شیباریوم (Shibarium) چیست؟ همه‌چیز درباره لایه ۲ شیبا اینو

شیباریوم (Shibarium) چیست؟ همه‌چیز درباره لایه ۲ شیبا اینو

شیباریوم (Shibarium) به‌عنوان یک بلاک چین لایه دو برای شبکه شیبا اینو محسوب می‌شود که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. شبکه اصلی (Mainnet) شیباریوم در اوت ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد. جالب اینکه در زمان شبکه آزمایشی (Testnet)، ۲۱ میلیون کاربر در شیباریوم کیف پول ایجاد کردند که نشان‌دهنده طرفداران زیاد آن است. هدف شیباریوم جذب کاربران به یک اکوسیستم کم هزینه و پرسرعت است که عمدتاً حول محور خدمات مالی و بازی می‌چرخد.

در دنیای روبه‌رشد فناوری بلاک چین، مقیاس‌پذیری و کارمزدهای انجام تراکنش همچنان موانع برجسته‌ای برای پذیرش گسترده این تکنولوژی هستند. در حالی که بسیاری از شبکه‌ها مانند اتریوم با این محدودیت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، جامعه فعال شیبا اینو برای حل این مشکل شیباریوم را راه‌اندازی کرد. در ادامه این مقاله با ارز دیجیتال همراه باشید تا بدانیم شیباریوم چیست و چگونه جایگاه خود را در دنیای دیفای باز کرده است.

شیباریوم چیست؟

شیباریوم (Shibarium) یک شبکه لایه دوم (L۲) برای میم کوین معروف شیبا اینو است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است. این شبکه توسط پروژه شیبا اینو (Shiba Inu) توسعه پیدا کرده و مانند همه راه‌حل‌های لایه دوم، هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه است. توسعه شیباریوم باعث شد که شیبا اینو به یک اکوسیستم جامع شامل صرافی غیرمتمرکز (DEX)، متاورس و بازی‌های بلاک چینی (مانند Shiba Eternity) تبدیل شود.

ریوشی (Ryoshi)، خالق ناشناس شیبا اینو، طرح پروژه شیباریوم را در یک پست وبلاگی که اکنون حذف شده است، در مه ۲۰۲۱ ارائه داد.

میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که از ترندها و میم‌های اینترنتی الهام می‌گیرند. این دسته از ارزهای دیجیتال ویژگی‌های به‌خصوصی دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات قیمتی زیادی دارند؛
 • تا حد زیادی تحت تأثیر فرهنگ جامعه هستند؛
 • جامعه و طرفداران وفاداری دارند؛
 • معمولاً مقدار عرضه بالایی دارند.

شیبا اینو (SHIB) دارای حداکثر عرضه یک کوادریلیون است که معادل ۱۰۰۰ تریلیون می‌شود. هدف پروژه شیباریوم سازماندهی مجدد شیبا اینو به‌عنوان یک پروژه چندگانه و یک اکوسیستم پایدار و جذب کاربران به یک اکوسیستم کم هزینه است که عمدتاً حول محور خدمات مالی و بازی می‌چرخد.

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو (SHIB) در اوت ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و به‌عنوان دومین میم کوین مهم از نظر ارزش بازار پس از دوج کوین به شمار می‌رود. ارزش‌های اصلی این ارز دیجیتال شامل تمرکززدایی، فلسفه «ساخته‌شده برای سرگرمی» و تعهد به توسعه جامعه‌محور آن است.

در قلب توکنومیک شیبا اینو، توکن SHIB قرار دارد، یک ارز دیجیتال با استاندارد ERC۲۰ که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. شایان ذکر است که شیبا اینو با مقدار عرضه کل یک کوادریلیون، بیشترین عرضه کل را در میان آلت کوین‌های پیشرو دارد.

پروژه شیبا اینو علیرغم اینکه در دسته‌بندی میم کوین‌ها طبقه‌بندی می‌شود، اکوسیستم قابل‌توجهی دارد. به‌عنوان مثال، شیبا اینو دارای پروتکل دیفای اختصاصی خود به نام شیباسواپ (ShibaSwap) است که آن را به قلمرو NFTها و متاورس وارد می‌کند.

کاربران اکوسیستم شیبا اینو می‌توانند توکن‌های اصلی آن یعنی SHIB، BONE و LEASH را استیک کرده و به‌عنوان پاداش توکن‌های xSHIB، xLEASH و xBONE دریافت کنند. تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو با راه‌اندازی یک شبکه لایه دوم به نام «شیباریوم» (Shibarium) برای افزایش کارایی اکوسیستم شیبا اینو تلاش‌های مستمر خود برای پیشرفت را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های شیباریوم

از مزایای استفاده از شیباریوم می‌توان به سرعت تراکنش بالاتر، کارمزد کمتر، افزایش کاربرد توکن‌ها و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) اشاره کرد. مهم‌ترین ویژگی‌های شیباریوم در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

 • سرعت بهتر در تراکنش‌ها
 • هزینه‌های کارمزد کمتر
 • اکوسیستم جامع و کامل
 • کاربرد توکن
 • توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

با وجود اینکه شبکه اتریوم از طریق به‌روزرسانی مرج (Merge) و روی کار آمدن اتریوم ۲ به یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) ارتقاء یافت، این بلاک چین امن و قدرتمند همچنان با مشکلات مقیاس‌پذیری دست‌وپنجه نرم می‌کند.

شیباریوم نیز یک پروژه اثبات سهام است که برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری طراحی شده است. انتظار می‌رود راه‌اندازی این راهکار لایه دوم شیبا اینو را به یک پروژه سودآور با چشم‌انداز بلندمدت تبدیل کند. در ادامه بررسی می‌کنیم که شیباریوم چه ویژگی‌های منحصربفردی دارد.

سرعت بهتر در تراکنش‌ها

شیباریوم با افزودن یک لایه ۲ به اکوسیستم شیبا اینو، توان عملیاتی آن را افزایش می‌دهد و رشد قابل‌توجهی برای آن به ارمغان می‌آورد. شیباریوم سرعت انجام تراکنش‌ها را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

هزینه‌های کارمزد کمتر

کارمزدهای بالای تراکنش برای هرکسی که در اتریوم تراکنش انجام می‌دهد مشکل‌ساز شده است. گاهی اوقات، کارمزدها حتی بالاتر از مبلغ معامله می‌روند. به‌عنوان مثال، ممکن است برای یک تراکنش کوچک به ارزش ۱۰ دلار، نیاز به پرداخت هزینه گزافی به ارزش ۵۰ دلار از اتر (ETH) داشته باشید. در مقابل، هزینه تراکنش‌ها در شیباریوم بسیار ناچیز است و این شبکه را تبدیل به گزینه‌ای بسیار ایده‌ال و مقرون‌به‌صرفه می‌کند.

اکوسیستم جامع و کامل

با روی‌کارآمدن شیباریوم دیگر نمی‌توان شیبا اینو را تنها یک میم کوین در نظر گرفت؛ چراکه اکوسیستم شیباریوم بسیار جامع و کامل بوده و شامل چندین پروژه از جمله متاورس، صرافی غیرمتمرکز و بازی‌های بلاک چینی می‌شود. انتظار می‌رود متاورس و بازی‌های شیباریوم کاربران بسیاری را جذب کنند، در حالی که صرافی غیرمتمرکز آن نقدینگی بیشتری وارد اکوسیستم می‌کند.

کاربرد توکن

عرضه فراوان توکن شیب (SHIB)، با وجود سوزاندن بیش از ۴۰درصد از توکن‌ها، مانع بزرگی برای رشد آن بوده است. شیباریوم با معرفی توکن بون (BONE) به‌عنوان کوین بومی این شبکه، این مشکل را حل می‌کند.

اعتبارسنج‌های شبکه شیباریوم درازای کمک به امنیت و تأیید تراکنش‌ها، پاداش خود را در قالب توکن بون دریافت می‌کنند. علاوه بر این، هر تراکنش در این اکوسیستم جدید، توکن شیب را می‌سوزاند، مکانیزمی که برای کنترل عرضه بالای شیب بسیار مفید است.

توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برنامه‌هایی هستند که کد آنها روی یک شبکه غیرمتمرکز همتا‌به‌همتا (P2P) اجرا می‌شود. میم کوین شیبا اینو امکانات و قابلیت‌های لازم برای اینکه کوین بومی چنین برنامه‌هایی باشد را نداشت. در عوض، شیباریوم از نظر فنی توانایی این را دارد که میزبان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز باشد.

شیباریوم چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم شیباریوم از اجزای مختلفی تشکیل شده که در اینجا هر کدام از آنها را با جزئیات بررسی می‌کنیم:

 • بلاک چین شیباریوم
 • متاورس و صرافی غیرمتمرکز
 • کوین‌های شیباریوم
شیباریوم (Shibarium) چیست؟ همه‌چیز درباره لایه ۲ شیبا اینو

بلاک چین شیباریوم

بلاک چین شیباریوم روی شبکه اتریوم ساخته شده و یک راهکار لایه دوم است؛ به این معنی که برای کم‌کردن بار محاسباتی و انجام بخشی از تراکنش‌ها در خارج از زنجیره اتریوم ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: تراکنش‌های سریع و ارزان؛ راهکارهای لایه دوم اتریوم چه هستند؟

هزینه گس شیباریوم در قالب توکن BONE پرداخت خواهد شد. بیست میلیون توکن بون به‌عنوان پاداش اعتبارسنج‌ها در شیباریوم کنار گذاشته شده است.

بر اساس اسناد و مدارک رسمی شیباریوم (docs.shibariumtech.com)، سیستم اثبات سهام شیباریوم از دو لایه حیاتی تشکیل شده است:

 • لایه بور (Bor): این لایه با ماشین مجازی اتریوم سازگار بوده، اجرای تراکنش‌ها را به عهده دارد و بلاک‌های جدید را ایجاد می‌کند.
 • لایه هایمدال (Heimdall): این لایه مخصوص اعتبار سنج‌هاست. لایه هایمدال وظیفه رسیدن به اجماع را بر عهده دارد و روی موتور اجماع Tendermint ساخته شده است.

در شبکه شیباریوم، کاربران باید ۱۰,۰۰۰ توکن بون را در شبکه قفل کنند تا واجد شرایط اعتبارسنجی شوند. کسانی که علاقه‌مند به حمایت از شبکه بدون درگیرشدن در اجرای نود یا اعتبارسنجی هستند، می‌توانند توکن‌های خود را به اعتبارسنج‌ها واگذار کنند. به این فرایند Delegation می‌گویند و کاربران می‌توانند از این طریق کسب درآمد کنند.

متاورس و صرافی غیرمتمرکز

شایتوشی کوساما (Shytoshi Kusama)، توسعه‌دهنده اصلی شبکه شیبا اینو، در یک پست بلاگ به آدرس shytoshikusama.medium.com متاورس شیبا اینو و بازی Shiba Eternity را معرفی کرد. جالب است بدانید سازنده شیبا اینو که ریوشی نام داشت، در سال ۲۰۲۲ این پروژه را ترک کرد و سپس شایتوشی کوساما، که هویت او نیز ناشناس است، رهبری شبکه شیبا اینو را به دست گرفت.

متاورس شیبا اینو (SHIB Metaverse) یک فضای مجازی گسترده و سه‌بعدی بوده که دارای ۱۱ هاب است که همگی دارای ویژگی‌های مختلف هستند. در هاب‌های این متاورس، کاربران می‌توانند کسب‌وکارهای دیجیتال ایجاد کنند، کسب‌وکار فیزیکی خود را به دنیای مجازی متاورس بیاورند، ساختارهای تجاری و مسکونی بسازند، گیم‌های نوآورانه بازی کنند و از امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای استفاده کنند. این متاورس در مجموع ۱۰۰,۵۹۵ قطعه زمین دارد که به مرور زمان باز خواهند شد.

برای شرکت در مناقصه زمین‌ها و فرایند خرید، کاربران می توانند از کیف پول متامسک استفاده کنند. پیشنهادهای مناقصه و خریدها باید با ارز دیجیتال اتریوم انجام شوند. در هاب‌های متاورس کاربران می‌توانند به جست‌وجو، کشف، تجارت، فروش و خرید دارایی‌های مختلف دست پیدا کنند.

صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ (ShibaSwap DEX) هم قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به مبادله توکن، مبادله NFTها، استیکینگ دارایی‌ها، تأمین نقدینگی و کشت سود درازای دریافت توکن بون اشاره کرد.

کوین‌های شیباریوم

اکوسیستم شیباریوم دارای چندین کوین با نقش‌های مختلف است:

 • SHIB: یک توکن ERC20 که سوخت شبکه شیبا اینو را تأمین می کند. شیب اصلی‌ترین توکن شبکه شیبا اینو است. قیمت این توکن همیشه در نوسان بوده و هرگز از مرز یک دلار عبور نکرده است.
 • BONE: یک توکن حاکمیتی در صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ و یک توکن کاربردی در شبکه شیباریوم است. میزان عرضه این توکن به ۲۳۰ میلیون واحد محدود شده است.
 • LEASH: کاربران می‌توانند این توکن را استیک و درازای آن پاداش دریافت کنند. حداکثر عرضه این توکن ۱۰۷,۶۴۷ واحد است.
 • TREAT: این ارز دیجیتال به‌عنوان یک توکن پاداش طراحی شده است. این توکن اهداف متعددی را دنبال می‌کند که یکی از آنها، ارائه نقدینگی برای استیبل کوین SHI است. به‌علاوه، توکن تریت به‌عنوان توکن پاداش جایگزین BONE در شیبا سواپ خواهد شد و همچنین پاداش‌هایی را برای مشارکت در متاورس ارائه می‌دهد.
 • SHI: اکوسیستم شیباریوم دارای استیبل کوین SHI نیز خواهد بود. البته این استیبل کوین هنوز راه‌اندازی نشده است. هدف SHI انجام پرداخت‌ها و ایجاد تعادل و جلوگیری از نوسانات بازار است.

سؤالات متداول

چگونه می‌توان در شبکه شیباریوم استیک کرد؟

برای استیک در Shibarium از توکن BONE و کیف پول متامسک استفاده می‌شود. تراکنش‌های استیکینگ شیباریوم برای امنیت بیشتر در اتریوم ثبت می‌شوند؛ بنابراین ابتدا باید توکن BONE را به حساب اتریوم متامسک انتقال دهید و سپس وارد داشبورد استیکینگ شیباریوم شوید.

حداقل توکن BONE برای شروع سهام‌گذاری چقدر است؟

در حال حاضر حداقل مقدار برای شروع سهام‌گذاری ۱ BONE است.

جمع‌بندی

شیباریوم تنها یک راهکار لایه ۲ نیست، بلکه دریچه‌ای به آینده پرجنب‌وجوش و غیرمتمرکز شیبا اینو است. شبکه شیباریوم، شیبا اینو را از یک میم‌کوین به یک اکوسیستم پررونق تبدیل می‌کند که تمامی عناصر آن با هم در تعامل و هماهنگی هستند.

شبکه شیباریوم تراکنش‌ها را با سرعت بالاتر، با هزینه کمتر و مقیاس‌پذیری بیشتر نسبت به اتریوم انجام می‌دهد. با شیباریوم می‌توان برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps ساخت و همچنین از متاورس و صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ نیز بهره برد. جامعه و طرفداران شیباریوم روزبه‌روز بیشتر شده و این شبکه برنامه‌های نوآورانه‌ای نیز برای آینده دارد که آن را تبدیل به پروژه‌ای جذاب برای علاقه‌مندان کریپتو می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
Roholla Movahedi
Roholla Movahedi
۵ ماه قبل

سلام وقت بخیر دوستان کسی میدونه چجوری شبکه ی ارز شیبارو از بایننس یعنی bp20 به اتریوم برای فروش تغییر بدم ؟ چون اکثر صرافی ها شبکه بایننس رو برای خرید و فروش شیبا حذف کردند موندم چیکار کنم روشی هست بتونم چنج کنمشون ممنون میشم بگید بهم

Amin
Amin
۵ ماه قبل

الان بیشتر شبیه پروژه شکست خورده شده نه TVL بالایی داره نه صرافی های بزرگ با شیباریوم کار میکنن نه توکن bone صرافی بزرگی لیست شده فعلا همچی در حد حرف بوده