ارز دیجیتال > آموزش بلاکچین > بلاکچین > فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟
آموزش بلاکچین بلاکچین مبانی بلاکچین

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

همانطور که در راهنمای ما «فناوری بلاک چین چیست؟» گفته شد، سه فناوری اصلی برای ایجاد یک بلاک چین با هم ترکیب می شوند و هیچ یک از آنها جدید نیستند اما تنظیم و برنامه های کاربردی آن ها جدید هستند.
این فناوری ها عبارتند از: ۱) کلید های خصوصی رمزنگاری شده، ۲) یک شبکه توزیع شده با یک دفترکل مشترک و ۳) انگیزه ای برای انجام تراکنش های شبکه، ثبت ضمانت و امنیت.(پاداش)

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

چگونگی کار و فعالیت این فناوری ها به شرح زیر است.

 

کلید های رمزنگاری شده

دو نفر می خواهند با یکدیگر از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنند.
فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

هر یک از آن ها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارند.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

هدف اصلی این کامپوننت در فناوری بلاک چین ایجاد یک هویت دیجیتال امن است. این هویت دیجیتال  بر اساس ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری خصوصی و عمومی ایجاد می شوند.این ترکیب در ایجاد یک نوع امضا دیجیتال بسیار مفید است.این امضای دیجیتال کنترل قوی بر تشخیص مالکیت دارد.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

 

هویت

اما کنترل شدید مالکیت برای حفظ روابط دیجیتال کافی نیست. با اینکه مرحله احراز هویت حل شده است، باید همراه با تایید تراکنش ها و مجوزها باشد.برای بلاک چین ها، این کار با یک شبکه توزیع شروع می شود.

شبکه توزیع شده (شبکه ای با چندین هزار کامپیوتر در حال فعالیت)

مزایا و نیاز به یک شبکه توزیع شده با مثال “درختی در جنگل” بهتر درک می شود. اگر درختی که در یک جنگل می افتد و با دوربین از آن گزارش تهیه کرده باشیم. ما مطمئن هستیم و شواهد بصری داریم که درخت افتاده است، حتی اگر جزئیات (چرا یا چگونگی) ممکن است نامشخص باشد. مهم ترین ویژگی بیت کوین مبتنی بر بلاک چین این است که یک شبکه بزرگ دارد است که در آن اعتبار سنج ها، مثل کسانی که دوربین دارند شواهد را ثبت کرده اند. اما در اینجا به جای دوربین، تایید ریاضی به کار آن ها آمده است.

به طور خلاصه، اندازه شبکه (تعداد کامپیوترهای در حال فعالیت) برای امنیت شبکه مهم است.

این یکی از جذاب ترین ویژگی های بیت کوین بلاک چینی است – این شبکه بسیار بزرگ است و قدرت محاسباتی بسیار زیادی را جمع آوری کرده است. اکنون که این مطلب را می نویسیم، بیت کوین با ۳۵۰۰۰۰۰ TH / s قدرت پردازش، از ده ها هزار بانک و شعبه هم توان پردازش بیشتری دارد. اتریوم هم با اینکه که هنوز نوپاست و، حدود ۱۲.۵ TH / sقدرت پردازش دارد که بیشتر از گوگل است.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

هنگامی که کلید های رمزنگاری شده با این شبکه ترکیب می شوند، شکل فوق العاده مفید تعاملات دیجیتال ظاهر می شود. فرآیند با دریافت کلید خصوصی فرد A شروع می شود و چند پیام در آن ایجاد می کند – مثلا در بیت کوین، شما مبلغ ارز را وارد می کنید و این پیام حاوی مبلغ ارز به کلیک عمومی فرد B محلق می شود.

پروتکل

 

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

یک بلاک – حاوی امضای دیجیتالی، برچسب زمانی و اطلاعات مربوطه – و سپس در تمام گره ها در شبکه پخش می شود.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

پروتکل خدمات شبکه

در مثال افتادن درخت که در بالا اشاره شد یه سوال مهم مطرح می شود: چرا بیش از یک میلیون کامپیوتر با دوربین در انتظارسقوط درخت هستند؟ آیا به آن ها سودی تعلق می گیرد؟ به عبارت دیگر، چگونه توانایی محاسبات کامپیوترها برای استفاده در شبکه و ایمن سازی آن جذب می شود؟

باز کردن بلاک چین های عمومی، شامل فرایند استخراج می شود.

با استفاده از بلاک چین ها، با ارائه توان پردازش کامپیوتری برای شبکه، به هر کامپیوتر که بتواند پردازش را انجام دهد پاداش تعلق می گیرد.پس انگیزه دریافت پاداش باعث می شود که افراد کامپیوتر های خود را به شبکه متصل کنند.

بیت کوین مانند طلا برای جویندگان طلا عمل می کند. بیت کوین ها و واحد های پایه آنها (ساتوش ها) باید منحصر به فرد ارزش داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، گره ها برای خدمت به شبکه ایجاد می شوند و برای حل هر تراکنش بیت کوین دریافت می کنند.

برای درک بهتر، اینگونه بیان می شود که آنها اساسا با قدرت CPU خود درباره ی صحیح یا غلط بودن تراکنش رای می دهند هنگامی که اکثریت به یک تراکنش رای مثبت دادند ، یک بلاک جدید را به زنجیره اضافه می کنند. این بلاک زمان بندی می شود و همچنین می تواند شامل اطلاعات یا پیام باشد.

در عکس زیر از یک تصویر فرضی از یک زنجیره از بلاک ها مشاهده می شود:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

نوع، مقدار و تأییدیه ممکن است برای هر بلاک از زنجیره متفاوت باشد. این مسئله یا از پروتکل بلاک چین است و قواعد آن متفوت است. فرآیند تأیید را می توان برای هر بلاک چین طراحی کرد. هر قاعده و انگیزه مورد نیاز می تواند زمانی ایجاد شود که گره ها به اندازه کافی به توافق برسند که چگونه باید تراکنش ها را تأیید کرد.این یک موقعیت انتخابی ظریف است و مردم فقط فعلا شروع به کسب تجربه کرده اند و اطلاع دقیقی از آن نیست و یا درک آن سخت است.

 

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

 

منبع:coindesk

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

6
دیدگاه کاربران

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
رضامحمود اكبريپرستو پیادهامین اروجیهومن رضازاده Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
رضا
رضا

سلام.اصول کار wallet ها و ارتباطشون با کلید (کلید عمومی و خصوصی)ها لطفا بفرمایید.

پرستو پیاده
پرستو پیاده

مطالب فوقالعادست و ممنونم

هومن رضازاده
هومن رضازاده

درود
در مورد بلاک چین و تایید توسط کاربران یا گره ها یا کامپیوتر های متصل به شبکه که کار محاسبات رو انجام میدن، یک مثال ساده که میشه زد مثل همون ویکیپدا که تو متن های دیگه بهش اشاره شد میمونه که کاربران صحت مطلب ارسال شده رو تایید یا رد میکنن.
اما در مورد یک تراکنش که اتفاق می افته، چطور کاربر یاسیستم کاربر که به شبکه مربوط وصله این کارو انجام میده؟
برنامه ای هست که این کارو می کنه؟
چطور میشه اینو تحلیل کرد؟ یعنی در مورد ویکیپدیا، تعداد افرادی که یک مطلبو دیدن و باهاش مخالف نبودن خودش نوعی تایید هست. اما در مورد یک تراکنش بین دو طرف که یه عده ای اون رو تحلیل و تایید می کنن بدون اینکه در اون حضور داشته باشن و نیاز باشه از اون تراکنش خبر داشته باشن ، این تحلیل و بررسی صحت رو انجام میدن؟
چه نیازی به حضور اونا هست و به چندتاشون نیاز هست؟
چند گره اونو تحلیل می کنن و اگر تعداد متراکنش ها زیاد بشه چی میشه؟
اونایی که از سیستمشون و اینترنتشون برای این تحلیل استفاده میشه چه نفعی میبرن؟

امین اروجی
امین اروجی

سوال بسیار جالبی هست… ارزهای دیجیتالی سیستم های متفاوت پاداشی دارند…. به عنوان مثال بیت کوین از proof of work یا همون PoW استفاده میکنه که در ازای اضافه کردن یک بلاک جدید مورد تایید مبلغ ۱۲.۵ بیت کوین به کسی که بلاک جدید رو پیدا کرده تعلق میگیره… به این مبلغ پاداش هایی که نود ها node برای اضافه کردن transaction هاشون به بلاک جدید رو در نظر گرفتن رو هم باید اضافه کرد … به این افراد ماینر miner میگویند… ماینینگ mining کار بسیار پر هزینه ای هست به ویژه در بخش انرژی… معمولا قدرت ماینر ها بستگی به این داره که چند درصد از کل توان و تکنولوژی ماینینگ رو در اختیار دارن… نکته قابل توجه اینکه همه نود ها میتونن ماینر باشند ولی به خاطر هزینه های بسیار بالا از اون صرف نظر میکنن….
زیبایی این سیستم تجارت به این هستش که هیچ رئیس و اربابی وجود ندارد… به عبارت دیگر سیستم decentralized هست. یعنی همه نودها مسوول برقراری ارتباط سالم و قابل اعتماد هستن… سیستم‌تا زمانی فعال هست که اکثر نودها قابل اعتماد باشند…

اگر علاقمند هستین به سایت زیر مراجعه کنید…
blockchain.info

محمود اكبري
محمود اكبري

سلام مهندس، مقاله خارجي به همراه ترجمه فارسي در مورد بلاك چين ميخوام, ميتونيد كمكم كنيد
akbari12894@gmail.com

افسانه
افسانه

خیلی عالی و ریز به ریز توضیح داده شده فقط اینکه در نهایت باز هم این بانکها هستند که واسطه هستند