وضعیت بازار: رشد دارایی‌های سنتی در کنار روزهای کم نوسان بیت کوین

وضعیت بازار: رشد دارایی‌های سنتی در کنار روزهای کم نوسان بیت کوین

بیت کوین بالاخره توانست سطح مقاومت ۹,۲۵۰ دلار را بشکند. بیت کوین از روز جمعه نتوانسته بود تا به این محدوده قیمتی برسد. قیمت بیت کوین هفته‌هاست که در محدوده ۹,۰۰۰ دلاری نوسانات محدودی دارد. این در حالی است که معامله‌گران منتظر یک جهش بزرگ هستند.
قیمت بیت کوین در حالی به قیمت ۹,۲۵۰ دلار رسید که از روز جمعه تا کنون، شاهد چنین قیمتی نبودیم. پادشاه ارزهای دیجیتال مدت‌هاست که در محدوده‌ای ثابت در نوسان است. از سوی دیگر اوضاع برای بازارهای سهام مناسب است و سهام تسلا روز گذشته رکورد قیمتی جدیدی را ثبت کرد.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته نوسانی ۱ درصدی داشته است و در حال حاضر در رقم ۹,۲۱۰ دلار معامله می‌شود. اتر، ارز شماره دو بازار نیز در ۲۴ ساعت گذشته با جهشی ۳ درصدی، خود را به سطح ۲۳۲ دلاری رسانده است.

نمودار حجم معاملات بیت کوین
نمودار حجم معاملات بیت کوین

علیرغم این که بیت کوین سطح مقاومت ۹,۲۵۰ دلاری خود را شکسته است، اما همچنان در دامنه‌ای محدود با کف ۹۰۰۰ دلاری نوسان می‌کند. در نتیجه این نوسانات محدود، شاخص نوسانات یک ماهه پادشاه ارزهای دیجیتال به شدت کاهش یافته است و به کمترین میزان از ۲۳ فوریه (اسفند ۹۸) رسیده است.

نوسانات بیت کوین در ۳۰ روز گذشته
نوسانات بیت کوین در ۳۰ روز گذشته

همزمان با ثبات نسبی بازار بیت کوین، بازارهای سهام اوضاع خوبی دارند. سهام تسلا (Tesla) روز گذشته به بیشترین قیمت تاریخ خود رسید و توانست با ۶ درصد افزایش قیمت، به ۱,۱۳۴ دلار برسد. سهام زوم (Zoom) نیز که جمعه از اوج قیمتش سقوط کرده بود، بار دیگر این محدوده قیمت را پس گرفت. سهام زوم روز چهارشنبه را با سودی ۳.۶ درصدی به پایان رساند.

اما سؤال اینجاست که چرا بیت کوین اوضاع آرامی دارد؟ الیزر اندینگا (Eliezer Ndinga)، از محققان شرکت مدیریت دارای‌های دیجیتال ۲۱ شیرز (21Shares) در اظهارنظری گفت:

[فقط] به‌خاطر اینکه توجهات کمتری به‌سمت ارزهای دیجیتال معطوف شده است و بیشتر نگاه‌ها به‌سمت بازارهای سنتی است.

بسیاری از معامله‌گران خرد از پلتفرم معاملات سهام رابین هود (Robinhood) استفاده می‌کنند. شیوع ویروس کرونا در جهان، از جمله دلایلی است که این سرمایه‌گذاران به‌دنبال سفته‌بازی در این بازارها هستند. گفته می‌شود که بازارهای سهام جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارند. اندینگا در ادامه گفت:

علیرغم تلاش‌های متعدد برای پذیرش ارزهای دیجیتال توسط مؤسسات مالی، معامله‌گران خرد سهمی ۹۶ درصدی از نقل و انتقالات روی صرافی‌ها دارند.

با وجود اینکه علاقه سرمایه‌گذاران خرد به حوزه ارزهای دیجیتال کمتر شده است، اما مؤسسات سرمایه‌گذاری همچنان در حال گسترده‌تر کردن فعالیت‌های خود در این حوزه هستند. گروه سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک (NYDIG)، برای صندوق سرمایه‌گذاری جدید بیت کوین خود چیزی در حدود ۱۹۰ میلیون دلار از ۲۴ سرمایه‌گذار دریافت کرده است. این شرکت سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۱۸ مجوز بیت لایسنس را برای فعالیت در آمریکا دریافت کرده است. NYDIG ماه مه (خرداد) نیز توانست برای صندوق «BYEF» چیزی در حدود ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

از سوی دیگر، معامله‌گران وفادار ارزهای دیجیتال بیش از پیش به‌سمت استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز رفته‌اند. در ماه ژوئن (خرداد)، مجموع حجم معاملات این پلتفرم‌ها با افزایشی ۷۰ درصدی به رکورد ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز از ژانویه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۰
حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز از ژانویه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۰

این رشد سریع نگرانی‌هایی را نیز در ارتباط با مسئله امنیت مطرح می‌کند. جک پاردی (Jack Purdy)، تحلیل‌گر حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز در اظهارنظری اعلام کرد که افزایش حجم معاملات در پلتفرم‌‌های نوظهور این چنینی، باعث ایجاد «نگرانی‌هایی» می‌شود؛ چرا که همچنان چندین طرح پیچیده حمله به آنها وجود دارد.

بازارهای دیگر

  • شاخص S&P500 با ۰.۶ درصد افزایش به رقم ۳,۱۲۳ دلار رسیده است
  • FTSE ۱۰۰ پس از احیای سقوط ۱.۷ درصدی بعدازظهر دیروز، با سقوطی ۰.۱ درصدی همراه بود
  • نیکِی ۲۲۵ با کاهشی ۱.۲۵ درصدی مواجه شد
  • طلا با ۰.۷ درصد کاهش قیمت در رقم ۱,۷۷۰ دلار معامله می‌شود

بازار استیبل کوین‌ها نیز اوضاع خوبی را پشت‌سر می‌گذارد و روز گذشته شاهد رسیدن تعداد ارزهای در چرخه USDC به رقمی بیش از ۱ میلیارد دلار بودیم. تتر نیز که به‌عنوان بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار شناخته می‌شود توانست تا رکورد ۱۰.۳ میلیارد دلاری را بشکند.

بخش عمده‌ای از توکن‌های صرافی‌ها نیز روز سه‌شنبه را با صعود به اتمام رساندند و ارزش بازار کل این ارزها ۲.۴ درصد افزایش یافت. کایبر نتورک (Kyber Network) با ۱۱.۴ درصد و بایننس کوین با ۲.۵ درصد افزایش قیمت، بیشترین جهش‌ها را داشتند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه