معامله‌گران انتظار دارند رشد قیمت بیت کوین همچنان ادامه پیدا کند

معامله‌گران انتظار دارند رشد قیمت بیت کوین همچنان ادامه پیدا کند

اضافه ارزش (Premium) قراردادهای آتی و نسبت قراردادهای آتی خرید (لانگ) به قراردادهای فروش (شورت) نشان می‌دهد که معامله‌گران مطرح رویکردی صعودی نسبت به قیمت بیت کوین دارند.

به گزارش کوین تلگراف، پیش‌تر و اواسط ماه سپتامبر (شهریور)، نسبت قراردادهای خرید به فروش به پایین‌ترین میزان در ۱۰ هفته پیش از آن رسیده بود؛ مسئله‌ای که حاکی از رویکرد نزولیِ معامله‌گران مطرح بازار بود. حالا و با عبور قیمت بیت کوین از مقاومت ۱۱,۰۰۰ دلار، به نظر می‌رسد که دیدگاه نزولی معامله‌گران مطرح تغییر کرده و آنها دیدگاهی مثبت در ارتباط با آینده قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال دارند.

هر گاه نوسانات قیمت بیت کوین با کاهشی قابل‌توجه همراه شود، معمولا نشان‌دهنده آن است که معامله‌گران از وضع موجود راضی هستند. همزمان با این مسئله، معمولا بیشتر معاملات در حاشیه کانال قیمتی انجام می‌شود. این در حالی است که نوسانات کوتاه‌مدت بیت کوین غیرقابل پیش‌بینی است و می‌توان از آن به‌عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی این ارز دیجیتال یاد کرد.

برای معامله‌گران حرفه‌ای، نوسانات ضمنی به‌عنوان یک شاخص ترس شناخته می‌شود؛ چراکه تعیین‌کننده میانگین وجه تضمین (پریمیوم) پرداخت‌شده در بازار اختیار معامله است. هر گونه نوسانات ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده در قیمت (چه مثبت و چه منفی) باعث می‌شود تا این شاخص با افزایشی قابل‌توجه همراه شود.

نمودار نوسانات ضمنی سه‌ماهه بیت کوین
نمودار نوسانات ضمنی سه‌ماهه بیت کوین

همان طور که در نمودار می‌توان مشاهده کرد، قراردادهای اختیار معامله سه‌ماهه چندی پیش به کمترین میزان در ۱۷ ماه گذشته رسید. البته این را نباید به‌معنای آن دانست که بازار عاری از هر گونه ریسک است، چرا که نوسانات سه‌ماهه شاخص S&P500 در حال حاضر در محدوده ۲۸٪ قرار دارد. این عدد در مقایسه با نوسانات سه‌ماهه ۶۰ درصدی بیت کوین، عدد کوچکی به حساب می‌آید؛ از همین رو، ثبت کندل یک‌روزه ۵۰۰ دلاری را نمی‌توان یک اتفاق غافلگیرکننده به حساب آورد.

در طول دو هفته گذشته، قیمت بیت کوین در بازه ۱۰,۴۰۰ تا ۱۰,۹۰۰ دلار معامله می‌شد و ارزش قراردادهای آتی این ارز دیجیتال نیز به ۳۰۰ میلیون دلار رسیده بود. این مسئله نشان می‌دهد که علیرغم نوسانات کم قیمت بیت کوین، در این مدت شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در قراردادهای آتی بودیم.

نمودار ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ساعته قیمت بیت کوین

علیرغم دلیل پشت افزایش قیمت اخیر بیت کوین، معامله‌گران مطرح باسرعت به‌دنبال جبران موقعیت‌های فروش خود هستند و برای این کار، اقدام به ثبت موقعیت‌های لانگ می‌کنند. این در حالی است که اضافه ارزش قراردادهای آتی، در محدوده‌ای نسبتا پایین قرار دارد و همین مسئله نشان‌دهنده فضای بیشتر برای جهش‌های بعدی است.

در قراردادهای آتی، فروشنده معمولا خواهان مبلغی بیشتر از قیمت فعلی دارایی در بازار برای فروش قرارداد خود است. این مسئله در تمام بازارهای مشتقه وجود دارد و تنها مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست. جدای از ریسک فروش و نقدشوندگی، فروشنده، تسویه قرارداد را به تعویق می‌اندازد و از همین رو قیمت قرارداد بالاتر است.

در بازارهای سالم، معمولا اضافه ارزش سالیانه ۵ الی ۱۵ درصد است که «نرخ پایه» نام دارد. از سوی دیگر، اگر در یک بازار آتی، قراردادها با مبلغی پایین‌تر از ارزش دارایی در یک بازار آنی معامله شوند، نشان‌دهنده رویکرد نزولی کوتاه‌مدتِ حاکم بر بازار است.

نمودار قراردادهای آتی بیت کوین
نمودار قراردادهای آتی بیت کوین

با تکیه بر نمودار بالا، آخرین باری که اضافه ارزش قراردادهای آتی بیت کوین به محدوده‌ای بالاتر از ۱۵٪ رسید، به ۱۸ اوت باز می‌گردد. از آن زمان تا به حال این نرخ تنها کمی بیش از ۳ درصد است. جهش روز جمعه به اندازه‌ای بزرگ نبود که معامله‌گران را مجاب به استفاده از اهرم‌های بالاتر کند. با این تفاسیر، می‌توان گفت که این جهش نظریه‌ای را که پیش‌تر مطرح کردیم، تأیید می‌کند.

برای فهم بهتر موضع‌گیری‌های معامله‌گران و با توجه به حمایت جدید در محدوده ۱۱,۰۰۰، باید نرخ قراردادهای خرید به فروش را در صرافی‌ها زیر نظر داشت.

با وجود اینکه در بازارهای آتی، بین خریداران و فروشندگان تعادل وجود دارد، اما موقعیت‌های معامله‌گران حرفه‌ای با موقعیت‌هایی که کاربران دیگر اتخاذ کرده‌اند متفاوت است.

با محاسبه مجموع موقعیت‌های معامله‌گران برتر (تفریق بین قراردادهای لانگ و شورت) در هر صرافی، می‌توان فهمید که دیدگاه معاملاتی آنها تا چه حد نزولی یا صعودی است.

معامله‌گران انتظار دارند رشد قیمت بیت کوین همچنان ادامه پیدا کند
داده‌های صرافی OKEx

بر اساس داده‌های صرافی «OKEx»، نسبت قراردادهای لانگ به شورت در این صرافی، در تاریخ ۹ اکتبر (۱۸ مهر) به پایین‌ترین میزان خود رسید. با توجه به این نمودار می‌توان فهمید که رویکرد معامله‌گران ۲۵٪ نزولی است به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت معامله‌گران حرفه‌ای در این صرافی دیدگاهی نزولی داشتند.

در ۲۴ ساعت بعد از آن، این معامله‌گران نه تنها موقعیت‌های فروش خود را بستند، بلکه به موقعیت خرید ۲۵٪ برگشتند. این اتفاق را می‌توان یک احیای مطمئن توصیف کرد و در تضاد با سناریویی است که پیش‌تر در ارتباط با آن صحبت کردیم.

داده‌های صرافی بایننس
داده‌های صرافی بایننس

اوضاع در صرافی بایننس نیز مشابه «OKEx» است. در مدت مشابه، نرخ قراردادهای لانگ به شورتِ معامله‌گران مطرح در این صرافی از ۹ درصد به ۲۳ درصد صعودی رسید. صد البته باید به یاد داشت که روش محاسبه این داده‌ها در هر صرافی متفاوت است؛ به همین دلیل باید تغییرات را زیر نظر داشت و تنها به نمودارها دل نبست.

این اطلاعات بیانگر آن است که معامله‌گران برتر در صرافی‌ها، پیش از جهش روز جمعه، دیدگاهی نزولی در ارتباط با قیمت بیت کوین داشتند. اضافه ارزش قراردادهای آتی در سطحی مثبت و سالم قرار دارد. قرار گرفتن اضافه ارزش قراردادهای آتی در این سطح سبب شده است تا فضا برای افزایش اهرم‌ها در ارتباط با قراردادهای لانگ باز باشد.

در حال حاضر معامله‌گران برتر به جای آنکه از الگوی بارت سیمپسون (Bart Simpson) پیروی کنند، موضع‌گیری صعودی دارند. این موضع‌گیری از فرضیه جهش به ۱۴,۰۰۰ دلار حمایت می‌کند.

فعلا و با توجه به داده‌ها، این احتمال وجود دارد که در بازارهای آتی، معامله‌گران به‌جای آنکه نوسانات آینده را پیش‌بینی و تعیین کنند که آیا نوسانات می‌توانند باعث تغییر روند شوند یا نه، به‌دنبال تغییر موقعیت معاملاتی خود باشند.

خرید ۴,۷۰۹ بیت کوین توسط شرکت اسکوئر و ارتباط آن با افزایش قیمت بیت کوین، اهمیتی ندارد. اگر معامله‌گران مطرح رویکردی صعودی در پیش بگیرند، معمولا شاهد قدرت‌گیری روند صعودی در بازار خواهیم بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
صادق
صادق
۳ سال قبل

ارزهایی که قیمت شان بسیار ناچیز است به دلیل سوق پیدا کردن روز افزون مردم و شرکت های بزرگ به سمت ارز دیجیتال ،افزایش چشم گیری در دراز مدت خواهند داشت. ارزهایی مثل ،TRX,XRP,BTT,WINK,NPXS,RVN و دیگر ارزهایی که پشتوانه خوبی دارند. اخیرا شرکت آمازون در اپلیکیشن MOON خدمات فروش اجناس خودش رو با ارز دیجیتال انجام می دهد.

سیدمصطفی میرباقری
سیدمصطفی میرباقری
۳ سال قبل
پاسخ  صادق

دقیقا
با این حال جای تعجبه که یه عده هنوز دنبال بیت کوین هستن!
به اون ارزهایی که معرفی کردید، RUNE رو هم اضافه کنید که در طول یک هفته اخیر هفتاد درصد رشد داشته.

فرید
فرید
۳ سال قبل

این رشد های کوچیک رو هنوز نمیشه اسمشو رشد کنه، قطعا انتظار رشد های بیشتری داریم

علی
علی
۳ سال قبل

امیدواریم