atlasarzdigital

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟

شاید یکی از اصلی‌ترین دلیل‌های افزایش قیمت بیت کوین سخت شدن روز‌افزون استخراج آن است. روند استخراج بیت کوین در روز‌های اول پاداش استخراج به ازای هر ۱۰ دقیقه ۵۰ بیت کوین بود. به‌طور تقریبی هر ۴ سال این مقدار نصف می‌شود؛ که این فرایند را «نصف شدن پاداش استخراج» می‌گویند.

در روز‌های اولی که ساتوشی ناکاماتو اولین بلاکِ بلاک چین (Genesis Block) را استخراج کرد، پاداش استخراج هر بلاک در آن زمان ۵۰ بیت کوین بود که در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به ترتیب به ۲۵ و ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. تخمین زده می‌شود نصف شدن پاداش بعدی سال ۲۰۲۰ به وقوع بپیوندد و میزان آن به ۶.۲۵ برسد.

فایده‌ی نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین چیست؟

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟

وقتی‌که این فرایند به وقوع می‌پیوندد استخراج‌کنندگان پاداشی که به ازای ساخت هر بلاک جدید می‌گیرند نصف می‌شود بنابراین عرضه‌ی بیت کوین کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که در روند معمولی بازار معمولاً تقاضا افزایش می‌یابد یا حداقل ثابت است در نتیجه با کاهش عرضه، قیمت آن افزایش می‌یابد.

در نمودار زیرخط‌های عمودی سبزرنگ هرکدام زمان نصف شدن پاداش استخراج را نشان می‌دهند که به ترتیب در تاریخ‌های نوامبر ۲۰۱۲ و جولای ۲۰۱۶ به وقوع پیوستند.

میزان نرخ تورم و تعداد بیت کوین‌ها

همان‌طور که می‌دانید تعداد کل بیت کوین‌هایی که استخراج خواهند شد ۲۱ میلیون است که تا به امروز بیش از ۱۷ میلیون از آن استخراج شده ؛ ترسیمی که در زیر می‌بینید نرخ تورم بیت کوین و تعداد بیت کوین را نشان می‌دهد که به ترتیب با رنگ‌ها نارنجی و آبی نشان داده شده‌اند.

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟

همان‌طور که می‌بیند با کاهش پاداش استخراج بیت کوین نرخ تورم هم به صورت پله‌ای کاهش می‌یابد.

زمان‌بندی نصف شدن پاداش بیت کوین

این فرایند وقتی‌که ۲۱۰,۰۰۰ بلاک جدید ایجاد شود اتفاق می‌افتد، در حال حاضر آخرین بلاکی که ساخته شده است ۵۴۷,۸۶۱ امین بلاک است، با توجه به اینکه در ۴۲۰,۰۰۰ امین بلاک آخرین نصف شدن پاداش اتفاق افتاده است پس نصف شدن بعدی زمانی که بلاک ۶۳۰,۰۰۰ ام ساخته شود اتفاق می‌افتد.

آیا بعد از نصف شدن پاداش ماینرها دست از کار برمی‌دارند؟
سؤالی که برای خیلی‌ها پیش می‌آیند این است که باوجود مصرف برق بالا برای دستگاه‌های استخراج و…آیا اگر این پاداش نصف شود ماینرها دیگر به استخراج بیت کوین نمی‌پردازند؟

جواب این سؤال واضح است؛ با توجه به اینکه با هر بار نصف شدن پاداش قیمت بیت کوین وارد رالی صعودی شده است، می‌توانیم بگوییم ماینرها باهوش‌تر از این حرف‌ها هستند و تمام این محاسبات و احتمالات را در نظر گرفتند.

قیمت بیت کوین در اولین نصف شدن پاداش بلاک (۲۰۱۲)

پاداش قبل از نصف شدن: ۵۰ بیت کوین

پاداش پس از نصف شدن: ۲۵ بیت کوین

قیمت در روز نصف شدن: ۱۲.۳۵ دلار

۱۵۰ روز بعد از نصف شدن: ۱۲۷ دلار

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟

قیمت بیت کوین در دومین نصف شدن پاداش بلاک (۲۰۱۶)

پاداش قبل از نصف شدن: ۲۵ بیت کوین

پاداش پس از نصف شدن: ۱۲.۵ بیت کوین

قیمت در روز نصف شدن: ۶۵۰ دلار

۱۵۰ روز بعد از نصف شدن: ۷۵۸ دلار

نصف شدن بعدی در سال ۲۰۲۰  به وقوع می‌پیوندد

همان‌طور که در اعداد بالا دیدیم در هر بار نصف شدن پاداش، قیمت بیت کوین رشد مناسبی داشته است؛ بر اساس تخمین و احتمال، بلاک ۶۳۰,۰۰۰ در تاریخ آوریل ۲۰۲۰ استخراج می‌شود. سومین نصف شدن پاداش بیت کوین از دو مورد دیگر اهمیت بیشتری برخوردار است و شاید سرنوشت بیت کوین را در دهه‌ی بعد مشخص کند و به این سوال پاسخ دهد که آیا بیت کوین توانایی جایگزین شدن به‌جای پول را دارد؟

منبع: Bitcoinclock

16
دیدگاه کاربران

avatar
8 رشته دیدگاه‌ها
8 پاسخ‌های
1 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
13 نویسندگان دیدگاه‌ها
محمدرضااسماعیلعبدالعلی داوریرضا امینیمحمد نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
محمدرضا
محمدرضا

سلام بنظر شما براي اين ك بخام ي ماينر ديگه بخرم صبر كنم بعد نصف شدن بگيرم يا الان بگيرم؟؟

عبدالعلی داوری
عبدالعلی داوری

با این صحبت های شما بنده اگه بخوام امروز ۳ تا ۴ عدد دستگاه اس ۱۷ خریداری کنم و مبلغ حدود ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار هزینه کنم با برق ارزانی که دارم آیا به صرفه هست یا خیر ؟؟!!

رضا امینی
رضا امینی

بیت کوین هربه‌ی یهود برای نابودکردن نظامهای مالی باقیمانده است. روزی با همین بیت کوین مردم دنیا را اسیر خود خواهند کرد.

اسماعیل
اسماعیل

بیت کوین رمز ارز دیجیتالی ( نه قابل هک هست نه قابل دستکاری ) چیزی هم به اسم اسیر کردن یا نکردن وجود نداره همون شکلی که نت ( اینترنت ) همه گیر شد رمز ارزا هم همین شکلی میشه نه دسیسه هست نه دروغ نه برای نابودی ساخته شده برای شکوفایی و افزایش قدرت مردم ایجاد شد دست هیچ فرقه ای هم تو ساختش نیست جز متخصصان دیگه استدلال شما این هست برام عجیب نیست

هوشیار
هوشیار

آیا این رویداد تنها مختص بیت کوین هستش یا decred هم داره؟

سهیل
سهیل

ر حال حاضر، استخراج کننده ها سعی می کنند تا قبل از اتمام آخرین بیت کوین ها، بیت کوین بیشتری به عنوان پاداش بدست آورند.اما وقتی 21 میلیون بیت کوین تمام شود، پاداشی برای ماینر ها وجود نخواهد داشت. با این حال، هنوز هم باید معاملات تایید و در بلاک چین ذخیره شوند. پس استخراج کننده ها تنها از دستمزد معاملات سود می برند. پس معاملات بیت کوین طبق دستمزد مربوط به معاملات پردازش می شوند. هرچه دستمزد بیشتر باشد، انگیزه ماینر ها برای اولویت دادن به شما برای ورود به بلاک بیشتر است. این امر می تواند عامل تقویت ماینر ها در قرن بعدی باشد. این امر در نامه ساتوشی ناکاموتو بیان شده است: اگر تعداد مشخصی سکه وارد بازار شدند، دستمزد تراکنش ها عامل محرک خواهد بود و این دستمزد بدون تورم است.

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving) چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.