جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک اولیه در بلاک چین چیست؟

جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک اولیه در بلاک چین چیست؟

جنسیس بلاک (Genesis block) اولین بلاکی است که در هر بلاک چین ثبت می‌شود. این بلاک تحت عنوان بلاک ۰ یا گاهی بلاک ۱ نیز شناخته می‌شود. به جنسیس بلاک، «بلاک پیدایش» هم می‌گویند.

واژه «جنسیس» در لغت به‌معنای «منشأ» ، «پیدایش» و «آفرینش» است. در متون دینی از این واژه برای اشاره به منشأ حیات و جهان هستی استفاده می‌شود و علت نام‌گذاری آن در حوزه بلاک چین هم همین است. بلاکی که به بلاک چین ارسال می‌شود، به بلاک قبل از خود ارجاع می‌دهد، اما هیچ بلاکی پیش از جنسیس بلاک وجود ندارد.

ساختار فرضی بلاک چین
ساختار فرضی بلاک چین

از آنجا که پیش از اولین بلاک، بلاک دیگری برای ارجاع وجود ندارد، جنسیس بلاک با کدنویسی سخت (hardcode) در بلاک چین جای می‌گیرد.

در بلاک چین بیت کوین، اولین بلاک در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۸۷) ایجاد شد. پاداش این بلاک ۵۰ بیت کوین بود که برای همیشه خرج‌نشدنی است. این بلاک هیچ تراکنشی در خود ندارد.

هر بلاک بیت کوین، شامل اطلاعات تراکنش‌های انجام‌شده در آن بلاک است. اما این بلاک‌ها داده دیگری نیز در خود دارند؛ هش بلاک قبلی. برای مثال، بلاک شماره دو علاوه بر اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها، هش بلاک شماره یک را نیز در خود دارد و به این ترتیب تمام بلاک‌ها مانند زنجیره‌ای به همدیگر متصل هستند؛ به همین دلیل است که این فناوری را بلاک چین (زنجیره بلوک‌ها) می‌نامیم. اما قبل از بلاک یک، بلاکی تولید نمی‌شود که از هش آن در بلاک یک استفاده شود. به همین دلیل ساتوشی ناکاموتو بلاک شماره صفر یا جنسیس بلاک را خود به‌صورت هاردکد به وجود آورده است.

بلاک پیدایش بیت کوین

هش جنسیس بلاک (000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f) یگانه و منحصربه‌فرد است؛ زیرا در مقایسه با سایر بلاک‌های اولیه، حاوی دو صفر هگزادسیمال اضافی در ابتدای هش است.

اطلاعات جنسیس بلاک در مرورگر بلاک چین
اطلاعات جنسیس بلاک در مرورگر بلاک چین

پاداش ۵۰ بیت کوینی جنسیس بلاک به آدرس 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa ارسال شد و تا ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰ (۵ مهر ۹۹)، این آدرس حاوی مجموعاً ۶۸.۳۴۴ بیت کوین بود و در مجموع ۲,۵۱۱ تراکنش دریافتی داشته است. می‌توانید اطلاعات به‌روزشده این آدرس معروف را در مرورگر بلاک بیت کوین مشاهده کنید.

اطلاعات آدرس مربوط به جنسیس بلاک در بلاک چین
اطلاعات آدرس مربوط به جنسیس بلاک در بلاک چین

با این حال، پاداش ۵۰ بیت کوین جنسیس بلاک برای همیشه خرج‌نشدنی باقی خواهد ماند و افرادی که بیت کوین‌های خود را به این آدرس ارسال کرده‌اند، هرگز نمی‌توانند سرمایه‌ ارسال‌شده خود را بازپس بگیرند.

پیام پنهان ساتوشی

در جنسیس بلاک بیت کوین، ساتوشی پیامی نوشت که برای همیشه در تاریخ ثبت شده است. در پارامتر کوین بیس (coinbase)، همراه با داده‌های معمول بلاک، پیام زیر که یکی از سرتیترهای نشریه تایمز است درج شد:

نشریه تایمز روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه‌ [سلطنتی انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها.

نشریه تایمز؛ شماره مربوط به سوم ژانویه ۲۰۰۹
نشریه تایمز؛ شماره مربوط به سوم ژانویه ۲۰۰۹

این پیام احتمالاً به‌عنوان یک برچسب زمانی (timestamp) درج شده بود تا ثابت کند که بلاک پیش از سوم ژانویه ایجاد نشده بود. با این حال، سرتیتر انتخاب‌شده با علت و هدف اولیه از خلق بیت کوین نیز ارتباط محکمی دارد.

ارتباط با متون دینی

آفرینش (Genesis) در تمام ادیان جایگاه ویژه‌ای دارد و روند آفرینش جهان در قالب این مفهوم توضیح داده می‌شود. نام‌گذاری برای اولین بلاک در بلاک چین هم به این موضوع مربوط است. همچنین دومین بلاک (بلاک شماره ۱) در بلاک چین بیت کوین، دقیقاً شش روز بعد از اولین بلاک ‌ثبت شد.

  • بلاک ۰: ۰۳-۰۱-۲۰۰۹
  • بلاک ۱: ۰۹-۰۱-۲۰۰۹

در حال حاضر، علت این وقفه زمانی ناشناخته است، اما فرضیه مطرح‌شده این است که ساتوشی یا در این ۶ روز در حال استراحت بوده است یا قصد داشته تا این ۶ روز را به داستان پیدایش جهان در انجیل که طی ۶ روز اتفاق افتاد، مربوط سازد. سناریوی دوم محتمل‌تر است.

مشخصات اولین بلاک بعد از بلاک جنسیس
مشخصات اولین بلاک بعد از بلاک جنسیس

جمع‌بندی

جنسیس بلاک، اولین بلاک در یک بلاک چین است. بلاک چین مجموعه‌‌ای از بلاک‌ها را شامل می‌شود که هر کدام از آنها، اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در خود ثبت کرده‌اند. این بلاک‌ها را ماینرها تولید یا اصطلاحا استخراج می‌کنند. اما نحوه تولید اولین بلاک در بلاک چین، با سایر بلاک‌ها تفاوت دارد. ساتوشی ناکاموتو این بلاک را به‌صورت دستی (هارد کد) در بلاک چین بیت کوین تولید کرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
هادی فخرائیان
هادی فخرائیان
3 سال قبل

ممنون، عالی بود

Hamid
Hamid
3 سال قبل

???

مرتضی اخوان
مرتضی اخوان
3 سال قبل

یاد فیلم ترمیناتور افتادم

A.S
A.S
3 سال قبل

بسیار عالی و جالب بود...
ممنون بخاطر مقاله های زیبا و پرمحتوای سایت ارز دیجیتال