بیت کوین چگونه کار میکند و تراکنش‌های آن چگونه انجام می‌شوند؟

بیت کوین چگونه کار میکند و تراکنش‌های آن چگونه انجام می‌شوند؟

شبکه بیت کوین چگونه کار میکند ؟ تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟ ماینینگ بیت کوین و داشتن آن دقیقا به چه معناست؟ در این پست به تمام این سوالات به صورت کاملا فنی پاسخ داده خواهد شد.

قبل از هر چیز باید بدانید که برای استفاده از بیت کوین نیازی به داشتن دانش فنی خیلی بالایی ندارید همانطور که برای استفاده از اینترنت نیاز نیست که بدانید اینترنت چگونه کار می‌کند. همچنین در صورتی که نیاز به دانستن مبانی فنی ندارید می‌توانید مستقیما به بخش دوم این مقاله یعنی «نحوه کار بیت کوین به زبان ساده‌تر» مراجعه کنید.

بیت کوین چیست و چرا ارزشمند است؟

بیت کوین شبکه ای با هدف پرداخت های همتا به همتا است و ارز دیجیتال آن هم بیت کوین (BTC) نام دارد.

درست مانند ارزهای رایج ملی مثل دلار، بیت کوین به خودی خود ارزشی ندارد. مانند یک دلار، ارزشمندی بیت کوین هم فقط به دلیل اعتبار آن در نزد کاربرانش است که باعث عرضه و تقاضا می‌شود.

شاید این مسئله را ندانید اما از دهه 1970 به بعد، پول‌های رایج جهان هیچ پشتوانه‌ای ندارند و فقط اعتبار و اعتماد به پول یک کشور ارزش آن را تعیین می‌کند. در دهه 1970، دولت آمریکا قانون استاندارد طلا را لغو کرد و دلار رسما بدون پشتوانه شد. یک دلار آمریکا و بیشتر ارزهای ملی دیگر اکنون ارزششان نسبت به اعتبار و کاربرد آن تعیین می‌شود. ارزش بیت کوین‌ را هم کاربران و شبکه آن تعیین می‌کنند.

نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا

نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، در حال اعلام پایان استاندارد طلا

دقیقا بیت کوین چیست؟

از اساسی‌ترین دیدگاه، بیت کوین فقط یک فایل دیجیتال شبیه به دفتر حساب‌و‌کتاب بوده که حساب‌ها و پول هر نفر را در خود ثبت می‌کند. یک کپی از این فایل در تمام کامپیوترهای متصل شده به شبکه بیت کوین نگهداری می‌شود.

بیت کوین چیست و چگونه کار میکند

هنگام ارسال بیت کوین شما به شبکه اعلام می‌کنید که مقداری از حساب شما کسر شود و به حساب گیرنده واریز شود.

نودها (Nodes) یا همان کامپیوترهای موجود در شبکه بیت کوین، تراکنش را در دفترهای خود اعمال می‌کنند و آن را به دیگر نودها پاس می‌دهند.

نودها در شبکه بیت کوین

به غیر از ویژگی‌های امنیتی، تمام چیزی که در بیت کوین داریم به شرح زیر است:

سیستمی که به گروهی از کامپیوترها اجازه می‌دهد تا از یک دفترکل (Ledger) نگهداری کنند.

در بانک‌ها هم همین‌گونه است. بانک‌ها یک دفترکل دیجیتال دارند که تراکنش‌ها و دارایی مشتریان در آن ثبت شده است. مثلا محمد 10 میلیون تومان پول دارد و علی 5 میلیون تومان. این اطلاعات روی دفترکل بانک‌ها ثبت می‌شوند. وقتی محمد 5 میلیون تومان به علی پول می‌فرستد، در دفتر کل موجود در بانک‌، 5 میلیون تومان از حساب محمد کسر می‌شود و به حساب علی واریز می‌شود. در هنگام انجام تراکنش بانکی، پول فیزیکی منتقل نمی‌شود بلکه فقط مالکیت پول‌ تغییر می‌کند.

اما تفاوت دفترکل بلاک چین با دفتر کل بانک‌ها چیست؟

حقیقت این است که در بیت کوین به جای یک نهاد مرکزی، دفترکل به صورت گروهی نگهداری می‌شود و همین موضوع تفاوت‌های عمده ای را ایجاد می‌کند.

اول از همه، برخلاف بانک که شما فقط می‌توانید تراکنش‌های خود را ببینید، در بیت کوین همه می‌توانند تراکنش‌های هر فرد دیگری را ببینند.

در سیستم بانکی شما مجبور هستید به بانک، کورکورانه اعتماد کنید اما در بیت کوین شما با تعداد زیادی افراد غریبه سر و کار دارید که هیچ نیازی به اعتماد کردن ندارد.

سیستم بیت کوین به طرز شگفت انگیزی طراحی شده است و هیچ اعتمادی در شبکه آن نیاز نیست.

اگر رضا بخواهد برای محسن 5 بیت کوین ارسال کند، باید درخواستش را به شبکه اعلام کند که 5 بیت کوین از من کم کن و 5 بیت کوین به محسن اضافه کن. هر نود در شبکه پیام را دریافت و کپی دفتر حساب و کتاب خود را طبق این درخواست به‌روز می‌کند. همه این فرایند به صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد.

بیت کوین چگونه کار میکند - اینفوگرافیک

اما نودها چگونه مطمئن می‌شوند که این درخواست معتبر است؟ اگر کسی که این پیام را فرستاده، واقعا بیت کوین نداشته باشد چه؟

به منظور انجام تراکنش در شبکه بیت کوین، شما به یک کیف پول دیجیتال (Wallet) نیاز دارید. کیف پول بیت کوین برنامه‌ای است که اجازه ذخیره و تبادل بیت‌ کوین‌ را به شما می‌دهد.

در بیت کوین، کیف پول شما بانک شخصی شماست. برای اینکه تضمین شود که فقط کیف پول مورد نظر بتواند بیت کوین های داخل خود را خرج کند، هر کیف پول با نوعی روش رمزنگاری محافظت می‌شود.

کلید عمومی و کلید خصوصی

دو رشته کلید رمزنگاری شده در هر کی پول بیت کوین وجود دارد که مجزا بوده اما باهم ارتباط مکمل دارند. این دو کلید: کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی (private key) نام دارند. ارتباط این دو به این صورت است که وقتی یک پیام توسط یک کلید عمومی خاص رمزگذاری می‌شود، فقط کلید خصوصی جفت شده با آن می‌تواند پیام را باز کند و بخواند. برعکس این موضوع هم صدق می‌کند: وقتی شما یک پیام را با کلید خصوصی رمزگذاری می‌کنید، فقط کلید عمومی جفت شده با آن می‌تواند پیام را از حالت رمزنگاری خارج کند.

رضا برای ارسال بیت کوین باید پیامی را که با کلید خصوصی کیف پولش رمزنگاری شده، به شبکه ارسال کند. به این شکل مشخص می‌شود که بیت کوین‌ها دقیقا از طریق کیف پول رضا ارسال شده‌اند و فرد دیگری به دروغ این پیام را به شبکه نفرستاده است.

هر نود (کامپیوتر متصل شده به شبکه به صورت مستقیم)، تراکنش ارسال شده از رضا را بررسی می‌کند تا مطمئن شود این پیام دقیقا از کیف پول رضا ارسال شده است. برای این کار، نودها با استفاده از کلید عمومی کیف پول رضا، پیام ارسال شده را می‌خوانند.

هنگامی که کیف پول شما یک درخواست تراکنش را با استفاده از کلید خصوصی رمزنگاری می‌کند، به نوعی یک امضای دیجیتال می‌سازد که نشان می‌دهد هر تراکنش متعلق به کدام کیف پول است.

این امضای دیجیتال یک رشته ی متنی است که از کلید خصوصی و پیام درخواست تراکنش تولید می‌شود.

با هرگونه تغییر در درخواست تراکنش، امضای دیجیتال به طور کامل تغییر می‌کند. این کار باعث می‌شود تا نتوان پیام‌های درخواست‌ تراکنش را تغییر داد.

امضای دیجیتال بیت کوین - اینفوگرافیک

برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید

اگر بخواهیم مفاهیم بالا را به صورت روان‌تر بگوییم:

در بیت کوین برای خرج کردن دارایی‌ها نیاز به یک نوع کلمه عبور است و این کلمه عبور، امضای دیجیتال نام دارد.

مثل یک امضای دست نویس، امضای دیجیتال معتبر بودن یک پیام را تصدیق می‌کند. اما این کار با استفاده از یک الگوریتم ریاضی خاص انجام می‌شود و کپی و جعل آن را غیرممکن می‌کند.

امضای دیجیتال مانند یک کلمه عبور ساده و ثابت نیست بلکه برای هر تراکنش، باید امضایی کاملا متفاوت درج شود.

یادتان باشد که در شبکه بیت کوین شما با افراد کاملا غریبه سر و کار دارید، بنابراین باید امنیت شما تامین شود و دارایی‌های شما امن بماند.

یک امضای دیجیتال با استفاده از دو کلید جداگانه کار می‌کند. این دو کلید با وجود متفاوت بودن، مکمل یکدیگر هستند.

کلید خصوصی، یک امضا تولید می‌کند و با یک کلید عمومی بقیه می‌توانند معتبر بودن امضا را بررسی کنند.

کلید خصوصی را به عنوان کلمه عبور واقعی در نظر بگیرید و امضای دیجیتال مدرکی است که نشان می‌دهد شما کلمه عبور را دارید.

در واقع آدرس‌های کیف پول براساس کلیدهای عمومی هستند. بنابراین وقتی شما قصد ارسال بیت کوین دارید در در حقیقت به کلید عمومی فرد بیت کوین ارسال می‌کنید.

برای ارسال بیت کوین باید ثابت کنید که شما دارنده واقعی کلید عمومی هستید. شما این کار را با استفاده از تولید یک امضای دیجیتال از پیام تراکنش و کلید خصوصی انجام می‌دهید . بقیه نودهای شبکه می‌توانند از امضا برای بررسی و تایید کلید عمومی شما استفاده کنند.

طی ریاضیات پشت یک امضای دیجیتال، نودها قادر خواهند بود که بدون دیدن کلید خصوصی، مالکیت آن را تایید کنند. همچنین، از آنجایی که امضا به پیام بستگی دارد، برای هر تراکنش، امضایی متفاوت وجود خواهد داشت و در نتیجه این امضاها نمی‌توانند دوباره برای تراکنش‌های دیگر استفاده شوند.

وابسته بودن امضا به پیام همچنین بدان معنی است که هیچ کس نمی‌تواند پیام را تغییر دهد از آنجایی که هر تغییر در پیام، امضا را غیرمعتبر می‌کند، نودها آن را نمی‌پذیرند.

چگونه موجودی حساب‌ها مشخص می‌شود؟

سیستم بیت کوین میزان موجودی حساب‌ها را ذخیره نمی‌کند. در بیت کوین تنها چیزی که ثبت می‌شود تراکنش‌های تایید شده هستند.

به عبارت دیگر دفترکل بیت کوین فقط سوابق تراکنش‌های منتشر شده را ذخیره می‌کند.

بیت کوین چگونه کار میکند - موجودی حساب‌ها

به جای ذخیره موجودی حساب‌ها، مالکیت در بیت کوین بر اساس تراکنش‌های قبلی تعیین می‌شود.

اگر مریم قصد ارسال 10 بیت کوین به محمد را داشته باشد، او درخواست تراکنشی را ایجاد می‌کند. درخواست تراکنش مریم دارای پیوندهایی به تراکنش‌های ورودی قبلی است و جمع میزان آن‌ها باید حداقل 10 بیت کوین باشد تا تراکنش انجام شود. به این پیوندها اصطلاحا انپوت (input) یا ورودی می‌گویند. در واقع هنگامی که مریم قصد ارسال بیت کوین را داشته باشد، باید تراکنش‌های ورودی قبلی خود را به عنوان مدرک به شبکه نشان دهد.

به عبارت دیگر و زبان ساده‌تر وقتی شما قصد ارسال بیت کوین دارید، به شبکه تراکنش‌های دریافتی قبلی خود را نشان می‌دهید و می‌گویید این‌ها مدارک دریافت بیت کوین هستند.

نودهای شبکه مقدار را بررسی کرده و مطمئن می‌شوند که این انپوت‌ها خرج نشده باشند. در حقیقت یک بار خود برنامه کیف پول مقدار موجودی شما را بررسی می‌کند و یک بار نودهای شبکه این کار را با استفاده از اطلاعات تراکنش‌های قبلی انجام می‌دهند. این فرایند موجب می‌شود که دوبار خرج کردن (خرج کردن دوباره بیت کوین) امکان پذیر نباشد.

نمونه ساده شده درخواست تراکنش بیت کوین - اینفوگرافیک

داشتن بیت کوین بدان معناست که شما در شبکه بیت کوین تراکنش‌هایی دارید که خرج نشده‌اند. همانطور که می‌دانید بیت کوین کاملا متن باز و مستقل از هر نهادی است. از این رو کلید خصوصی یک کیف پول به منزله کلید بیت کوین‌های شماست. همیشه از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و هرگز کلید خصوصی خود را در اختیار کسی قرار ندهید.

بی‌نهایت آدرس

هر کس می‌تواند بدون نیاز به وارد کردن نام یا مشخصات خود به شبکه بیت کوین متصل شود. شبکه بیت کوین اجازه ساخت هر تعداد کیف پولی را به کاربران می‌دهد و هر کیف پول کلیدهای عمومی و خصوصی خاص خودش را دارد.

شاید فکر کنید که تولید یک کلید عمومی برای ساخت آدرس کیف پول، به معنای مشخص شدن هویت شخصی شما باشد. اما حتی این قدم هم ناشناس است و حتی می‌تواند بدون نیاز به اینترنت انجام شود.

شما می‌توانید به سادگی و با یک کلیک در کیف پول خود کلید عمومی و خصوصی جدید بسازید.

اما یک مسئله:

در هنگام ساخت کیف پول امکان بررسی داشتن یا نداشتن یک آدرس توسط فرد دیگر وجود ندارد.

برای اینکه جمله بالا را بهتر درک کنید، فرایند ساخت ایمیل را در نظر بگیرید. هنگامی که قصد ساخت ایمیل دارید، سرویس ایمیل دهی (مثل جیمیل) از شما می‌خواهد که یک آدرس ایمیل برای خود مشخص کنید. شما آدرس دلخواه خود را وارد می‌کنید اما سیستم به شما می‌گوید که این آدرس ثبت شده است و نمی‌توانید آن را برای خود بردارید. در بیت کوین اینگونه نیست.

بنابراین اگر بتوانید کلید خصوصی یک نفر را حدس بزنید به دارایی‌های او دسترسی خواهید داشت اما حدس کلید خصوصی تقریبا محال است. چرا؟بی‌نهایت آدرس بیت کوین

حداکثر تعداد آدرس‌های احتمالی بیت کوین 2¹⁶⁰ است یعنی 1461501637330902918203684832716283019655932542976 احتمال برای آدرس‌های بیت کوین وجود دارد.

برای اینکه بزرگی این عدد را خوب درک کنید به این مثال توجه فرمایید:

تخمین زده می‌شود که تعداد دانه‌های شن‌ و ماسه در دنیا تقریبا 7.5 میلیون تریلیون باشد. حالا فرض کنید هر دانه شن یک کره زمین باشد و با احتساب شن‌های این کره‌های زمین، بازهم رقمی که به دست می‌آید خیلی پایین‌تر از احتمال آدرس‌های بیت کوین است.

این موضوع باعث می‌شود تا هک یا حملات سایبری با استفاده از حدس زدن اعداد تقریبا غیرممکن شود.

مفهوم بلاک، بلاک چین و استخراج (ماینینگ) در بیت کوین

برای جلوگیری از دوبار خرج کردن بیت کوین‌ها، یک مفهوم دیگر در سیستم بیت کوین وجود دارد.

تراکنش‌ها از نودی به نود دیگر منتقل می‌شوند. بنابراین ترتیب رسیدن دو تراکنش مختلف به یک نود می‌تواند متفاوت باشد.

یک کاربر خراب کار می‌تواند به فرد دیگری بیت کوین بفرستد و بعد از اینکه آن فرد کالا یا پول بیت کوین را داد تراکنشی مخالف تراکنش قبلی بفرستد. و در این صورت به دلیل عدم وجود ترتیب زمانی، نودها ممکن است تراکنش دوم را زودتر دریافت کنند و عملا بیت کوین‌ها دوبار خرج شوند

بنابراین چگونه می‌توان فهمید که چه تراکنشی زودتر ارسال شده است؟

به همین دلیل سیستم بلاک چینی برای شبکه بیت کوین در نظر گرفته شده است. شبکه بیت کوین تراکنش‌ها را با گذاشتن آن‌ها در بلاک مرتب می‌کند.

هر بلاک دارای تعدادی تراکنش بوده و به بلاک قبلی خود متصل است. طبق این سیستم، در زمانی مشخص یک بلاک بعد از بلاک قبلی قرار می‌گیرد. به زنجیره‌ای از این بلاک‌ها زنجیره بلاکی یا همان بلاک چین می‌گویند.

مفهوم بلاک - اینفوگرافیک

برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید

تمام تراکنش‌هایی که در یک بلاک خاص قرار دارند به عنوان تراکنش‌های ارسال شده در یک زمان در نظر گرفته می‌شوند و تراکنش‌هایی که هنوز در بلاک وارد نشده باشند به عنوان تایید نشده یا آنکانفرم (unconfirm) در نظر گرفته می‌شوند. زمانی که تراکنش در بلاک ثبت شود و آن بلاک به شبکه ارسال شود، تراکنش یک تایید (Confirm) میخورد. زمانی که بلاک‌های جدیدی روی بلاک تراکنش قبلی ثبت شوند، تعداد تایید هم به همان میزان بالا می‌رود.

ماینینگ بیت کوین چگونه کار میکند ؟

هر نود می‌تواند تراکنش‌ها را در یک بلاک قرار دهد و آن‌ها را به دیگر نودها مخابره کند اما یک شرط دارد و آن این است که نود باید ماینر یا استخراج کننده باشد.

برای اینکه بلاک‌ها به بلاک چین اضافه شوند، هر بلاک باید دارای جواب یک معادله ریاضی پیچیده باشد. تنها راه حل کردن معادله، حدس زدن اعداد است. به عمل پیدا کردن معادله بلاک‌ها، ماینینگ می‌گویند.

ماینرها این کار را انجام می‌دهند و اعداد را انقدر حدس می‌زنند تا جواب درست معادله را به دست آورند.

برای یک کامپیوتر عادی حل کردن این مسئله ریاضی و پیدا کردن جواب درست می‌تواند چندین سال طول بکشد. بنابراین کامپیوترهای قدرتمندی برای پیدا کردن جواب درست تلاش می‌کنند.

شبکه نسبت به جمع قدرت کامپیوترها، طوری تنظیم می‌کند که تقریبا هر 10 دقیقه جواب درست توسط یکی از کامپیوترها پیدا شود. نودی (ماینری) که جواب درست را پیدا می‌کند، حق پخش آن بلاک به سایر نودها و در نتیجه اضافه کردن به بلاک چین را به‌دست می‌آورد.

اما اگر به فرض محال دو نود (ماینر) همزمان معادله را حل کنند و باهم بلاک‌های خود را به شبکه بفرستند چه؟

در این مورد، هر دو بلاک به شبکه اعلام می‌شوند و هر نود، بلاکی را که اول دریافت کرده است، در بلاک چین خود قرار می‌دهد. اما طبق قوانین بیت کوین، هر نود باید بلندترین زنجیره موجود از بلاک چین را دنبال کند. بنابراین اگر بر سر آخرین بلاک توافق حاصل نشود، به محض اینکه معادله آخرین بلاک حل شد، همه نودها بلندترین زنجیره خواهند پذیرفت.

با توجه به احتمال کم حل شدن بلاک‌ها در یک زمان، تقریبا غیرممکن است که به طور متوالی چند بلاک در یک زمان حل شوند.

 

احتمالا حل شدن بلاک‌ها به‌طور همزمان - بیت کوین چگونه کار میکند

عدم توافق بر سر آخرین بلاک در زنجیره می‌تواند باعث تقلب و دوبار خرج کردن شود. اگر یک تراکنش در بلاک زنجیره کوتاه‌تر باشد، زمانی که بلاک بعدی استخراج شود، این تراکنش و تمام تراکنش‌های آن بلاک دوباره به صورت تایید نشده (آنکانفرم) در می‌آیند.

فرض کنید که مریم می‌خواهد از محمد با بیت کوین، یک فایل بخرد. مریم بیت کوین را به محمد می‌فرستد و محمد پس از دیدن اولین تایید (کانفرم)، فایل را به مریم می‌دهد. حالا اگر مریم بتواند زنجیره ای طولانی تر بسازد که تراکنش برگشت با انپوت‌های یکسان داخل آن باشد، او می‌تواند پول خود را برگشت بزند و در عمل بیت کوین را دوبار خرج کند.

اما آیا مریم می‌تواند این کار را انجام دهد؟

او برای انجام این کار باید با کامپیوترهای زیادی که در حال رقابت برای یافتن جواب معامله کند، مسابقه دهد. حتی اگر به فرض محال او بتواند یک بلاک را پیش از بقیه حل کند، احتمال حل شدن بلاک‌های دوم، سوم، چهارم و … به شدت پایین است و هر چه جلوتر می‌رویم پایین‌تر می‌آید.

مریم اگر بیش از 50 درصد قدرت شبکه را در اختیار داشته باشد، شانس او برای حل کردن بلاک بیش از 50 درصد خواهد بود اما برای حل کردن دو بلاک متوالی او فقط 25 درصد شانس خواهد داشت و هر چه تعداد بلاک‌ها بیشتر می‌شوند شانس مریم کم‌تر و کم‌تر خواهد شد تا به صفر برسد.

به همین خاطر است که فروشندگان و صرافی‌ها برای تایید تراکنش و ارائه خدمات، حداقل دو تا 6 تایید (کانفرم – Confirm) را ضروری می‌دانند. معمولا 6 کانفرم، امن‌ترین حالت ممکن برای تراکنش است و بعد از آن تراکنش دیگر مشکلی نخواهد داشت.

تایید تراکنش بیت کوین

اما ماینرها چرا این کار را انجام می‌دهند؟

برای ایجاد انگیزه در ماینرها برای حفظ امنیت شبکه و همچنین تولید واحدهای بیت کوین جدید به صورت غیرمتمرکز، برای پیدا کردن جواب معادله بلاک‌ها، پاداش در نظر گرفته شده است. پاداش بلاک بیت کوین ابتدا 50 واحد بیت کوین بود اما این پاداش پس از هر 200,000 بلاک نصف می‌شود. در حال حاضر پاداش بلاک بیت کوین 12.5 واحد است. پس از گذشتن 200,000 بلاک این رقم به 3.25 نصف خواهد شد و همینطور ادامه خواهد یافت.

به دلیل بالا رفتن سختی شبکه بیت کوین و سخت بودن انجام عمل ماینینگ به صورت فردی، ماینرها به صورت گروهی در فضای‌های مجازی به نام استخر استخراج (mining pool) جمع می‌شوند تا از قدرت پردازش جمعی برای استخراج استفاده کنند. استخر استخراج محل مجازی است که استخراج کنندگان در آن جمع می شوند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج کننده معمولا بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد اما پاداش بلاک اصلی به استخر استخراج تعلق می‌گیرد.

همانطور که گفتیم، سختی شبکه بیت کوین نسبت به قدرت پردازشی شبکه، طوری تنظیم می‌شود تا پاداش بلاک تقریبا هر 10 دقیقه به دست بیاید.

همچنین تراکنش‌های بیت کوین دارای کارمزد هستند. ماینرها اغلب تراکنش‌هایی را داخل بلاک قرار می‌دهند که کارمزد بهتری دارند و بنابراین تراکنش‌هایی که کارمزد بالاتر دارند زودتر تایید خواهند شد. کاربر خودش حق دارد که کارمزد تراکنشش را مشخص کند اما اگر برای تراکنش خود کارمزد مناسب مشخص نکنید، تایید تراکنش می‌تواند، چند روز یا تا ابد طول بکشد.

علاوه بر پاداش بلاک، میزان کل کارمزد تراکنش‌های یک بلاک هم به ماینر تعلق می‌گیرد.

به‌ زبان ساده‌تر

در این بخش از مقاله به زبانی ساده‌تر و بدون مبانی فنی به بازگویی نحوه کار بیت کوین می‌پردازیم.

 

بیت کوین شبکه‌ای غیرمتمرکز و همتا به همتا است که برای پرداخت‌های بدون واسطه طراحی شده است. سیستم بیت کوین از انواع و اقسام راهکارها برای حفظ امنیت استفاده می‌کند که مهمترین آن‌ها رمزنگاری و بلاک چین است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بلاک چین می توانید به مقاله «فناوری بلاک چین چیست؟» مراجعه کنید اما به زبان ساده، بلاک چین یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که اطلاعات می‌توانند روی آن به صورت توزیع شده و غیرقابل تغییر، ثبت شوند.

این اطلاعات هر چیزی می‌توانند باشند اما در بیت کوین، اطلاعاتی روی بلاک چین ثبت می‌شوند، تاریخچه تراکنش‌ها هستند.

تاریخچه تمام تراکنش‌های بیت کوین روی یک دفتر دیجیتال به نام بلاک چین ثبت می‌شود. هر کسی که به شبکه بیت کوین متصل می‌شود (که اصطلاحا نود  – node نام دارد) یک کپی کامل از بلاک چین را دریافت می‌کند. هر تراکنشی که به بیت کوین ارسال می‌شود توسط این کامپیوترهای متصل به شبکه بررسی می‌شود و هر کامپیوتر به آن تراکنش رای می‌دهد. گروهی تراکنش را تایید می‌کنند و گروهی آن را غیرمعتبر می‌دانند. در نهایت با رای اکثریت مشخص خواهد شد که تراکنش معتبر است یا خیر.

بیت کوین چگونه کار میکند به زبان ساده - اینفوگرافیک

اگر تراکنش توسط کامپیوترهای متصل به شبکه تایید شود روی برگه‌ای به نام بلاک ثبت می‌شود و سپس بعد از گذشت یک زمان مشخص، این بلاک‌ها به هم متصل می‌شوند و از بهم پیوستگی بلاک‌ها، بلاک چین (در معنای لغوی به معنای زنجیره‌ای از بلاک‌ها) پدید می‌آید.

استخراج بیت کوین چیست؟

 

از آنجا که بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است و برای ادامه بقا نیاز به توزیع و تایید تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز دارد. استخراج یک نوع فرایند رقابتی است که در پروتکل بیت کوین به منظور ایجاد انگیزه برای پایداری شبکه و تولید بیت کوین جدید طراحی شده است. در این عملیات برای ثبت یک بلاک در بلاک چین، کامپیوترهای ماینر باید طی فرایند ریاضی پیچیده، معادلات ریاضی را حل کنند و هر کس که زودتر به جواب برسد، بیت کوین تولید شده و به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد. این کار نیازمند داشتن سیستم‌های سخت افزاری قدرتمند و برق است.

تراکنش بیت کوین چگونه کار می کند - اینفوگرافیک

ساختار کلی سیستم بیت کوین به زبان ساده – برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید

همچنین بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین

به منظور حفظ شبکه و تاخیر در تولید واحدهای جدید بیت کوین، استخراج بیت کوین به مرور زمان سخت تر و سخت‌تر می‌شود و پاداش استخراج کم‌تر می‌شود. در حال حاضر هر ده دقیقه 12.5 بیت کوین تولید می‌شود. تاکنون بیش از 17 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال 2140 طول بکشد.

okex

60
دیدگاه کاربران

avatar
34 رشته دیدگاه‌ها
26 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
42 نویسندگان دیدگاه‌ها
نیاز به جوابمحمد آذرنیوارحسین:)نیما ملک پورح.ص نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
نیاز به جواب
نیاز به جواب

سلام یک مقدار راهنمایی می خواستم
من یک پلنی رو میخوام فعال کنم و اینکه برای فعال کردن این پلن از من مثلا 1 بیت کوین خواسته و اینکه او به من شماره والت رو داده و میگویید بعد از 3 تاییدیه پلن شما فعال میشود و اینکه میخواستم بدونم که او بعد از این 3 تاییدیه متوجه میشود که برای او یک بیت کوین فرستادم و پلن من رو فعال میکند , منظورم این که روال کار به این صورت که من گفتم درسته؟
و برای ارسال بیت کوین باید گزینه سر ارسال خصوصی باشد یا عمومی؟
ممنون بابت جوابتون…..

حسین:)
حسین:)

تو شبکه ی بلاکچین یا همون بیت کوین کلاینت ها به کجا متصل میشن ؟!!!
تو شبکه یه کلاینت های معمولی هستن که میخوان تراکنش انجام بدن
یه استخر هان
یه ماینر ها
ماینر ها معمولا به استخر ها متصل میشن .. اغلب
استخر ها به کجا وصل میشن ؟
و کلاینت ها ؟

یعنی من به عنوان یه کلاینت معمولی باید در این شبکه به کجا وصل بشم ؟ و از کجا ادرس ها رو بیابم ؟

معلومه که کلاینت باید به چند گره متصل بشه ولی از کجا باید ادرس گره ها رو پیدا کنه .. گره هایی که میتونه تو هر کجا و هر آدرسی باشه …

حسین:)
حسین:)

اگ من یه تراکنش الکی ایجاد کنم که یک میلیون تا بیت کوین به اون یکی کیف پولم ارسال کنم
بعد اون تراکنش رو قبل این که ارسال کنم به شبکه ی بیت کوین خودم ماینش کنم (هش رو بدست بیارم ) یعنی بدونم دقیق با چه عدد تصادفی این هش میشه
بعد یه تراکنش معتبر دیگ که شامل 0.001 بیت کوین است درست کنم .. اینم باز قبل ارسال هش رو بدست بیارم

و این دو تراکنش رو یکی پس از دیگری سریع ارسال کنم و خوش شانس باشم و به ماینر های خودم برسه میتونم اول اولی تایید کنم بعد دومی رو اینجوری رنجیره تایید میشه و من میتونم یه میلیون بیت کوین داشته باشم

شاید در فرض سوال من نتونم ولی شرکت های بزرگی که استخر های استخراج دارن و 50 درصد کل ماینینق رو انجام میدن .. میتونن از این کارا بکنن

نقطه ی دوم این که این شبکه ، یه شبکه ی بدون رهبر و بر پایه ی افراده و تصمیم گیر اصلی نداره حرف بی پایه ایه … رهبر این شبکه همون 50 یا شاید 51 درصد ماینر هان … هیچ وقت امکان نداره طراحان این شبکه اجازه بدن بقیه ماینر ها بیشتر از 49 درصد بشن .. از اول 51 درصد یا بیشتر مال اون ها بوده و خواهد بود

نقطه ی سوم اینه که هش که ایجاد میشه و به عنوان اثر انگشت استفاده میشه ممکنه یه دوقولو یا سه قولو یا … داشته باشه
و از نظر ریاضی اوصولا همشون دارن ولی ما به قدرت ماشین های خودمون نگاه میکنیم میگم دست یافتی نیست
چه تضمینی وجود داره کسایی که ابر کامپیوتر ها دستشونه و به شکبه های گسترده ی کامپیوتر ها دسترسی دارن .. هش ها رو دست کاری نکنن ؟؟
مثلا من اگ یه تراکنش داشته باشم و به حساب من 2 بیت کوین ارسال شده باشه … میتونم این رو تغییر بدم به 20 میلیون بیت کوین !! خوب اینجا درسته خیلی سخت میشه عدد تصادفی پیدا کرد که هش اون با این هش یکی باشه ولی غیر ممکن نیست کامپیوتر هایی که توان محاسباتی فوق العاده زیادی دارن میتونن این کارو بکنن .. دقت کنید میتونن .. و این کار شدنیه !!
اینجوری یه پول بی نهایت میافته دست کسانی که قدرت دارن … یعنی همون دلار چاپ کردن … با این تفاوت که پول کاغذ نمیدی://

نیما ملک پور
نیما ملک پور

محاسبه هش با توان کامپیوترها، ابرکامپیوترها و هر دستگاه پردازشی غیر کوانتومی غیرممکنه. اگه غیرممکن نبود، شما کلید خصوصی رو با دونستن پابلیک کی هم به دست میاوردین. (همون قدر که دست گذاشتن رو یه اتم یکسان تو کل جهان هستی ممکنه، این کار هم ممکنه!)
دوما اینکه حرف شما اساسا غلطه. شما یک میلیون بیت کوین رو از کجا آوردین و خروجی و تراکنش قبلیش چی بوده که میخواین الان خرجش کنین؟
فرضا این رو در شبکه بیت کوین خودتون هم ماینش کنید، کلاینتای بیت کوین اون رو قبول نخواهند کرد و شما بیت کوینای خودتون رو دارین که کسی قبولش نداره (یه چیزی مثل بیت کوینای شبکه آزمایشی که بی ارزشه)
در واقع اگه تراکنش با قوانین شبکه نخونه، کسی قبولش نخواهد کرد. پس نمیتونید تراکنشای این شکلی رو تو شبکه اصلی بیت کوین ایجاد و ثبت کنید، حتی اگه قدرت هش شبکه رو هم در اختیار داشته باشین
تراکنش وقتی تایید میشه که داخل بلاک قرار بگیره و هش همه تراکنشا در داخل درخت مرکل برن و در آخر به خصوصیت‌های هِدِر بلاک مرتبط بشن. پیدا کردن عدد تصادفی نهایی هم به همون اندازه‌ای که ماینرا تو شبکه بیت کوین تلاش می‌کنن، سخته.

حسین:)
حسین:)

یه زمانی از کلید های 64 بیتی استفاده میشد و میگفتن امنه
خیلی زود کردنش 128 بیتی و گفتن این دیگ شکسته نمیشه به این زودی ها
چن تا دانشگاه تو انگلیس سیستم هاشون رو شبکه کردن و تو چند روز رمز شکسته شد ..
متخصصان امنیت ارتقا دادن کلید رو به 512 بیتی
بعد اینم به زودی تغییر کرد
بعد شد 1024
بعد 2048
بعد 4096
الان تو فرم ها و انجمن های تخصصی امنیت توصیه جدی میکنن که از 4096 استفاده کنید
این تغییرات فوقش چن سال طول کشیده
این اخری ها خیلی سریع تر بوده
خود این جواب شما رو میده که رمز ها چقد امن هستن

اما در مورد هش
اول hash-1
بعد هش-2
بعد 3
بعد 256 و ….

جالبه همه ی این ها اساسشون از hash-1 است و این هش توسط گوگل هک شد یعنی فایل های pdf ای درست میکرد که همشون یه رمز داشتن !!

در مورد اولی هم نظر شما درست نیست !! ما اگ یه تراکنش نامعتبر رو تایید کنیم و بالتبع بقیه ماینر ها رد بکنن نتیجه گیری میمونه برای بلاک بعدی و اگ یه بلاک معتبر رو زود تر بقیه تایید کنیم بلاک قبلی یا تراکنش قبلی هم معتبر میشه !!

نیما ملک پور
نیما ملک پور

در صورتی که الگوریتم‌های رمزنگاری فعلی که قدرتمندترینشون تو بیت کوین استفاده شده شکسته بشه بیت کوین کم‌ارزش‌ترین چیزیه که یک گروه میره دنبالش.
ضمن اینکه تعداد ترانزیستورها در مقیاس سطح به حدی رسیده که دانشمندا قانون مور رو دیگه نمیتونن استفاده کنن و نسل بعدی سیستم‌های پردازشی رو در کوانتومی و بایوکامپیوتینگ جستجو میکنن. یعنی نباید انتظار داشته باشین که با همون سرعت قبلی الگوریتم‌های جدید هم بشکنن

شما هر تراکنشی که دوست دارید رو داخل هر بلاکی تایید کنید. موقعی که بخواید مخابره‌اش کنید به شبکه هیچ نود یا ماینری اون رو ازتون قبول نمیکنه. یعنی نمی‌تونید یه بلاک نامعتبر بسازید و بعدش چند بلاک معتبر به زنجیره‌تون اضافه کنید که اون بلاک نامعتبر رو به اصطلاح لاپوشانی کنید. تو شبکه بیت کوین میتونید با داشتن هش شبکه دابل اسپند کنید، ولی نمیتونید از هیچی سکه به وجود بیارید. اگر هم به وجود آوردید اون بیت کوین یا BTC که کل شبکه قبولش دارن نیستش.

حسین:)
حسین:)

با سلام و تشکر از اطلاعاتتون
سوالی که من درگیرشم اینه که من الان تو کیف پولم
یه سری تراکنش هایی دارم که بیت کوین دریافت کردم
و یه سری تراکنش هایی که بیت کوین ارسال کردم
تراکنش هایی که ارسال کردم رو با کلید خصوصی خودم رمز کردم
تراکنش هایی که دریافت کردم رو هم افرادی که به من بیت کوین ارسال کردن با کلید خصوصیشون رمز کردن .. درسته ؟؟

الان وقتی یه گره (نود) میخواد معتبر بودن یه تراکنش رو تایید کنه .. بیت کوین های دریافتی من که با کلید های خصوصی افراد دیگ رمز شدن ، رو چه جوری پیدا کنه ؟؟

به نظر میرسه باید بجز هش بلاک و هش قبلی و یه مقدار تصادفی … باید کلید های عمومی فرستنده و گیرنده هم بدون رمز در تراکنش ها باشه نه ؟؟

اینم که نمیشه چون شعاری که داره بیت کوین که هویت ها مخفی میمانه دچار مشکل میشه

اصلا سوال دیگ ای که پیش میاد اینه که وقتی من یه کیف پول میسازم کلید ها که تو شبکه بیت کوین به اشتراک گذاشته نمیشن وقتی من یه تراکنش رو به شبکه ارسال میکنم … نود ها کلید عمومی من رو از کی میگیرن باهاش هش رو باز میکنن ؟؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام
بله همونطور که خودتون هم اشاره کردین، تایید امضای دیجیتال فرستنده که با کلیدخصوصی رمز شده، با کلیدعمومی قابل انجامه. فرستنده امضای دیجیتال خودش رو به همراه کلید عمومی میفرسته تا بقیه صحت اون رو تایید کنن. به عبارت دیگه اگه یه آدرس فقط یه تراکنش خرج نشده (تراکنش کوین‌بیس) بدون خروجی داشته باشه، نمیشه کلید عمومی اون آدرس رو به دست آورد.
ضمن اینکه بیت کوین هیچوقت چنین شعاری نداشته که هویت شما رو مخفی نگه میداره.

حسین:)
حسین:)

خوب الان سوالی که پیش میاد اینه که یه گره از کجا باید تراکنش های من رو پیدا کنه ؟
چون هر تراکنشی که من بیت کوین دریافت میکنم با یه کلید عمومی هست که مال یکی دیگس
پس نود (گره یا ماینر ) از کجا باید تراکنش هایی که من دریافت کردم رو پیدا کنه ..
مگر این که همه ی !! تراکنش ها رو بررسی کنه ک کار شدنی به نظر نمیرسه

و در بعد ،، تراکنش هایی که من ارسال کردم هم پیداکردنشون درسته کلید عمومی من توش هست و مشخصه ولی پیدا کردنشون آسون نیست ممکنه هر کدوم تو یه بلاکی باشه ..

میخوام دقیق بدونم چطوری ماینر اگ دریافت کرد که من با این کلید عمومی میخوام 5 تا بیت کوین به یکی ارسال کنم تایید میکنه درخواست رو .. این که احراز هویت بشه راحته کلید عمومی وقتی استفاده بشه و رمز شکسته بشه یعنی این پیام فیک نیست و خودم ارسال کردم … ولی این که من واقعا 5 تا بیت کوین دارم یا نه مشخص کردنش به نظر سخت میاد

نیما ملک پور
نیما ملک پور

یه گره کل بلاک چین رو داره و داخلش جستجو میکنه که اینپوت یا ورودی که برای تراکنش تعریف کردین، آیا قابل خرج کردن هست یا نه. جستجوش هم به این شکله که ایجادکننده تراکنش به خروجی تراکنش قبلی که اون رو دریافت کرده ارجاع میده و گره با تاییدش، مالکیت بیت کویناشو تایید میکنه و قابل ارسال و خرج کردن میشه.
در کل یه سری قوانین وجود داره که ماینر با توجه به اونا تراکنش رو از مم پول برمیداره داخل بلاک قرار میده

ح.ص
ح.ص

سلام من تتر را مستقیم به آدرس کیف پول بیت کوین منتقل کردم انتقال انجام نشد راه کاری برای برگشت مبلغ به آدرس قبلی وجود داره یا انتقال انجام میشه؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام
اگر به کلیدخصوصی آدرس بیت کوین دسترسی داشته باشین، امکان بازیابیش هست
وگرنه تراکنشی که تایید خورده باشه رو دیگه نمیشه برگردوند

جواد مرادی
جواد مرادی

سلام ، یه سوال داشتم ازتون .من از سایت btconline.io بیتکوین و لیت کوین و … استخراج کردم یعنی به حداقل مقدارش رسید رفتم روی گزینه ی withdraw و فرستادم به آدرس کیف پولم تراکنش انجام شد بعد در حالت pending قرار گرفت . حالا ارز استخراج شده رو نریخته و ایت پیام رو زیرش نوشته:

Increase your IPV for instant withdrawals, or wait 30+ days until your withdrawal is processed manually.

Your IPV (Instant Payout Value) is Low | What is IPV?

IPV allows you to withdraw instantly without waiting days for manual processing.
– Upgrading BTConline will greatly increase IPV and make withdrawals process faster.
– IPV increases every time your referrals upgrade their BTConline. We strongly recommend to invite referrals.
– You can upgrade to PLATINUM, this is the highest plans and have infinite IPV.
حالا از تاریخ تراکنشش ۴۰ روز گذشته ولی بازم نریخته فقط یه بار بیتکوین رو بعد ۳ روز ریخت به کیف پولم ولی چند تا دیگه رو من فرستادم هنوز نریخته و رو حالت pendinge . یه راهنمایی کنید چکار باید بکنم ؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام
این سایت‌ها هدفشون کلاهبرداری از کاربران با گرفتن بیت کوین‌های اونا و دادن پلن‌های دروغینه

علی
علی

سلام ، از قبل ابهامی داشتم که میخواستم با خوندن مقاله شما برطرفش کنم،اما شما هم فقط بهش اشاره کردید و برطرفش نکردید.
ابهام در مورد اینه که با توجه به اینکه کیف پول ( کلید خصوصی و عمومی ) بهصورتآفلاین ( بدون چک شدن توسط شبکه ) هم تولید می شود ، چه تضمینی وجود داره که کلید تکراری تولید نشود . آیا تضمینش فقط بر مبنای احتمال بسیار پایین چنین رخدادیه یا مطلب دیگری هست ؟
شما هم تو این پاراگراف بهش اشاره کردید ، اما مثالی که زدید اصلا جواب این ابهام نیست . ( مگر اینکه جواب همون بحث احتمال پایین باشه )
“در هنگام ساخت کیف پول امکان بررسی داشتن یا نداشتن یک آدرس توسط فرد دیگر وجود ندارد.
برای اینکه جمله بالا را بهتر درک کنید، فرایند ساخت ایمیل را در نظر بگیرید. هنگامی که قصد ساخت ایمیل دارید، سرویس ایمیل دهی (مثل جیمیل) از شما می‌خواهد که یک آدرس ایمیل برای خود مشخص کنید. شما آدرس دلخواه خود را وارد می‌کنید اما سیستم به شما می‌گوید که این آدرس ثبت شده است و نمی‌توانید آن را برای خود بردارید. در بیت کوین اینگونه نیست.”

ممنون از شما

حسین
حسین

سلام

سوالی داشتم درخصوص نحوه فهمیدن مقدار پولی که در والت ما هست.

ببینید من امروز چک کردم کیف پولم رو و دیدم که زده 0.39$

این دقیقا یعنی چقدر و چجوری میشه فهمید و چجوری میشه تبدیلش کرد

با تشکر

رامین
رامین

داداش میشه اسم کیف پولتوبگی؟مال من همش صفره بالانمیره.ممنون

علی
علی

سلام روز بخیر
یه سوالی داشتم
برای هفته اینده یه ارائه در مورد بلاک چین دارم و اطلاعات اون رو داخل سایت شما برداشتم
حالا یه سری سوالات برام پیش اومده در مورد بیت کوین

اینکه خود بیت کوین استخراج نمیشه و به عنوان پاداش داده میشه پاداش چه کاری
اینکه بیاییم تراکنش هارو داخل بلاک ها قرار بدیم (خب اول کار که تراکنشی در میون نبوده چون اینقدر شبکه گسترده نبوده)

بعد اینکه 200 هزار تا بلاک درست میشه اول هر بلاکی رو 50 تا میدادن که 10 میلیون از این بیت کوین ها تو همون 200 هزار تای اولی بیت افراد شبکه پخش شده

و من هنوز درک نمیکنم چه تراکنشی اول کار بوده که بابت اون پاداش دریافت میشده
لطفا بیشتر توضیح بدین

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام و روزتون بخیر
مفهوم کار در شبکه بیت کوین با اون چیزی که تو دنیای واقعی هست، یخورده فرق داره. کار در بیت کوین به معنی پیدا کردن معمای بلاک‌ها هستش. این کار میتونه امنیت شبکه رو تامین کنه، تراکنش‌هارو تایید کنه و از خرج کردن دوباره جلوگیری کنه.
هیچ لزومی نداره تراکنشی در بلاک وجود داشته باشه که اون بلاک پاداش بده. هر ماینر با توجه به سختی شبکه بلاک خودش رو درست میکنه. این بلاک میتونه تراکنش داشته باشه (یا نداشته باشه، که البته اگه داشته باشه بهتره چون کارمزدهاشم میره تو جیب ماینر) و بعد که ماینر بلاک خودش رو حل کرد، پاداشش رو بگیره و اون رو به شبکه اعلام کنه
210 هزار بلاک اول هر کدوم 50 تا بیت کوین پاداش میداد و 10.5 میلیون بیت کوین تو همون بازه زمانی تو شبکه آزاد شده.
در کل هیچ لزومی نداره یک بلاک تراکنش داشته باشه تا بتونه پاداش بگیره

امین
امین

سوال اساسی اینه که اون بیت کوین هایی که پروتوکول شبکه به ماینر ها جایزه میده از کجا میاد؟ آیا 21 میلیون بیت کوین قبلا تولید شده و در یک جدول مخفی نگهداری می شود و هر بلوکی که ماین می شود از آن جدول برداشت شده و به ماینر ها داده می شود؟

راد
راد

سلام. جدیدا گوگل پلاس دگ از کار افتاده . الان هرکار میکنم نمیتونم وارد اکانت بیت کووینم بشم ینی وقتی ادرس جیمیلمو میزنم فقط ماین های روز اول رو نشون میده و اون مقداری ک تا الان ماین کردمرو ک وصل بود ب گوگل پلاس همون جیمیل دگ بالا نمیاد باید چیکار کنم. خواهش میکنم راهنمایی کنید.

شهرام
شهرام

حالااگر من مردم تكليف پولم چيه

محمدی
محمدی

سلام خست نباشید میشه بگن چی توری از بلاک چین بیت کوین در فوراکس انتقال بدم ممنون

علی سبحانی
علی سبحانی

با سلام
من در انتقال بیت کویین به کیف پول در سایت بلاک چین اشتباهی به جای آدرس کیف پول آدرس ای دی کیف پول رادادم ومقدار بیت کویین به ایدی کیف منتقل شد برای بازیابی چیکار کنم
لطفا راهنمایی کنید

آرش ستوده
آرش ستوده

با سلام
من از cryptoTab browser مقداری بیت کویین انتقال دادم به localbitcoin. ولی هنوز تو حسابم نیومده چیکار باید بکنم؟
ممنون

امید
امید

مشکل من هم همینه
ولی تا الان هنوز پاسخی براش پیدا نکردم
کسی میتونه کمک کنمه لطفا راهنمایی کنه

BTC461
BTC461

سلام برای بررسی وضعیت تراکنش شما در شبکه بلاک چین به ادرس زیر بروید:
https://www.blockchain.com/explorer
و در جای خالی کد txid تراکنشی ک موقع ارسال به شما داده رو وارد کنید تا به شما وضعیت تراکنش تونو اعلام کنه
اگ تایید شده باشه اونجا مینویسه confirm ک از فلان ادرس فرستنده به فلان ادرس گیرنده این قدر بیت کوین ارسال شده …اگ تراکنش شما تایید نشده باید منتظر باشید ادرس گیرنده اگ مطمن هستید ک درسته پس نگران نباشید تایید خواهد شد ممکنه چندین روز یا هفته طول بکشه:)

feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بیت کوین چگونه کار میکند و تراکنش‌های آن چگونه انجام می‌شوند؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.