تاثیرات احتمالی ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین چه خواهد بود؟

تاثیرات احتمالی ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین چه خواهد بود؟

در پی خبر احتمال ممنوعیت استخراج در چین، تحلیل‌های متفاوتی درباره این موضوع منتشر شد. برخی از تاثیر منفی آن بر روی قیمت بیت کوین گفتند، عده‌ای دیگر نگاه مثبتی نسبت به تاثیر این اتفاق بر روی بیت کوین داشتند. در این مطلب تحلیل‌های مختلف در این رابطه ارائه و مورد بررسی واقع خواهد شد.

کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین (NDRC) که بزرگترین برنامه‌‌ریز اقتصادی چین در سطح کلان است، در ۸ آوریل سال جاری پیش‌نویسی را منتشر کرد که بر اساس آن «استخراج ارزهای مجازی» که به فرایند تولید ارزهای دیجیتال اشاره دارد، به عنوان فعالیتی غیرمطلوب که باید حذف شود طبقه‌بندی شد.

کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین اولین فهرست خود را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد که در آن صنایع مختلف را در ۳ دسته جا داده بود؛ صنایعی که مورد تشویق دولت بود و صنایعی که باید محدود یا حذف می‌شدند.

هدف از انتشار این فهرست یک جهت دهی برای سیاست‌های اقتصادی در سطح کلان است تا نهادهای دولتی محلی را بر روی تخصیص منابع و سرمایه‌گذاری برای متعادل‌سازی اقتصاد محلی با حفظ ثبات آن، راهنمایی کند.

تاثیرات منفی احتمالی

کشور چین به لطف برق ارزان در مناطق غنی از زغال‌سنگ سین‌کیانگ و مغولستان داخلی، میزبان بزرگترین استخرهای استخراج و فارم‌های ماینینگ است. اطلاعات دقیقی درباره میزان هش‌ریتی که از کشور چین وارد شبکه بیت کوین می‌شود، در دست نیست. اما با بررسی هش‌ریت استخرهای استخراج چینی مانند AntPool، BTC.com و F2Pool می‌توان به طور حدودی دریافت که بیش از ۵۰ درصد هش‌ریت شبکه بیت کوین در اختیار استخرهای چینی قرار دارد اما باید توجه داشت که تمامی ماینرهای این استخرها از کشور چین نیستند.

اما در هر صورت سهم چین از استخراج بیت کوین را باید قابل توجه دانست. طبق گزارش‌ها ماینرهای چینی حتی در برخی مناطق تجهیزاتی را ایجاد کرده‌اند تا از انرژی ارزان‌تر برق آبی در فصول بارانی نیز بهره برند.

تاثیرات احتمالی ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین چه خواهد بود؟

ماینرهای چین برای کاهش هزینه‌های خود به منابع تامین برق ارزان‌تر روی آوردند

در صورت ممنوعیت استخراج در چین، ماینرهای چینی باید بسیاری از تجهیزات خود را در این کشور رها کرده و عملیات خود را به کشورهای دیگر منتقل کنند.

از سوی دیگر با توجه به درآمد ثابت ماینرها که به قیمت بیت کوین وابسته است، استخراج‌کنندگان برای کاهش هزینه‌های خود به اجبار باید هزینه‌ برق را جزو مهمترین فاکتورها در انتخاب مناطق راه‌اندازی فارم استخراج در نظر گیرند؛ عاملی که با شدت کمتر از چین، در مناطق دیگر به انحصار منجر خواهد شد و شاید ماینینگ را به یک انحصار چندتایی بین چند کشور تبدیل کند.

در طرف دیگر با توجه به اینکه سختی شبکه بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلاک یکبار (حدود دو هفته) تغییر پیدا می‌کند، با برچیده شدن یک باره‌ی استخراج در چین می‌توان انتظار داشت که هش‌ریت شبکه به طور ناگهانی کاهش یابد؛ این در حالی است که سختی شبکه ثابت باقی می‌ماند. در این صورت استخراج بیت کوین تا زمانی که سختی شبکه منطبق با هش‌ریت شبکه تغییر کند، با سختی پیش خواهد رفت و نرخ تایید تراکنش‌ها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اعمال فشار بر روی تعطیل کردن مراکز استخراج به صورت یک باره شاید منطقی به نظر نرسد و آن را یک روند تدریجی بتوان در نظر گرفت. در اینصورت احتمال اینکه اختلالی در شبکه بیت کوین پیش آید نیز بعید به نظر خواهد رسید.

همچنین با انتشار خبر احتمال ممنوعیت استخراج در چین، ماینرهایی که از کشورهای دیگر به استخرها چینی متصل شده‌اند نیز به دنبال گزینه‌های جدیدی خواهند بود تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند. نتیجه این اتفاق می‌تواند خود را در کم‌ شدن هش‌ریت استخرهای چینی تا زمان اعلام نتیجه قطعی پیش‌نویس نشان دهد.

تاثیرات مثبت احتمالی

با بررسی مهمترین تغییرات قیمتی بیت کوین، نام کشور چین در بین بزرگترین دلایل کاهش‌های یکباره قیمت بیت کوین با اعلام ممنوعیت‌های مختلف دیده می‌شود. ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، نقش این کشور را در آینده بیت کوین کمرنگ‌تر از قبل خواهد کرد و به تبع احتمال تاثیرگذاری اخبار آن بر روی قیمت نیز کمتر خواهد شد.

تاثیرات احتمالی ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین چه خواهد بود؟

ممنوعیت ماینینگ در چین تاثیرگذاری این کشور را بر روی بیت کوین کمتر از قبل خواهد کرد

غیرمتمرکز شدن هر چه بیشتر بیت کوین و استخراج آن، مهم‌ترین موردی بود که اغلب به عنوان یک پیامد احتمالی به آن اشاره شد. افزایش هر نوع تمرکززدایی در شبکه بیت کوین، عاملی مثبت برای افزایش ارزش آن در دید عموم خواهد بود که در بلندمدت به آن کمک می‌کند.

همچنین به نقل از سایت techinasia، تولید، فروش و استفاده از محصولات دسته‌های ممنوع شده نیز شامل ممنوعیت می‌شوند. در این صورت تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج مانند بیت‌مین و واتس‌ماینر باید تاسیسات خود را به مانند صرافی‌ها در سال ۲۰۱۷، به خارج از این کشور منتقل کنند.

این اتفاق می‌تواند هزینه‌هایی مانند نیروی انسانی و تولید را با برپایی آن‌ها در مناطق دیگر افزایش دهد و به افزایش قیمت محصولاتشان منجر شود. در نتیجه با افزایش قیمت محصولات فضا برای ورود سایر رقبا که پیش‌تر توان رقابت با غول‌های چینی را نداشتند، بازتر خواهد شد.

تغییر مسیر همیشه امکان پذیر است

به گفته یک مشاور حقوقی در چین، ماهیت قانونی سیاست‌های کمیسیون از ممنوعیت ICO‌ها که در سال ۲۰۱۷ توسط بانک مرکزی اعلام شد، تفاوت دارد.

به نقل از کوین‌دسک، این مشاور حقوقی اظهار داشته که با توجه به هزینه‌های اجرا و تضاد آن با منافع محلی، احتمال دارد این پیش‌نویس در نهایت پیاده‌ و اجرا نشود.

تاثیرات احتمالی ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین چه خواهد بود؟

تضاد منافع محلی ماینینگ در چین می‌تواند مانع از پذیرفته شدن پیش‌نویس شود

موسس تولیدکننده تجهیزات استخراج اینوسیلیکون در این باره گفته است که در مناطق سین‌کیانگ و استان‌های جنوب‌غربی مانند سیچوآن و یون‌نان هر ساله برق مازادی تولید می‌شود که امکان مصرف آن توسط افراد محلی یا انتقال آن به مناطق دیگر وجود ندارد.

همچنین با بررسی تاریخچه اقدامات کمیسیون به مواردی می‌توان برخورد کرد که با وجود قرارگیری آن‌ها در لیست صنایعی که باید حذف می‌شدند، بازبینی درباره آن‌ها صورت گرفت و فعالیت خود را ادامه دادند.

نتیجه‌گیری

با آنکه ظاهر خبر گمراه‌کننده است و می‌‌تواند کاملا مثبت یا منفی تعبیر شود، اما تصویب پیش‌نویس تاثیر به سزایی در قیمت بیت کوین در بلندمدت خواهد داشت. ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین قدم مثبتی در راستای تمرکززدایی هر چه بیشتر آن خواهد بود که تهدیدهای متوجه بیت کوین از سوی دولت چین را کمرنگ‌تر خواهد کرد. با این حال این قدرت از سوی چین به کشورهای دیگر منتقل خواهد شد.

نتیجه‌گیری درباره پیشنهاد ممنوعیت ماینینگ پس از دریافت دیدگاه‌های عمومی که تا ۷ ماه می ادامه خواهد داشت، انجام شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
2008659
2008659
۵ سال قبل

شاید چین میترسه که در آینده سرمایه با بیت کوین از کشور خارج بشه! یا نظرات بر دارایی مردم کمتر بشه

عایرضا صدفی
عایرضا صدفی
۵ سال قبل

کشور چین اگه یک دلار سود تو نوک قله ی قاف پیدا کنه محاله ازش بگذره سوال من اینه که آیا کشور چین از عواقب استخراج میترسه .مثلا آیا نگران ازدست رفتن ارزش بیت کوین وضرر رسیدن به سرمایه گذار هاست و یا اصلا چه دلیلی داشته که اینکارو ممنوع کنه من از یک سایت دیگه این سوالو پرسیدم گفتنند به خاطر منابعه ولی من بعید میدونم شما هرمحصولی تولید کنی هزینه منابع باید بدی لطفا در مورد چرایی این که کشور چین این اقدام رو انجام داده یک گزارش تهیه کنید .

دیجیتال نوت | DigitalNote
دیجیتال نوت | DigitalNote
۵ سال قبل

حداقلش واسه ما ایرانیا خوب میشه ?
سختی شبکه پایین میاد ?

محقق زنجیره های بلوک (بلاکچین)
محقق زنجیره های بلوک (بلاکچین)
۵ سال قبل

کاملا استقبال میشه!
منم با نظرات مطرح شده در این مطلب موافق هستم . البته شاید موضوع ممنوعیت در کشور چین بتونه در کوتاه مدت تاثیر مخربی داشته باشه اما در طول زمان و در بازه های زمانی بلند مدت ، این اتفاق تاثیری خارق العاده بر روی محبوبیت ، تمرکززدایی و ایجاد رقابت هر چه بیشتر شرکت های تولید کننده قطعات استخراج که در نهایت به نفع مصرف کنندگان هست ، خواهد شد.

Honor
Honor
۵ سال قبل

عالی شد باو این چینیا میریزن تو هر بازاری که داره رونق میگیره و گند میزنن بهش الان شاید ایرانیا هم بتونن برن تو این کار بلکه سود اور باشه