چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

ویژگی نو و بدیعی که بلاک چین به جهانیان عرضه کرد، امکان انتقال دارایی بین دو طرف بدون نیاز به یک شخص واسطه به عنوان طرف سوم مورد اعتماد (به عنوان مثال بانک) است که نقل و انتقال را کنترل می‌کند.

با توجه به این فرض که اکثر مشارکت‌کنندگان در شبکه صادق و درست‌کار هستند، می‌توانیم پول را به طور مستقیم بین یکدیگر انتقال دهیم و مطمئن باشیم که به جایی که مد نظر ماست خواهد رسید. این فرآیند می‌تواند سریع‌تر از انتقال با سیم انجام شود. شبیه به جادو!

با این وجود، نوع دیگری از اعتماد وجود دارد که به ندرت به آن اشاره می‌شود، و آن اعتماد مبتنی بر بلاک چین است. زمانی که یک بلاک چین ایجاد می‌شود و ظهور می‌کند، قوانین اجتماعی مختص به خود را دارد و همه ما آن را می‌پذیریم و با آن موافقیم.

چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

بر اساس یکی از این قوانین، انتقال دارایی و ارزش تنها از طریق یک تراکنش امضا شده انجام می‌شود؛ به این معنی که تنها صاحب کیف پول می‌تواند از آن برداشت کند. به عنوان نمونه دیگر می‌توان به این مورد اشاره کرد، زمانی‌که خود شبکه به طور عادی کار می‌کند و مردم پولی از دست می‌دهند و خسارت می‌بینند، ما تراکنش‌ها را برنمی‌گردانیم.

این قوانین غالبا به صورت مطلق و ضمنی مورد توافق همگان هستند، بنابراین ما اصولا حتی در مورد آن‌ها صحبت هم نمی‌کنیم، چرا که آن‌ها به عنوان بدیهیات و قاعده کلی از زمان شروع فعالیت ما مصوب شده‌اند و کار می‌کنند.

اما قسمت بد ماجرا این‌جاست که هیچ تضمینی برای پیروی و تبعیت از این قوانین وجود ندارد. در نهایت، بلاک چین تنها یک نرم‌افزار است که می‌تواند تغییر کند، بنابراین ممکن است در آینده نزدیک از قوانین اجتماعی تبعیت نکند، می‌تواند تصمیم بگیرد از روی سر آن‌ها بپرد و یا حتی آن‌ها را تغییر دهد.

از آن‌جایی که هیچ رابطه ریاضی‌ای وجود ندارد که به ما اطمینان دهد این قوانین دنبال می‌شوند، پس ما چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که بلاک چین از آن‌ها پیروی می‌کند؟ متاسفانه این امکان برای ما وجود ندارد. در حالی که ممکن است این عدم اطمینان مانند یک قطعه گمشده پازل به نظر آید، اما راهی برای به دست آوردن اعتماد موجود است و ما آن را هر روزه انجام می‌دهیم، درست وقتی که با دیگران در تعامل هستیم.

اعتماد پیشرو و روزافزون

سعی کنید آخرین باری که شاهد مکالمه‌ای این‌چنینی بوده‌اید را به خاطر آورید:

باب: سلام، اسم من بابه.

آلیس: سلام باب، من آلیسم. از دیدنت خوشبختم.

باب: میخوای راز منو بشنوی؟

چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

احتمالا شما هرگز چنین مکالمه‌ای را ندیده‌اید، مگر این‌که شما با افرادی ارتباط داشته باشید که برای حریم خصوصی خود ارزش قائل نباشند. ما انسان‌ها زمانی که برای یکدیگر وقت می‌گذرانیم، در واقع اعتمادمان نسبت به دیگران را نیز می‌سنجیم. اگر بازخورد این اتفاق به اندازه کافی با باورهای ما همسو و سازگار باشد، ما شروع به ایجاد اعتماد می‌کنیم. اعتماد به تدریج ایجاد می‌شود و به این دلیل است که ما وقتی کسی را برای اولین بار می‌بینم نمی‌توانیم به او اعتماد کنیم.

درصورتی که به ما خیانت شود، اعتماد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. نکته قابل ذکر این است که اگر از جانب کسی که واقعا به او اعتماد داریم به ما خیانت شود، به هیچ وجه نمی‌توانیم به سطوح اعتمادی که در صورت عدم وقوع خیانت به آن می‌رسیدیم، دست یابیم.

همیشه فکر «اگر دوباره» به خاطر این تجربه‌ بدی که در گذشته اتفاق افتاده است، از ذهن ما عبور می‌کند.

اعتماد و اطمینان به بلاک چین نیز به همین صورت است و متفاوت نیست. زمانی که بلاک چین راه‌اندازی می‌شود، نمی‌توانیم با قطعیت مشخص کنیم که آیا قابل اعتماد هستند یا خیر. تنها در طول زمان، وقتی که اتفاقات خاص و یا شرایط پرتنشی اتفاق بیفتد، جایی است که بلاک چین‌ها نشان می‌دهند که می‌توانند از قوانین تبعیت کنند و ما می‌توانیم اعتمادمان را نسبت به آن‌ها شکل دهیم. تا آن زمان، آن‌ها مانند ICOها پیمان می‌بندند و متعهد می‌شوند. با این تفاوت که ICOها وعده یک محصول و محتوا را می‌دهند، در حالی که بلاک چین‌ها قول پیروی از تمام قوانین اجتماعی که همه بر سر آن توافق دارند را می‌دهند.

چرا بیت کوین لیاقت صدرنشینی را دارد

بیت کوین از زمان تولدش یعنی از سال ۲۰۰۹ تا کنون به تمام قوانین پایبند بوده است، بنابراین تاریخچه طولانی‌تری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارد. مسیری که بیت کوین طی کرد، یک دریای آرام و بدون تلاطم نبود. اتفاق‌های اشتباه زیادی رقم خورد که باعث شد قیمت آن برای سال‌ها افت کند. اما زنجیره در تمام این شرایط به فلسفه اصلی خود پایبند بود و هرگز قوانین را نقض نکرد.

چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

ممکن است الان برخی‌ها هیجان‌زده از جا بپرند و بگویند که : این ارز یک باگ طغیان ارزش داشت که به مردم این امکان را داد تا میلیاردها بیت کوین خلق کنند و آن‌ها را بازگرداندند.

واضح و بدیهی است که این مشکل باید برطرف شود. توجه داشته باشید که این مساله، اعتماد ما را نسبت به زنجیره از بین نمی‌برد. چرا که قوانین اجتماعی مورد توافق همه هرگز شکسته و نقض نشده‌اند. این مساله فقط یک اشتباه در اجرای قوانین بود و کاملا با نقض قوانین متفاوت است.

بیت کوین برای رسیدن به سطحی از اعتماد که امروز دارد، باید از چند هک جدی که منجر به از دست رفتن میلیون‌ها دلار شد، جان سالم به در می‌برد. با این حال همین هک‌ها سبب شدند که بیت کوین امروز به این هیولای انعطاف‌پذیر تبدیل شود. بیایید نگاهی به تاریخ هک‌های بزرگ فضای ارز دیجیتال بیندازیم و و روند پیشرفت اعتماد را بر اساس این‌که آیا زنجیره از قوانین اجتماعی تبعیت می‌کند یا خیر، رسم کنیم.

تاریخچه‌ی پیشرفت اعتماد در بلاک چین

چرا قوانین اجتماعی در بلاک چین اهمیت دارند؟

بلاک چین باید برای همه برابر و قابل دسترس باشد و بیشتر از هر چیز دیگری باید از قوانین اجتماعی پیروی کند. این معیاری است که از سرمایه در بازار و یا حجم مبادلات روزانه مهم‌تر است. این افزایش قیمت نیست که باعث موفقیت بیت کوین شد؛ بلکه سازگاری آن در تبعیت از قوانین در طول این سال‌ها عامل اصلی آن است.

افزایش قیمت تنها یک اثر جانبی این موضوع بود.

نکته: برای برخی ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی، شکستن برخی قوانین خاص کمی دشوارتر است. برای مثال شما واقعا نمی‌توانید تراکنش‌ها را بازگردانید چرا که شما در رابطه با آن‌ها اطلاعات کافی ندارید. این موضوع سبب می‌شود که مقاومت بیشتر در برابر تغییر و یا تداخل بالقوه از خود نشان دهند.

منبع: medium
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

0 دیدگاه
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.