بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

نیمی از چرخه چهارساله هاوینگ بیت کوین به‌تازگی پشت سر گذاشته شده است و تحلیلگران از همین حالا در تلاش‌اند واکنش قیمت بیت کوین به هاوینگ بعدی را پیش‌بینی کنند. با این حال، تاریخ نشان می‌دهد که پیش‌بینی این امر سخت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

به گزارش کریپتو نیوز، هاوینگ بعدی بیت کوین قرار است حوالی ۳۰ مارس ۲۰۲۴ (۱۱ فروردین ۱۴۰۳) اجرا شود. هاوینگ هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و طی آن پاداش‌ بلاک‌ها که به ماینرهای شبکه این ارز دیجیتال پرداخت می‌شود، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در تاریخ مذکور پاداش‌ بلاک‌های بیت کوین نصف می‌شود و از ۶.۲۵ واحد به ۳.۱۲۵ بیت کوین در هر بلوک استخراج‌شده کاهش می‌یابد.

گفتنی است که در حال حاضر، روزانه ۹۰۰ بیت کوین (حدود ۲۷,۰۰۰,۰۰۰ دلار) استخراج می‌شود و پس از هاوینگ بعدی، این عدد به ۴۵۰ بیت کوین کاهش خواهد یافت.

بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید: باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟
نمودار هاوینگ‌های قبلی بیت کوین.

هاوینگ قبلی بیت کوین در ۱۱ مه ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۹۹) انجام شد و پس از آن پاداش بلاک‌های بیت کوین از ۱۲.۵ به مقدار فعلی ۶.۲۵ بیت کوین رسید. با این حال، واکنش قیمت بیت کوین به این رویداد آن چیزی نبود که برخی انتظارش را داشتند (و احتمالاً به آن امیدوار بودند). هرچند در این روز و بعد از اجرای هاوینگ مذکور قیمت بیت کوین کمی کاهش یافت، برخی از متخصصان بازار ارزهای دیجیتال، باور دارند که یکی از محرک‌های روند صعودی بزرگ بیت کوین در دو ماه پس از آن، همین رویداد بوده است.

روند صعودی مذکور تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ادامه داشت و بیت کوین را به اوج ۶۰,۰۰۰ دلاری رساند. سپس، یک اصلاح بزرگ، قیمت این ارز دیجیتال را در تقریباً ۱۰۰ روز به نصف رساند و زمینه را برای روند صعودی بعدی آن فراهم کرد. روند صعودی دوم نیز باعث شد که قیمت بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به اوج تاریخی خود، یعنی حدود ۶۹,۰۰۰ دلار برسد.

با این حال، هنوز نمی‌دانیم بازار نسبت به هاوینگ بعدی بیت کوین چه واکنشی نشان خواهد داد. فقط این را می‌دانیم که پاداش ماینرها نصف می‌شود و برای اینکه استخراج بیت کوین همچنان سودآور باشد، قیمت آن باید افزایش یابد.

همچنین بخوانید: هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟

بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید: باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟
نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین؛ متوسط ۳۰ روزه.

باتوجه‌به اینکه بسیاری از متخصصان، ازجمله خود ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، بر این باورند که هزینه تولید یک بیت کوین جدید تقریباً به‌عنوان کف قیمت این ارز دیجیتال عمل می‌کند، افزایش قیمت آن پس از هر چرخه هاوینگ منطقی به نظر می‌رسد. علاوه بر این، هنوز نمی‌دانیم در آینده استفاده از بیت کوین به‌اندازه کافی افزایش می‌یابد و کارمزد تراکنش‌ها از پاداش‌های بلاک پیشی می‌گیرد یا خیر.

بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید: باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟
مجموع کارمزد پرداخت‌شده به ماینرها بابت پردازش تراکنش‌های بیت کوین؛ متوسط ۳۰ روزه.

قیمت بیت کوین معمولاً دیر به هاوینگ واکنش نشان می‌دهد

با بررسی هاوینگ‌های قبلی، می‌توان به این نتیجه رسید که به‌ندرت پیش می‌آید بیت کوین فوراً به هاوینگ جدید خود واکنش نشان دهد. البته باتوجه‌به اینکه هاوینگ یک رویداد شناخته‌شده است و باید بازار ارزش آن را مشخص کند، چنین چیزی چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

با این حال، نمودار بیت کوین نشان می‌دهد قیمت این ارز دیجیتال در هر سه دوره گذشته و مدتی پس از اجرای هاوینگ‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

بیت کوین به میانه چرخه هاوینگ رسید؛ باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟
نوسان قیمت بیت کوین بین هر چرخه هاوینگ.

سومین هاوینگ بیت کوین

پیش از هاوینگ قبلی، کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که این رویداد هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین نمی‌گذارد. برخی هم انتظار داشتند عرضه ماینرها و در نتیجه فشار فروش این ارز دیجیتال افزایش یابد و معامله‌گران هم استراتژی «با شایعات بخر و با اخبار بفروش» را در پیش بگیرند. تعدادی از متخصصان نیز انتظار داشتند باتوجه‌به اینکه قرار است بیت کوین‌های جدید کمتری وارد چرخه شبکه شود، قیمت این ارز دیجیتال افزایش یابد.

با این حال، زمانی که این هاوینگ اتفاق افتاد، پیش‌بینی اول درست از آب درآمد و در ابتدا برای مدتی تقریباً هیچ تأثیری بر قیمت بیت کوین نگذاشت.

دومین هاوینگ بیت کوین

بعد از اجرای دومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶، قیمت این ارز دیجیتال در ابتدا کاهش یافت و بسیاری از هولدرهایی را که منتظر افزایش قیمت آن بودند، شگفت‌زده کرد. با این حال، پس از مدتی روند صعودی بیت کوین از سر گرفته شد و این ارز دیجیتال را وارد بازار صعودی بزرگی کرد که تا پایان سال ۲۰۱۷ ادامه داشت.

ریشل راس (Richelle Ross)، مشاور فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و علوم رایانه‌ای، یکی از افرادی است که افزایش قیمت بیت کوین را در آن زمان به‌درستی پیش‌بینی کرده بود. او در دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۹۴) پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال ۲۰۱۶ به ۶۵۰ دلار می‌رسد. گفتنی است در آن زمان قیمت بیت کوین حدوداً ۴۰۰ دلار بود.

پیش‌بینی هرچند محافظه‌کارانه راس درست از آب درآمد و قیمت این ارز دیجیتال نه‌تنها افزایش یافت، بلکه تا قبل از پایان سال ۲۰۱۶ به ۱,۰۰۰ دلار رسید.

اولین هاوینگ بیت کوین

اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، در آن زمان به‌عنوان نویسنده وب‌سایت بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine) فعالیت می‌کرد. او در یکی از مقالاتش توضیح داده بود که جامعه بیت کوین قبل از اولین هاوینگ آن تقریباً به دو گروه تقسیم می‌شدند. گروه اول استدلال می‌کردند که هاوینگ بیت کوین باعث ایجاد شوک عرضه می‌شود (به‌دلیل کاهش پاداش‌ها عرضه کم می‌شود) و قیمت آن را تا ۲ برابر افزایش می‌دهد. گروه دوم نیز باور داشتند که هاوینگ بیت کوین یک رویداد شناخته‌شده برای بازار محسوب می‌شود و تأثیری روی قیمت آن نمی‌گذارد.

باتوجه‌به این مطالب، می‌توانیم نتیجه بگیریم آنچه واقعاً اتفاق افتاد، عمدتاً ترکیبی از دیدگاه‌های هر دو گروه بود و برای هر دو هاوینگ بعدی هم صدق می‌کرد.

به‌طور کلی، از یک طرف درست است که هاوینگ همواره یک رویداد شناخته‌شده محسوب می‌شود و تأثیر فوری خاصی بر قیمت بیت کوین ندارد؛ اما از طرف دیگر، عرضه کمتر این ارز دیجیتال و این واقعیت که تمام ماینرها به قیمت‌های بالاتری برای کسب سود نیاز دارند، باعث شده است که قیمت بیت کوین بعد از هر سه هاوینگ گذشته و در میان‌مدت و بلندمدت افزایش یابد.

بنابراین، هرچند نمی‌دانیم پس از هاوینگ بعدی بیت کوین در نیمه اول سال ۲۰۲۴ چه اتفاقی می‌افتد، احتمالاً منطقی است که انتظار داشته باشیم قیمت آن افزایش یابد. گفتنی است این رویداد احتمالاً چرخهٔ قیمتی دیگری را هم در بازار بیت ‌کوین آغاز کند.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

6 دیدگاه
اشنا
اشنا
1 سال و 9 ماه قبل

درودبرتریدرهای موفق.بیت کوین به زیبای اصلاح قیمتی خودشو هنوزتمام نکرده.اگر هاوینگ سوم موج الوی ایجاد نکنه جای شک داره.شاخس توتال هنوز منتظره بیت۱۰هزار نشسته.هاوینگ سوم این موج اجرا میکنه.بیت۳۰هزار هم واسه خروجه نه ورود.پرسود موفق باشید.

برلن
برلن
1 سال و 9 ماه قبل

بنده از سال ۹۴ در این حوزه فعالیت دارم اما یکی از دوستانم که در زمینه آسترولوژی علوم کافی دارد و بیش از ۹۰درصد گفته های ایشان میشه گفت درست از آب در میاد سال گذشته گفتن که ارزهای دیجیتال تا سال ۲۰۲۵ از بین خواهند رفت!!
البته این امر فعلا تاثیری در سرمایه‌گذاری خود بنده در این بازار نداشته اما گویا اتفاقاتی که این اواخر برای کلیه ارزها اتفاق افتاده گویا نشانه آغازین اتفاقات آینده رو نوید میده!!

تام شلبی
تام شلبی
1 سال و 9 ماه قبل
پاسخ  برلن

اینا همه حرف و ایده و نظره... همه چی در این دنیا به واسطه نظم نوین جهانی در حال کنترل هستش. ماهمه در گیر بازی چند نفر هستیم. آسترولوژی، اخبار فاندامنتال، مباحث تکنیکال و... هیچ تاثیری روی بازار نداره بلکه نرخ و جهت بازار رو جوری تعیین میکنند که دقیقا مصادف باشه با اخبار و نجوم و آسترولوژی و فاند و تکنیکال و جنگ و این حرفا. این یه واقعیته که پذیرفتنش برای ما سخته.

Majid
Majid
1 سال و 9 ماه قبل

قرار نیست همه از ارز دیجیتال میلیادر بشن

الیاس پیام عسکری
الیاس پیام عسکری
1 سال و 9 ماه قبل

فقط میشه گفت بخاطر اوضاع جنگ ها و افت بی منطق ارزها اعتماد برای خرید خیلی کم شده

گلادیاتور
گلادیاتور
1 سال و 9 ماه قبل

احتمالا ایندفعه چند ماه قبل از هاوینگ قیمت بیت بره بالا البته باید شرایط جهانی رو هم تو اون زمان در نظر گرفت