وضعیت بازارها: ثبات بیت کوین در میان رشد بازارهای سهام

وضعیت بازارها: ثبات بیت کوین در میان رشد بازارهای سهام

هفته گذشته و با پایان ماه مه، اقتصاد آمریکا توانست عملکردی مناسب داشته باشد و روند احیای خود را آغاز کند. این در حالی است که تحلیل‌گران انتظار دارند با معطوف شدن توجهات به بازارهای سنتی، هفته پیش رو برای بیت کوین آرام سپری شود.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین دیروز را با افزایش قیمتی ۱ درصدی پشت سر گذاشت و در حال حاضر در محدوده ۹,۶۵۰ دلار معامله می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

در ساعات اولیه روز جمعه، پادشاه ارزهای دیجیتال توانسته بود تا مرز ۹,۸۰۰ دلار نیز افزایش قیمت داشته باشد. این سطح قیمتی تا حدود ساعت ۱۴ روز جمعه نیز حفظ شد. پس از آن و با افزایش فشار فروش، قیمت هر واحد بیت کوین تا محدوده ۹,۵۸۴ دلار سقوط کرد. در حال حاضر قیمت بیت کوین نزدیک به میانگین‌های متحرک ۱۰ روزه (MA10) و ۵۰ روزه (MA50) در نوسان است و انتظار می‌رود که دو روز آینده در لبه‌های کانال قیمت فعلی‌اش نوسان کند.

نرخ اشتغال در آمریکا
نرخ افزایش اشتغال پس از افزایش نرخ بیکاری در ماه مارس

روز جمعه شاهد جهش قابل‌توجهی در بازارهای سهام بودیم. داده‌های وزارت کار ایالات متحده نشان می‌دهد که در ماه مه، رکورد استخدام و اشتغال افراد در آمریکا (طی یک ماه) به بیشترین میزان تاریخ خود رسید. این افزایش در حالی رقم خورد که در ماه آوریل نرخ بیکاری به شدت افزایش یافته بود. شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌وکارهای مختلف از جمله دلایل این اتفاق عنوان شده است.

بازار سهام یوروتاپ (FTSE100) نیز ۲.۲۵ درصد رشد روزانه را تجربه کرد و رشد هفتگی خود را به رقم ۶.۷ درصد رساند. در آمریکا نیز، شاخص سهام S&P500، افزایشی ۲.۶ درصدی داشت و هفته گذشته (میلادی) را با سودی ۵.۲ درصدی به اتمام رساند.

جورج کلایتون (George Clayton)، از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری کریپتانالایسیس (Cryptanalysis) در اظهارنظر اخیر خود گفت:

به احتمال زیاد، مشکلات بزرگتر اقتصادی پشت نرخ بالای استخدام مخفی شده باشد و رشد بازارهای سهام هم دوام چندانی نخواهد داشت.

بازارهای سهام انگار تحت‌تأثیر داروهای آرام‌بخش قرار گرفته‌اند. نرخ بیکاری کمتر از حد انتظار بود اما همچنان ۱۳.۳ درصد است.

برخی از منتقدان بازارهای سنتی، بیت کوین را بهترین سرمایه‌گذاری در طول بحران‌های مالی و اوضاع بد اقتصادی می‌دانند. از همین رو می‌توان عملکرد به مراتب بهترِ بیت کوین را نسبت به شاخص S&P500 از ابتدای سال جاری میلادی تا به اینجا توجیه کرد. هنریک کوگلبرگ (Henrik Kugelberg)، معامله‌گر فرا بورسی ارزهای دیجیتال در اظهارنظری گفت:

از دو سال قبل، بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که یک بحران اقتصادی رخ دهد. سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ نتوانست خطاهای بنیادین بدهی‌های جهانی، چاپ پول و توزیع ثروت را حل کند.

مقایسه بیت کوین و شاخص S&P500 تا به اینجای سال
مقایسه عملکرد بیت کوین و شاخص S&P500 تا به اینجای سال

با اینکه عملکرد بازارهای سهام در روز جمعه چشمگیر بود، اما نباید از نقش فدرال رزرو در این عملکرد چشمگیر، چشم‌پوشی کرد. روپرت داگلاس (Rupert Douglas)، مسئول بخش فروش کارگزاری کوین (Koine) در این رابطه گفت:

انگار که تزریق نقدینگی به این بازار توسط فدرال رزرو تمامی ندارد، اما این کار را برای همیشه نمی‌تواند ادامه دهد.

[اوضاع] بیت کوین برای من همچنان خوب است. ترجیح می‌دهم به جای سهام، آن [بیت کوین] را نگه دارم.

ترازنامه فدرال رزرو
ترازنامه فدرال رزرو در پنج سال گذشته

کلایتون نیز در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:

سرانجام، قیمت سهام نیز از وضعیت بازار تبعیت خواهد کرد و جهت حرکتش مثبت نخواهد بود. این در حالی است که اکوسیستم ارزهای دیجیتال رو به جلو حرکت می‌کند. یک بلاک دیگر در [شبکه] بیت کوین ماین می‌شود. چاپ پول و تمام روندهای کلان [اقتصادی] باعث جهش قیمت بیت کوین خواهد شد.

بازارهای دیگر

روزهای گذشته، بازار ارزهای دیجیتال پر از نوسانات نزولی و صعودی بوده است. اتر، دومین ارز دیجیتال بازار، در حال حاضر در محدوده ۲۴۲ دلار معامله می‌شود و نوسانات ۲۴ ساعته‌اش در روز گذشته چیزی در حدود منفی ۱ درصد بوده است.

نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم یک ساعته
نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم یک ساعته

لیسک (LISK)، ایاس و زی کش به ترتیب ۱۳، ۵ و  ۱.۶ درصد سود داشتند و از این حیث برندگان بازار لقب گرفتند. ارز دیجیتال «DCR» با کاهشی ۴.۶ درصدی نیز بازنده بازار بود. استلار و دوج کوین نیز با ۲ و ۱.۴ کاهش قیمت، در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

در بازار کالا نیز، نفت ۵ درصد رشد داشت و هر بشکه نفت خام توانست به محدوده ۳۹.۱۷ دلار برسد. طلا با وجود احیای قیمت خود در روز جمعه، همچنان ۱.۸ درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است.

نمودار قیمت طلا
نمودار قیمت طلا

شاخص نیکِی ۲۵۵ (Nikkei ۲۵۵) که شامل سهام‌های شرکت‌های برتر ژاپنی است نیز کمتر از یک درصد رشد داشت. این بازار توانسته است نیمی از سقوط ماه مارس خود را جبران کنند.

بازار اوراق قرضه نیز روز جمعه را سبز به پایان رساند و سود اوراق ده ساله ۶.۷ درصد جهش داشت. ذکر این نکته حائز اهمیت است که سود این اوراق در جهتی مخالف با قیمت آنها حرکت می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
محمدرضا
محمدرضا
4 سال قبل

شما فکر کنم فرق ثبات و سکون رو نمیدونی