۱۳ سال زندان برای شهروند آمریکایی به جرم پولشویی برای داعش با استفاده از ارزهای دیجیتال

۱۳ سال زندان برای شهروند آمریکایی به جرم پولشویی برای داعش با استفاده از ارزهای دیجیتال

یک دادگاه فدرال در ایالات متحده آمریکا، یک شهروند آمریکایی را به جرم پولشویی به نفع داعش با استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش کوین تلگراف، طی اطلاعیه‌ای که وزارت دادگستری در تاریخ ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) منتشر کرده است، زوبیا شهناز (Zoobia Shahnaz) از لانگ آیلند، به جرم تلاش برای تامین مالی دولت اسلامی عراق و شام، از طریق پرداخت‌های مرتبط به ارزهای دیجیتال به ۱۳ سال زندان محکوم شد. مبلغ این پولشویی بالغ بر ۱۵۰,۰۰۰ دلار بود. او همچنین در تلاش بود برای عضویت در داعش خود را به سوریه برساند.

طبق کیفرخواست اصلی که در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶) صادر شده است، شهناز برای جمع‌آوری این وجوه سعی داشت از تعدادی بانک شامل آمریکن اکسپرس (American Express) و دیسکاور (Discover) کلاهبرداری کند.

ایالات متحده ادعا می‌کند که شهناز وام‌ها و کارت‌های اعتباری را با ادعاهای دروغین استفاده کرده و از با آن‌ها ارز دیجیتال خریداری کرده است. سپس او این ارزهای را از طریق پاکستان، چین و ترکیه به داعش رسانده است.

شهناز در جولای ۲۰۱۷ (تیر ۱۳۹۶) هنگام عزیمت به سوریه از فرودگاه جان اف کندی در نیویورک، توسط مسئولین امنیتی از این کار منع شد و سپس در همان سال بازداشت شد.

شهناز به خاطر اتهاماتش در سال ۲۰۱۸ محاکمه شد. وکیل مدافع شهناز در دفاعیات خود در دادخواست، به فعالیت‌های داوطلبانه او در حمایت از پناهجویان سوری در قالب انجمن پزشکان سوری-آمریکایی و همچنین سن پایین او اشاره کرد. شهناز متولد سال ۱۹۹۰ است.

در این دفاعیات درباره فعالیت‌های بشردوستانه او گفته شده است:

طی یک تحقیق، و با بررسی ۷۹ فرد آمریکایی که برای ملحق شدن به گروه‌های جهادی به سوریه یا عراق رفته بودند، مشخص شد که انگیزه هیچکدام از آن‌ها از این کار مشابه شهناز نبوده است. انگیزه شهناز از این کار، تلاش برای بهبودی بیماران و مراقبت از مجروحان بود.

با توجه به اینکه مجموعه اتهامات می‌توانست او را برای ۱۱۰ سال راهی زندان کند، حکم ۱۳ ساله نشان می‌دهد دفاعیات وکیل موثر واقع شده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
mohamad
mohamad
4 سال قبل

وقتی اف ای تی اف تصویب بشه برای ارز دیجیتال دیگر اموال ایرانی ها در ارز دیجیتال در امان نیست

siavashnam
siavashnam
4 سال قبل

برید ببینید hbar این مدت چه سعودی کرده فکر میکنم از link هم قویتر بود