atlasarzdigital

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

مطلب زیر توسط درک سورنسن، ریاضی‌دان دانشگاه کمبریج، نگاشته شده است. وی در این مقاله با چند محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که بیت کوین برای پذیرفتن اقتصاد‌های بزرگ جهانی در آینده نامناسب است. به عقیده او باید سازوکارهای بهتر و موثرتری را در ارزهای دیجیتال برای رسیدن به مقیاس‌پذیری که مدنظر است، دنبال کنیم.

با وجود تمام توجهاتی که به بلاک چین و مصارف آن شده است، ما نباید از هدف اصلی بلاک چین بیت کوین و رویای بزرگ ناکاموتو غافل شویم. بلاک چین و ارزهای دیجیتال به منظور این‌که ارزهای غیرمتمرکزی باشند و همین‌طور جایگزین و یا مکمل ارزهای فیات باشند، ایجاد شدند.

برای طرفداران دو آتشه ارزهای دیجیتال، این نوع از ارز، آینده ارزهاست و در نهایت در تمام ابعاد اقتصاد به کار خواهد رفت. ما رویای روزی را داریم که در حالی که می‌خندیم، به فرزندان و نوه‌هایمان می‌گوییم که کیف پول فیزیکی، پول کاغذی و چیزهایی به نام کارت اعتباری داشتیم.

آماده‌سازی اقتصاد ارزهای دیجیتال برای پذیرش بیشتر

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

چه اتفاقی باید بیافتد تا اقتصادهای گوناگون را بر روی بستر بلاک چین پیاده‌سازی کنیم؟

چندین مانع بر سر راهمان وجود دارد که باید ابتدا آن‌ها را از میان برداریم. یکی از این موانع این است که باید ارزش این ارزها را پایدار و ثابت نگه داریم، حریم خصوصی را به صورت منطقی کنترل کنیم و سرعت تایید تراکنش را برای خرید و فروش افزایش دهیم.

با این حال، بزرگ‌ترین مانع توان عملیاتی است. ما باید قادر به پردازش تعداد بسیار بیشتری تراکنش در ثانیه باشیم، بسیار بیشتر از توان بلاک چین‌های فعلی.

با 13 تراکنش در ثانیه که یک تقریب دست بالاست، بلاک چین بیت کوین تنها می‌تواند حدود یک میلیون تراکنش در روز انجام دهد. شاید برای اقتصادهای کوچک این شرایط امکان‌پذیر باشد، اما مطمئنا این کار برای اقتصاد ایالات متحده جوابگو نیست.

بیایید از منظر دقیق‌تری این موضوع را بررسی کنیم. در سال 2017، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده تقریبا 20 تریلیون دلار بود. تولید ناخالص داخلی معیار مناسبی از این‌که چه مقدار پول در طول سال دست به دست می‌شود نیست، اما برای اهداف ما به اندازه کافی نزدیک است.

اگر در سال 2017 در ایالات متحده حدود 20 تریلیون دلار در دست مردم جابه‌جا شود، این بدان معناست که روزانه 54 میلیارد دلار پول رد و بدل می‌شود.

بدون در نظر گرفتن کندی فرآیند تراکنش‌های بیت کوین، اگر قرار بود که بلاک چین آن 54 میلیارد دلار تراکنش را در یک روز پردازش کند، هر تراکنش باید حدود 54,00 دلار می‌بود. (با تقسیم 54 میلیارد بر 1 میلیون این عدد به دست می‌آید.)

حتما دارید فکر می‌کنید که تراکنش‌های شما در یک روز 54,000 دلار نیست. خب مسلما نیست! بین سال‌های 2012 تا 2017، مصرف‌کنندگان آمریکایی تقریبا به طور متوسط 80 دلار تراکنش آنلاین داشتند.

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

نمودار متوسط مقدار خرید آنلاین در ایالات متحده از سه ماهه دوم سال 2012 تا سه ماهه چهارم سال 2017 (به دلار آمریکا)

در سال 2016، تراکنش‌های روی کارت اعتباری امریکن اکسپرس (Amex) به طور متوسط حدود 141 دلار بود و این مقدار بر روی کارت اعتباری ویزا (Visa) در حدود 80 دلار بود.

درست است که شرکت‌ها تمایل به معامله با ارزش‌های بالاتری دارند، به نظر می‌رسد که جامعه ارزهای دیجیتال هنوز چند مرتبه پایین‌تر از چیزی هستند که بتواند تمام تراکنش‌های اقتصادی را بر روی یک بلاک چین اداره و مدیریت کنند.

بر اساس آمارهایی که پیش‌تر مطرح شد، فرض کنیم که متوسط تراکنش‌ها در حدود 100 دلار است، آن‌گاه 54 میلیارد دلار باید طی 540 میلیون (54 میلیارد تقسیم بر 100) تراکنش رد و بدل شود. که این یعنی 6,000 تراکنش در ثانیه!

اگر این واقعیت را که بیشتر مردم در طول روز معاملات خود را انجام می‌دهند را نیز در نظر بگیریم، با یک حساب و کتاب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که باید به طور متوسط 10,000 تراکنش در ثانیه در طول روز انجام شود. (به جای تقسیم بر 24 ساعت شبانه روز، عدد را بر 16 تقسیم کردیم با احتساب 8 ساعت زمان خواب)

این تخمین احتمالا درست است. جمعیت ایالات متحده حدود 324 میلیون نفر است و 5 میلیون کسب و کار وجود دارد. اگر فرض کنیم که مردم و کسب و کارها، به طور متوسط 1.5 بار در روز معامله انجام می‌دهند، آن‌گاه ما در حدود 500 میلیون تراکنش در روز خواهیم داشت (با ضرب 329 در 1.5).

این عدد به برآورد پیشین ما که 540 میلیون تراکنش در روز بود نزدیک است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این عدد در نتیجه منجر به انجام حدود 10,000 تراکنش در ثانیه در ساعات بیداری در ایالات متحده می‌شود.

بیت کوین برای جایگزین شدن با ویزا باید تلاش بیشتری کند

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

برگردیم به سوال اصلی، برای پشتیبانی از اقتصاد آمریکا، یک بلاک چین باید قادر به انجام چند تراکنش در ثانیه باشد؟

محاسبه تقریبی 10,000 تراکنش در ثانیه قطعا کافی نیست، اما می‌تواند مبنایی برای شروع کار باشد. برای این‌که یک دید کلی داشته باشید، بد نیست بدانید که ویزا به طور متوسط 1,700 تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند، اما در زمان‌های اوج می‌تواند تا حدود 24,000 تراکنش در ثانیه را نیز اداره کند.

بیشینه مقدار تراکنش‌ها تنها یک مرتبه از میزان متوسط بالاتر است تا بتواند پاسخ‌گوی روزهایی که حجم تراکنش بسیار بالاست، مثل جمعه سیاه و یا موج بازگشت‌های پس از کریسمس باشد.

با در نظر گرفتن داده‌های ویزا به عنوان نمونه، از آن‌جایی که برآورد تقریبی ما 10,000 تراکنش درثانیه است، ما احتمالا باید قادر به پردازش حدود 100,000 تراکنش در ثانیه باشیم تا بتوانیم از پس آن بربیاییم (درست همانند ویزا، یک مرتبه بزرگ‌تر از میانگین). و این رقم خیلی زیادی است.

به طور دقیق‌تر، این مقدار حدود 10,000 برابر سریع‌تر از بیت کوین کنونی است، یک تفاوت بزرگ از نوع مرتبه‌ 4!

به نظر می‌رسد که این آمار نشان‌‌دهنده این واقعیت است که روش ما در رسیدن به یک اجماع بر روی بلاک چینی که به اندازه کافی سریع و قدرتمند باشد که بتوان از ارز دیجیتال به عنوان ارز رایج استفاده کرد، پاسخگو نیست.

ما برای این‌که امیدوار باشیم که می‌توانیم به این شرایط دست پیدا کنیم، نیاز به نوآوری در زیرساخت‌ها، سخت‌افزارها و الگوریتم اجماع داریم.

بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست

این بدان معناست که به استثنای برخی تغییرات اساسی و بهبودها، بیت کوین قطعا آینده دنیای ارزهای دیجیتال نخواهد بود.

فناوری‌هایی همچون شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، برای حل مساله مقیاس‌پذیری بیت کوین ارائه شدند، اما این کار را به طرز ناشیانه و ناکارآمدی انجام می‌دهند.

باز کردن کانال برای انجام تراکنش‌های برون زنجیره‌ای، در واقع به معنای استفاده از پول به صورت بسیار ناخوشایندی است. در عمل، این فناوری کاربران را وادار می‌کند که به جای این‌که چند کانال باز کنند، کانالی تکی با یک ارائه‌دهنده نقدینگی متمرکز باز کنند. در واقع یک بانک غیرمجاز و متمرکزی ایجاد می‌کند و از دید عده‌ای، برخلاف اصول اصلی فناوری بلاک چین است.

حتی بدتر از آن، از آن‌جایی که تراکنش‌ها خارج از زنجیره انجام می‌شوند، داده‌ها و اطلاعات کانال را نمی‌توان به طور قطعی و دقیق بازسازی کرد. اگر یک نود لایتنینگ از کار بیفتد و متوقف شود، سرمایه‌ هر دو سمت معامله می‌تواند خیلی راحت از دست برود. شاید لایتنینگ را بتوان یکی از بدترین ایده‌های حوزه ارز دیجیتال دانست.

با این وجود، بلاک چین آینده ممکن است چندان دور از دسترس نباشد. تحقیقات جدیدی در ریاضیات نتایج امیدبخشی در مبانی ریاضی اجماع را نشان می‌دهد، که می‌تواند بلاک چینی با توان پردازش 50,000 تراکنش در ثانیه و یا بیشتر را بدون به خطر انداختن امنیت و یا غیرمتمرکز بودن تولید کند.

هر روز مقاله جدیدی در رابطه با این‌که استارتاپ‌های حوزه ارزهای دیجیتال محصول جدیدی ارائه کردند، منتشر می‌شود. ذهن‌های درخشان بسیاری برای تحقق رویای ارز دیجیتال در حال فعالیت‌اند.

شاید اگر تا 20 سال دیگر شما بتوانید برای خرید از سوپر مارکت از ارز دیجیتال استفاده کنید، آن‌گاه می‌توانیم بگوییم که این پدیده موفق بوده است.

منبع: ccn
اشتراک
اطلاع از
guest
5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
محمدرضا محبی
محمدرضا محبی
1 سال پیش

با احترام خدمت نویسنده
مشکل این دیدگاه باز هم مقایسه بیت کوین با پول فیات هست، اگر ما بیت کوین را طلای دیجیتال در نظر بگیریم یا به عبارتی دیدگاهی که به طلا داریم در مورد بیت کوین هم همان دیدگاه رو داشته باشم، یعنی یک کالای لوکس جهت ذخیره ارزش در نظر بگیرم، (به زبان ساده پس انداز یک چیز ارزشمند.) این سوال مطرح می شه که ایا ما برای یک خرید ساده از طلا استفاده می کنیم یا نقره به فروشنده پرداخت می کنیم یا حتی مس یا الومینیوم!؟ جواب از نظر من خیر است. ما در اینده با بیت کوین معامله های تجاری و خرید فروش های بزرگ یا پر ارزش انجام خواهیم داد و برای خرید مثلا اب از سوپر مارکت قطعا راه های دیگری خواهد بود.

محمدرضا محبی
محمدرضا محبی
1 سال پیش

پس نیازی به تراکنش 24000 در ثانیه نخواهیم داشت.

مهدی
مهدی
1 سال پیش

ارزش بیت کوین به امنیتشه و مشخصا امنیت هزینه داره و هزینه ان کندی تراکنش ها و صرف انرژیه .هر وقت بیت کوین نتونه امنیتشو برقرار کنه یا بلاک چینی ایجاد شه که با هزینه کمتر امنیت بیشتری داشته باشه بیت کوین شکست میخوره .در زمینه امنیت بیت کوین طی ده سالی که بوجود اومده اون رو ثابت کرده و باید برای رقابت با بیت کوین ده سال وقت گذاشت و به مردم اثبات کرد که فلان ارز امنیت بیشتری داره که تا حالا نشده و بعید میدونم بشه پس خیالتون از بابت بیت کوین راحت باشه

علی
علی
1 سال پیش

سلام لطفا اگر ممکنه مقالات جدیدی در مورد آینده لایتنینگ بیت کوین منتشر کنید

علی
علی
1 سال پیش

این آقا بهتره درباره گسترش و پیشرفت لایتنینگ در سال های آینده بیشتر تحقیق کنه و از اهل فن بپرسه آیا لایتنینگ توان یک میلیون تراکنش در ثانیه را خواهد داشت یا نه
و بعد بیاد نظر بده
و فکر میکنم به غیر از لایتنینگ راه های دیگری هم برای مقیاس پذیری وجود داره

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه نظر یک ریاضی‌دان: بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
5
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x