ  مجتبی

دورود به شما / من دستگاه های ماینینگ رو استفاده کردم و اطلاعات در این باره دارم / از بحث سرو صدای antminer s11 بگذریم / میرسیم به مقدار مصرف برقش که ۱۴۰۰ وات هست این یعنی شما بجای سود ضرر میکنی / ولی اگر برق صنعتی در دسترس دارید و یا برق کشاورزی این کار رو انجام بدید و سود نصیبتون میشه /

mohammd jaryan
mohammd jaryan
۵ سال قبل
پاسخ  Sheikhlar

sodesh ba ye dastgah asan be cheshm miyad be nesbate raghami ke dastgah ro kharidari miknim

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۵ سال قبل
پاسخ  مجتبی

سلام مجتبی جان
من در زمینه استخراج تخصص چندانی ندارم ولی اینکه بهتون گفتن استخراج با یک دستگاه یا حتی تعداد کم به صرفه نیست، حرف کاملا درستی بوده. با یکسری بحث‌های به وجود اومده سر تغییر تعرفه برق برای ماینینگ هم میشه این کارو در شرایط فعلی پرریسک دونست.

mmagaming
mmagaming
۵ سال قبل

سلام ببخشید ایا wallet freecash خوبه یا نه چون از minergate استفاده می کنم فقط گفته freecash

و یکی دیگه سوال من دارم به ارز های دیجیتال شک می کنم تازه وار د این عرصه شدم می خوام بدونم ایا سوددهی داره یا نه

ممنون می شم راهنماییم کنید

سی دی
سی دی
۵ سال قبل
پاسخ  mmagaming

سلام داداش ، جای شما بودم سریعا استخراج با minergate رو بیخیال میشدم ، اقلا حدود 25 درصد هش دزدی داره ، خیلی راحت میتونی با xmrstack ماین کنی .

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۵ سال قبل
پاسخ  mmagaming

سلام
درباره کیف پولی که گفتید اطلاع ندارم ولی در انتهای مطلب کیف پول های رسمی مونرو معرفی شده که بهتره از اون ها استفاده کنید.

امیرعلی
امیرعلی
۵ سال قبل

دوستانی که پرسیده بودند ، ارز مشابه مونرو " دیجیتال نوت " (DigitalNote XDN) هست .
دقیقا بسیاری از ویژگی های مونرو داره

علی
علی
۵ سال قبل

سلام من 8 عدد سرور hp dl360 g9 دارم میتونم ازش برای استخراج مونرو استفاده کنم؟