سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج متغیری است که هدف آن ثابت نگه داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک در شبکه است. در ارزهای دیجیتالی که قابلیت استخراج دارند و یا به اصطلاح سازوکار آن‌ها اثبات کار (PoW) است، وجود قابلیتی انعطاف‌پذیر در برابر افزایش و یا کاهش تعداد ماینرها ضروری است. در این مطلب به توضیح سختی شبکه و جزئیات آن می‌پردازیم.

پیش از اینکه وارد مبحث سختی شبکه و توضیح آن شویم، باید به صورت خلاصه‌وار به مفاهیم اولیه ارزهای دیجیتال قابل استخراج نگاهی می‌اندازیم.

یکی از قابلیت‌های ارزهای دیجیتال که آن‌ها را محبوب ساخته، استفاده از بلاک چین‌های عمومی است. این نوع بلاک چین‌ها شفاف هستند و هر کسی بدون نیاز به اجازه گرفتن از مرکز یا نهادی می‌تواند در این شبکه‌ها فعالیت کند و یا از آن‌ها خارج شود. برای مثال شما برای وارد شدن به شبکه بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نیاز ندارید که از شخص یا گروهی اجازه بگیرید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، دانلود کردن کل بلاک چین این شبکه‌ها و اجرای یک فول نود است.

فول‌ نود‌ها دستگاه‌هایی هستند که کل تاریخچه تراکنش‌های شبکه را در حافظه خود نگهداری می‌کنند و به طور مستقیم وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

عملیات استخراج یا همان ماینینگ هم به صورت آزادانه توسط هر شخص یا گروهی در شبکه می‌تواند انجام شود. اساس کار ارزهای دیجیتالی که از سازوکار استخراج استفاده می‌کنند، حل کردن یک مسئله پیچیده به نام «هش» در هر بلاک است تا پاسخ آن را پیدا کنند و به این وسیله تراکنش‌هایی که در آن بلاک قرار گرفته‌ است، تایید شوند. ماینرها در فرایند پیدا کردن هش هر بلاک، این کار را با حدس و خطا انجام می‌دهند.

هش یا همان مسئله ریاضی پیچیده‌ای که جزء اساسی تمام ارزهای دیجیتال است، حاصل تابعی به نام تابع هش (Hash Function) است. این تابع یک‌طرفه در ارزهای دیجیتال، داده یا ورودی‌ها که همان تراکنش‌های افراد مختلف است را دریافت می‌کند و خروجی آن رشته عباراتی با طول و حجم ثابت است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های توابع هش آن است که امکان رسیدن به داده اولیه از طریق داشتن خروجی را تقریبا غیرممکن می‌کند.

سختی استخراج چیست؟

اساس کلی مفاهیم سختی شبکه در تمامی ارزهای دیجیتال یکسان است. برای توضیح سختی شبکه یکی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین را در نظر بگیرید.

سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یک بار تغییر می‌کند تا زمان پیدا شدن هر بلاک به طور میانگین ۱۰ دقیقه باقی بماند. در صورتی که سختی شبکه وجود نداشته باشد، با وارد شدن ماینرهای بیشتر به شبکه حدس‌هایی که درباره هش هر بلاک زده می‌شود نیز افزایش پیدا می‌کند. به دنبال افزایش تعداد حدس‌های زده شده، احتمال پیدا شدن هر بلاک در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه هم بیشتر می‌شود.

با این حساب عامل کنترل ‌کننده‌ای در شبکه وجود نخواهد داشت تا جلوی ماینرها را از ایجاد بلاک در هر دقیقه، ثانیه و یا حتی کمتر از یک ثانیه بگیرد و آن‌ها را وادار به ایجاد بلاک در زمان حدودی ۱۰ دقیقه کند.

گفته شد که سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یکبار (به عبارت دیگر پس از ساخته شدن هر ۲۰۱۶ بلاک)، تغییر می‌کند. با در نظر داشتن زمان ۱۰ دقیقه برای حل هر بلاک، زمان مورد نیاز برای حل این تعداد بلاک، ۲۰,۱۶۰ دقیقه خواهد بود.

اما اگر تعداد ماینرها در این مدت دو هفته‌ای افزایش پیدا کند و این تعداد بلاک زودتر از موعد مشخص شده و یا دیرتر حل شوند (برای مثال در ۱۸,۰۰۰ دقیقه)، در این صورت سختی شبکه باید خود را با تعداد ماینرها مطابقت دهد.

اگر زمان حل شدن مجموع ۲۰۱۶ بلاک را بر مقدار ایده‌آل ۱۰ دقیقه به ازای هر بلاک تقسیم کنیم، با یک تناسب‌بندی ساده می‌توان فهمید که سختی شبکه باید نسبت به حالت قبلی فرضاً ۲۰۱۶۰/۱۸۰۰۰ یا ۱.۱۲ برابر شود.

در صورتی که نسبت به دست آمده بیشتر از ۱ باشد، ماینرها با سرعت بیشتری نسبت به حد معمول بلاک‌ها را حل کرده‌اند و در صورتی که این عدد کمتر از یک باشد، قدرت استخراج‌کنندگان نسبت به قبل کاهش داشته است.

نمودار سختی بیت کوین از آغاز فعالیت شبکه
نمودار سختی بیت کوین از آغاز فعالیت شبکه

نمودار سختی شبکه بیت کوین از سایت بلاک چین دات‌کام قابل دسترس است. مفهوم نمودار سختی و اعدادی که در آن به کار رفته، بیانگر نسبتی است که مثلا استخراج بیت کوین نسبت به هفته گذشته یا مثلا روزهای ابتدایی شروع کار بیت کوین، چقدر دشوارتر شده است.

یکی از منابعی که سختی شبکه را به خوبی توضیح داده، سایت learnmeabitcoin است. نموداری را تصور کنید که اعداد ۱ تا ۱۰۰ بر روی آن قرار گرفته‌اند و قرار است دستگاهی در هر دقیقه عددی تصادفی در این بازه انتخاب کند. عدد ۵۰ را به عنوان هدفی در نظر می‌گیریم که اعداد تصادفی کمتر از آن مدنظر ماست. در اینصورت به طور میانگین باید ۲ دقیقه برای به دست آمدن هر عدد زیر ۵۰ صبر کنیم. در صورتی که هدف ما اعداد زیر ۲۰ باشد، این زمان به ۵ دقیقه افزایش می‌یابد.

البته ممکن است شانس با ما یار باشد و همان عدد اولی که دستگاه به طور تصادفی انتخاب می‌کند، زیر ۲۰ باشد اما در یک بازه طولانی، زمان مورد نیاز برای پیدا شدن عدد زیر ۲۰ همان ۵ دقیقه خواهد بود.

توضیح فنی سختی شبکه با مثال

پس با عوض کردن عددی که آن را به عنوان هدف می‌شناسیم، مدت زمان به دست آمدن آن نیز تغییر می‌کند.

سختی شبکه یا دیفیکالتی نیز به همین صورت کار می‌کند. ماینرها تلاش می‌کنند تا با تولید اعداد تصادفی، به هش‌هایی کمتر از هش هدف (Target Hash) دست یابند. با سخت‌تر شدن استخراج، هش هدف نیز کمتر و کمتر می‌شود. البته این کار با اضافه شدن صفرهای بیشتر به ابتدای هش هدف انجام می‌شود. به همین خاطر هم هشِ بلاک‌های جدیدتر در شبکه بیت کوین، نسبت به بلاک‌های چند سال قبل صفرهای بیشتری دارند.

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

اما اگر مثال نمودار ۱ تا ۱۰۰ را در نظر بگیرید، اعدادی که بر روی نمودار بیت کوین وجود خواهند داشت بسیار بزرگ هستند. به همین دلیل هم کامپیوترها در فرمت هگزادسیمال یا پایه ۱۶ با این اعداد سروکار دارند.

توضیح با یک مثال

برای نمونه به چگونگی محاسبه هش بلاک شماره ۵۷۸۵۰۰ بیت کوین نگاهی بیاندازیم:

هش معتبری که برای بلاک به دست آمده، در بلاک چین ثبت می‌شود.

هش بلاک 578500
هش بلاک ۵۷۸,۵۰۰

برای اینکه هش هدف را به دست آوریم، باید حداکثر هش ممکن (نقطه بالایی نمودار) را به سختی شبکه تقسیم کنیم. سختی شبکه از سایت bitcoinwisdom گرفته شده است. همچنین به حداکثر هش ممکن که توسط دستگاه‌هایی با الگوریتم SHA-256 کار می‌کنند، در بیت‌ کوین‌ ویکی اشاره شده است.

سختی شبکه بیت کوین در تاریخ 30 می 2019
سختی شبکه بیت کوین در تاریخ ۳۰ می ۲۰۱۹

نکته‌ای که وجود دارد این است که اعداد ارائه شده در قالب هگزادسیمال هستند و باید آن‌ها را به مبنای ۱۰ تبدیل کرد.

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

هش بلاک ۵۷۸,۵۰۰ را اگر در یک تبدیلگر آنلاین هگزادسیمال به مبنای ۱۰ ببریم، مشاهده خواهیم کرد که عدد به دست آمده کوچکتر از هش هدف خواهد بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

38 دیدگاه
محمد..
محمد..
3 سال قبل

سلام ببخشید برای استخراج بیت کوین سود بیشتر دارد یا بیت کش؟

علیرضا
علیرضا
3 سال قبل
پاسخ  محمد..

بی کش اسکم و کلاهبرداریه. اصلا سمتش نرین

زهرا خانم گل گلاب
زهرا خانم گل گلاب
2 سال قبل
پاسخ  علیرضا

اشکم کجا بود بدون اطلاع میگی

m.s
m.s
3 سال قبل

سلام دوستان ،، خيلى ها بدون اطلاعات ميان نظر ميدن ،، براتون دستگاه انتماينر z11 رو مصال ميزنم كه ارز زى كش zcash رو ماين ميكنه ،، من درحال حاضر ٧ تا دستگاه دارم كه ٢ تاش z11 هست ، و ٥ تاى ديگه t17 هست كه بيت كوين ماين ميكنه
z11 رو دوتاشو خريدم ٥٢ ميليون ،، درحال حاضر با رشد چشمگير قيمت ارزهاى ديجيتال همين دوتا z11 دارن روزى ١٨ الى ٢٠ دلار درميارن ،، هزينه برق هم شكر خدا براى من كمه به دلايلى كه اگرهم نبود تفاوت انچنانى ايجاد نميكرد ،، روزيكه خريدمشون زيكش ٥١ دلار بود امروز ٨٣ دلاره ،، ضمن اينكه تو ايران ارزها گرونتر از قيمت دلارشون بفروش ميرسن ،، اينم بگم كه يكى از دوستان ميگن دستگاه ارزون با هشريت پايين بخريد كه كاملا اشتباهه،، چون به جايى ميرسه كه صرف نميكنه دستگاه كاركنه ، البته اين برا كسيه كه پول برق يده و محدوديت داشته باشه براى دستگاه گزاشتن،، كلاً وقتى شما مثلا يرا بيت كوين دستگاهى بخريد كه بالاى ٥٠th هشريتش باشه حالا حالاها جوابه ،، بنده با ٢ تا z11 و 3 تا t17 و ١ t17+ و ١ s9j متوسط روزى ٣٠-٣٥ دلار واريز دارم
ضمناً اين كار دردسرهاى خودشم داره ،، تجربه نداشته باشى ضرر هم داره ،، شخصا دوتا هشبرد z11 خراب كردم و مجدد خريدم چون رطوبت مكانم بيش از حد بود يعنى كولر آبى زيادى بزرگ گذاشته بودم?
نتيجه اينكه كسى موقعيتش رو اگر داره ؛ با سه اسنكاره مورت كنه و دستگاه بزاره ضرر نميكنه
موفق باشيد

محمد
محمد
1 سال قبل
پاسخ  m.s

داداش شمارت رو بصورت فارسی بزار

carex
carex
3 سال قبل
پاسخ  m.s

سلام
یازده تا s17 pro میخوام بخرم
بنظرت شروع کنم

پرهام
پرهام
3 سال قبل
پاسخ  carex

امکان نداره با قیمت مناسب پیدا کنی الان.همه احتکار کردن

mehdi hosini
mehdi hosini
3 سال قبل

سلام
دوستان خوبه یکم‌ حساب کتاب بکنید بد نیست اره درسته سختی شبکه رفته بالا اما خود نمیشه گفت ماینینگ‌ درامد نداره داره اما روش درستش رو میخواد به نظر بنده الان به صرفه ترین و بهترین دستگاه F1 این مدل میتونه ۲۴th تولید کنه البته میگن ۲۴تا ولی خوب تا ۲۰تا تو بهترین شرایط در میاره اما الان من ۱۵ تا دستگاه دارم دونه ای بین ۱۹تا ۲۰تا th میده خوب ۱۵تا دستگاه میشه چقدر میشه در ماه 285th خوب الان برو تو ماشین حساب همین سایت ببین چقدر درامد خالص داری اینو اگه بزنی حدود ۱۴میلیون در ماه میزنه و واقعا هم میده دروغی توش نیست شما نباید برید دستگاه گرون بخرید چون ممکنه هزار تا اتفاق براشون بیوفته که هزینه زیادی باید بدید این مدل F1 الان اکبندش تو ایران ۵تمنه ولی اگه از عراق بیاری ۳تمن از ترکیه بیاری ۳/۵ تمن برات اب میخوره
خوشحال میشم نظری داری بهم بگی❤️❤️

سیدمحسن صالحی
سیدمحسن صالحی
3 سال قبل

سلام دوستان وقتی هش دستگاه افت میکنه مربوط به چی هست

اویس
اویس
4 سال قبل

سلام خسته نباشید سختی شبکه بره بالا فقط در آمد نصف میشه پس ربطی به دستگاه های قدیمی نداره که از دور خارج بشن مثلا من t9+دارم فقط در آمدش نصف میشه دیگه درسته
سپاس فروان ممنون میشم جواب بدید...?

علی
علی
4 سال قبل

بیتکوین بخری و نگهداری در بلند مدت به نظر من درآمدش خوبه.
ولی تو بحث ماینینگ جالب نیست،چون مثلا من یه دستگاه با 73th به قیمت ۳۵ میلیون خریداری میکنم،اگه برقشم در نظر نگیری و کلش سود باشه ک نیس،یک سال طول میکشه سرمایت برگرده،یک سال بعد سختی شبکه به قدری بالا میره که مجبوری برای رقابت، دستگاه های بروز تهیه کنی،در واقع همون پول دستگاه برات برگشته و مقداری پولم باید روش بزاری تا دستگاه جدید بخری،دستگاه های قبلیم شانس بیاری بتونی بفروشی.
پس این سودش تو کجاس؟
تازه اینم بگم که این دستگاه ها در هین کار هزینه تعمیر و نگهداری دارن،فقط این نیس که بزنی برق و اینترنت،یا علی دلار و بیتکوین بشماره براتون‌.

آقای نیما ملک پور اگه من اشتباه فکر میکنم لطفا بگو.

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  علی

سلام
معمولا طول عمر دستگاهی که تازه عرضه شده بیش از یک سال هست و علاوه بر سرمایه اولیه، مقداری هم سود نصیب ماینر میشه. البته اینکه کل درآمد به بیت کوین و قیمت اون وابسته هست رو نیز نباید ازش غافل بشین. در کل ماینینگ گاهی اوقات حاشیه سود بالایی داره گاهی اوقات هم نه

AMIRHOSSEIN
AMIRHOSSEIN
4 سال قبل

سلام، من میخوام دستگاهی به نام AVALON852 که 15th قدرت داره ایا با این سختی شبکه به صرفه هست این دستگاه رو خریداری کنم و حدودا میتونه تا چند ماه به تنهایی درامد داشته باشه؟

متین حسینخانی
متین حسینخانی
4 سال قبل

سلام میگن ک یک دستگاهی ک12thالان داره کارمیکنه تا سه چهار ماه دیگ کلا ب دلیل سختی شبکه استخراج نمیکنه درسته این قضیه؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل

سلام
دستگاه همیشه کار خواهد کرد، ولی در نظر داشته باشید که اگر سختی دو برابر بشه، درآمد بیت کوینی این دستگاه نصف خواهد شد. پس باید به درآمد فعلی و رشد احتمالی سختی در آینده توجه کنید

احسان سرخابی
احسان سرخابی
4 سال قبل

سلام الان سختی کدوم استخر کمتره؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل

سلام احسان عزیز
سختی استخر معنی نداره. در واقع باید بگیم سختی شبکه که برای تمامی استخرها یک مقدار ثابت هستش.

علی حقی
علی حقی
4 سال قبل

الان راحت ترین ارز برای استخراج webchain هست با کامپیوتر معمولی میشه روزی 4 یا 5 تا استخراج کرد پس بهتره شروع کنید تا سخت تر نشده

سینا م
سینا م
4 سال قبل
پاسخ  علی حقی

اگه یک سال اینکارو انجام بدی میشه یک دلار