چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

با شروع سال میلادی جدید، دنیای ارزهای دیجیتال با سرعت بیشتری به گسترش خود در میان افراد جامعه ادامه می‌دهد. پیشرفت این صنعت در دهه اخیر چشمگیر بوده، به‌طوری که در طول سال ۲۰۲۳، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بیش از دو برابر شده است. پیش‌بینی می‌شود که سال ۲۰۲۴ یک سال هیجان‌انگیز برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باشد.

با این‌حال، برداشتن گام‌های اولیه به‌منظور سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند برای تازه‌واردان چالش‌انگیز باشد، به‌خصوص با توجه به ماهیت پویای تکنولوژی آن و قیمت‌های پرنوسان ارزهای دیجیتال. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بررسی کنیم چگونه می‌توان سرمایه‌گذاری موفقی در ارزهای دیجیتال را آغاز کرد.

قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال چه‌کار کنیم؟

اکنون که به فکر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، قبل از شروع باید چند اقدام ساده انجام دهید. این اقدامات بیشتر شامل آشنایی با فضا و نحوه نگهداری و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال می‌شود و کار چندان سختی نیست.

برای شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیازی نیست با مفاهیم پیچیده تکنولوژی دنیای کریپتو آشنا باشید، بلکه فقط باید نکات امنیتی و کاربردی لازم را در نظر بگیرید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

مرحله اول؛ صرافی مناسب خود را انتخاب کنید

هنگام ورود به دنیای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، انتخاب صرافی مناسب احتمالاً مهم‌ترین و اولین گام برای شما است. در انتخاب صرافی مناسب باید به معیارهای زیر توجه کنید:

انتخاب صرافی در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال
بایننس، کوکوین، کراکن و کوین بیس از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال هستند.

امنیت

در این تصمیم‌گیری، امنیت و شهرت صرافی بسیار مهم است؛ بنابراین سرمایه‌گذاران باید پلتفرمی را انتخاب کنند که سابقه ثابت‌شده‌ای در حفظ امنیت سرمایه مشتریان داشته باشد و خدمات متنوع مورد نیاز کاربران را ارائه می‌دهد.

همچنین باید وب‌سایت صرافی و بازخوردهای راجع‌به آن در پلتفرم‌های دیگر را بررسی کنید و بدانید که صرافی دقیقاً از چه روش‌ها و سیستم‌های امنیت سایبری برای محافظت از دارایی‌ها استفاده می‌کند.

تنوع ارزهای دیجیتال

علاوه بر امنیت، باید اطمینان حاصل کنید که صرافی از طیف گسترده‌ای از دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کند. هزاران هزار ارز دیجیتال متفاوت وجود دارد و علاقه سرمایه‌گذاران نیز متفاوت است.

برخی علاقه‌مند به خرید ارزهای دیجیتال رایج هستند (مانند بیت کوین و اتریوم) و برخی دوست دارند روی ارزهای دیجیتالی که هنوز به شهرت عمومی نرسیده‌اند یا روی میم‌کوین‌هایی با فرصت‌های سودآوری کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنند.

ازاین‌رو، اینکه صرافی شما چه دارایی‌هایی را در دسترس شما قرار می‌دهد به‌طور قابل‌توجهی بر تجربه کلی سرمایه‌گذاری شما در ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد.

کارمزد

یکی دیگر از جنبه‌های انتخاب صرافی مناسب که اغلب نادیده گرفته می‌شود، ساختار کارمزد صرافی است. بررسی دقیق کارمزدهای معاملات و سایر هزینه‌ها در پلتفرم، مانند نرخ‌های نگهداری، برداشت و انتقال ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. این هزینه‌ها در صرافی‌های مختلف متفاوت‌اند و بر بازده کلی سرمایه‌گذاری شما در ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند.

رابط کاربری

وجود رابط کاربری جذاب نیز نقش مهمی در انتخاب صرافی ارز دیجیتال ایفا می‌کند. یک رابط کاربری با طراحی حرفه‌ای نشان می‌دهد که سازندگان صرافی برای تجربه کاربران خود ارزش قائل می‌شوند. همچنین یک پلتفرم کاربر-محور، فرآیند سرمایه‌گذاری را به‌ویژه برای کسانی‌که تازه وارد این حوزه شده‌اند، بسیار بهبود می‌بخشد.

نقدینگی

نقدینگی یک صرافی ارز دیجیتال، عامل مهم بعدی است که باید در نظر بگیرید. هرچه یک صرافی، استخر نقدینگی یا مقدار ارزش کل قفل‌شده (TVL) بیشتری داشته باشد، معاملات در آن کارآمدتر و سریع‌تر انجام می‌شوند و توانایی سرمایه‌گذاران برای خرید یا فروش سریع ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد.

قوانین و مقررات

در نهایت، سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که پلتفرم صرافی انتخابی آنها مطابق با قوانین کشوری و استانداردهای قانونی تعیین‌شده در کشورشان عمل می‌کند. این انطباق با قوانین و مقررات یک لایه امنیتی بیشتر برای سرمایه‌گذاران اضافه می‌کند و افراد را از عوارض و مشکلات قانونی و مالی در آینده محافظت می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید که از چه صرافی می‌توانید ارز دیجیتال بخرید، مقاله «آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌‌های ایرانی و خارجی» را مطالعه کنید.

مرحله دوم؛ ولت یا کیف پول مناسب خود را انتخاب کنید

بعد از انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مناسب، مهم‌ترین کار انتخاب کیف پول یا ولت مناسب برای نگهداری ارزهای دیجیتال است. کیف پول یا ولت، نقشی اساسی در تضمین امنیت و دسترسی به دارایی‌های دیجیتال شما ایفا می‌کند.

انتخاب کیف پول در سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال
در دنیای کریپتو تمام مسئولیت دارایی‌هایتان با شماست و بنابراین، چاره‌ای ندارید جز این‌که به‌دنبال انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال باشید.

معمولاً پیشنهاد می‌شود که پس از خرید ارز دیجیتال از یک صرافی، دارایی‌های خود را به یک کیف پول غیرامانی (Non-custodial) منتقل کنید؛ یعنی کیف پولی که کلیدهای خصوصی آن دست خودتان باشد و حضانت و کنترل کامل دارایی‌هایتان را به شما بسپارد. البته انتقال دارایی به کیف پول غیرامانی به این معنی است که دیگر صرافی مسئول حفاظت از ارزهای دیجیتال شما نیست و اکنون امنیت آنها را خودتان باید تضمین کنید.

در این مرحله مهم است که تفاوت بین کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را نیز درک کنیم تا بتوانیم برای نگهداری از ارزهای دیجیتال خود بهترین تصمیم را بگیریم.

کیف پول نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری

کیف پول‌های گرم یا نرم‌افزاری به صورت آنلاین هستند و برای افرادی مناسب‌اند که می‌خواهند تراکنش‌های منظم انجام دهند یا با ارزهای دیجیتال خود معاملات بیشتری انجام دهند. با این حال، این کیف پول‌ها برخلاف ولت‌های سرد همیشه به‌صورت مستقیم به اینترنت متصل هستند و به همین دلیل از امنیت کمتری برخوردار هستند. البته کیف پول‌های نرم‌افزاری زیادی با شهرت و امنیت بالا وجود دارند.

از سوی دیگر، کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری، دارایی‌ها و کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و امنیت بیشتری را ارائه می‌دهند؛ البته خرید این کیف پول‌ها برای افرادی مناسب است که دارایی‌های دیجیتال زیادی دارند و قصد ندارند آنها را به‌طور مداوم معامله کنند؛ درواقع هدف این افراد تنها هولد (Hodl) یا نگهداری ارزهای دیجیتال برای بلندمدت است.

امنیت کیف پول دیجیتال

بررسی دقیق ویژگی‌های امنیتی در کیف پول‌های دیجیتال از اهمیت کلیدی برخوردار است. در حالت ایدئال، افراد باید به‌دنبال کیف پول‌هایی باشند که اقدامات امنیتی قوی مانند احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) ارائه می‌دهند؛ این یک لایه امنیتی فراتر از رمز عبور و تراکنش‌های چندامضایی (Multisig) اضافه می‌کند و باعث می‌شود قبل از تکمیل تراکنش‌ها، به تأییدیه‌های متعدد از سوی شما نیاز باشد.

در تراکنش‌های چندامضایی هم پیش از تکمیل یک تراکنش، به امضای چند نفر نیاز است. این موضوع امنیت در تراکنش‌های کیف پول را بالا می‌برد.

اهمیت قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی (Recovery) از کیف پول را نیز نباید نادیده گرفت. سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که کیف پول انتخابی آنها مکانیزمی قابل‌اعتماد و ساده برای پشتیبان‌گیری از ولت آنها فراهم می‌کند. این کار معمولاً شامل تولید و ذخیره ایمن عبارت بازیابی (Seed Phrase) ۱۲ کلمه‌ای است که با آن می‌توان در صورت گم‌شدن، سرقت یا خرابی، کیف پول را بازیابی کرد.

پشتیبانی و سازگاری

در نهایت، سازگاری کیف پول با ارزهای دیجیتال مختلف مهم است. سرمایه‌گذارانی که قصد نگهداری چندین ارز دیجیتال را دارند، باید کیف پولی را انتخاب کنند که از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کند و با سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف نیز سازگار است؛ مثلاً نسخه اپلیکیشن موبایل و دسکتاپ داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

مرحله سوم؛ استراتژی‌های مختلف در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را بشناسید

سرمایه‌گذاران تازه‌کار باید در هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و همچنین مدیریت مؤثر پرتفولیوی خود در بلندمدت، چند استراتژی کلیدی و اساسی را بررسی کنند.

انتخاب استراتژی در سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال
در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری، استراتژی نقشی پررنگ‌ دارد؛ چراکه پای پول شما در میان است و تصمیم اشتباه مساوی با ضرر است.

به‌عنوان مثال، یک استراتژی محبوب، روش میانگین‌سازی هزینه دلاری (DCA) است که در آن مبلغ ثابتی را به‌طور منظم سرمایه‌گذاری می‌کنید؛ این کار هزینه خرید یک دارایی دیجیتال را در طول زمان هموار می‌کند و تاثیر نوسانات بازار را کاهش می‌دهد.

استراتژی دیگری که باید بشناسید، روش «خرید و هولد» است. همان‌طور که از نام آن پیداست، این یک روش سرمایه‌گذاری بلندمدت است که پس از خرید ارز دیجیتال موردنظر خود، منتظر افزایش قیمت و سود آنها در طولانی‌مدت می‌مانید.

همچنین متنوع‌سازی (Diversification) ابزار دیگری است که تازه‌واردان بازار می‌توانند از آن برای به حداقل‌رساندن ریسک خود استفاده کنند. در این رابطه، ضرب‌المثل معروفی می‌گوید «همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید!»؛ به این معنی که باید هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، سبد ارزهای دیجیتال یا همان پورتفولیو خود را هم با خرید ارزهای دیجیتال ثابت‌شده مانند بیت کوین و اتریوم و هم با خرید ارزهای دیجیتال نوظهور با آینده روشن پر کنید و بدین ترتیب به آن تنوع بخشید.

مراحل سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

اگر هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به نکات زیر درباره آنها دقت کنید، تصمیمات آگاهانه‌تر و هدفمندتری درخصوص ذخیره و حفظ ارزش دارایی‌های خود خواهید گرفت.

سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال
سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال بیشتر شبیه به کاشت بذر برای رشد و ثمره چشمگیر در بلندمدت است.

ارزش بازار (Market Cap)

ارزش بازار یک ارز دیجیتال، با ضرب‌کردن قیمت یک کوین در مقدار کل کوین‌های در گردش به‌دست می‌آید. شما می‌توانید ارزش بازار یک ارز و بسیاری دیگر از اطلاعات مهم درباره آن را در صفحه «قیمت لحظه‌‌ای ارز‌های دیجیتال» و با کلیک‌کردن روی ارز دیجیتال موردنظر خود پیدا کنید.

ارزش بازار بیت کوین
نمایی از صفحه قیمت لحظه‌ای بیت کوین در وب سایت ارزدیجیتال

همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید، معمولاً دو معیار مختلف از ارزش بازار نشان داده می‌شود:

  • ارزش بازار: قیمت یک ارز دیجیتال ضرب در تمام کوین‌های آن که تا امروز در دسترس (در گردش) هستند؛
  • ارزش بازار رقیق‌شده: قیمت یک ارز دیجیتال ضرب در تمام کوین‌های آن (عرضه کل)، حتی آنهایی که قفل شده و در آینده طی فرآیند استخراج یا استیک‌کردن منتشر خواهند شد.

معمولاً اگر تفاوت زیادی بین این دو مقدار وجود داشته باشد، به احتمال زیاد قیمت آن ارز دیجیتال در آینده کاهش می‌یابد؛ چراکه توکن‌های بیشتری به بازار عرضه خواهد شد و نسبت عرضه به تقاضا حداقل برای مدتی بیشتر می‌شود. این اعداد احتمالاً مهم‌ترین عامل در تعیین یک سرمایه‌گذاری پایدار هستند و تحلیل مارکت کپ یک ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاری آگاهانه شما کمک می‌کند.

حجم معاملات (Trading Volume)

حجم معاملات بالا و ثابت در یک ارز دیجیتال به‌طور کلی نشانه بسیار خوبی است. این بدان معناست که افراد بیشتر و یا نهادهای مهم‌تر و بزرگ‌تری به آن ارز دیجیتال علاقه‌مند هستند و همچنین صرافی‌های بیشتری معاملات آن ارز را ارائه می‌دهند، بنابراین اعتبار آن بالاتر است.

حجم معاملات بالا به معنای دسترسی بیشتر به یک دارایی، نقدینگی بالاتر و فعالیت بیشتر در بازار آن است؛ به همین دلیل معاملات آن ارز دیجیتال با سرعت بیشتر و قیمت‌های منصفانه‌ای انجام می‌شود.

البته حجم معاملات بیش از حد نیز نشانه خوبی نیست و می‌تواند به معنی دست‌کاری در بازار، فعالیت‌های ناشی از احساسات شدید فومو، سفته‌بازی یا تلاش تریدرها برای دریافت سودهای کوتاه‌مدت باشد. به‌عنوان مثال، بیت کوین در طول سقوط خود در نوامبر ۲۰۲۲ به بالاترین حجم معاملات خود رسید و بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در یک روز معامله شد. بنابراین باید حجم معاملات را در کنار عوامل دیگری مانند احساسات بازار و تحلیل اخبار روز در نظر گرفت.

نقدینگی (Liquidity)

نقدینگی و حجم معاملات یک ارز دیجیتال با یکدیگر مرتبط هستند؛ چراکه حجم معاملات و نوسانات قیمت تا حدودی نشان‌دهنده نقدینگی است. حجم معاملات بالا در کنار نوسانات قیمت پایین معمولاً به معنای نقدینگی بالا است، اما ممکن است استثنائاتی نیز وجود داشته باشد.

نقدینگی واقعی یک ارز دیجیتال از نظر سرمایه‌گذاران رقم بسیار مهمی است. نقدینگی نشان می‌دهد که چقدر راحت می‌توانید از پوزیشن معاملاتی خود خارج شوید. به‌عنوان مثال، نقدینگی پایین ارزهای دیجیتال جدید و نوظهور باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران نتوانند به‌راحتی و با قیمت مناسب آن را بخرند یا بفروشند.

موارد استفاده و پذیرش در دنیای واقعی

درست مانند یک کارخانه و محصولی که تولید می‌کند، یک ارز دیجیتال نیز باید یک مورد استفاده واقعی (یا حداقل چشم‌انداز خوبی برای آینده آن) داشته باشد که سرمایه‌گذاران را به سمت سود آن جذب کند.

هنگام بررسی یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری، از خود بپرسید که این ارز چه کاربردی می‌تواند داشته باشد و آیا واقع‌بینانه است که در یک مقطع زمانی، محصول به اهداف کاربردی خود برسد؟

همچنین پذیرش یک ارز دیجیتال در میان جامعه همان نقطه‌ای است که ارزش واقعی در آن تولید می‌شود. میزان پذیرش در میان تعداد بیشتری از کاربران یعنی افراد بیشتری برای استفاده از آن محصول هزینه می‌کنند و با همین هزینه‌ها است که یک ارز دیجیتال پابرجا باقی می‌ماند.

توکنومیک (Tokenomics)

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که هنگام سرمایه‌گذاری باید پرسید این است که توکن موردنظر واقعا چگونه کار می‌کند؟ توکنومیک یک توکن در واقع برنامه اقتصادی آن ارز دیجیتال را توصیف می‌کند و می‌تواند به‌سرعت یک سرمایه‌گذاری بد را آشکار کند، حتی اگر محصول و تیم آن استثنایی باشند.

کشمکش میان نیروهای عرضه و تقاضا، قیمت یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند؛ بنابراین تعادل بین این دو و چگونگی توسعه آن، که توسط توکنومیکس آن تعریف می‌شود، نشان‌دهنده میزان پتانسیل یک سرمایه‌گذاری است. برای بررسی توکنومیکس بهتر است این موارد را در نظر بگیریم:

  • برای چه چیزی به توکن نیاز داریم؟ آیا در صورت موفقیت محصول تقاضا برای توکن وجود دارد؟
  • آیا توکن‌های جدید در آینده تولید می‌شوند؟ چگونه و چه زمانی این اتفاق می‌افتد؟
  • آیا توکن‌ها برای تیم و سرمایه‌گذاران اولیه قفل شده‌اند و چه زمانی باز می‌شوند؟
  • آیا می‌توان توکن‌ها را سوزاند (از بین برد) و اگر چنین است، چه مکانیزمی عملیات توکن‌سوزی و کاهش عرضه را انجام می‌دهد؟

تیم توسعه

تحقیق درباره تیم توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال، مخصوصاً یک ارز دیجیتال نوظهور، بسیار مهم است. باید از خود بپرسیم که درباره تیم پشت پروژه چه می‌دانیم؟ پیشینه آنها و مهارت‌های آنها چیست؟ آیا می‌توانند به وعده خود عمل کنند و آیا آن‌طور که باید روی اهداف آینده پروژه کار می‌کنند؟

بسیاری از تیم‌های توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتال، اطلاعاتی در مورد پروفایل گیت‌هاب (GitHub) خود ارائه می‌دهند که کار واقعی که تابه‌حال انجام داده‌اند را نشان می‌دهد. اگر دانش لازم برای ارزیابی پروفایل گیت‌هاب را ندارید، می‌توانید قبل از سرمایه‌گذاری در یک پروژه جدید از یک توسعه‌دهنده یا برنامه‌نویس مشاوره بگیرید تا خلاصه‌ای از پروفایل آنها را به شما توضیح دهد.

حمایت اعضای جامعه

اعضای جامعه یک ارز دیجیتال همان کاربران و مشتریان محصول آن هستند. حمایت و وفاداری اعضای جامعه می‌تواند یک ارز دیجیتال را به سودهای باورنکردنی برساند یا برعکس، عدم وجود آن به‌راحتی منجر به سقوط آن ارز می‌شود.

هنگام سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال بررسی کنید که آیا یک جامعه واقعی دارد؟ یا فالوورهای توییتر، دیسکورد و دیگر حساب‌های شبکه‌های اجتماعی آن فقط اکانت‌های خالی هستند؟ آیا مردم واقعاً به آن ارز دیجیتال علاقه‌مند هستند یا فقط سرمایه‌گذاران اولیه و افرادی خاص می‌خواهند از سود کوتاه‌مدت آن بهره ببرند و سپس آن را بفروشند؟

اگر جامعه عمدتاً متشکل از دلالان و افرادی باشد که برای پاداش‌های سریع، ارز دیجیتال رایگان، ایردراپ آن، دسترسی به لیست‌های مجاز و غیره سرمایه‌گذاری می‌کنند، به احتمال زیاد در آینده نزدیک فشار فروش زیادی در آن ارز دیجیتال وجود دارد.

امنیت و شفافیت

این دو عامل، اگر به خوبی اجرا نشوند، می‌توانند یک پروژه و ارزش آن را در عرض چند ثانیه از بین ببرند. شکست‌های امنیتی معمولاً در سطح بلاک چین یا فناوری آن رخ نمی‌دهند، بلکه بیشتر به خاطر خطاهای انسان اتفاق می‌افتند؛ مثلاً به‌دلیل کدهای غیرحرفه‌ای و ناکارآمد یا عدم حکمرانی صحیح در شبکه.

مشکلات امنیتی معمولاً عمدی نیستند، اما از طرف دیگر کلاهبرداری‌ها در ارز دیجیتال کاملاً عمدی انجام شده و با رویکرد عدم شفافیت، خود را نشان می‌دهند.

به همین دلیل باید در نظر گرفت که چه کسی به کدهای ارز دیجیتال دسترسی دارد؟ آیا یک نقطه شکست وجود دارد، مثلاً یک نفر کلیدهای خصوصی را برای تغییر یک قرارداد هوشمند در دست دارد؟ آیا اطلاعات لازمی که باید برای کاربران شفاف باشد، مبهم است؟

چه نکاتی را در سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید رعایت کنیم؟

پیش از شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، حتماً موارد زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید با خیال راحت گام‌های اولیه را در این مسیر بردارید.

هرگز بیش از حد توان و بودجه خود سرمایه‌گذاری نکنید

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

ارزهای دیجیتال هنوز دارایی‌های جدید و بسیار پرنوسانی هستند. فقط مقداری از دارایی خود را سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از دست دادن آن، به روند اقتصادی زندگی شما لطمه وارد نشود. به‌عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو را به کمتر از ۵ درصد از سبد سرمایه‌گذاری کلی خود محدود کنید و قبل از تخصیص هرگونه بودجه به ارزهای دیجیتال، پس‌انداز اضطراری کافی را برای خود کنار بگذارید.

تحقیقات خود را انجام دهید

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

معیارهای تحقیق درباره ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری اغلب شامل ارزیابی پتانسیل پذیرش ارز در دنیای واقعی، بررسی مشخصات فنی، مطالعه درباره بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان، بررسی مشارکت جامعه و ارزیابی رقبا است.

برای شروع می‌توانید به سراغ پروژه‌هایی بروید که قبلاً امتحان خود را پس دادند و قابلیت‌های منحصربه‌فردی ارائه می‌دهند که به‌راحتی تکرار نمی‌شوند؛ مخصوصاً ارزهای دیجیتال که سابقه خوب و پایداری بالایی در طول زمان داشته‌اند و سقوط‌های قیمت شدید را تجربه کرده و هنوز هم پابرجا هستند. در بخش قبل با جزئیات توضیح دادیم که چگونه می‌توانید ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری را پیدا کنید.

تصمیمات منطقی بگیرید

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

هنگام سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو هدفمند بمانید. سعی کنید در دام ترس از دست‌دادن فرصت‌ها (FOMO) و چرخه‌های تبلیغاتی نیافتید. همچنین به وعده‌های به دست آوردن پول آسان، بازگشت تضمین‌شده، یا هرآنچه که بیش از حد خوب به نظر می‌رسد شک کنید.

برای درک تکنولوژی ارزهای دیجیتال وقت بگذارید

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر یک بار برای یادگرفتن تکنولوژی پشت ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌های آن وقت بگذارید، برای همیشه می‌توانید از این دانش در سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده مفید ببرید. درک برخی از جنبه‌های پایه‌ای ارزهای دیجیتال مانند شبکه‌های بلاک چین، مکانیسم‌های اجماع (مانند اثبات کار در مقابل اثبات سهام) و عملکرد قراردادهای هوشمند به شما بینش بهتری نسبت به قابلیت‌ها و محدودیت‌های یک پروژه می‌دهد.

یادگیری مبانی ارزهای دیجیتال همچنین به شما کمک می کند تا پتانسیل آنها را بهتر درک کنید و متوجه شوید که کدام ارز دیجیتال چه مشکلی را حل می‌کند. همچنین در خبرنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی مانند ارز دیجیتال عضو شوید تا از اخبار و اطلاعات روز درباره تحولات این صنعت مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: در بازار کریپتو ترید بهتر است یا سرمایه‌گذاری؟

سوالات متداول

آیا ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری خوبی است؟

ارزهای دیجیتال ریسک بالایی دارند. برای کنترل ریسک کل سبد، بهتر است مقدار کمی از سرمایه خود را به آن‌ها اختصاص دهید. افراد تازه‌کار می توانند با ۱ تا ۲ درصد شروع کنند. تنها پولی را برای خرید ارز دیجیتال در نظر بگیرید که از دست دادن آن برایتان مشکلی ایجاد نکند.

مراحل سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کدام است؟

۱. انتخاب صرافی ارز دیجیتال
۲. ایجاد حساب کاربری
۳. واریز وجه
۴. خرید ارز دیجیتال

آیا می توان با ۱۰۰ دلار در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد؟

کسب سود با مقادیر کم سرمایه در بازار ارز دیجیتال ممکن است، اما تضمینی وجود ندارد و روش خاصی برای اطمینان از آن نیست. به دلیل نوسانات زیاد و غیرقابل پیش‌بینی‌بودن بازار ارز دیجیتال، هرگونه ترید، وام‌دهی، استیکینگ و سرمایه‌گذاری در این حوزه با ریسک بالایی همراه است.

جمع‌بندی

در این راهنمای جامع یاد گرفتیم که چگونه در مسیر ابتدایی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال قدم برداریم. پیش از خرید ارز دیجیتال، باید اقدامات لازم مانند انتخاب صرافی مناسب، کیف پول مناسب و استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب خود را انجام دهیم. معیارهای لازم برای انتخاب هر یک از این موارد را در مقاله توضیح دادیم.

همچین بررسی کردیم که چگونه ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و اهمیت بررسی معیارهایی مانند ارزش بازار، حجم معاملات، حمایت اعضای جامعه و غیره را دریافتیم. اگر قوانین بنیادی پیش از سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو را در نظر بگیرید و به آنها پایبند باشید، ورود به این بازار می‌تواند تجربه تازه و لذت‌بخشی برای شما باشد.

درست است که سرمایه‌گذاری در هر بازاری، مخصوصاً بازار نوظهور ارزهای دیجیتال، همیشه ریسک‌های خود را به‌همراه دارد، اما پس از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال هرروز اطلاعات جدیدی کسب می‌کنید و فرصت‌های جالبی می‌بینید که باعث می‌شود بیشتر به سمت این بازار جذب شوید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه