ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot) چیست؟

ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot) چیست؟

به‌جای درگیر کردن ذهن، تلف کردن وقت و انجام دستی معاملات، از ربات‌های تریدر استفاده کنید تا زمانی که خواب هستید، شما را ثروتمند کنند؛ ایده فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد، اما آیا با یک ربات تریدر واقعاً می‌توان ثروتمند شد؟ پس از مطالعه این مطلب، با ربات تریدر و نحوه کار آن آشنا می‌شوید. همچنین به پاسخ این سوال که آیا سودددهی با ربات معامله‌گر قطعی است یا خیر، می‌رسید. برای نگارش این مطلب، از مقاله‌ای در وب‌سایت کوین تلگراف کمک گرفته شده است.

یک ربات معامله‌گر چیست؟

ربات‌ تریدر یا معامله‌گر، نرم‌افزاری است که معامله‌گر می‌تواند آن را تنظیم کند تا به‌صورت خودکار به خریدوفروش دارایی‌های مختلف بپردازد، بدون این‌که به حضور شخص معامله‌گر نیازی باشد.

ربات‌های تریدر معمولاً برای تشخیص روند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه زمانی یک ترید باید انجام شود، از یک سری الگوریتم استفاده می‌کنند.

سال‌هاست که در بازارهای سهام و فارکس از ربات‌ها استفاده می‌شود و حالا پا به عرصه ارزهای دیجیتال هم گذاشته‌اند. در حالی که نوسانات قیمت‌ در بازارهای سنتی معمولاً به نهایت پنج درصد در روز محدود می‌شود، نوسانات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال که البته ۲۴ ساعت شبانه‌روز بازار است، بسیار بالا است و حتی در یک روز به ۵۰ درصد هم می‌رسد. به‌ همین دلیل، ریسک در این بازار بیشتر است و نظارت بیشتری را می‌طلبد.

یک ربات معامله‌گرِ مناسب فرصتی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند که بتوانند در تمام طول شبانه‌روز حتی زمانی که خواب هستند یا میز کارشان را ترک کرده‌اند، فرصت‌های معاملاتی را از دست ندهند.

با جستجوی عبارت «Trader bot» در گوگل، به صدها نام مختلف از ربات‌های تریدر می‌رسید. بعضی از این ربات‌ها رایگان هستند، اما برخی دیگر بسته به تعداد ویژگی‌ها و خصوصیاتی که کاربر از ربات توقع دارد، به‌صورت ماهیانه هزینه‌های قابل‌توجهی دارند. میزان کارآمد بودن، سطح تحلیل‌هایی که به تریدرها ارائه می‌شود و همچنین تعداد سفارش‌ها عواملی هستند که نشان‌دهنده‌ یک نرم‌افزار ویژه و به‌خصوص‌اند.

فراموش نکنید اغلب ربات‌های تریدر فعلی که به‌صورت رایگان در دسترس هستند، کارایی لازم را ندارند و بیشتر اوقات فقط باعث ضرر معامله‌گر می‌شوند. معامله‌گران حرفه‌ای و بزرگ اغلب از ربات‌های اختصاصی استفاده می‌کنند که به‌دست برنامه‌نویس‌های مجرب توسعه می‌یابند.

وقتی همه‌چیز به خوبی پیش برود، ربات‌ها می‌توانند به تریدرهای ارز دیجیتال کمک کنند که در بحث ترید، در بازار یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشند. ربات‌ها می‌توانند معاملات را براساس پارامترهای ورودی توسعه‌دهندگان یا شخص معامله‌گر انجام دهند، یا اینکه از فعالیت‌های تحلیل‌گران و تریدرهای خبره کپی‌برداری کرده و عملکرد آنها را به‌طور کامل بررسی کنند.

ربات‌ها از کجا می‌فهمند که باید چه‌کاری انجام دهند؟

معامله‌گران حرفه‌ای در بازار طبق تحلیل ترید می‌کنند نه احساسات.

آشنایی با ربات‌های معامله‌گر (Trading Bots) به زبان ساده

ربات‌های موجود معمولاً براساس الگوریتم‌هایی که توسط توسعه‌دهندگان آنها پیکربندی شده کار می‌کنند و به این ترتیب، موفقیت آنها وابسته به میزان درک و دانش سازندگان از چگونگی کارکرد بازار است. ربات‌های تریدرِ معمولی برای تریدرهای حرفه‌ای که تفسیرهای به‌خصوص خودشان را از بازار دارند، آزاردهنده هستند، به این خاطر که برخی از بخش‌های نرم‌افزار قابلیت محدودی برای شخصی‌سازی دارند.

ربات‌ها نمی‌توانند مانند انسان‌ها براساس پیش‌بینی خریدی را انجام دهند، آنها خریدها را بر اساس شاخص‌های تکنیکال انجام می‌دهند. به عنوان مثال، می‌توانید مشخص کنید اگر اندیکاتور RSI یک دارایی به زیر ۳۰ رسید، خرید انجام شود. اگر شاخص‌های انتخابی شما یک فرصت خرید را نشان دهد، ربات نیز به‌صورت کورکورانه دستور پیکربندی‌شده را انجام خواهد داد؛ مگر اینکه رباتتان را با یک معامله‌گر حرفه‌ای مرتبط کنید که از کار او کپی کند که به آن کپی تریدینگ هم می‌گویند.

وقتی بحث فروش مطرح می‌شود، با اطمینان از سوددهی موردنظر می‌توان فهمید که زمان فروش فرا رسیده است، یا اینکه در هنگام سقوط بازار توقف ضرر یا حد ضرر یا استاپ لاس (Stop Loss) مورد نیاز است. توقف ضرر زمانی است که وقتی قیمت دارایی به پایین‌تر از قیمت مشخصی برسند، به‌صورت خودکار به فروش خواهند رسید تا جلوی ضرر بیشتر گرفته شود. این قیمت می‌تواند درصد مشخصی از قیمت اولیه باشد.

مزیت اصلی یک ربات این است که می‌تواند از طریق شاخص‌های حرفه‌ای به جستجوی فرصت‌های جدید بپردازد و به‌صورت همزمان نگاهی قوی و گویا به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده داشته باشد. احساسات و طمع کردن معمولاً جلوی فروش یا خرید به‌موقع از سوی یک معامله‌گر را می‌گیرد و این مشکل با ربات‌ها حل‌شدنی است.

بعضی از ربات‌ها هم با تحلیل فاندامنتال کار می‌کنند که بسیار پیچیده‌تر هستند. این ربات‌ها نسبت به اخبار و رویدادهای عینی در بازار معامله انجام می‌دهند. به عنوان مثال، ETF بیت کوین همیشه به‌عنوان یکی از عوامل صعودی بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. پس ربات‌های فاندامنتال در صورت مشاهده خبر پذیرش ETF بیت کوین یا دیگر اخبار ریز و درشت در توییتر و خبرگزاری‌ها، اقدام به معامله می‌کنند. در ۱ آوریل ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین به یکباره بیش از ۳۰ درصد رشد کرد. آن روز مصادف بود با روز «دروغ آوریل» که در آن رسانه‌ها اخبار دروغ منتشر می‌کنند. بسیاری از تحلیل‌گران معتقد بودند که یکی از علل اصلی این صعود شدید، خبر تأیید ETF بیت کوین بود که توسط نشریه‌‌ فایننس مگنتز (Finance Magnates) منتشر شد. به این ترتیب و طبق این ادعا، ربات‌های معامله‌گر با توجه به این خبر و با توجه به تحلیل احساسات اقدام به خرید گسترده کرده بودند و قیمت را افزایش دادند.

برای استفاده از یک ربات، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ربات خودتان را به صرافی که بیش از همه استفاده می‌کنید، متصل کنید.

در بیشتر ربات‌ها، به‌منظور انجام این کار، معمولاً باید کلید API صرافی خودتان را دریافت کنید و به ربات بدهید تا به حساب شما دسترسی پیدا کند. سپس می‌توانید برای ربات مشخص کنید چه زمانی وقت خرید یا فروش کوینی است که شما انتخاب کرده‌اید.

آیا می‌توان به ربات‌های معامله‌گر اعتماد کرد؟

پاسخ کوتاه به این سوال «خیر» است. هیچ تضمینی نیست که اگر از یک ربات استفاده کنید، باعث ضرر شما نشود. در مقطع فعلی، ربات‌های تریدر نمی‌توانند با خرد انسانی رقابت کنند. اما اگر تمایل به‌ استفاده از ربات‌ها داشتید، حتماً با سرمایه کم آن را امتحان کنید.

لازم است ربات معتبری را پیدا کنید که خطاهای برنامه‌نویسی ندارد و در تمام مواقع آپ‌تایم و فعال باشد. ربات‌ها همچنین باید توأم با ویژگی‌هایی باشند که از کاربران در برابر سقوط‌های ناگوار حفاظت کنند.

همچنین، مواردی گزارش‌شده که در آنها ربات‌های به‌ظاهر قابل‌اعتماد در واقع دام کلاهبرداران بوده‌اند و سرمایه زیادی را به سرقت برده‌اند. همیشه مطمئن شوید از سرویسی استفاده می‌کنید که برای مدت قابل قبولی کار کرده است. با این حال، بازهم ریسک به صفر نمی‌رسد.

ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot) چیست؟

در نهایت، لازم است بدانید که از نظر معامله‌گران بزرگ، اگر به‌دنبال یک درآمد ثابت هستید، استفاده صرف از ربات‌ها گزینه مناسبی برای شما نیست. استفاده از ابزارها و سیستم‌های تحلیلی می‌توانند به شما کمک کنند، اما نباید تمام کار را به سیستم‌ها بسپارید.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کمک شایانی به توسعه و تکامل ربات‌ها می‌کند، ولی هنوز راه بسیار زیادی تا غلبه فناوری به هوش و غریزه انسان در پیش است.

به نظر نمی‌رسد به‌این زودی‌ها یک ربات بتواند یک تهدید بزرگ علیه دنیای ارزهای دیجیتال را تشخیص داده یا اهمیت فناوری‌های در حال ظهور را بفهمد. هرچند باید به این موضوع فکر کنیم که اگر همه افراد از یک نوع استراتژی در ربات‌ها استفاده کنند، دیگر کسی نمی‌تواند در جایگاهی قرار بگیرد که به سوددهی برسد.

جمع‌بندی

ربات‌های تریدر، سایت‌ها یا نرم‌افزارهایی هستند که طبق برنامه‌ریزیِ‌ معامله‌گر می‌توانند بدون نیاز به شخص او، به معامله یک دارایی بپردازند.

این ربات‌ها می‌توانند براساس استراتژی‌های مختلف معامله‌گری، در صورت وقوع شرایط مورد نظر معامله‌گر، به‌صورت خودکار سفارش خرید و فروش ثبت کنند. ربات‌های تریدر به‌دست برنامه‌نویس‌ها ساخته می‌شوند.

یک ربات می‌تواند عمومی یا اختصاصی باشد. اغلب ربات‌های عمومی فعلی کارایی لازم را ندارند و بیشتر اوقات فقط باعث ضرر معامله‌گر می‌شوند. معامله‌گران حرفه‌ای و بزرگ اغلب از ربات‌های اختصاصی استفاده می‌کنند.

در مقطع فعلی ربات‌های تریدر هنوز نمی‌توانند با خرد انسانی رقابت کنند و تکیه کردن کامل به یک ربات منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا تجربه کار کردن با ربات‌های تریدر را دارید؟ در بخش دیدگاه‌های همین مطلب نظر خود را بنویسید.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

67 دیدگاه
یوسف
یوسف
1 ماه پیش

سلام خسته نباشید کسی درمورد ربات بات مون اطلاعاتی داره کسی بااین ربات آیا ترید کرده یه راهنمایب کنید ممنون میشم

امین قوچی
امین قوچی
2 ماه پیش

سلام میشه این ربات هارو سورسشو تهیه کرد و در ربات های تلگرام اجرا کرد یه جورایی شبیه madeline

مهدیار غلامی
مهدیار غلامی
1 سال پیش

ربات امو خوبه؟

لیلا
لیلا
1 سال پیش

سلام به نظرتون ربات تریدر سایت aitrades خوبه ؟

reza alamiyan
reza alamiyan
1 سال پیش
پاسخ  لیلا

سلام من هم دقیقا دنبال همین موضوع هستم
به نتیجه رسیدین شما ؟

محمد
محمد
10 ماه پیش
پاسخ  reza alamiyan

کلاهبردار

محمد
محمد
10 ماه پیش
پاسخ  لیلا

کلاهبردار

صادق
صادق
1 سال پیش

دوستان چ ارزایی بلند مدت سود بهتری میده بنظرتون؟

حسین
حسین
11 ماه پیش
پاسخ  صادق

کاردانو و شیبا و فگ و اینترنت کامپیوتر و بایننس

Elias
Elias
1 سال پیش

سلام این ربات ها رو با چه زبان هایی مینویسن؟

زینب جعفری
زینب جعفری
1 سال پیش
پاسخ  Elias

براساس صفر و یک هایی که کنار هم قرار میگیره

یک تازه کار
یک تازه کار
11 ماه پیش

خیلی مخی
ندزدنت

امیر
امیر
1 سال پیش
پاسخ  Elias

از هوش مصنوعی کمک میگیرن که بیشتر با پایتون نوشته میشه

Amin
Amin
9 ماه پیش
پاسخ  Elias

پایتون

مجید
مجید
1 سال پیش

الان همین اطلس ارز دیجیتال که تبلیغ میکنید رباطی که داره چطوره ؟!؟

hossein shahab
hossein shahab
1 سال پیش

سایت آسیک بوتز همین کارو میکنه من انجام دادم خیلی ضرر کردم. پشتیبانی ضعیف، ربات ضعیف و… دوستان کسی توی این سایت نره که سرمایشو از دست میده

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  hossein shahab

دقیقا منم شش ماه پیش رفتم کلی ضرر کردم اصلا ربات نیست کد api صرافیتونا میگیره و فقط یه سری سیگنال خودشون خرید میزنن و بیشترش قبل تاچ سود استاپ ضرر میخورند و گزارشاتی که میدند اصلا شفاف نیست در کل اصلا ربات اونجوری که فکر میکنید نیست اصلا اصلا نخرید

مسلم
مسلم
1 سال پیش

سلام درباره سایت comextrades میشه توضیح بدید ایا میشه در این سایت سرمایه‌گذاری کرد قابل اعتماد هست؟

مهران فرید
مهران فرید
1 سال پیش
پاسخ  مسلم

سلام
سایت comextrades اسکم شده پرداخت ندارد لطفا ورود نکنید

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
1 سال پیش
پاسخ  مسلم

سلام کاملا کلاهبرداریه

آرزو
آرزو
1 سال پیش

لطفا درباره سایتaitrades توضیح بدین نحوی قرار داد با رباط شرایط سایت و… اگه ممکنه درباره atc هم توضیح بدین

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
1 سال پیش
پاسخ  آرزو

سلام این سایت کلاهبرداریه.

محمد جواد خردمند خرم
محمد جواد خردمند خرم
1 سال پیش

درود بر شما جناب آذرنیوار عزیز خدا قوت.

میشه لطفا بفرمایید با چه منطق و مدرکی شما پیگید کلاهبرداریه؟
آیا شما خودتون اونجا اکانت داشتین؟ یا اینکه صرفا از چهار نفر شنیدین و اینو میفرمایین؟

امیر
امیر
1 سال پیش

لینک ویدیو رو دنبال کنید و ببینید که کلاهبرداریه

میلاد ط
میلاد ط
1 سال پیش

سلام دوستان میشه به منم رباطی که بهترین خروجی ممکنو میده رو معرفی کنید؟

مجید
مجید
1 سال پیش

سلام
آیا سایت aitrades سایت معتبری میباشد یا نه ؟

علیرضا
علیرضا
1 سال پیش
پاسخ  مجید

سلام
کلاهبرداریه

mostafa
mostafa
1 سال پیش
پاسخ  مجید

سلام بله

محمد جواد خردمند خرم
محمد جواد خردمند خرم
1 سال پیش
پاسخ  مجید

کاملا معتبره برادر

علی ابراهیم زاده
علی ابراهیم زاده
1 سال پیش

نرم افزار اتوتریدر را از کجا میتونم بخر م برای کار در متاتریدر ۴ لازم دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام جهت روبات معامله گر حرفه ای میتونید با من تماس بگیرید

کریم
کریم
1 سال پیش
پاسخ  محمد

سلام. چطوری با شما تماس بگیرم؟

جهاندیده
جهاندیده
11 ماه پیش
پاسخ  محمد

چطورمیتوان با شما تماس گرفت

محسن
محسن
1 سال پیش

سلام
نرم افزارهایی که برای برنامه نویسی این ربات‌ها استفاده میشود چی هستش
ممنون میشم پاسخ بدهید

Nima
Nima
3 ماه پیش
پاسخ  محسن

پایتون برادر

پيمان فراهاني
پيمان فراهاني
1 سال پیش

با سلام ربات هايي هم هستند كه به كانال تلگرامي متصل ميشن و دستور اون سيگنالهاي دريافتي رو اجرا ميكنند و در پستي كه كانالي كه كانفيگ شده به ربات تمام موارد از جمله نوع ارز ، تارگتها ، استاپ لاس و حتي اسكالپ رو انجام ميدن ، و اين ميشه تلفيقي از انسان و ربات كه فكر ميكنم خيلي موفق عمل كنه ، البته من هنوز خودم استفاده نكردم ، اما تصميم دارم اين كار رو انجام بدم

احمد
احمد
1 سال پیش

سلام جناب شما بلدی چنین رباتی طراحی کنی یا اینکه کسیو میشناسی که این رباتو داشته باشه؟

مهدی
مهدی
1 سال پیش
پاسخ  احمد

من بلدم و خودم مینویسم ربات هام رو

رضا م مقدم
رضا م مقدم
5 ماه پیش
پاسخ  احمد

سلام
من میشناسم، اگر دوست داشتید در خدمتم، خودم استفاده می کنم و بسیار عالی بوده. این ربات برای شما خرید و فروش انجام نمیده، زمان خرید و فروش رو مشخص می کنه

فاطیما
فاطیما
4 ماه پیش
پاسخ  احمد

سلام من همچین رباتی رو خریداری کردم و تا الان خداروشکر راضی بودم

فاطیما
فاطیما
4 ماه پیش

دقیقا من دارم از همچین رباتی استفاده میکنم و همونطور که فرمودید واقعا داره موفق عمل میکنه

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.