چرا مهمترین رویداد ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ سقوط بازار نبود؟

چرا مهمترین رویداد ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ سقوط بازار نبود؟

بلاک چین به‌سرعت در حال پیشرفت است به‌طوری‌که دیگر اخبار ماه گذشته قدیمی به نظر می‌رسند. اما این ماه به‌جای اندیشیدن درباره زمستان ارزهای دیجیتال، در حال فکر کردن به روزهای اولیه‌ی بلاک چین بودم.

تا اینجا راه زیادی آمده‌ایم اما با این حال هنوز راه زیادی در پیش داریم. در سال ۲۰۱۲، با همکاری دو نفر از دوستانم پروژه‌ی بلاک چین دیلویت (Deloitte) را راه‌اندازی کردم و سال بعد، برای کنفرانس Money2020 هیئتی از کارشناسان ترتیب دادم. بلاک چین پدیده‌ی بسیار جدیدی بود و حتی اسم مناسبی هم نداشت: نام پنل من در همایش، بیت کوین ۲.۰ بود.

بااین‌حال می‌دانستیم افراد بیشتری از صنایع به این حوزه خواهند پیوست. چارلی لی، دیوید جانسون و طارق لوئیس در مورد سازمان‌های خودگردان، کالاهای اقتصادی دیجیتالی شده و مدل‌های تجاری غیرمتمرکز صحبت می‌کردند. بخش زیادی از فضای کنفرانس خالی بود و من سرشار از انرژی بودم.

همان‌طور که به پایان سال ۲۰۱۸ نزدیک می‌شویم، یکی از کلیدی‌ترین درس‌هایی که می‌توان گرفت این است که مهم‌ترین اخبار ارزهای دیجیتال همیشه آن‌هایی نبودند که تیتر جنجالی داشتند. باوجوداینکه موضوع زمستان ارزهای دیجیتال همیشه در رأس مباحث قرار داشته، اما به نظر من مهم‌ترین داستان سال ۲۰۱۸ نبوده است. پس فکر می‌کنید به نظر من چه چیزی مهم‌تر بوده است؟

چرا مهمترین رویداد ارزهای دیجیتال در سال 2018 سقوط بازار نبود؟

در درجه‌ی اول، مطرح شدن انواع دیگر توکن‌ها از جمله توکن های اوراق بهادار، توکن های غیرقابل تعویض، ارزهای دیجیتال ثابت و توکن های سهام نشان‌دهنده‌ ادامه‌‌دار بودن حیات بلاک چین هستند. در این سال سخت شاهد محصولات متنوع و نوآورانه‌ای بوده‌ایم که ارزش پایدار بلاک چین را نشان می‌دهند.

همچنین بخوانید: نگاهی کوتاه به روند پیدایش توکن‌های دیجیتال از آغاز تاکنون

دوماً، میزان قابل‌توجه سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و زیرساخت بلاک چین از سوی مؤسسات مالی سنتی و شرکت‌های فناوری جدید بدین معناست که پایه قدرتمندتری برای توسعه مواردی مانند کیف پول، فناوری‌های بازرگانی، راه‌حل‌های محافظت از دارایی دیجیتال، صرافی‌ها، راه‌حل‌های واسطه و غیره در اختیار داریم.

در آخر نیز مسئله قانون‌گذاری مطرح است. درحالی‌که گروهی از علاقه‌مندان ممکن است تصور کنند قانون‌گذاری تیر خلاص بلاک چین است، من معتقدم این دیدگاه از دو جنبه اشتباه است. اولاً، قانون‌گذاری باعث دلسردی و کناره‌گیری عواملی که به شهرت بلاک چین چنین آسیبی رسانده‌اند، خواهد شد. دوماً، قانون‌گذاری این اطمینان را می‌دهد که بلاک چین همیشه پابرجا خواهد ماند.

نیازی به قانون‌گذاری یک رسم زودگذر نیست، زیرا قبل از آن‌که لایحه‌ی مربوطه به کارگروه برسد منقضی خواهد شد. بااین‌حال، دارایی پایدار جدید باید در چارچوب قانونی قرار بگیرد. قانون‌گذاران بر این باورند که بلاک چین در حال رشد است و نه نابودی.

انتظار چه چیزی را در سال ۲۰۱۹ دارم؟

چرا مهمترین رویداد ارزهای دیجیتال در سال 2018 سقوط بازار نبود؟

ازآنجاکه ارزهای دیجیتال دچار نوسان هستند؛ نباید انتظار داشته باشید دقیق بگویم، اما به نظر من در سال آینده شاهد این اتفاقات خواهیم بود:

بیشتر بخوانید: سال ۲۰۱۹ چه چیزی در انتظار ارزهای دیجیتال خواهد بود؟

سرمایه‌گذاری در کف: اگر هنوز به نقطه‌ی انقلاب زمستان ارزهای دیجیتال نرسیده‌ایم، اما خیلی به آن نزدیک شده‌ایم. روزهای درخشان‌ و گرم‌تری در راه است. روزهای اول سال ۲۰۱۹ زمان شرط‌بندی روی بهترین توکن‌ها و بهترین تیم‌های پروژه است. من این زمان را لحظه‌ ظهور راکفلر جدید می‌نامم.

تست جدید هاوی: افزایش بررسی بلاک چین توسط SEC بدین معنا بوده است که طرفداران بلاک چین باید درباره‌ی SEC v. W.J. Howey Co، در پرونده دادگاه عالی امریکا در سال ۱۹۴۶ که اوراق بهادار را در قوانین این کشور تعریف کرد، اطلاعات بیشتری کسب کنند. انتظار دارم دادگاه‌ها تست جدیدی را برای بلاک چین منتشر کنند و بدین ترتیب سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتری سرمایه‌هایشان را سپرده کنند.

تیم‌های اصلی بهتر: ممکن است برآورده شدن این موضوع تا حدی باعث وقوع بازار نزولی شده باشد، اما فناوری بلاک چین درباره یک‌شبه پولدار شدن نیست. ما باید به بهبود عملکرد و مقیاس‌پذیری بیشتر توجه کنیم و در مقابل، به پروژه‌های جدید کمتر بپردازیم. به اصطلاح BUIDL باید همان HODL جدید باشد.

مدل‌های تجاری غیرمتمرکز: این پیش‌بینی من احتمالاً سخت‌ترین پیش‌بینی است که می‌توان تصورش را کرد. در سال ۲۰۱۹، شاهد افزایش کسب‌وکارهای غیرمتمرکز در بانکداری، بازارهای سرمایه، روش‌های پرداخت، بیمه، زنجیره‌ی تأمین و دیگر زمینه‌ها خواهیم بود. گوگل یا آمازون بعدی می‌توانند از این میان سربرآورند، اما آن‌ها تفاوت بسیاری خواهند داشت. آن‌ها به دنبال جایگاهی در نزدک نخواهند بود، زیرا ارزش شبکه بیشتری نسبت به ارزش سهام ایجاد خواهند کرد.

اپلیکیشن کشنده مصرف‌کننده‌: درحالیکه کنفرانس‌های بلاک چین، اپلیکیشن کشنده‌ سال ۲۰۱۸ بودند، ما همچنان به دنبال محصولاتی هستیم که ارزش بلاک چین را به مصرف‌کننده‌ غیر فنی و غیرتجاری نشان دهد. من چندین برنامه را که شاخص به نظر می‌رسند را امتحان کردم و تجربه‌ی بدی کسب کردم. به این فکر کردم که آیا توسعه‌دهندگان تصور می‌کردند این اپلیکیشن‌های کشنده واقعاً قرار است کاربرانشان را بکشد؟ البته من هنوز زنده هستم و امیدوارم در سال آینده این اپلیکیشن‌ها بیشتر و بهتر شوند.

دوباره به همان کنفرانس Money ۲۰۲۰ برگردیم:

چرا مهمترین رویداد ارزهای دیجیتال در سال 2018 سقوط بازار نبود؟

به‌ندرت پیش می‌آید با یک ایده‌پرداز رویاگرا مواجه شوید. بسیاری از ایده‌هایی که چارلی، دیوید و طارق مطرح کردند فراتر از آن زمان، غیرممکن و غیرقابل درک به نظر می‌رسیدند و درنتیجه رد و یا نادیده گرفته می‌شدند.

امروزه، بسیاری از ایده‌ای آن‌ها اجرا شده‌ است. در آینده نیز این روند ادامه‌دار خواهد بود.

به این فکر می‌کنم که آیا این ایده‌های به‌ظاهر ناممکن کنفرانس برای سال ۲۰۲۰ محافظه‌کارانه بوده‌اند یا خیر. چه کسی می‌داند سال آینده چه پیش خواهد آمد؟ بعضی وقت‌ها ایده‌های خوب خیلی زود عملی می‌شوند. بارها دیده‌ام اختلاف بین نبوغ و حماقت، پروژه‌ی موفق و ناقص تنها ۱۸ ماه بوده است.

منبع: coindesk
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
رضا
رضا
5 سال و 3 ماه قبل

یادش بخیر تام لی میگفت اخر سال میشه 15 هزار تا

حاج اقا
حاج اقا
5 سال و 3 ماه قبل

چون همه درگير احساسات شدن و زيادي جوگير شدن