مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بیت‌ کوین اولین دارایی و ارزی است که با همه‌ی دارایی‌ها ما قبل خود فرق دارد، کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است.

این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش می‌کشد و حیرت‌آور است که طرفداران این مدل‌ها نابودی بیت‌ کوین را پیش‌بینی می‌کنند. مثال مقایسه‌ی بیت‌ کوین و پول سنتی مانند مثال تحول در حمل و نقل در قرن بیستم است که از اسب به اتومبیل انتقال پیدا کرد. پیش‌بینی مرگ بیت‌ کوین از آن جهت محکوم به شکست است که بیت‌ کوین برای حل مشکل تراکنش‌ها بوجود آمده است.

همچنین بخوانید: آیا بیت کوین نابودشدنی است؟ / بررسی ۷ سناریو

فناوری زیرساختی بیت کوین = عمر جاودانه

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بیت‌ کوین یک ارز فرامرزی است که نیاز به بانک را حذف می‌کند؛ بنابراین درک این مفهوم بستگی به درک معاملات بدون بانکی دارد

یکی دیگر از دلایل شکست تئوری مرگ بیت‌ کوین بدلیل در نظر گرفتن فاکتور‌های تکنولوژی است. بیت‌ کوین با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد یک تکنولوژی است و برای درک هدف این تکنولوژی نیازی نیست که شما برنامه‌نویس باشید. علاوه بر این‌ها شما برای درک فناوری بلاک‌ چین و برنامه‌های متن‌باز نیاز به مدرک دانشگاهی از دانشگاه MIT ندارید.

در عوض شما باید به جنبه‌های عملی این تکنولوژی چشم بدوزید. متاسفانه در گفتمان‌های تجاری سطح بالا که اکثرا اقتصاددان‌های بزرگی در آن شرکت می‌کنند، به این جنبه‌ها دقت نمی‌شود و با تصورات غلطی همراه است.

همچنین پای منافع بسیاری در میان است. بلند‌ترین صدای انتقادات از بیت‌ کوین از جانب بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا شنیده می‌شود.

بیت‌ کوین منجر به کاهش نیاز به تبادلات بین‌ بانکی و حذف واسطه‌ها برای انجام تراکنش‌های‌ بین‌المللی می‌شود. بعد از بیت‌ کوین، ارز‌های دیجیتال زیادی برای رقابت با سلطان ارزهای دیجیتال آمده‌اند ولی تاکنون هیچکدام به موفقیت بیت‌ کوین نرسیده‌اند.

در آینده‌ی نزدیک، مقامات بانک تسویه‌ حساب بین‌المللی مانند دانشگاه دوک و خیلی از سلبریتی‌های طرفدار بیت‌ کوین از سهولت انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت‌ کوین به گرمی استقبال خواهند کرد.

البته به تازگی بانک تسویه حساب بین‌المللی (BIS) گزارشی طولانی در مورد بیت‌ کوین منتشر کرده است که چیزی کمتر از ادعای اتهام علیه بیت‌ کوین نیست. این مقاله حجم عظیمی از توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد؛ در این مقاله به دلایل سقوط بیت‌ کوین اشاره شده است. این گزارش هم مانند دیگر مقالات منتقدان اقتصادی بیت‌ کوین که با یک گوگل ساده می‌توان آن را بررسی نمود، تفاوت خاصّی ندارد.

منتقدان چه چیزی را در نظر نمی‌گیرند؟

برای مثال استاد اقتصاد دانشگاه پیل، آقای رابرت شیلر می‌گوید بیت‌ کوین در آینده شکست می‌خورد زیرا هیچ‌وقت نمی‌تواند به واحد پول تبدیل شود. او اذعان دارد:

بیت کوین مانند دیگر شکست‌های بزرگِ تجاری تاریخ است که مانند یک خاکستر محو خواهد شد؛ این ارز‌های ابتدایی مسخره هستند زیرا هیچ وقت نمی‌توانند مانند پول فیات باشند.

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

رابرت شیلر در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی نوبل اقتصاد را از آن خود کرد

در جواب به آقای شیلر: بیت‌ کوین قرار نیست شبیه پول سنتی باشد. بجای اینکه توسط مقامات بانکی کنترل شود و سیستم متمرکز داشته باشد و چاپ اسکناس آن توسط بانک‌ها باشد؛ این سیستم کاملاً غیر متمرکز و فرارمرزی است.

بیت‌ کوین نتیجه‌ی فرهنگِ دیجیتالی جهان است؛ که در حال حاضر بیشتر معاملات نقدی در جهان بر بستر اینترنتی در سراسر جهان انجام می‌شود. این عوامل قبل از وابسته بودن به سیستم بانکداری سنتنی موفق پیش نرفت.

اقتصاددان‌ها و بانک تسویه حساب بین‌المللی به حدی رسیدند که نمی‌توانند انجام معاملات را بدون بانک تصور کنند. برای همین با این تفکر هیچوقت نمی‌توانند به درکِ مناسبی از کاربردهای بیت‌ کوین و بلاک‌ چین برسند. هیچکس مثل اقتصاددان‌ها از این موضوع آگاه نیست که هر انقلاب صنعتی همراه با تکنولوژی جدید بوده است.

شیلر معتقد به نابودی سریع و ناگهانی بیت‌ کوین است این در حالی است که سیستم عملکرد بیت‌ کوین فراتر از شناخت اوست. در حال حاضر ۹۰ درصد از کد‌های اولیه‌ی بیت‌ کوین ارتقاء یافته است (با توجه به متن‌باز بودن بیت‌ کوین) و استفاده‌ی آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که توسط BIS مورد نقد قرار گرفت موضوع مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین و مصرف بسیار زیاد برق بیت‌ کوین است؛ بیت‌ کوین برای تائید تراکنش‌های خود از سیستم استخراج مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌کند و این موجب مصرف برق زیادی می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که مصرف برق بیت‌ کوین از بیش از ۳.۵ میلیون خودپرداز سراسر جهان کمتر است. هنوز دولت‌ها تمایل خود را به استفاده از برق تجدید‌پذیر مانند آنچه که در مانتاته و یا انرژی اضافه‌ای که در کشور ایرلند هست، برای استخراج بیت‌ کوین نشان ندادند.

مقیاس پذیری و امنیت

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

اساساً گزارش BIS یک گزارش کلی شامل بر همه‌ی ارز‌های دیجیتال است که در آن این موضوع اشاره نکرده است که الگوریتم بیت‌ کوین برای تراکنش‌ها الگوریتم اثبات کار (PoW) یا همان استخراج است در حالی که بعضی از ارز‌های دیجیتال از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند که این ارز‌ها برق کمتری را مصرف می‌کنند.

مشکل دیگر مقیاس‌پذیری شبکه‌ی بیت‌ کوین است که انجام تراکنش‌ها را بسیار آهسته کرده است؛ اما این انتقادات دلیل بر حل نشدن این مشکلات نیست. روش‌های جایگزینی مانند پروتکل سگویت (SegWit) و شبکه‌ی لایتنینگ گزینه‌‌های مناسبی برای حل این مشکلات هستند که پیش‌بینی می‌شود بیت کوین در آینده بتواند میلیون‌ها تراکنش‌ در دقیقه را انجام دهد.

علت اغلب انتقادات: عدم وجود آگاهی کامل

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بعضی از منتقدان بر این باورند که بیت‌ کوین منجر به از هم پاشیدن اینترنت می‌شود؛ بر اساس گزارش BIS مصرف بسیار زیاد پهنای باند اینترنت توسط شبکه‌ی بیت‌ کوین منجر به وقوع چنین حادثه‌ای می‌شود. البته با توجه به فناوری‌های جدید ذخیره‌ی اطلاعات در بلاک‌ چین بیت‌ کوین حجم داده‌های این شبکه را (که برای تغییر ناپذیری در این شبکه‌ ذخیره می‌شوند) کاهش می‌دهد که منجر به کاهش پهنای باند اینترنت می‌شود.

آیا بیت‌ کوین ذاتاً برای کلاهبرداری و تقلب کاربرد دارد؟

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

از پول نقد هم برای تقلب استفاده می‌شود زیرا افراد با روش‌های کلاهبرداری سعی بر به دست آوردن آن را دارند. لازم به ذکر است که شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت کوین را به دلیل گسترش شدیدش نمی‌توان هک کرد. این درحالی است که شبکه‌های متمرکز بانکی بارها و بارها مورد هک قرار گرفته و خواهند گرفت. در هر صورت سرزنش بیت‌ کوین برای تقلب مانند سرزنش پول نقد به دلیل سرقت شدن از بانک است!

همچنین بخوانید: غول آخر بیت کوین !

افراد منفی‌باف می‌گویند که بیت‌ کوین ارزش ذاتی ندارد در جواب این افراد باید بگوییم که پول نقد هم ارزش ذاتی ندارد؛ بیت‌ کوین ارزش دارد چون افراد به آن باور دارند.

پذیرش بیت‌ کوین در حال افزایش است؛ بسیاری از استارت‌آپ ها در حال توسعه‌ی راه‌های خدماتی مبادلاتی از طریق ارز‌های دیجیتال هستند که امروزه این امر با کیف پول اپل و پی‌‌پال انجام می‌شود؛ همچنین تعداد خرده فروشانی که بیت‌ کوین را قبول می‌کنند روز به روز افزایش می‌یابد.

انتقاد‌های شدید و پیش‌بینی‌های مرگبار برای بیت‌ کوین به علت وجود اطلاعات پایین جامعه‌ از دنیای ارز‌های دیجیتال است؛ اگر بیت‌ کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال به چالش کشیده شود باید موضوعات بنیادی‌تری مانند بلاک‌ چین و غیرمتمرکز بودن هم به چالش کشیده شود که در مقابل چنین مواردی قرار گرفتن به مثابه مبارزه با ذات تکنولوژی است.

منبع:CNBC
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
طراحی سایت
طراحی سایت
5 سال قبل

خیلی ممنون. واقعا عالی و مفصل بود.

سمندر
سمندر
5 سال قبل

تنها 2 دسته افراد حامی پولهای موهوم هستند : دسته اول که اصلا" نمیدانند پول یعنی چه .فکر میکنند پول اسباب بازی است که یک دستگاه استخراج بخری و در خانه آن را تولید کنی .جالب است این افراد همان پولی را که تولید میکنند را میخواهند به دلار !!!! تبدیل کنند تا بتوانند ان را خرج کنند یعنی پول تولیدی انها به ان صورت قابلیت خرج شدن ندارد . دوم کسانی که شب به امید اینکه صبح بیت کوین بشود 50 هزار دلار و انها میلیارد شوند میخوابند . البته خیلی ها همین جور پول خوبی به جیب زدند که انها خوش شانس های این بازی بودند .

جابر
جابر
5 سال قبل
پاسخ  سمندر

اگه دنبال پول های به قول خودت موهوم نیستی، پس تو این سایت چکار میکنی؟

hadi zarei
hadi zarei
5 سال قبل

بزرگترین مزیت بیت کوین نسبت به ارزهای فیات محدودیت قطعی آن در تعداد است. این محدودیت مثل یک پشتوانه عمل خواهد کرد.. چرا که روز به روز افراد بیشتری هستند که از تکنولوژی پایه ای و برنامه های گسترش تکنولوژی آن آگاه و به آن امید داشته باشند و این باعث خواهد شد که در دراز مدت سطوح حمایت حداقلی بالاتر برود .. مثلا در سقوط امسال ( 2018 ) محدوده 6000 دلار مثل یک حمایت بسیار قوی عمل کرد. و قطعا این سطح حمایت قوی به مرور با ارتقای تکنولوژی بالاتر خواهد رفت. بنابر این بیت کوین به نظر من پشتوانه دارد و پشتوانه آن تکنولوژی است!

سینا
سینا
5 سال قبل

اینکه ارز های دیجیتال جایگزین پول ها میشن شکی نیست ولی بیت کوین همیشه تو صدر نمیتونه باشه ، ارز های جدید تر که به مرور درمیان جایگزین بیت کوین خواهند شد