استخراج ارزهای دیجیتال تهدیدی برای کشور ایسلند/ افزایش مخالفت‌ها با ماینینگ در ایسلند

استخراج ارزهای دیجیتال تهدیدی برای کشور ایسلند/ افزایش مخالفت‌ها با ماینینگ در ایسلند

کشور ایسلند به لطف انرژی برق ارزان زمین‌گرمایی‌اش برای سالیان متمادی بستر مناسبی برای استخراج بیت کوین بوده است. با این حال مردم ایسلند در حال متوقف کردن استخراج بیشتر ارز دیجیتال در این کشور هستند، چرا که می‌خواهند با تقاضا و نیاز فزاینده به برق در این کشور مقابله کنند.

سال گذشته، مقامات ایسلندی به دلیل مصرف خیلی بالای برق در این صنعت، مالیات ماینرها را افزایش دادند. حالا، به نظر می‌رسد که یک جنبش اساسی و رو به رشدی در این کشور، گسترش استخراج ارز دیجیتال را یک خطر بالقوه برای محیط‌زیست می‌بیند.

با توجه به گزارش ویژه الجزایر، استخراج‌کنندگان بیت کوین به عنوان یک تهدید وجودی برای مناطق بی‌نظیر و عمدتا بکر و دست‌نخورده ایسلند به شمار می‌آیند. ائتلافی از طرفداران محیط‌زیست، پژوهشگران و فعالان با افزایش و رشد آن‌چه که اخیرا به عنوان یک صنعت اشتغال آفرین برای آینده شناخته می‌شود، مخالفت کردند. هر چند که استخراج‌کنندگان بیت کوین اندکی از سرعتشان کم کردند، اما ایسلند درگیر یک مسئله بغرنج و پیچیده‌ای است.

موقعیت منحصر به فرد ایسلند در شمال اقیانوس اطلس که از فعالیت‌های زمین‌گرمایی برخوردار است، سبب شده است که تولید برق زمین‌گرمایی بسیار آسان و نسبت به بهای برق جهانی بسیار ارزان نیز باشد.

در نتیجه، منطقه اسکاندیناوی اروپا، به ویژه ایسلند، بهشت استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال به حساب بیاید. به غیر از برق ارزان، دمای پایین هوا نیز بسیار جذاب است. این ویژگی باعث می‌شود کار ریگ‌های ماینینگ بسیار ساده‌تر و کم‌خرج تر شود و سود بیشتری نیز حاصل شود.

برای سال‌ها، روایت‌های پذیرفته شده در فضای ارز دیجیتال این بود که استفاده از انرژی تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین، این ادعا را که استخراج بیت کوین به علت میزان کربنی که به جای می‌گذارد از لحاظ زیست‌محیطی آسیب‌رسان است را رد می‌کند.

با این حال، فعالان محیط‌زیست در ایسلند یادآور شدند که افزایش تقاضای مصرف برق برای عملیات استخراج ارزهای دیجیتال منجر به گسترش زیرساخت‌های تولید انرژی زمین‌گرمایی و برق‌آبی می‌شود.

استخراج ارزهای دیجیتال تهدیدی برای کشور ایسلند/ افزایش مخالفت‌ها با ماینینگ در ایسلند

همان‌طور که آن‌ها به درستی اشاره می‌کنند، فرآیند تولید انرژی پاک چندان هم سبز نیست. برای مثال، ساخت یک سد جدید برای تولید انرژی برق‌آبی به علت زیرآب رفتن بخش بکری از منطقه و تغییر طبیعت رودخانه‌ها و آبشارها، باعث دگرگون شدن مناظر طبیعی و توپوگرافی منطقه می‌شود.

نیروگاه‌های برق زمین‌گرمایی نیز باید در منطقه‌ای که دارای چشمه‌های آب گرم است ساخته شوند تا به حرارتی که از هسته زمین خارج می‌شود دسترسی داشته باشند. این ساخت و ساز‌ها نیز موجب تغییر چشم‌انداز و مناظر طبیعی و دست‌نخورده ایسلند می‌شوند.

الجزیره به نقل از توماس گودبارتسن (Thomas Gudbartsson)، فعال و متخصص محیط‌زیست نوشت:

ایسلند هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین ناحیه‌های بکر و دست‌نخوره در اروپاست. اگر ما به این روند ادامه دهیم، به سادگی این مناطق را نابود خواهیم کرد.

مشکل فعالان محیط‌زیست ایسلند این است که گسترش استخراج ارز دیجیتال رشدی سریع‌تر از قبل دارد. اول از همه، قیمت پایین پایدار در بازار ارز دیجیتال باعث می‌شود که استخراج یک کسب و کاری با حاشیه سود کم باشد. استخراج‌کنندگان باید به دنبال هر مزیتی نسبت به همتایان خود باشند تا سودآورتر باشند.

برق ارزان ایسلند و دمای به شدت پایین، یک ترکیب رویایی و کاملی برای استخراج‌کنندگانی که به دنبال رسیدن به حداکثر عملکرد از ریگ‌های خود هستند، را به ارمغان می‌آرود.

علاوه بر این، پس از یک بازگشت قیمت ضعیف اما پایدار ارز دیجیتال ، محبوبیت استخراج آن در حال افزایش است. این مساله با تصمیم اخیر دولت چین مبنی بر متوقف کردن و مقابله با استخراج‌کنندگانی که در مناطقی غنی از انرژی مانند منطقه دره سیچوان، پیچیده‌تر شده است. بسیاری از این ماینرها به ایسلند و کشورهای همسایه خواهند رفت.

چیزی که به نظر ایسلند پذیرای آن نیست این است که علی‌رغم ذات تشنه به انرژی استخراج بیت کوین، یک فعالیتی نسبتا خودکار است که فرصت شغلی زیادی را نیز ایجاد نمی‌کند.

آیا ممکن است ایسلند از ورود ماینرهای رانده شده‌ی چینی به کشورش استقبال کند، تنها برای این‌که شاهد این باشد که آن‌ها نیاز به مصرف انرژی را بالا می‌برند و به طور غیرمستقیم منجر به تخریب محیط‌زیست می‌شوند و در مقابل حرکتی رو به جلو، هر چند کوچک برای اقتصاد محلی انجام نمی‌دهند؟

منبع: ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه