بیت کوین و ۱۲۰ سال زمان برای استخراج سه میلیون سکه باقیمانده

بیت کوین و ۱۲۰ سال زمان برای استخراج سه میلیون سکه باقیمانده

سرانجام تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده از مرز ۱۸ میلیون واحد عبور کرد و اولین ارز دیجیتال دنیا یک گام دیگر به سقف از قبل برنامه‌ریزی‌شده ۲۱ میلیونی خود نزدیک‌تر شد. در ادامه تاثیرات این اتفاق بر روی بیت کوین و همچنین زمان لازم برای استخراج ۳ میلیون واحد باقی‌مانده را در مقاله ‌ای که وب‌سایت «کوین‌دسک» منتشر کرده، می‌خوانیم.

الکس ادلمن (Alex Adelman)، مدیرعامل پلتفرم پاداش بیت کوین لولی (Lolli) در این رابطه اظهار داشت:

این رویداد و نقطه عطف به مردم کمک می‌کند تا با حساب و کتابی سرانگشتی متوجه شوند که ما در حال حاضر در کجای چرخه استخراج بیت کوین قرار داریم. این‌که مردم در جریان روند پیشرفت بیت کوین قرار بگیرند اتفاق خوبی است، این‌که ببینند تا به‌ حال چه‌ کارهایی انجام‌ شده و چه‌ کارهایی برای ۳ میلیون باقی‌مانده باید انجام شود؟ ۳ میلیونی که باید توجه خاصی به آن داشته باشید.

البته بهتر است فعلاً زیاد نگران این حرف‌ها نباشید. هنوز ۱۲۰ سال برای این کار وقت دارید.

با توجه به نصف شدن پاداش که بعد از هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک (حدوداً هر ۴ سال) اتفاق می‌افتد و طی آن تعداد بیت کوین تولیدی ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، استخراج ۳ میلیون کوین باقی‌مانده بسیار کندتر از قبل انجام خواهد شد. به طوری که انتظار می‌رود آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

آیا همه چیز طبق برنامه پیش خواهد رفت؟

شاید با توجه به جایگاه موعود بیت کوین به‌ عنوان طلای دیجیتال این سؤال کمی بدعت‌آمیز به نظر برسد؛ اما بسیاری از ناظران روزی را پیش‌بینی می‌کنند که سقف ۲۱ میلیونی زودتر از موعد به پایان رسیده و این توقع ما را به چالش بکشد.

سرانجام هنگامی‌ که دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نمانده باشد، تنها تکیه ماینرها روی کارمزد تراکنش‌هایی خواهد بود که توسط کاربران و به ازای انتقال کوین‌ها از طریق بلاک چین پرداخت خواهد شد. این تغییر برای برخی که این به‌ اصطلاح یارانه بلاک (پاداش استخراج) را بخش جدایی‌ناپذیری از نظام تشویقی آن می‌دانند، نگران‌کننده خواهد بود.

بیت کوین و 120 سال زمان برای استخراج 3 میلیون کوین باقیمانده

این اتفاق، حداقل ازنظر افراد بدبین، ساختاری را که ماینرها به ثبت تراکنش‌های تاییدشده در دفتر کل تشویق می‌کرد، تضعیف خواهد کرد.

آنجلا والچ (Angela Walch)، یکی از پژوهشگران مرکز فناوری‌های بلاک چین کالج دانشگاهی لندن، در این رابطه اظهار داشت:

در آن زمان تمام تصورات شما درباره ریسک، ارزش و مشوق‌ها بی‌ارزش خواهند بود. بهتر است سرتان را از برف بیرون بکشید و از این فرض که بعد از به کنار رفتن نظام پاداش بلاک و روی کار آمدن نظام کارمزد تراکنش‌ها بازهم همه‌ چیز مثل اول کار خواهد کرد، دست‌ بردارید.

در حال حاضر ماینرها پاداشی برابر با ۱۲٫۵ بیت کوین که به تازگی از دل آخرین بلاک بیرون آمده‌اند، دریافت می‌کنند. البته به‌ اضافه کارمزد تراکنش‌ها که مجموع آن‌ها معمولاً از ۱ بیت کوین تجاوز نمی‌کند.

پاول برودی (Paul Brody)، مدیر بخش بلاک چین شرکت حسابرسی Ernst & Young، در این رابطه معتقد است که محدودیت موجودی بیت کوین می‌تواند کاربرد این ارز دیجیتال به‌ عنوان یک ارز ذخیره جهانی را با چالش مواجه کند.

برودی با اشاره به موقعیت‌هایی مثل رکود بزرگ (سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹) که طی آن لازم شد با انجام مداخلاتی درزمینهٔ سیاست‌های پولی، آمریکا را از وضعیت بحرانی خود خارج کنند اذعان داشت:

اگر قرار باشد بیت کوین تبدیل به بخش مهمی از نظام پولی جهان شود، ما باید سقف ثابت موجودی آن را در نظر بگیریم، چرا که ازنظر بسیاری از اقتصاددانان، این نظام‌های ضد تورم لزوماً بهترین نظام‌های پولی موجود نیستند.

نگاهی به آینده

برودی و والچ، هر دو معتقدند که سقف موجودی ۲۱ میلیونی بیت کوین ممکن است روزی تغییر کند.

والچ در این مورد گفت: «شاید ما روزی مجبور شدیم قبول کنیم که این سقف ۲۱ میلیونی کمی آرمان‌گرایانه است. شاید روزی مردم تصمیم گرفتند که این سقف را بنا به دلایلی تغییر دهند و تعداد آن‌ها آن‌قدر زیاد باشد که سیستم مجبور شود آن را بپذیرد. این یک سقف آرمان‌گرایانه است، نه واقعی.»

شاید انجام این کار ازلحاظ فنی ممکن باشد اما ازنظر بسیاری از کاربران که ویژگی‌های طلا مانند آن را ستایش می‌کنند، چنین تغییری هرگز مطلوب نخواهد بود. در واقع کد بیت کوین مدت‌هاست که توسط جامعه‌ای از کاربران مدیریت می‌شود که تعصب خاصی نسبت به حفظ مشخصه‌های اصلی موردنظر خالق ظاهراً ناشناس آن، ساتوشی ناکاموتو، دارند.

بلاک چین بیت کوین، برخلاف دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا یعنی اتریوم، کمتر شاهد بروزرسانی‌های جامعی بوده است که توانسته باشد ضمن حفظ سازگاری آن با نسخه‌های قبلی، مشخصه‌های کد اصلی را نیز تغییر داده باشد.

شاید وقوع یک هارد فورک برای تغییر سقف موجودی ۲۱ میلیونی بیت کوین کمی بدعت‌آمیز به نظر برسد اما کاملاً قابل‌ تصور است.

در موارد نادری هم که این اتفاق افتاده است، جامعه بیت کوین گرفتار چنان منازعات مدیریتی ناخوشایندی شده است که مثل بحث‌های درگرفته پیرامون مقیاس‌پذیری بیت کوین در سال ۲۰۱۷، باعث تغییرات نامناسبی مثل افزایش بالقوه اندازه بلاک آن شده است. شکافی فلسفی که درنهایت به خلق بیت کوین کش در آگوست سال ۲۰۱۲ انجامید.

برودی که در حال حاضر در حال ساخت برنامه‌های کاربردی تجاری روی بلاک چین اتریوم است می‌گوید:

بیت کوین و 120 سال زمان برای استخراج 3 میلیون کوین باقیمانده

سقف ثابت ۲۱ میلیونی بیت کوین وحی منزل نیست. درواقع یک ساختار مدیریتی برای بیت کوین در نظر گرفته‌شده که انجام تغییرات را ممکن می‌کند و چنین تغییری در صورت توافق اعضا می‌تواند بسیار مفید باشد.

روی دیگر سکه

آندریاس آنتونوپولوس، نویسنده شناخته‌شده و یکی از طرفداران سرسخت بیت کوین تأکید می‌کند که تراژدی مدیریتی پیرامون محدودیت عرضه بیت کوین موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. مخصوصاً این‌که حرکت بیت کوین به سمت یک مدل پاداش مبتنی بر کارمزد تراکنش‌ها تا ۱۲۰ سال دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

آنتونوپولوس به این موضوع هم اشاره کرد که از همان ابتدای عرضه بیت کوین، استخراج به‌ عنوان فعالیتی در نظر گرفته‌ شده است که حاشیه سود متغیری داشته و این سود هیچ‌ وقت ثابت نبود.

آنتونوپولوس معتقد است:

پاداش استخراج به‌ طور پویا و مبتنی بر شبکه تنظیم می‌شود و در واقع یک اکوسیستم اقتصادی بسیار پیچیده است که هیچ‌وقت به آن سادگی که مردم فکر می‌کنند، نیست. در حال حاضر میزان سود ماینرها توسط چندین متغیر مختلف تعیین می‌شود. متغیرهایی مثل هزینه برق، دسترسی آن‌ها به پهنای باند تراکنش، پاداش بلاک، کارمزد تراکنش، قیمت بیت کوین، ارزش ارز رسمی کشور، نوع تجهیزات استخراج به کار گرفته‌شده و میزان کارایی آن تجهیزات در مصرف برق برای عملیات استخراج.

بیت کوین و 120 سال زمان برای استخراج سه میلیون سکه باقیمانده

آنتونوپولوس معتقد است که در حال حاضر نگران شدن درباره مرحله گذار از نظام پاداش بلاک به یک نظام مبتنی بر کارمزد تراکنش، بسیار بی‌مورد است.

آنتونوپولوس در ادامه افزود:

قرار نیست موقع رسیدن پاداش بلاک به صفر، هیچ اتفاق سحرآمیزی بیفتد. این‌ یک تغییر بسیار تدریجی و قابل پیش‌بینی است که ۱۲۰ سال به طول خواهد انجامید. تغییری که در حال حاضر هم در حال وقوع است و ماینرها هرروز درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

شاید استخراج ۱۸ میلیون بیت کوین به‌اندازه کافی برای ما درباره واقعیت سقف محدود عرضه بیت کوین هشداردهنده نباشد، اما رویداد مهم بعدی آن مسلما چنین تاثیری خواهد داشت.

ویلیام موگایار (William Mougayar)، سرمایه‌گذار خطرپذیر معروف که معتقد است هاوینگ پیش‌روی بیت کوین مهم‌ترین رویداد تاریخ آن خواهد بود. او دراین‌باره گفت:

به نظر من استخراج ۱۸ میلیون بیت کوین در مقابل رویداد هاوینگ پیش‌رو در ماه می ۲۰۲۰ و کاهش پاداش بلاک از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ بیت کوین، از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
سالى
سالى
۴ سال قبل

با اين تفاسير بيت كويين قيمتش نجومى ميشه در اينده

امین■
امین■
۴ سال قبل

تا بهارسالهای ۲۰۲۰،۲۰۲۴،۲۰۲۸ به ترتیب تعداد ( ۱۸,۳۷۵,۰۰۰) ، (۱۹,۶۸۷,۵۰۰) ، (۲۰,۳۴۳,۷۵۰)
تا بهار ۲۰۴۰ تعداد ( ۲۰,۹۱۷,۹۶۸) بیت کوی استخراج میشود