قرارداد آتی (Futures) چیست؟ آشنایی با معاملات آتی بیت کوین + ویدیو

قرارداد آتی (Futures) چیست؟ آشنایی با معاملات آتی بیت کوین + ویدیو

اصطلاحات پیچیده و گاها عجیب در بازارهای مالی کم نیست. از قرارداد آتی بیت کوین گرفته تا بازارهای «گاوی» و «خرسی». بازار ارزهای دیجیتال هم با ماهیتی مالی و اقتصادی‌شان از این قاعده مستثنی نیستند. در ادامه قصد داریم تا شما را با مفهومی قرارداد آتی آشنا کنیم. به علاوه نگاهی مختصر نیز به قرارداد آتی در حوزه بیت کوین (Bitcoin Futures)، انواع قرارداد آتی، پلتفرم‌های ارائه‌دهنده این قراردادها و تاثیرات آن بر بازار بیت کوین خواهیم داشت.

قرارداد آتی چیست؟

قراردادهای آتی بیت کوین چیست؟
قرارداد آتی چیست؟

یک قرارداد آتی (Future Contract)، قراردادی است که بین دو نفر منعقد شده که در آن یک دارایی مشخص، در زمانی معین در آینده و با قیمتی مشخص خرید و فروش می‌شود. وب‌سایت اقتصادی اینوستوپدیا (Investopedia) در تعریف قراردادهای آتی می‌نویسد: در یک قرارداد طرفین قرارداد موظفند تا هنگام سررسید، مفاد ارائه شده در آن را محقق نمایند. با رسیدن به تاریخ سررسید طرفین ملزم به خرید یا فروش دارایی در قیمتی هستند که در قرارداد ذکر شده است.

برای درک بهتر قرارداد آتی به این مثال توجه فرمایید. فرض کنید یک شرکت فعال در حوزه تولید نان، برای در امان ماندن از تغییرات قیمت آرد، یک قرارداد آتی میان خود و تولید کننده آرد منعقد می‌کند. فرض می‌کنیم که قیمت هر بسته آرد در زمان انعقاد قرارداد، ۱۰ دلار است. نانوایی که پیش‌بینی می‌کند قیمت آرد رشد خواهد کرد، یک قرارداد آتی خرید سه ماهه برای هزار بسته آرد و با ارزش ۱۰ هزار دلار خریداری می‌کند. طبق این قرارداد، نانوایی پول هزار بسته آرد را پرداخت می‌کند و سه ماه دیگر که قرارداد به اتمام رسید، بسته‌های آرد را تحویل خواهد گرفت.

اگر در پایان سه ماه که قرارداد به اتمام می‌رسد، قیمت طبق پیش‌بینی نانوایی قیمت آرد افزایش یابد و مثلا به دوازده دلار برسد، شرکت دو هزار دلار صرفه‌جویی کرده است.

حالا بیایید تعریف دقیق‌تری از قراردادهای آتی ارائه کنیم:

قراردادهای آتی به شکل موقعیت‌های خرید (Long) یا فروش (Short) منعقد می‌شوند. در موقعیت خرید یا پوزیشن لانگ، خریدار موافقت می‌کند تا دارایی مورد نظر را با قیمت مشخص‌شده در تاریخی معین خریداری کند. در طرف مقابل، موقعیت فروش یا پوزیشن شورت است که در آن فروشنده تضمین می‌کند که در تاریخی معین و با رسیدن به تاریخ سررسید قرارداد، دارایی را با قیمت مورد توافق بفروشد.

شاید بتوان گفت که نکته اصلی در خصوص قراردادهای آتی، اهمیت قانون‌گذاری در این حوزه باشد. قراردادهای آتی در بازارهای بورس رسمی و دارای مجوز معامله می‌شوند. از طرف دیگر عرضه چنین قراردادهایی در بازارهای بورس منوط به کسب مجوز از نهاد مربوطه است. کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات‌متحده، نهاد نظارتی اصلی در خصوص قراردادهای آتی در آمریکاست. در ایران نیز این قراردادها تحت نظارت سازمان بورس و وزارت صنعت، معدن و تجارت خرید و فروش می‌شوند.

باور اشتباهی در میان عموم وجود دارد که تصور می‌کنند، قرارداد آتی تکه‌ای کاغذ است که میان دو فرد یا دو نهاد مختلف به امضا می‌رسد. در دنیای امروز قراردادهای آتی بیشتر به نوعی توافق دو طرفه شباهت دارند که از طریق بازارهای سهام، صرافی‌ها و کارگزاری‌ها خرید و فروش می‌شوند و لزومی بر حضور فیزیکی سرمایه‌گذار وجود ندارد.

هدف از قرارداد آتی چیست؟

هدف از قرارداد آتی چیست؟

به طور کلی قراردادهای آتی به دو منظوری منعقد می‌شوند:

  • مصونیت و پوشش ریسک (Hedging)
  • سفته‌بازی (Speculation)

پوشش ریسک

قراردادهای آتی این امکان را خریدار و فروشنده می‌دهد که خود را از شر خطرات احتمالی که در آینده گریبان کالاهای مورد نیازشان را می‌گیرد، خلاص کنند. فرض کنید یک شرکت می‌داند که ملزم است تا در آینده کالایی خاص را خریداری کند. در این حالت او قراردادی آتی از نوع خرید (لانگ) می‌خرد تا نیازی که در آینده برای او ایجاد خواهد شد را پاسخ دهد.

به عنوان مثال شرکت الف می‌داند که در شش ماه اینده باید ۲۰,۰۰۰ اونس نقره بخرد. با فرض اینکه هر اونس نقره در زمان فعلی ۱۲ دلار قیمت دارد، شرکت الف قراردادی آتی می‌خرد که در آن قیمت توافقی با تاریخ سررسید شش ماهه ۱۱ دلار است. بدین ترتیب او خطر افزایش قیمت را با خرید یک قرارداد آتی خنثی می‌کند.

این مسئله در خصوص فروش یک دارایی یا کالا نیز صادق است. مثلا اگر شرکت ب بداند که در آینده باید کالایی خاص را به بفروشد، موقعیت فروش اتخاذ می‌کند. مثلا این شرکت می‌داند طی شش ماه آینده باید ۲۰,۰۰۰ اونس نقره تحویل مشتری دهد. قیمت فعلی هر اونس نقره ۱۲ دلار است؛ از طرف دیگر فروشنده مطمئن نیست که در شش ماه آینده قیمت هر اونس نقره دستخوش چه تغییراتی می‌شود. در اینجا فروشنده قراردادی آتی از نوع فروش (شورت) منعقد می‌کند که در تاریخ سر رسید، مقدار مشخصی از نقره را با قیمت ۱۱ بفروشد. بدین ترتیب او خود را از خطرات احتمالی کاهش قیمت نقره دور کرده است.

نبود اطمینان از اتفاقات پیش رو یکی از عمده دلایل ایجاد قراردادهای آتی است. با استفاده از چنین قراردادهای ریسک نوسانات قیمت، هم برای خریدار و هم برای فروشنده، کاهش می‌یابد.

سفته‌بازی

با استفاده از قراردادهای آتی این فرصت برای خریدار پیش می‌آید که با تکیه بر تحلیل و پیش‌بینی خود از بازار مبنی بر افزایش قیمت یک دارایی در آینده، سود کند. از طرف دیگر یک فروشنده نیز می‌تواند با فرض اینکه قیمت دارایی‌اش در آینده کاهش پیدا می‌کند، طی یک قرارداد آتی دارایی مورد نظر را در قیمت بالاتر بفروشد تا به این وسیله بتواند با پایین آمدن قیمت، همان دارایی را دوباره بخرد.

مثالی که پیش‌تر در خصوص خرید و فروش قراردادهای آتی زدیم در خصوص سفته‌بازی در این بازار نیز صدق می‌کند.

قرارداد آتی بیت کوین

قرارداد آتی در بیت کوین
مفهوم قراردادهای آتی در بیت کوین چیست؟

یکی از ویژگی‌هایی که عموما در قراردادهای آتی دیده می‌شود، بکارگیری آنها در حوزه کالاهای فیزیکی است. حال شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که چطور می‌توان از قراردادهای آتی در ارتباط با بیت کوین استفاده کرد؟

قراردادهای آتی بیت کوین، انواعی از قراردادهای آتی است که در آن مشترکان می‌توانند حتی بدون اینکه بیت کوینی در اختیار داشته باشند، با تکیه بر پیش‌بینی خود از قیمت این ارز، اقدام به عقد چنین قراردادهایی کنند. در واقع عقد قراردادهای آتی بیت کوین به تکیه بر سفته‌بازی (Spaculation) یا انجام معاملات پر ریسک مالی انجام می‌گیرد.

بگذارید با یک مثال مسئله را بیشتر بشکافیم. فرض کنید یک فرد برای در امان ماندن از نوسانات قیمت بیت کوین، قراردادی آتی میان خود و فردی دیگر امضا نماید:

در این مثال قیمت هر بیت کوین ۱۰,۰۰۰ دلار است و خریدار پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین در ماه‌های آینده با رشد قیمت رو به خود خواهد شد. در این میان، خریدار یک قرارداد آتی با سررسید سه ماهه برای پنج بیت کوین و با ارزش ۵۰,۰۰۰ دلار امضا می‌کند. طبق قرارداد خریدار در زمان عقد آن، پول پنج واحد بیت کوین را پرداخت و بیت کوین‌ها را در تاریخ سررسید دریافت می‌کند.

حالا اگر پیش‌بینی فرد درست از آب در بیاید، و قیمت بیت کوین به ۱۱,۰۰۰ دلار برسد، او ۵,۰۰۰ دلار سود کرده است. اما این قراردادها چه سودی برای فروشنده دارد؟

به یاد داشته باشید که قیمتی که در قراردادهای آتی ذکر می‌شود توافقی است؛ پس فروشنده نیز می‌تواند با تکیه بر پیش‌بینی خود از بازار وارد این حوزه از معاملات شود. فروشنده می‌تواند با اطمینان یافتن از ثابت ماندن یا کاهش قیمت در آینده، چنین قراردادهایی را امضا کند.

نوع دیگری از معاملات در حوزه قراردادهای آتی وجود دارد که در آن سرمایه‌گذار ابتدا، هنگامی که قیمت پایین است، قراردادی آتی عقد می‌کند، سپس با بالاتر رفتن قیمت کالای مورد نظر در اواسط دوره قرارداد، تصمیم به فروش قرارداد خود با قیمتی بالاتر به خریداری دیگر می‌کند؛ در اینجا معامله‌گر ابتدا یک قرارداد آتی خرید (لانگ) و سپس یک قرارداد آتی فروش (شورت) منعقد کرده و به سود رسیده است.

در ارتباط با معاملات مستقیم بیت کوین، موانعی قانونی وجود دارد و پیامدهایی را به دنبال خود خواهد داشت. اما انجام آنها در بستر قراردادهای آتی می‌تواند سودمند باشد؛ اما چرا؟

اول آنکه، بیت کوین دارای هیچ گونه چهارچوب قانونی نیست؛ از طرف دیگر قراردادهای آتی این ارز، در بسترهایی کاملا قانون‌گذاری شده منعقد می‌شود و مشترکان می‌توانند بدون نگرانی از مسائل قانونی و موانع موجود در این بازار وارد شوند.

نکته دوم آنجاست که تبادلات بیت کوین در برخی از نقاط دنیا ممنوع است و می‌توان با استفاده از این قراردادها و با تکیه بر تکنیک‌های سفته بازی، با افزایش قیمت بیت کوین در آینده سود کرد.

قراردادهای آتی در مورد بازارهایی پر نوسان مانند بیت کوین از دو جهت سودمند هستند. اول اینکه می‌توان با استفاده درست از آنها، خطرات سرمایه‌گذاری را کاهش داد؛ نکته دوم اینجاست که در عین حفاظت از سرمایه‌ها، معامله‌گر می‌تواند به سود نیز برسد. اما همه اینها منوط به آگاهی او از بازارهای قراردادهای آتی، بازار بیت کوین و نحوه کار با چنین قراردادهایی در چنین بازارهایی است.

قراردادهای بدون سررسید (Perpetual Contracts) بیت کوین چیست؟

قراردادهای بدون سررسید مفهومی شبیه به قراردادهای آتی دارند اما در جزئیات با یکدیگر متفاوت‌اند؛ به عبارت دیگر قراردادهای دائمی در جزئیات زیر با قراردادهای آتی متفاوت‌اند:

  • موعد سررسید [تسویه] در خصوص این قراردادها وجود ندارد.
  • استفاده از اهرم‌هایی تا ۱۰۰ برابر در خصوص چنین قراردادهایی ممکن است.

از آنجایی که قراردادهای بدون سررسید، موعدی مشخص برای تسویه ندارند، پس قیمت پایه و خصیصه‌های مرتبط با تسویه نیز برای آنها تعریف نمی‌شود، بلکه با نرخی نزدیک به قیمت واقعی دارایی معامله می‌شوند.

«تامین وجه» مفهومی دیگر است که در قراردادهای بدون سررسید تعریف می‌شود. تامین وجه بر مباناهای ۸ ساعته تعریف می‌شود؛ به طوری که اگر نرخ یک دارایی مثبت باشد، خریداران موظف به تامین وجه فروشندگان هستند؛ از طرف دیگر با منفی شدن نرخ دارایی، این فروشندگان هستند که وظیفه تامین وجه خریداران را بر عهدا دارند. به یاد داشته باشید تامین وجه در برخی صرافی‌ها به صورت خود در زمانی مشخص از هر روز صورت می‌گیرد.

پلتفرم‌های قراردادهای آتی بیت کوین

بایننس، شیکاگو مرکانتایل، بورس معاملات شیگاکو، بکت و بسیاری دیگر از بازارهای سهام و صرافی‌های ارزهای دیجیتال، خدماتی در حوزه قراردادهای آتی بیت کوین ارائه می‌کنند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

Binance (بایننس)

قراردادهای آتی بایننس در خصوص ارزهای دیجیتال مدتی است که عرضه شده‌اند و طبق ادعای این صرافی تا به اینجا عملکردی فراتر از انتظار داشته است. به گفته بایننس، طی جهش صعودی بازار ارزهای دیجیتال، قراردادهای آتی این صرافی توانست به رقم باور نکردنی ۳۷۰,۰۰۰ بیت کوین برسد؛ به عبارت دیگر ۲.۷ میلیارد دلار بیت کوین در بستر قراردادهای آتی معامله شد!

یکی از ویژگی‌هایی که قراردادهای آتی بایننس به کاربران ارائه می‌کند، اهرم (Leverage) تا حداکثر ۱۲۵ برابر است. صد البته استفاده از اهرم‌هایی با این اندازه، به شدت پر خطر است و ممکن است تبعات جبران ناپذیری را برای سرمایه‌گذار در پی داشته باشد.

BitMEX (بیت مِکس)

بیت مکس با حجم تبادلان روزانه ۳۵,۰۰۰ بیت کوین، که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال است نیز امکان معامله قراردادهای آتی بیت کوین را مهیا کرده است. به دلیل سخت‌گیری‌های مراجع قضایی و نظارتی ایالات‌متحده، معاملات این قراردادها در آمریکا ممنوع است.

تسویه قراردادهای آتی بیت مکس نیز به مانند دیگر پلتفرم‌ها به صورت نقدی است و بر پایه دلار آمریکا تسویه می‌شود. برای انجام معاملات آتی در بیت مکس نیازی به وجه تضمن ۱۰۰ درصدی نیست؛ از همین رو کاربر می‌تواند از اهرم‌های ۱۰۰ برابری نیز برای [برخی] قراردادها استفاده کند.

Bakkt (بکت)

بکت اولین قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین را عرضه کرده است. بکت پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با موانع قانونی توانست مجوز فعالیت خود را از مراجع حوزه اوراق بهادار آمریکا دریافت کند و از ابتدای مهر ماه قراردادهای خود را آغاز کرد. پیش از آغاز عرضه قراردادهای آتی، بکت در چند نوبت عرضه آنها را به تاخیر انداخته بود.

پلتفرم بکت قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین را در سر رسیدهای یک روزه و یک ماهه عرضه می‌کند. تسویه و پردازش قراردادها در تاریخ سر رسید نیز توسط پلتفرم Bakkt Warehouse صورت می‌گیرد. نقطه تمایز میان بکت و پلتفرم‌های مشابه، نحوه تسویه قراردادهاست. در بکت با رسیدن به تاریخ سررسید، قرارداد به صورت بیت کوین تسویه خواهد شد، نه به صورت دلار یا هر ارز رایج دیگری.

از زمان آغاز فعالیت پلتفرم بکت تا به اینجا، بالاترین حجم معاملات، سه هفته پیش بود که ۱۵ دلار در یک روز برآورد شد.

CBOE (بورس اختیار معامله شیکاگو)

CBOE، اولین و یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معامله قراردادهای آتی بیت کوین است. فعالیت CBOE در حوزه قراردادهای آتی بیت کوین از دسامبر (دی) سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۷) آغاز شد. نقش CBOE از آن جهت بسیار پر رنگ است که پس از عرضه قراردادهای آتی بیت کوین، موسسات مالی و بازارهای بورس بسیاری به ورود به حوزه بیت کوین و قراردادهای آتی آن علاقه‌مند شدند.

هر واحد از قراردادهای آتی بیت کوین در پلتفرم CBOE، معادل یک واحد بیت کوین است. قراردادهای آتی این پلتفرم به صورت ارزهای رایج تسویه می‌شوند و خبری از تبادل بیت کوینِ واقعی میان طرفین نیست. همچنین دلار به عنوان مرجع تبادلات در نظر گفته می‌شود. به علاوه CBOE قراردادهای آتی بیت کوین خود را با حداکثر نرخ مارجین ۴۰ درصد در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. قراردادهای آتی CBOE در حال حاضر در دسترس سرمایه‌گذاران قرار ندارد.

CME (گروه صرافی شیکاگو مرکانتایل)

پلتفرم قراردادهای آتی بیت کوینِ CME نیز از جمله قدیمی‌ترین نمونه‌های موجود است که کمی پس از عرضه قراردادهای آتی بیت کوین توسط CBOE، در دسترس مشترکان قرار گرفت. CME را می‌توان یکی از موفق‌ترین ارائه دهندگان قراردادهای آتی بیت کوین دانست؛ قراردادهای آتی بیت کوین در این پلتفرم در سال ۲۰۱۸، رشدی ۱۱۹ درصدی را تجربه کرد.

قراردادهای آتی CME، در واحدهای ۵ بیت کوینی عرضه می‌شوند و برای تعیین قیمت بیت کوین از روش‌های مختلف استفاده می‌کند. این پلتفرم همچنین امکان مارجین تا ۳۵ درصد را نیز برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

درست به مانند CBOE، قراردادهای آتی CME نیز به صورت نقدی و بر پایه دلار آمریکا تسویه می‌شوند و تاریخ سر رسید آنها در بازه‌های ۱۶ روزه محاسبه می‌شود.

قراردادهای آتی بیت کوین چه مزایایی برای بازار دارند؟

قراردادهای آتی بیت کوین یکی از ابزارهای مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار این ارز دیجیتال است. در ادامه به بخشی از مزایای استفاده از این قراردادها اشاره می‌کنیم:

قراردادهای آتی در بستری کاملا قانونی و مجاز فعالیت می‌کنند؛ پس هم سرمایه‌گذاران عادی و هم موسسات مالی می‌توانند با خاطری آسوده وارد آن شده و با تکیه بر تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های خود سود کنند. به علاوه نیازی به استفاده مستقیم از صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیست و تمام مراحل در یک بازار بورس قانونی صورت می‌گیرد.

یکی از سختی‌های بازار بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال، نحوه نگه‌داری درست از این ارزهاست. نگه‌داری ارزها در محلی امن، به ویژه برای کاربران تازه وارد، یکی از موانع این اساسی به حساب می‌آید. این در حالی است که قراردادهای آتی بیت کوین، چنین دردسرهایی را به همراه ندارد.

اگر بیت کوین به سرمایه‌گذاران بیشتری معرفی شود، نقدپذیری آن بالاتر رفته و همین مسئله آثاری مثبت را به دنبال خود خواهد داشت.

استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، نوسانات بازار را کم می‌کند و در بلند مدت امنیت بیشتری را برای سرمایه‌گذاران مهیا خواهد کرد.

تاثیر قراردادهای آتی بیت کوین بر روی قیمت

به بیان ساده، از آنجایی که سود [کلی] سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای آتی بالاتر می‌رود، پس در کوتاه مدت باید انتظار افزایش قیمت برای بیت کوین را داشت؛ به عنوان مثال با عرضه قراردادهای آتی بیت کوین از جانب CBOE، قیمت بیت کوین با افزایش ۱۰ درصدی به قیمت ۱۶,۹۳۶ دلار رسید.

در مثالی دیگر وقتی CME، به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای بورس دنیا، قراردادهای آتی بیت کوین را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد، بیت کوین به مرز ۲۰,۰۰۰ دلار رسید.

به طور کلی می‌توان گفت که عرضه قراردادهای آتی برای بیت کوین، به عنوان عاملی تسهیل کننده در خصوص قیمت به شمار می‌رود.

نقش قراردادهای آتی در بهبود وضعیت قانونی بیت کوین

به نحوی می‌توان گفت که عرضه قراردادهای آتی برای بیت کوین، اولین مرحله از ورود گسترده موسسات مالی بزرگ به حوزه بیت کوین است؛ چرا که این قراردادهای در بستری قانون‌گذاری شده در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند و موسسات مالی بزرگ می‌توانند با خیالی آسوده به معامله آنها بپردازند. از طرف دیگر، کسب مجوز پلتفرم‌های مختلف برای عرضه قراردادهای آتی بیت کوین، می‌تواند راه را برای ETFهای بیت کوین نیز هموار کند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار تا به اینجا چندین بار درخواست‌های ETF بیت کوین را کرده است؛ طبق اظهارات این نهاد مسئول در ایالات‌متحده، نبود نقدینگی کافی در حوزه بازارهای آتی، دلیل اصلی رد این درخواست‌هاست.

در نتیجه می‌توان گفت که همه‌گیرتر شدن استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، از آن جهت پر اهمیت است که می‌تواند به این ارز دیجیتال وجهه‌ای قانونی ببخشد.

اهرم در قرارداد آتی چیست؟

لوریج در قرارد آتی چگونه عمل می‌کند؟

اهرم را لوریج (Leverage) یکی از قابلیت‎هایی است که استفاده از آن در خصوص قراردادهای آتی امری معمول به حساب می‌آید. بنا به تعریف ساده، اهرم یعنی معامله‌گر ملزم به پر کردن صد درصد از ارزش قرارداد آتی نیست. اهرم در مباحث اقتصادی، مفهومی شبیه به علم فیزیک دارد؛ همانطور که در علم فیزیک، از اهرم برای انجام راحت‌تر امور استفاده می‌شود، در مباحث اقتصادی و مالی نیز از اهرم برای کسب سود به روشی تسهیل شده و بازدهی بالاتر استفاده می‌شود. صد البته باید به یاد داشت که استفاده از اهرم‌ها به همان اندازه که سود معامله‌گر را بیشتر می‌کند، در هنگام ضرر نیز باعث چند برابر شدن سرمایه از دست رفته وی خواهد شد.

هنگامی که در قراردادهای آتی، معالمه‌گر از اهرم استفاده می‌کند، مبلغی به عنوان «مارجین اولیه» (Initial Margin) در اختیار کارگزار قرار می‌دهد. مارجین اولیه کسری از ارزش قرارداد آتی است که توسط معامله‌گر، همزمان با خرید قرارداد پرداخت می‌شود. این مقدار بسته به اندازه قرارداد، ریسک اعتباری سرمایه‌گذار و شرایط و قوانین کارگزار متغیر است.

در پایان مدت قرارداد و رسیدن به موعد سررسید، سرمایه‌گذار موظف است مقدار ارزش اولیه قرارداد را به کارگزار عودت دهد.

در صورت استفاده صحیح و حساب‌شده از اهرم در قراردادهای آتی سود معامله‌گر چندین برابر خواهد شد و اگر محاسبات وی درست از آب در نیایند، تمام سرمایه او از دست خواهد رفت.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

35 دیدگاه
محمدی
محمدی
12 روز پیش

قرار دادهای آتی فیوچرز در تشکیل کندل نقشی ندارند؟ نقشی در روند قیمت دارند؟

حمید
حمید
1 سال پیش

سلام خسته نباشید ایا لوریج قمار به حساب میاد یعنی حرامه یا ن!؟

پارسا
پارسا
1 سال پیش

خیلی دوست دارم وضعیت شرعی بودن این مسئله رو دقیق با توضیح مراجع بدونم

شهرام جعفری
شهرام جعفری
1 سال پیش

سلام وقت به خیر
کارمزد خرید از باینانس فیوچرز به عنوان مثال برای خرید 100 دلار بیت کوین در 24 ساعت حدودا چقدره ؟

م شاهین
م شاهین
1 سال پیش

سلام
آیا در معاملات فیوچرز در بایننس تاریخ سر رسید وجود دارد؟

میلاد استانه
میلاد استانه
1 سال پیش

سلام توی کشور خودمون ما بازار اتی داریم که محصولات کشاورزی مثل زعفران معامله میشه معامله گر محصول رو نداره ولی تعهد میکنه که در سررسید محصول رو تحویل بده.توی بازار اتی بین المللی هم همینطوره؟مثلا در سررسید فلز نیکل باید تحویل داده بشه؟

faridg
فرهاد گروسی
1 سال پیش

با سلام خدمت دوستان لطفا راهنمایی کنید . اگر پوزیشنی با لوریج باز بشه آیا توی مدت زمانی که ازش میگذره کمیسیون اون هم افزایش پیدا میکنه مثلا برای یک ماه یا بیشتر میشه اونو نگه داشت وقانون خاصی هست در این مورد برای مثال در بایننس یا بیتمکس

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام آقا من یه سوال کلی دارم اونم اینه که آیا معاملات در فیوچرز بایننس مشکل شرعی داره یا ن؟

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  محمد

ارز های دیجیتال در دسته نقود شرعی قرار میگیرند. در معاملات نقود شرعی باید اصل مال (مثلا بیتکوین) و معادل آن (مثلا تتر) باید بین خریدار و فروشنده در همان لحظه معامله رد و بدل شود در غیر این صورت ربا در قرض است. در معاملات فیوچرز (آتی) همچین شروطی رعایت نمیشود. علاوه بر این در معاملات شرعی چیزی که فروخته میشود باید در تملک فروشنده باشد و (مثلا در ولت فروشنده وجود داشته باشه) ولی در معاملات فیوچرز وقتی پوزیشن شورت گرفته میشه عملا بیتکوینی رو میفروشن که هنوز ندارنش و این در معاملات نقود شرعی قابل قبول نیست.و همچنین مارجین تریدینگ و استفاده از لوریج و … .
ولی در کل دنیای کریپتو کارنسی و بلاکچین آنقدر زمینه فعالیت حلال و شرعی داره که نباید مورد اغماض قرار بگیره و باید از این پتانسیل ها استفاده کرد. مثل معاملات اسپات و … .

bollixer
bollixer
1 سال پیش
پاسخ  علی

میشه موارد بیشتری از امکانات حلال و شرعی مثل معاملات اسپات نام ببرید؟

عبدالله محمدزاد
عبدالله محمدزاد
1 سال پیش

سلام در قرارداد های اتی واقعا در موقع سر رسید اون کالا یا پول انتقال داده میشه یا نه همش الکیه؟
و دوم در مورد قرار داد های اتی پرپچوال چطور ؟( اون مدت زمان تامین وجه)در واقع زمانی هست که پول و کالا انتقال پیدا میکنه و معامله جدید شروع میشه؟

شمه
شمه
2 سال پیش

قراردادهای اتی چه زمانی شروع و بسته میشوند ؟یعنی در چه بازه ای هستند

احسان
احسان
2 سال پیش

سلام جناب فلاج این قرارداد های آتی مدت زمانش به چه شکلیه ساعتی یا دقیقه ای یا روزانه هم داره .

مقاله کامل بود ولی من قصد انجامش رو داشتم اما نتونستم درک درستی از چگونگی انجامش و کسب سود وقتی قیمت سقوط میکنه داشته باشم !
چطور تو سقوط قیمت من سود میکنم !

چون من تو چند تا از کانالا دیدم قیمت 9800 هست میگه فروش بزنید بعد 400 دلار 10 دقیقه بعد ریزش میده و ادمین کانال پیام میده 200 درصد سود !!!

ممنون میشم یه توضیح در این مورد بدید

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
2 سال پیش
پاسخ  احسان

سلام وقتی قیمت داره سقوط میکنه شما باید در صرافی پوزیشن (موقعیت) فروش (short) رو انتخاب کنید.

مثلا فرض کنید قیمت یک بیت کوین ۱۰ هزار دلاره و شما در اون لحظه ۱۰ هزار دلار پوزیشن شورت باز می‌کنید. اگر قیمت برسه به ۹۸۰۰ دلار شما ۲۰ درصد سود می‌کنید. حالا اگر لورج (اهرم) داشته باشید سودتان چند برابر میشه. مثلا اگر لورج ۱۰ انتخاب کنید شما به جای ۲۰ درصد ۲۰۰ درصد سود می‌برید اما فراموش نکنید که در زمان داشتن لورج، صرافی میزان سرمایه اولیه شما رو به عنوان ضمانت در نظر میگیره و اگر ضررتون بیش از یه حدی بشه، ممکنه تمام دارایی‌تونو از دست بدید. هر چقدر لورج بالاتر انتخاب کنید، ریسکتون بیشتر میشه.

موفق باشید.

احسان
احسان
2 سال پیش

ممنون از پاسخ گویی شما
چند تا سوال دیگم دارم ممنون میشم پاسخ بدید

یعنی اگر 200 دلار ریزش کنه و من لوریج رو 10 برابر کرده باشم 100 درصد سود کردم ؟ و دارایی من شده 2 برابر ؟ به عنوان مثال 1 بیت کوین من شده 2 تا ؟

تایم و محدودیت زمانش رو هم نفرمودید ؟ کسی که یکماه قبل قیمت 10 هزار دلار رو حدس زده بوده و وارد شده هم یعنی امکانش بوده تا یکماه در پوزیشن باقی بمونه ؟ یا محدودیت تایم داره

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
2 سال پیش
پاسخ  احسان

سلام
اگر شما روی قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار با لورج ۱۰ شورت کنید (۱۰ هزار قرارداد آتی فروش بخرید) و قیمت بیت کوین ۲۰۰ دلار (۲ درصد) بیاد پایین شما به جای ۲ درصد ۲۰ درصد سود می‌کنید. یعنی انگار به جای ۱۰ هزار دلار، ۱۰۰ هزار دلار سرمایه گذاشتید. اما اگر قیمت بر خلاف پیش‌بینی شما ۱۰ درصد بره بالا شما تمام سرمایه اولیه تونو از دست میدید که بهش میگن لیکوئيد.

بیشتر صرافی‌های قراردادهای بیت کوینش نامحدوده اما بعضی‌هاش انقضا داره. در بیتمکس و بایننس نا محدوده. یعنی میتونید تا هر چقدر دوست داشتید در پوزیشن بمونید مگر اینکه لیکوئید بشید.

احسان
احسان
2 سال پیش

سپاس از راهنمایی ارزنده و کاملتون. خیلی خیلی عالی

محمد
محمد
2 سال پیش

سلام کارمزدی که صرافی برای معاملات با لورج و معاملات عادی میگیره یکیه یا فرق داره؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
2 سال پیش
پاسخ  محمد

سلام خیلی بهش توجه نکردم ولی فکر میکنم یکسان باشه.

علی
علی
1 سال پیش

اگه قیمت از ۱۰ هزار بیاد رو ۹۸۰۰ دررحقیقت ۲% ریزش داشته.

محمد ابراهیم
محمد ابراهیم
2 سال پیش

سلام در قسمتی از متن اینو نوشتید:

استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، نوسانات بازار را کم می‌کند

چرا استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، نوسانات بازار را کم می‌کند مگه این ها فقط شرط بندی نیست ؟

سهیل انجم شعاع
سهیل انجم شعاع
2 سال پیش

” فرض می‌کنیم که قیمت هر بسته آرد در زمان انعقاد قرارداد، ده دلار است. نانوایی که می داند قیمت آرد رشد خواهد کرد، یک قرارداد آتی سه ماه برای هزار بسته آرد و با ارزش ده هزار دلار خریداری می کند. طبق این قرارداد، نانوایی پول هزار بسته آرد را پرداخت می کند و سه ماه دیگر که قرارداد به اتمام رسید، آردها را تحویل خواهد گرفت”
من متوجه نشدم،اگه کسی بخواد همون لحظه مثلا پول هزار بسته آرد رو بده و سه ماه دیگه تحویل بگیره،خب همون موقع جنسشو میگیره دیگه چرا صبر کنه 3 ماه دیگه بشه؟این چه پوشش ریسکی ه؟ مگه اینکه 3 ماه دیگه که میخواد آردا رو تحویل بگیره،همون موقع هم پولشو بده اونم با همون نرخی که 3 ماه پیش توافق کردن.درسته؟

علی
علی
1 سال پیش

مسئله دیگه هم اینه که فروشنده تو اون لحظه ۱۰۰۰ بسته آرد رو موجودی نداره ولی میگه که تا سه ماه دیگه میتونه جورش کنه.
در ضمن اون حالتی که شما گفتید یعنی ۳ ماه دیگه پولش رو بده و بعد بسته های آرد رو تحویل بگیره، این میشه قرارداد خرید تضمینی نه قرارداد آتی.

مهدی جلیلی
مهدی جلیلی
2 سال پیش

سلام
اول اینو بگم که خیلی مقاله کاملی بود ممنون
اما سوالم اینه که با توجه به این که در bakkt بیت کوین به صورت فیزیکی تسویه میشه آیا هر چقدر که مثلاً خرید بیشتر باشه روی قیمت نقدی بیت کوین تاثیر میذاره؟
مثلاً اگر یک میلیارد خرید داشته باشیم قیمت افزایش پیدا میکنه؟

مثلاً در قرارداد های CFD اینطور که من فهمیدم چون در واقع خرید و فروشی انجام نمیشه پس حتی حجم یک میلیارد دلار هم تاثیری نداره حالا می‌خوام ببینم در bakkt چجوریه چون انگار خرید و فروش واقعی انجام میشه

مهدی جلیلی
مهدی جلیلی
2 سال پیش

چرا روی کاغذ؟
بعد اینکه این بکت رو چجوری میشه ماهم واردش بشیم با فرض اینکه در آمریکا باشیم

رضا ح
رضا ح
2 سال پیش

به نظر من بد نیست از لحاظ تطبیق با قوانین اسلامی هم در مقاله بررسی کنید . به نظر میاد چون فقط صرافی بکت قابلیت تحویل واقعی همون جنس (بیت کوین ) رو داره از لحاظ شرعی بدون اشکال هست . ولی چون بقیه فقط قابلیت تسویه مبلغی (دلاری) دارند مشکل داره .

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.