آمریکا: قاچاقچیان مواد مخدر چینی از بیت کوین برای پولشویی استفاده می‌کنند

آمریکا: قاچاقچیان مواد مخدر چینی از بیت کوین برای پولشویی استفاده می‌کنند

اداره کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) موسوم به اُفک، وابسته به وزارت خزانه‌داری، ۴ تن از اتباع چینی را به‌اتهام استفاده از ارزهای دیجیتال برای پولشویی جهت قاچاق مواد مخدر تحریم کرد.

به گزارش کوین دسک، در نشست خبری روز جمعه، ۱۷ جولای ۲۰۲۰، اعلام شد که سونگ یان جی (Songyan Ji)، لانگبائو ژانگ (Longbao Zhang)، گیفانگ چنگ (Guifeng Cheng) و گوانگفو ژنگ (Guangfu Zheng) و نیز مؤسسه جهانی بیوتکنولوژی (Global Biotechnology Inc) از سازمان قاچاق مواد مخدر ژنگ (Zheng Drug Trafficking Organization) حمایت‌هایی انجام داده‌اند. این اتهامات بر پایه قانون مبارزه با جرایم مواد مخدر در خارج از ایالات متحده، موسوم به کینگ پین (Kingpin Act)، مطرح شده‌اند.

سازمان قاچاق مواد مخدر ژنگ هم با اضافه‌شدن ژائوبینگ یانگ (Xiaobing Yan)، فوجینگ ژنگ (Fujing Zheng ) و گوانگوآ ژنگ (Guanghua Zheng) به فهرست تحریم اس‌دی‌ان (SDN) در اوت (مرداد) گذشته، در فهرست تحریمی‌های اُفک قرار گرفت. در نشست مطبوعاتی عنوان شد:

سازمان ژنگ بخشی از درآمد قاچاق مواد مخدر خود را به‌کمک ارزهای دیجیتال ماند بیت کوین پولشویی می‌کند. این وجوه به حساب‌هایی بانکی در چین و هنگ‌کنگ انتقال پیدا کرده‌اند و محدودیت‌های ارزی و الزامات گزارش‌دهی مالی را دور می‌زنند.

برخلاف اوت گذشته، هیچ آدرس بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری به فهرست تحریم‌ها اضافه نشده است. در گزارش‌ها، خبری از مبلغ پولشویی هم نیست.

اقدام اُفک به معنای تلاش‌های این نهاد در جهت ضبط همه اموال متعلق به افراد حقوقی در آمریکاست. شرکت‌های آمریکایی نیز از معامله و برقراری روابط مالی با ۴ تبعه تحریم‌شده چینی منع شده‌اند.

با احتساب اتفاق روز جمعه، این سومین بار است که از ارزهای دیجیتال در فهرست تحریم‌های افک نام برده می‌شود. این نهاد اولین بار در مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۹۷)، آدرس‌های بیت کوین را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. در اطلاعیه این نهاد در آن زمان عنوان شده بود که از نقطه‌نظر اس‌دی‌ان، با ارزهای دیجیتال نیز مانند ارزهای رایج برخورد خواهد شد.

فهرست اس‌دی‌ان، لیست سیاه افک برای اشخاص حقیقی و حقوقی است که به‌زعم این سازمان، قوانین آمریکا را نقض می‌کنند.

پیش‌تر و در ماه اوت گذشته، افک دو تن از اتباع ایرانی را هم که ظاهرا در سازمان‌های پولشویی فعالیت داشته‌اند تحریم کرده است. فعالیت این افراد در حوزه باج‌افزار سم‌سم اعلام شد. این باج‌افزار سازمان‌های دولتی و خصوصی را هدف قرار می‌داد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه