۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!

شرکت مدیریت دارایی آمریکایی بیت‌وایز (Bitwise) که به‌طور تخصصی در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و یکی از بزرگترین مجموعه‌های آمریکایی فعال در این بخش محسوب می‌شود، اخیراً طی گزارشی از ۱۰ پیش‌بینی خود برای سال ۲۰۲۴ بازار ارزهای دیجیتال رونمایی کرده است. شکسته‌شدن رکورد تاریخی قیمت بیت کوین در سال پیش رو، جزو پیش‌بینی‌های کارشناسان این مؤسسه است.

مطلبی که در ادامه می‌خوانید ترجمه گزیده‌ای از گزارش «۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال» مؤسسه بیت‌وایز است.

۲۰۲۳ سال فوق‌العاده‌ای برای ارزهای دیجیتال بود. قیمت‌ها از کف‌های مربوط به سال ۲۰۲۲ بازیابی شدند و ارزهای بزرگی مثل بیت کوین و سولانا نیز از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به‌ترتیب ۱۲۸ و ۴۹۵درصد بازدهی داشته‌اند. علاوه‌بر این، تعدادی از مؤسسات مالی بزرگ دنیا از جمله بلک‌راک (BlackRock)، فیدلیتی (Fidelity) و فرانکلین تمپلتون (FranklinTempleton) حضور خود را در این بازار پررنگ‌تر کردند.

برای ما اما آینده روشن‌تر از این به نظر می‌رسد. اخیراً کارشناسان بیت‌وایز را دور هم جمع کردیم تا نگاهی به سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال داشته باشیم. برداشت نهایی ما این است: معتقدیم اکنون در اوج دوران «تبدیل‌شدن ارزهای دیجیتال به یک روند متداول» هستم؛ دوراه‌ای که در آن ارزهای دیجیتال از سایه خارج شده و جایگاه خود را برای مدتی طولانی در دنیای واقعی تثبیت می‌کنند.

۱۰ پیش‌بینی کریپتویی برای سال ۲۰۲۴

به‌طور دقیق‌تر چه چیزهایی را برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کنیم؟ در ادامه این گزارش ۱۰ پیش‌بینی کارشناسان بیت‌وایز از اتفاقات سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال را می‌خوانید. این موراد همگی پیش‌بینی و حاصل برآوردهای آگاهانه کارشناسان ما هستند، اما توجه داشته باشید هیچ تضمینی برای وقوع آنها وجود ندارد. آینده پیچیده است و رسیدن به این پیش‌بینی‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. پس هیچ‌کدام از مواردی که در ادامه مطالعه می‌کنید، توصیه سرمایه‌گذاری نیست. این ۱۰ پیش‌بینی عبارتند از:

  • عبور قیمت بیت کوین از ۸۰هزار دلار
  • راه‌اندازی اولین ETF نقدی بیت کوین
  • دو برابر شدن درآمد صرافی کوین بیس
  • سبقت‌گرفتن استیبل کوین‌ها از ویزا
  • توکنیزه‌کردن یک صندوق توسط جی‌پی مورگان
  • دو برابر شدن درآمد شبکه اتریوم
  • عرضه NFTهای تیلور سوئیفت
  • پذیرش ارزهای دیجیتال توسط ابزارهای هوش مصنوعی
  • استقبال از بازارهای پیش‌بینی مبتنی بر ارزهای دیجیتال
  • کاهش شدید کارمزدها در شبکه اتریوم

عبور بیت کوین از ۸۰هزار دلار و شکسته‌شدن رکورد تاریخی

بیت کوین در سال ۲۰۲۳ از نظر میزان رشد قیمت عملکرد بهتری در مقایسه با تمام کلاس‌های دارایی اصلی داشته و رشدی ۱۲۸درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که در این دوره زمانی شاخص بورسی S&P500، طلا و اوراق قرضه به‌ترتیب ۲۲، ۱۲ و ۲درصد بازدهی داشته است.

دو محرک به بیت کوین کمک خواهند کرد تا به سطح قیمتی موردانتظار در این پیش‌بینی برسد. مورد اول راه‌اندازی اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکاست که انتظار می‌رود اوایل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و می‌تواند زمینه‌ساز ورود موج جدیدی از سرمایه‌های خرد و همین طور سرمایه‌های بزرگ سازمانی به بازار شود و در نتیجه تقاضا برای این ارز دیجیتال را افزایش دهد. مورد دوم هم هاوینگ پیش روی بیت کوین است که در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) اتفاق خواهد افتاد و سرعت عرضه واحدهای جدید بیت کوین را به نصف کاهش خواهد داد. با قیمت‌ها فعلی، این تغییر معادل کاهش ۶.۲میلیارد دلار بیت کوین از میزان واحدهای جدیدی است که هر ساله وارد بازار می‌شود.

تقاضای بیشتر؟ عرضه کمتر؟ خودتان حساب کنید.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
نمودار تاریخی قیمت بیت کوین.

راه‌اندازی اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا و ثبت موفق‌ترین راه‌اندازی صندوق‌های بورسی در تاریخ

تحلیلگران بلومبرگ می‌گویند شانس راه‌اندازی اولین ETF نقدی بیت کوین آمریکا در سال ۲۰۲۴ برابر با ۹۰درصد است. البته ETFهای بیت کوین باید کارهایی بیشتر از راه‌اندازی انجام دهند و اگر قرار است بر بازار تأثیر جدی بگذارند، باید سرمایه قابل‌توجهی هم جذب کنند. مطالعات ما نشان می‌دهد ETFهای نقدی بیت کوین می‌توانند یک درصد از بازار ۷.۲تریلیون دلاری صندوق‌های بورسی آمریکا را طی ۵ سال به خود اختصاص دهند که معادل ۷۲میلیارد دلار است. نکته جالب اینجاست که تخمین ما از این سهم در آینده، جزو کمترین برآوردهای موجود محسوب می‌شود.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
پیش‌بینی شرکت‌های مختلف از ارزش بازار ETFهای نقدی بیت کوین آمریکا در آینده.
[گفتنی است بیت‌وایز خود جزو شرکت‌هایی است که برای راه‌اندازی یک ETF نقدی بیت کوین در بازار بورس آمریکا درخواست ثبت کرده است.]

دو برابر شدن درآمد صرافی کوین بیس

درآمد صرافی ارز دیجیتال آمریکایی کوین بیس در سال ۲۰۲۴ دو برابر سال ۲۰۲۳ خواهد بود. درصد تغییرات درآمد این پلتفرم معاملاتی در سال ۲۰۲۴ نسبت به سال ماقبل خود نیز ۱۰ برابر پیش‌بینی‌های وال استریت خواهد بود.

افزایش حجم معاملات کوین بیس در جریان بازار صعودی، راه‌اندازی محصولات جدید توسط تیم کوین بیس از جمله محصولات ویژه معامله در بازار فیوچرز (Futures)، شبکه لایه ۲ بیس (Base)، هویت درون‌زنجیره‌ای (On-chain) و نقش کوین بیس به‌عنوان متولی (Custodian) اصلی بیشتر ETFهای بیت کوین همگی جزو مواردی هستند که وال استریت در پیش‌بینی خود به آنها توجه نکرده است.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
مقایسه پیش‌بینی وال اسریت و بیت‌وایز از عملکرد درآمدی کوین بیس در سال ۲۰۲۴.

سبقت‌گرفتن استیبل کوین‌ها از ویزا

حجم پول‌هایی که با استیبل کوین‌ها جابه‌جا می‌شود از ویزا (Visa) پیشی خواهد گرفت. شاید این مورد کمی عجیب به نظر برسد، اما آمارها نشان می‌دهد همین حالا هم بیشتر از چیزی که تصورش را می‌کنید به این اتفاق نزدیک هستیم.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
مقایسه حجم پرداخت‌های ویزا و استیبل کوین‌ها در هر سال.

توکنیزه‌کردن یک صندوق توسط جی‌پی مورگان

بانک آمریکایی جی‌پی مورگان (J.P. Morgan) اقدام به توکنیزه‌کردن یک صندوق خواهد کرد و وال استریت هم به توکن‌سازی از دارایی‌های دنیای واقعی روی خواهد آورد. در حال حاضر ۵.۵میلیارد دلار از دارایی‌های دنیای واقعی مثل کالاها، سهام، املاک و… بر بستر شبکه‌های بلاکچینی توکنیزه شده‌اند. انجمن جهانی بازارهای مالی (GFMA) هم پیش‌بینی می‌کند ارزش بازار دارایی‌های توکنیزه‌شده مرتبط با دنیای واقعی تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۱۶تریلیون دلار برسد.

جی‌پی مورگان به‌عنوان بزرگترین بانک آمریکا، طی سال‌های گذشته در این زمینه فعال بوده و اخیراً سبدهای سرمایه توکنیزه‌شده (Tokenized Portfolios) را بر بستر شبکه آوالانچ آزمایش کرده است. توکنیزه‌کردن یک صندوق در سال ۲۰۲۴ به آنها اجازه خواهد داد تا از کارایی دارایی‌های بلاکچینی استفاده کنند و به طور هم‌زمان وارد بازاری شوند که به‌شدت در حال رشد است.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
ارزش کل بازار دارایی‌های توکنیزه‌شده دنیای واقعی.

دو برابر شدن درآمد شبکه اتریوم

درآمد شبکه اتریوم با رشدی دو برابری نسبت به سال ۲۰۲۳ به ۵میلیارد دلار خواهد رسید و کاربران بیشتری جذب برنامه‌های غیرمتمرکز خواهند شد. درآمد شبکه اتریوم از محل کارمزدها برای سال ۲۰۲۳ حدود ۲.۳میلیارد دلار خواهد بود و انتظار می‌رود با تبدیل‌شدن برنامه‌های غیرمتمرکز به یک روند متداول، این درآمد در سال پیش رو حداقل دو برابر شود و اتریوم را به یکی از بهترین پلتفرم‌های بزرگ‌مقیاس جهان از نظر سرعت رشد تبدیل کند.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
درآمد سالانه شبکه اتریوم از محل کارمزدها.

عرضه NFTهای تیلور سوئیفت

تیلور سوئیف (Taylor Swift)، ستاره صنعت موسیقی آمریکا و یکی از پرطرفدارترین هنرمندان جهان، به نوآوری و داشتن تعامل مثال‌زدنی با طرفدارانش شهرت دارد. او در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۶میلیارد استریم در پلتفرم پخش موسیقی اسپاتیفای (Spotify) ثبت کرد که از هر هنرمند دیگری بیشتر است. حالا اسپاتیفای در حال آزمایش لیست‌های پخش موسیقی‌ای است که کاربران برای گوش‌دادن به آنها نیازمند داشتن یک NFT خاص هستند. اما ممکن است تیلور سوئیف NFTهای ویژه خود را راه‌اندازی کند؟ اتفاقی به اندازه این نمی‌تواند NFTها را به یک روند متداول جهانی تبدیل کند.

تیلور سوئیفت NFT ارز دیجیتال

پذیرش ارزهای دیجیتال توسط ابزارهای هوش مصنوعی

ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی شروع به پذیرش ارزهای دیجیتال برای فروش خدمات آنلاین خود خواهند کرد. تصور ما این است که توسعه‌دهندگان این ابزارها پول‌های دیجیتال بومی اینترنت را به پول‌های سنتی ترجیح دهند. البته انتظار داریم برای سال ۲۰۲۴ این اتفاق در مقیاسی کوچک رخ دهد.

استقبال از بازارهای پیش‌بینی مبتنی بر ارزهای دیجیتال

در حال حاضر می‌توانید در بازارهای پیش‌بینی خاصی مثل پالی‌مارکت (Polymarket) که با استفاده از ارزهای دیجیتال کار می‌کنند، روی اتفاق‌هایی مثل نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا یا تاریخ تأیید ETFهای نقدی بیت کوین شرط‌بندی کنید. بازارهای پیش‌بینی مدت‌هاست که وجود دارند، اما ارزهای دیجیتال این پلتفرم‌ها را وارد سطح جدیدی کرده است که بدون مرز بودن، عدم وابستگی به اجازه یک نهاد مرکزی و همین طور خودکارشدن فرایندهایی مثل پرداخت پاداش برنده‌ها و گرفتن هزینه از بازنده‌ها از ویژگی‌های آن است.

تصور می‌کنیم بازارهای پیش‌بینی غیرمتمرکز در این سال شکوفا شوند و به محل محبوب کاربران برای انجام پیش‌بینی‌های مبتنی بر رویدادهای موردانتظار و همین طور مدل‌های سنتی پیش‌بینی مانند شرط‌بندی‌های ورزشی تبدیل شوند. به طوری که ارزش دارایی‌های شرط‌بندی‌شده در این پلتفرم‌ها از ۱۰۰میلیون دلار عبور خواهد کرد.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
تغییرات ارزش دارایی‌های شرط‌بندی‌شده در بازارهای پیش‌بینی مبتنی بر ارز دیجیتال.

کاهش شدید کارمزدها در شبکه اتریوم

یک به‌روزرسانی اساسی، متوسط کارمزد پروتکل‌های لایه ۲ شبکه اتریوم برای پردازش هر تراکنش را به زیر ۰.۰۱ دلار کاهش خواهد داد و زمینه‌ساز استفاده بیشتر از این بلاکچین به‌عنوان یک روند متداول خواهد شد.

به‌روز‌رسانی که درباره آن صحبت می‌کنیم «EIP-4844» است که هدف اصلی آن کاهش کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم است. در حال حاضر متوسط کارمزد تراکنش‌ها بین شبکه‌های لایه ۲ اتریومی حدود ۰.۱۴ دلار است و این طرح می‌تواند این رقم را به کمتر از ۰.۰۱ دلار کاهش دهد؛ اتفاقی که از نظر ما تنوع فعالیت‌هایی که می‌توان در این شبکه انجام داد را به‌شدت افزایش خواهد داد و توسعه ایده‌هایی مانند ابزارهای ویژه پرداخت‌های خرد، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های بازی در مقیاس بزرگ ممکن خواهد شد.

۱۰ پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴ ارزهای دیجیتال؛ بیت کوین ۸۰هزار دلاری و NFTهای تیلور سوئیفت!
متوسط کارمزد هر تراکنش در اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ مبتنی بر آن.
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
5 ماه قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم "" مدیر عزیز "" - یکسال دیگر میلادی با شما در حال به اتمام رسیدن است ..دوستان عزیز امیدوارم سلسله مطالب گذشته را که در این پلتفرم گذاشتیم را توجه کرده باشید بخصوص آخرین کامنت که راجع به جوابیه sec و هاوینگ را که گذاشته بودیم ... خب داریم به جاهای خوبی میرسیم ... سیاستهای انقباضی فدرال رزرو در حال اتمام است ... حالا هر چقدر هم آقای "" پال "" نخواهد چیزی را بروز بدهد ... ولی .... البته که هنوز کار تمام نشده است ... همیشه همینطور بوده است ... اطلاعات ضد و نقیض اصلا کار فدرال رزرو همین است ... تارگت کاهش تورم تا سقف 2 درصد خیلی بکارمان میاد !! در این مسیر نرخ سود بانکی ایالات متحده که قرار است کاهشی شود تا .... حالا سوال اینجا است که کی اولین نرخ کاهش بهره را شاهد خواهیم بود ؟؟ این خیلی مهم است ... گمانه زنی های مختلفی براه افتاده است گروهی می گویند ماه مارچ میلادی ، گروهی می گویند ماه آوریل ... و گروهی می گویند ماه ژانویه ، یعنی انتهای ماه ژانویه 2024 ... قیمتهای ارز های دیجیتال چی خواهد شد ؟ مثلا بیت دیگر تا 35 هزار دلار پایین نخواهد آمد ... مهم نیست ، باور کنید مهم نیست .... زیرا تمامی فاندا منتال ها حاکی از رشد بیت و به طبع آن رشد آلتها را حکایت می کنند ... مهم این است که هر سرمایه گذاری به نسبت تحلیل خود و سرمایه خود و قدرت ریسک پذیری خود دست بکار شده و یک جا یک شکاری بکند یا اصلا با بالا بردن میانگین کار بکند ... ممنون که خواندید .