آمریکا نرخ بهره بانکی را کاهش داد

آمریکا نرخ بهره بانکی را کاهش داد

روز سه‌شنبه (۱۳ اسفند)، و بعد از آنکه فدرال رزرو برای مقابله با ریسک‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، به صورت اضطراری نرخ بهره را کم کرد، قیمت بیت کوین نیز به صورت نسبی کاهش یافت.

به گزارش کوین دسک، فدرال رزرو به ریاست جروم پاول (Jerome Powell)، نرخ بهره کوتاه‌مدت را با کاهش نیم درصدی به بازه ۱ تا ۱.۲۵ درصد رساند. کمیته سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا این نرخ بهره را تا ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) تغییر نخواهد داد. بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸، این اولین باری است که نرخ بهره کوتاه‌مدت به صورت اضطراری کاهش می‌یابد.

در بیانیه فدرال رزرو آمده است:

ویروس کرونا خطرات نامعلومی بر فعالیت‌های اقتصادی به همراه دارد. این کمیته از نزدیک تاثیرات و پیامدهای این ویروس را بر چشم‌انداز اقتصادی رصد می‌کند و برای حمایت از اقتصاد، از ابزارهای خود استفاده خواهد کرد.

یک ساعت بعد از اعلام این تصمیم، شاخص S&P500 یک درصد افت کرد.

با وجود این اعتقاد در میان برخی از سرمایه‌گذاران که بیت کوین در کنار طلا و بازار سهام می‌تواند محلی برای حفظ ارزش دارایی‌ها باشد، اما قیمت بیت کوین بعد از این تصمیم، مانند قیمت سهام نزول کرد.

یکی از اقتصاددانان سازمان توعه همکاری اقتصادی، روز دوشنبه و در بیان نتیجه یک ارزیابی گفت احتمالاً ویروس کرونا باعث کاهش ۰.۵ درصدی رشد جهانی در سال ۲۰۲۰ خواهد شد. در حال حاضر پیش‌بینی‌ها برای رشد جهانی در این سال ۲.۹ درصد است که رشد ضعیفی محسوب می‌شود.

مقامات جهانی از جمله فدرال رزرو، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و همچنین بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده‌اند که خود را متعهد به جبران خسارات اقتصادی ناشی از قرنطینه شهرها، لغو مسافرت‌ها و اختلال در عملکرد تولیدی‌ها می‌دانند.

تاثیر تصمیم فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره، به طور ۱۰۰ درصد در معاملات آتی بازار بورس مرکانتایل (Mercantile) قابل مشاهده است.

در سال ۲۰۱۵ که اقتصاد به تدریج شروع به بازیابی از بحران مالی سال ۲۰۰۸ کرد، فدرال رزرو نرخ بهره را بالا برد. اما از سال گذشته بانک مرکزی به طور ناگهانی این روند را معکوس کرده و به دنبال کاهش نرخ مالیات توسط دونالد ترامپ، شروع به کاهش مجدد نرخ بهره کرد.

آرکا (Arca)، که یک شرکت فعال در حوزه ارزهای دیجیتال مستقر در لس آنجلس است، در بیانیه‌ای گفت که در زمان سقوط بازارهای مالی، معامله‌گران انتظار چنین اقدامات غافلگیرکننده‌ای از سوی بانک مرکزی را دارند.

این اقدامات دیگر غافلگیرکننده نیستند. در واقع این اقدامات که به صورت ناگهانی انجام می‌شوند، تعریفی از سقوط اخلاقی است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
HAJARIAN
HAJARIAN
4 سال و 1 ماه قبل

سلام آقای جهادی متشکرم از تحلیل خوبتون همیشه بهترین به وقت انتشارات روآگاه میکنید ممنونم