atlasarzdigital

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج متغیری است که هدف آن ثابت نگه داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک در شبکه است. در ارزهای دیجیتالی که قابلیت استخراج دارند و یا به اصطلاح سازوکار آن‌ها اثبات کار (PoW) است، وجود قابلیتی انعطاف‌پذیر در برابر افزایش و یا کاهش تعداد ماینرها ضروری است. در این مطلب به توضیح سختی شبکه و جزئیات آن می‌پردازیم.

پیش از اینکه وارد مبحث سختی شبکه و توضیح آن شویم، باید به صورت خلاصه‌وار به مفاهیم اولیه ارزهای دیجیتال قابل استخراج نگاهی می‌اندازیم.

یکی از قابلیت‌های ارزهای دیجیتال که آن‌ها را محبوب ساخته، استفاده از بلاک چین‌های عمومی است. این نوع بلاک چین‌ها شفاف هستند و هر کسی بدون نیاز به اجازه گرفتن از مرکز یا نهادی می‌تواند در این شبکه‌ها فعالیت کند و یا از آن‌ها خارج شود. برای مثال شما برای وارد شدن به شبکه بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نیاز ندارید که از شخص یا گروهی اجازه بگیرید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، دانلود کردن کل بلاک چین این شبکه‌ها و اجرای یک فول نود است.

فول‌ نود‌ها دستگاه‌هایی هستند که کل تاریخچه تراکنش‌های شبکه را در حافظه خود نگهداری می‌کنند و به طور مستقیم وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

عملیات استخراج یا همان ماینینگ هم به صورت آزادانه توسط هر شخص یا گروهی در شبکه می‌تواند انجام شود. اساس کار ارزهای دیجیتالی که از سازوکار استخراج استفاده می‌کنند، حل کردن یک مسئله پیچیده به نام «هش» در هر بلاک است تا پاسخ آن را پیدا کنند و به این وسیله تراکنش‌هایی که در آن بلاک قرار گرفته‌ است، تایید شوند. ماینرها در فرایند پیدا کردن هش هر بلاک، این کار را با حدس و خطا انجام می‌دهند.

هش یا همان مسئله ریاضی پیچیده‌ای که جزء اساسی تمام ارزهای دیجیتال است، حاصل تابعی به نام تابع هش (Hash Function) است. این تابع یک‌طرفه در ارزهای دیجیتال، داده یا ورودی‌ها که همان تراکنش‌های افراد مختلف است را دریافت می‌کند و خروجی آن رشته عباراتی با طول و حجم ثابت است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های توابع هش آن است که امکان رسیدن به داده اولیه از طریق داشتن خروجی را تقریبا غیرممکن می‌کند.

سختی استخراج چیست؟

اساس کلی مفاهیم سختی شبکه در تمامی ارزهای دیجیتال یکسان است. برای توضیح سختی شبکه یکی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین را در نظر بگیرید.

سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یک بار تغییر می‌کند تا زمان پیدا شدن هر بلاک به طور میانگین 10 دقیقه باقی بماند. در صورتی که سختی شبکه وجود نداشته باشد، با وارد شدن ماینرهای بیشتر به شبکه حدس‌هایی که درباره هش هر بلاک زده می‌شود نیز افزایش پیدا می‌کند. به دنبال افزایش تعداد حدس‌های زده شده، احتمال پیدا شدن هر بلاک در زمانی کمتر از 10 دقیقه هم بیشتر می‌شود.

با این حساب عامل کنترل ‌کننده‌ای در شبکه وجود نخواهد داشت تا جلوی ماینرها را از ایجاد بلاک در هر دقیقه، ثانیه و یا حتی کمتر از یک ثانیه بگیرد و آن‌ها را وادار به ایجاد بلاک در زمان حدودی 10 دقیقه کند.

گفته شد که سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یکبار (به عبارت دیگر پس از ساخته شدن هر 2016 بلاک)، تغییر می‌کند. با در نظر داشتن زمان 10 دقیقه برای حل هر بلاک، زمان مورد نیاز برای حل این تعداد بلاک، 20,160 دقیقه خواهد بود.

اما اگر تعداد ماینرها در این مدت دو هفته‌ای افزایش پیدا کند و این تعداد بلاک زودتر از موعد مشخص شده و یا دیرتر حل شوند (برای مثال در 18,000 دقیقه)، در این صورت سختی شبکه باید خود را با تعداد ماینرها مطابقت دهد.

اگر زمان حل شدن مجموع 2016 بلاک را بر مقدار ایده‌آل 10 دقیقه به ازای هر بلاک تقسیم کنیم، با یک تناسب‌بندی ساده می‌توان فهمید که سختی شبکه باید نسبت به حالت قبلی فرضاً 20160/18000 یا 1.12 برابر شود.

در صورتی که نسبت به دست آمده بیشتر از 1 باشد، ماینرها با سرعت بیشتری نسبت به حد معمول بلاک‌ها را حل کرده‌اند و در صورتی که این عدد کمتر از یک باشد، قدرت استخراج‌کنندگان نسبت به قبل کاهش داشته است.

نمودار سختی بیت کوین از آغاز فعالیت شبکه
نمودار سختی بیت کوین از آغاز فعالیت شبکه

نمودار سختی شبکه بیت کوین از سایت بلاک چین دات‌کام قابل دسترس است. مفهوم نمودار سختی و اعدادی که در آن به کار رفته، بیانگر نسبتی است که مثلا استخراج بیت کوین نسبت به هفته گذشته یا مثلا روزهای ابتدایی شروع کار بیت کوین، چقدر دشوارتر شده است.

یکی از منابعی که سختی شبکه را به خوبی توضیح داده، سایت learnmeabitcoin است. نموداری را تصور کنید که اعداد 1 تا 100 بر روی آن قرار گرفته‌اند و قرار است دستگاهی در هر دقیقه عددی تصادفی در این بازه انتخاب کند. عدد 50 را به عنوان هدفی در نظر می‌گیریم که اعداد تصادفی کمتر از آن مدنظر ماست. در اینصورت به طور میانگین باید 2 دقیقه برای به دست آمدن هر عدد زیر 50 صبر کنیم. در صورتی که هدف ما اعداد زیر 20 باشد، این زمان به 5 دقیقه افزایش می‌یابد.

البته ممکن است شانس با ما یار باشد و همان عدد اولی که دستگاه به طور تصادفی انتخاب می‌کند، زیر 20 باشد اما در یک بازه طولانی، زمان مورد نیاز برای پیدا شدن عدد زیر 20 همان 5 دقیقه خواهد بود.

توضیح فنی سختی شبکه با مثال

پس با عوض کردن عددی که آن را به عنوان هدف می‌شناسیم، مدت زمان به دست آمدن آن نیز تغییر می‌کند.

سختی شبکه یا دیفیکالتی نیز به همین صورت کار می‌کند. ماینرها تلاش می‌کنند تا با تولید اعداد تصادفی، به هش‌هایی کمتر از هش هدف (Target Hash) دست یابند. با سخت‌تر شدن استخراج، هش هدف نیز کمتر و کمتر می‌شود. البته این کار با اضافه شدن صفرهای بیشتر به ابتدای هش هدف انجام می‌شود. به همین خاطر هم هشِ بلاک‌های جدیدتر در شبکه بیت کوین، نسبت به بلاک‌های چند سال قبل صفرهای بیشتری دارند.

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

اما اگر مثال نمودار 1 تا 100 را در نظر بگیرید، اعدادی که بر روی نمودار بیت کوین وجود خواهند داشت بسیار بزرگ هستند. به همین دلیل هم کامپیوترها در فرمت هگزادسیمال یا پایه 16 با این اعداد سروکار دارند.

توضیح با یک مثال

برای نمونه به چگونگی محاسبه هش بلاک شماره 578500 بیت کوین نگاهی بیاندازیم:

هش معتبری که برای بلاک به دست آمده، در بلاک چین ثبت می‌شود.

هش بلاک 578500
هش بلاک 578,500

برای اینکه هش هدف را به دست آوریم، باید حداکثر هش ممکن (نقطه بالایی نمودار) را به سختی شبکه تقسیم کنیم. سختی شبکه از سایت bitcoinwisdom گرفته شده است. همچنین به حداکثر هش ممکن که توسط دستگاه‌هایی با الگوریتم SHA-256 کار می‌کنند، در بیت‌ کوین‌ ویکی اشاره شده است.

سختی شبکه بیت کوین در تاریخ 30 می 2019
سختی شبکه بیت کوین در تاریخ 30 می 2019

نکته‌ای که وجود دارد این است که اعداد ارائه شده در قالب هگزادسیمال هستند و باید آن‌ها را به مبنای 10 تبدیل کرد.

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟

هش بلاک 578,500 را اگر در یک تبدیلگر آنلاین هگزادسیمال به مبنای 10 ببریم، مشاهده خواهیم کرد که عدد به دست آمده کوچکتر از هش هدف خواهد بود.

29
دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
14 رشته دیدگاه‌ها
15 پاسخ‌های
10 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
20 نویسندگان دیدگاه‌ها
نیما ملک پوراویسعلیر-هAMIRHOSSEIN نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
اویس
اویس

سلام خسته نباشید سختی شبکه بره بالا فقط در آمد نصف میشه پس ربطی به دستگاه های قدیمی نداره که از دور خارج بشن مثلا من t9+دارم فقط در آمدش نصف میشه دیگه درسته
سپاس فروان ممنون میشم جواب بدید…🌷

علی
علی

بیتکوین بخری و نگهداری در بلند مدت به نظر من درآمدش خوبه.
ولی تو بحث ماینینگ جالب نیست،چون مثلا من یه دستگاه با 73th به قیمت ۳۵ میلیون خریداری میکنم،اگه برقشم در نظر نگیری و کلش سود باشه ک نیس،یک سال طول میکشه سرمایت برگرده،یک سال بعد سختی شبکه به قدری بالا میره که مجبوری برای رقابت، دستگاه های بروز تهیه کنی،در واقع همون پول دستگاه برات برگشته و مقداری پولم باید روش بزاری تا دستگاه جدید بخری،دستگاه های قبلیم شانس بیاری بتونی بفروشی.
پس این سودش تو کجاس؟
تازه اینم بگم که این دستگاه ها در هین کار هزینه تعمیر و نگهداری دارن،فقط این نیس که بزنی برق و اینترنت،یا علی دلار و بیتکوین بشماره براتون‌.

آقای نیما ملک پور اگه من اشتباه فکر میکنم لطفا بگو.

AMIRHOSSEIN
AMIRHOSSEIN

سلام، من میخوام دستگاهی به نام AVALON852 که 15th قدرت داره ایا با این سختی شبکه به صرفه هست این دستگاه رو خریداری کنم و حدودا میتونه تا چند ماه به تنهایی درامد داشته باشه؟

متین حسینخانی
متین حسینخانی

سلام میگن ک یک دستگاهی ک12thالان داره کارمیکنه تا سه چهار ماه دیگ کلا ب دلیل سختی شبکه استخراج نمیکنه درسته این قضیه؟

احسان سرخابی
احسان سرخابی

سلام الان سختی کدوم استخر کمتره؟

علی حقی
علی حقی

الان راحت ترین ارز برای استخراج webchain هست با کامپیوتر معمولی میشه روزی 4 یا 5 تا استخراج کرد پس بهتره شروع کنید تا سخت تر نشده

سینا م
سینا م

اگه یک سال اینکارو انجام بدی میشه یک دلار

سلیمان نژاد
سلیمان نژاد

سلام
اینده بیت کویین رو چطور میبینید؟

خان اوغلان
خان اوغلان

آفتابه آگه بجای کوزه بشینه میشه بیت کویین ما هم کسانی هستیم که بجای آب خوردن از لیوان داریم از لوله آفتابه آب میخوریم حالا فشارش هر چقدر باشه…. همچین حالی داریم سردرگم

علی جزایری
علی جزایری

سلام
آیا این نتیجه گیری درسته که یک ماینر بعد از مثلا سه ماه ارز کمتری رو نسبت به روز اول استخراج میکنه
اگر پاسخ مثبت هست آیا حدود درصد خاصی رو برای این کاهش میزان استخراج
میشه متصور شد؟
با سپاس

علی جزایری
علی جزایری

سپاس جناب ملک پور
مشخصا میشه گفت که شبکه معمولا روبه سختی بیشتر پیش میره یا خیر؟ یا اینکه میزان سختی شبکه هم کاهش داره و هم افزایش؟
دوستی میگفت که مثلا شما اگر سه تا دستگاه با توان مشخص داری باید بعد از حدود سه ماه یک دستگاه به این تعداد اضافه کنی تا بتونی به مقدار روز اول استخراج داشته باشی آیا این گفته صحت داره ؟ یا خیر
با توجه به اینکه قصد سرمایه گذاری دارم طی بررسی ها، این نکته بنظرم عجیب و نامعقول اومد
مجدد از راهنماییتون سپاسگزارم

علی جزایری
علی جزایری

تشکر

میلاد
میلاد

خوب در این صورت یعنی سختی شبکه همیشه روند صعدی داره و هر لحظه سخت تر از لحظه قبله یا اگه بازه ای فکر کنیم روندش صعودیه …. اگه اینطور نیست کی روند کاهشی داره زمانی که استخراج از یه بلاک کمتر بشه سختی کمتر و هش بالاتر میره

محسن
محسن

سلام اگه ماینر من 4th قدرت داشته باشه باسختی شبکه قدرتش چند میشه

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.